Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Ноќно станување (доење)

Ре: Ноќно станување (доење) 03 Мар 2012 07:09 #185706

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
 • Карма: 0
me interesira kako da go odviknam od noknoto cicanje zosto navistina ne se izdrzuva veke 8 meseci i mi e nmogu naporno sega kako sto e pogolem taka i pocesto mi stanuva i voopsto ne sum sposobna za nisto a ako ne mu dadam da cica pocnuva da vristi i se rasonuva i pocnuva da si igra a i mm probuva da go zaspie ama nesaka i stvarno neznam sto da mu pravam
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 03 Мар 2012 07:21 #185708

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
bilni mislam deka seuste e mal za da go odviknes od noknoto cicanje isto ne mosez ni drugo mleko da mu davas kako i da e ke se budi uste dolgo navecer mozebi i zabcinjata go macat,i jas go imam istiot problem i sin mi se razbuduva cesto navecer za cicanje sega i mlekoto mi se namali i tesko e pocnav eden podoj da mu go zamenuvam so kravjo mleko i go pie mislam da mu davam cela vicer ke pie i nema da bara cicanje no moze da se odbie a ne planiram sega da go odbivam...sega vo momentov mu izleguva zabce sabalje gledam uste dve mu se nababreni mu izleguvaat i zatoa ne moze da spie...taka ke bide duri podporasne...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bilni

Ре: Ноќно станување (доење) 03 Мар 2012 10:59 #185730

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
bilni wrote:
me interesira kako da go odviknam od noknoto cicanje zosto navistina ne se izdrzuva veke 8 meseci i mi e nmogu naporno sega kako sto e pogolem taka i pocesto mi stanuva i voopsto ne sum sposobna za nisto a ako ne mu dadam da cica pocnuva da vristi i se rasonuva i pocnuva da si igra a i mm probuva da go zaspie ama nesaka i stvarno neznam sto da mu pravam

И ние се‘ уште стануваме ноќеска за цицање. :( Откако е роден Димитар, не сум спиела подолго од 2 саати во континуитет, ама си викам, ајде за моето цицалче ќе издржам. :poimnemam:
Инаку, според литературата и она што имам читано, треба да го научиш да заспива сам, без помош на шише, цуце, цице. Мене тоа ми е премногу сурово, немам срце да го оставам да плаче. Мајка ми ми предложи вака: пред спиење да си цица (ние во 21 цицаме), и пред јас да си легнам (накај полноќ) да му дадам АД млеко кое подолго време се вари во желудничето, па можеби нема да се буди. Ако сепак се разбуди во 3 сабајле, не му давај одма да цица, туку одложувај го времето. Ако можеш да го презаспиеш, супер, ако не, гледај барем пола саат издржи, па дај му да цица. И така, секој ден по малку, би требало да го прескокне тој подој во 3 и да се буди накај 6 што е многу подобра варијанта. :poimnemam: Јас така почнав и супер ми одеше се‘ додека еден ден не паднав од умор, и едноставно го земав до мене на спална и така спиеме до сабајле. :sram2:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, bilni

Ре: Ноќно станување (доење) 04 Мар 2012 07:21 #185855

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Синоличка wrote:
Uf uf uf kosa mi se kreva od temava koga kje se setam...nie vidovme raat spienje duri otkako ia odbiv na 14 meseci. Stom prestana da cica pocna da ne se budi nokje fala mu na Boga.

Isto, isto, istoooo!!! I ne mi se veruva!!! Samo dobro, nie na 3 godini duri :zelen: Mislev deka ke prodolzi da se budi otkako ke prestane so cicanje, imav slusano deka mnogu decinja i posle doenjeto, prodolzuvale da stanuvaat noke. Luka stanuvase, mockase i so cicanje prezaspivase i jas mislev deka ustavri stanuva za da mocka. A sega, eve 10 dena sme bez cice i ic ne stanuva (osven prvite 2 veceri, dodeka sfati deka veke nema). E kako sega spie top-ne mi e jasno! Aj toa, nego jas konecno sto se naspav posle 3 godini, ne mi bese sfatlivo kako toa se spie cela nok, sekoj den :what: Sto ubavo bilo :da:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix, Meyo

Ре: Ноќно станување (доење) 04 Мар 2012 13:25 #185951

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Nebo wrote:
A sega, eve 10 dena sme bez cice i ic ne stanuva (osven prvite 2 veceri, dodeka sfati deka veke nema). E kako sega spie top-ne mi e jasno! Aj toa, nego jas konecno sto se naspav posle 3 godini, ne mi bese sfatlivo kako toa se spie cela nok, sekoj den :what: Sto ubavo bilo :da:

Небо, а како го презаспиваше првите две вечери? Многу ли плачеше? Леле, косава ми се крева кога ќе помислам дека еден ден треба да се одбиваме... Пробувам да го презаспијам со цуце, со шише млеко, не бре. Цице си сака и тоа е. Последниве неколку вечери на саат време плаче како навиен. Очите не ги отвара, а плаче. :tazna:

едит: мислам дека еднаш прашав, ама не се сеќавам што ми одговоривте? :wtf: До кога е неопходно детето да цица ноќно време, т.е. кога да престанам да му давам да цица ноќеска? Можам ли сега, или уште е мал?
Последна промена: 04 Мар 2012 13:32 by Helix.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 04 Мар 2012 13:57 #185967

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Мислам дека кога ќе почне пред спиење убаво да си вечера, млечните кашички кога ќе почне да ги јаде, не ми текнува сега баш ама мислам накај 7-8 месеци веќе може да се почне полека да се скратуваат ноќните подои. Уф сум заборавила што и како беше, а тогаш мислев дека нема ништо да заборавам :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Ноќно станување (доење) 04 Мар 2012 16:41 #186001

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
JAs mislam deka cim te fatila amnezijata spremni ste za podmladok ...a?:poimnemam:
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 04 Мар 2012 16:44 #186003

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Meyo wrote:
JAs mislam deka cim te fatila amnezijata spremni ste za podmladok ...a?:poimnemam:

:hahaha: Додека го пишував одговорот на клаудија истото го помислив, дај додека не сум заборавила се да се фатиме за работа :hahaha: после кој ќе му ја мисли пак како беше, што кога требаше :zelen: се извинувам за ОТ :sram:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Ноќно станување (доење) 08 Мар 2012 14:18 #187117

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Klaudija wrote:
Небо, а како го презаспиваше првите две вечери? Многу ли плачеше? Леле, косава ми се крева кога ќе помислам дека еден ден треба да се одбиваме... Пробувам да го презаспијам со цуце, со шише млеко, не бре. Цице си сака и тоа е. Последниве неколку вечери на саат време плаче како навиен. Очите не ги отвара, а плаче. :tazna:

До кога е неопходно детето да цица ноќно време, т.е. кога да престанам да му давам да цица ноќеска? Можам ли сега, или уште е мал?

Klaudija, prvata vecer go drzev vo race i taka prezaspa, a vtorata veke ne planirav taka zasto malce e tesko 3 godisno dete da klackas vo race, pa legnati na krevet, go ceskav i sl.-vtorata nok poveke placese i se zalese. Sepak, se raboti za pogolemo dete, koga probuvav pred nepolna godina da go odbijam, epten tesko go prezaspivav, premnogu placese, ne mi uspevase ni so sise (cucla nikogas ne prifati, piese lani od silikonsko klunce), ama bese uporen da dobie cice :emm:
A iskreno, ne znam do koga e neophodno da cica noke, jas licno nekako nemav hrabrost da mu kratam nokni doenja, pa ne mozam da te sovetuvam, da ne te upatam gresno :poimnemam: Iako smetam deka dokolku majkata navistina ne moze, premorena e i i' treba son, treba nesto da se prevzeme za da se ukine toa stanuvanje.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Ноќно станување (доење) 08 Мар 2012 15:33 #187120

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Kerka mi od koga prekina da cica od mene , poveke navecer nisto ne i davam da pie samo kiselo mleko pred spienje jade i toa , i cela nok spie do kaj 11 casot sabajleto.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Ноќно станување (доење) 26 Апр 2012 04:16 #196277

 • J.Sinolicka
 • J.Sinolicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 71
 • Thank you received: 36
 • Карма: 1
Jas odkako pisav za problemov, probav da gi sledam upatstvata od knigatata cii delovi vi gi napisav na pocetokot i mi uspea, go doev malku porano za da ne bide premoren i da mi zaspie na cice, nadoen go legnuvav vo krevetce ke se trkalase, kenkase, levo-desno i za nekoe vreme ke zaspie i stanuvase poretko 2 pati noke za cicanje.
E pred 2 meseci gi vadese gornite zapcinja imase temperatura i mnogu go bolese bese kenkav i nesakase da spie vo krevetce tuku samo gushnat do mene. Mi bese zal kaj temperatura, zabite go bolat pa i nastina na inhalacii go nosev grevce bese i se razligavi pak pocna da spie do mene, bidejki nejkese da jade mu davav pocesto da cica i noke cicase pocesto i pak se vrativ nanazad :pukam:
Sega go zaspivam legnat do mene 9-10 saat, pa go prefrlam vo krevetce, tamu spie do 12 pa mu davam veshtacko boze podolgo da go drzi ama uporno stanuva na 2 saati nekogas i pocesto i bara cice.... ke puknam vise.
Mora li skroz da se ukine doanje za da zavrsi ova noknovo ili moze samo noken podoj da mu ukinam i kako ...?:grr:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 02 Дек 2012 12:56 #224072

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Калина или ја преспива цел ноќ,заспива пр. во 12 а се буди во 7,8 или па станува само еднаш за цицање околу 3 и презаспива до сабајле до 7,8.Од прв ден никогаш не ја будев за да цица пошто секогаш кога е гладна си се буди и си бара.Некогаш па само ќе се разбуди и несака да цица ама си ја бара цуцлата и одма си презаспива.И секогаш во креветче,така од прв ден се навикна и така тераме :)
Последна промена: 02 Дек 2012 12:58 by ivi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 02 Дек 2012 17:55 #224097

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Nebo wrote:
A iskreno, ne znam do koga e neophodno da cica noke, jas licno nekako nemav hrabrost da mu kratam nokni doenja

Е во нашата ситуација тука лежи зајакот. Ни за големото сум имала, нит па за малово имам срце да им кратам ноќни подои...особено што тешко и долго вади запчиња, па најтешки ноќи за мене се оние пред да му никне заб (а понекогаш и по месец-два има од еден до друг заб..), се буди многу често...обично легнува околу 21 ч. и цврсто спие до кај 12, 1, ама затоа после, особено во периодот од 4-5 до кај 7 кога и станува, ми е хорор... во последнава недела дена имам страшни рагади, што од пречести подои, што од неколку лоши угризи, што поради фактот што асиметрично ја фаќа брадавката зашто едниот горен кец не му е убаво никнат...па ова ја влошува состојбата.

Инаку за нас ситуацијата со ноќните подои е многу подобрена откако цела ноќ спие до мене, премногу се будеше па немаше друго чаре освен да го земам цела ноќ до мене на спална, кога ме чувствува до него не се буди толку и полесно призаспива..

Мислам дека ако сте поборник на нежно родителство, значи ако не сакате да правите нешта на сила, т.е ако му давате на детето да цица кога и да посака, ќе си доите ноќе се додека не престане скроз да цица. Ова се разбира доколку самото дете бара да цица ноќе, т.е ако не сте дел од малкумината среќници со деца-спијачи ;)

Искрено мнооооогу сум уморна, особено што преку ден воопшто не одмарам, и ако порано сакав да спијам 9 саати без престан, сега сон ми е да спијам барем 2 саати без прекини :ImOK:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
Последна промена: 02 Дек 2012 18:02 by Синоличка.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 02 Дек 2012 19:32 #224110

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Синоличка wrote:
Nebo wrote:
A iskreno, ne znam do koga e neophodno da cica noke, jas licno nekako nemav hrabrost da mu kratam nokni doenja

Е во нашата ситуација тука лежи зајакот. Ни за големото сум имала, нит па за малово имам срце да им кратам ноќни подои...особено што тешко и долго вади запчиња, па најтешки ноќи за мене се оние пред да му никне заб (а понекогаш и по месец-два има од еден до друг заб..), се буди многу често...обично легнува околу 21 ч. и цврсто спие до кај 12, 1, ама затоа после, особено во периодот од 4-5 до кај 7 кога и станува, ми е хорор... во последнава недела дена имам страшни рагади, што од пречести подои, што од неколку лоши угризи, што поради фактот што асиметрично ја фаќа брадавката зашто едниот горен кец не му е убаво никнат...па ова ја влошува состојбата.

Инаку за нас ситуацијата со ноќните подои е многу подобрена откако цела ноќ спие до мене, премногу се будеше па немаше друго чаре освен да го земам цела ноќ до мене на спална, кога ме чувствува до него не се буди толку и полесно призаспива..

Мислам дека ако сте поборник на нежно родителство, значи ако не сакате да правите нешта на сила, т.е ако му давате на детето да цица кога и да посака, ќе си доите ноќе се додека не престане скроз да цица. Ова се разбира доколку самото дете бара да цица ноќе, т.е ако не сте дел од малкумината среќници со деца-спијачи ;)

Искрено мнооооогу сум уморна, особено што преку ден воопшто не одмарам, и ако порано сакав да спијам 9 саати без престан, сега сон ми е да спијам барем 2 саати без прекини :ImOK:

Лелеееееее, душичка... :raspolozise Те разбирам сосема, мислам дека мене делот со неспиењето ми беше најтежок, дури потежок и од породувањето... Би родила 10 деца, само да знам дека ќе се наспијам ноќе... Преку ден не ми е ништо тешко, цел ден да играме, шетаме, учиме, цицаме, било што... Ама ноќите... Хорор. А хит ми е кога мм се жали на другарите колку бил уморен (а во друга соба спие сам?!). Ужас.

Сите ми викаа, не го учи на спална со тебе... Ама си викам, ај да искористам додека е мало беличко злато да си го гушкам колку сакам, оти после неколку години ќе ми стави знак на врата од неговата соба „Забранет влез“. :blabla:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Ноќно станување (доење) 11 Фев 2013 14:51 #232266

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Moeto sekerce se budi na dva saati, spijam kolku da se kaze, podocnjaci do kolena imam........neznam do koga ke trae ova budenje cela nok?

kerkata spiese od start a ovoj debelko mal postojano e gladen i denje i noke :)

pomisluvam da ne mu davam, demek da go ucam poleka poleka ama ke place pa mi e zal pa aj pak ke mu dadam :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 11 Фев 2013 18:51 #232296

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
prasence wrote:
Moeto sekerce se budi na dva saati, spijam kolku da se kaze, podocnjaci do kolena imam........neznam do koga ke trae ova budenje cela nok?

kerkata spiese od start a ovoj debelko mal postojano e gladen i denje i noke :)

pomisluvam da ne mu davam, demek da go ucam poleka poleka ama ke place pa mi e zal pa aj pak ke mu dadam :)

Nema "ucenje" kaj bebinjata, pa epten e mal... Bebinjava reagirat samo instiktivno, znaci nego mu treba i si bara... Nesto toa ke go "naucis", edisntvno sto velis, ako go ostavis da place, sto ima strasni posledici na psihata po natamu i toa na nikogo ne bi preporacila :( Go znam periodot, mene mozakot mi bese mrtov od nespijenje, no taka si bese...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, темјанушка, Ppanika

Ре: Ноќно станување (доење) 13 Фев 2013 04:27 #232381

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Se soglasuvam so Lena, edinstveno sto ke nauci od toa, e deka nema sekogas da bides tuka za nego koga ke mu trebas.
Ova e kratok period, koj go ima na pocetokot, potoa koga ke vadi nekoe zabce, pa ke bara da cica za da se smiri, a ne za da jade.
Samiot instinkt neka te vodi.
Eve i jas dve deca i dvete bea razlicni.Sinot se budese na pola saat, malata mi spiese i po 5 saati.
Ama seto toa pominuva. Ne se grizi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, lena0809

Ре: Ноќно станување (доење) 13 Фев 2013 05:19 #232389

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Кај мене се будеше додека цицаше, година и пол. Обавезно два до три пати за да цица. Онака успан ќе се нацица и си продолжува. Креветчето ни е споено со спалната, мене не ми беше воопшто проблем. Само што престана да цица, почна да ја преспива цела ноќ.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 13 Фев 2013 05:43 #232399

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Поради нормален психички и емотивен развој не се препорачува воопшто бебето да се остава да плаче до 6 месеци. Одвикнувањето од ноќното доење се "препорачува" по 6-тиот месец. Мада и за овој период има мн спротиставени ставови и преовладува мислењето кога сака и колку сака.
Инаку прасенце се надевам дека наскоро ке почне да врзува по 2-3 саати сон, ние го имавме истиот проблем. Знаеше да се разбуди во 12-1 преќу ноќ и да бара да цица до 5. Си дремуцка и си цицка а ти мора да му бдееш да си буден...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: темјанушка, lena0809

Ре: Ноќно станување (доење) 13 Фев 2013 05:57 #232401

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Ppanika wrote:
Поради нормален психички и емотивен развој не се препорачува воопшто бебето да се остава да плаче до 6 месеци. Одвикнувањето од ноќното доење се "препорачува" по 6-тиот месец. Мада и за овој период има мн спротиставени ставови и преовладува мислењето кога сака и колку сака.
Инаку прасенце се надевам дека наскоро ке почне да врзува по 2-3 саати сон, ние го имавме истиот проблем. Знаеше да се разбуди во 12-1 преќу ноќ и да бара да цица до 5. Си дремуцка и си цицка а ти мора да му бдееш да си буден...

Do 12 meseci se preporavuca bebeto da ne place, toa e periodot koga se stvara "basic trust" ( ne go znam zborot na mk, ajde nekoj da pomogne :))... Posle godina dete psihata e razvita vo taa tocka i sto veli edna drugarka, togas pocnuva vospituvanje ;) Basic turst se stvara samo vo tie 12 meseci, posle e gotovo...Nekako duri strasno mi doaga sekogas koga ke pomislam, 12 meseci samo vo eden zivot...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, темјанушка

Ре: Ноќно станување (доење) 13 Фев 2013 07:24 #232418

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
voopsto ne gi ostavate do 1godina da placat? .

Bebeto go ostavam da place, posto sum sama i nemozam vo sekoj moment da go krenam, primer sum vo wc i on place a nema nikoj drug doma osven nie dvajca, ili sum vo kujna dodeka da dojdam nekolku minuti place.

A sto se odnesuva do noknoto doenje, jas nekade od tretiot mesec ke pocnam da mu kratam, posto i za nego e podobro da spie otkolku da visi na cice, nepotrebna navika spored mene.
Kaj nas e vaka, se uspiva nakaj 8 navecer i se budi prv pat tek vo 12 na polnok znaci, a potoa do 8 sabaje cica tocno na dva saati.
A preku den bara i na saat, i dobiva ama toa e den, noknoto spienje e mnogu bitno spored mene, pa zatoa ne naednas ama postepeno ke go ucam odnosno ke zgolemuvam rastojanie od podoj do podoj.
темјанушка wrote:
Se soglasuvam so Lena, edinstveno sto ke nauci od toa, e deka nema sekogas da bides tuka za nego koga ke mu trebas.
.

Da ke nauci isto i kekata da bide samostoen od mal, a ne da se drzi za mamina suknja i da ne moze bez nea :)
Sepak ne pocnuvam jas sega so ova odviknuvanje da ne me razberete pogresno, sepak e premnogu malecok da znae sto sakam da postignam jas, ama posle mesec ipol veke ke pocnam so ova odvikuvanje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 13 Фев 2013 07:32 #232420

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Prasence,mislis deka so toa sto nema da mu davas da cica koga kje posaka,kje go napravis samostoen???

Ima mnogu drugi nacini da se pottikne deteto da bide samouvereno i samostojno, a moe mislenje e deka so restrikcija na nokjen podoj ili so ostavanje da place,se postignuva tokmu sprotivnoto.

Mario ima skoro 13 meseci i nokje cica koga saka,kolku saka.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, темјанушка, lena0809

Ре: Ноќно станување (доење) 13 Фев 2013 07:33 #232421

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Cize wrote:
Кај мене се будеше додека цицаше, година и пол. Обавезно два до три пати за да цица. Онака успан ќе се нацица и си продолжува. Креветчето ни е споено со спалната, мене не ми беше воопшто проблем. Само што престана да цица, почна да ја преспива цела ноќ.

Da ne go povtoruvam postot isto bese i kaj nas :angel:

Ne znam prasence kako ke ti uspee taktikata sto ja planiras, bidejki bebeto ako e gladno ne moze da ja prespie cela nok, mislam deka zaludno ke go ostavas da place. Spored mene mozes ova da go planiras otkako ke pocnete so dohrana, znaci koga ke si ima noken obrok, pred spienje sto ke go drzi poveke.
Samo so doenje mnogu tesko, ogladnuva toa e.

Drugo e ako bebeto e na adaptirano mleko, toa e pokaloricno i poveke drzi, pa postoi moznost da ja prespie cela nok od start.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка, темјанушка

Ре: Ноќно станување (доење) 13 Фев 2013 08:23 #232432

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
E sega ke te iskaram. Drugo e da odis vo WC i da se vratis za kratko, drugo e da go ignoriras (ti da si gotvis, a toa da place). Jas duri u relaksator sum gi vnesuvala so mene vo wc. Go niskas i si vrsis rabota. Sum gotvela i so niv staveni vo kengur.
Mnogu e potrebno da cuvstvuva deka si sekogas tuka za nego, vo sprotivno ke sozdades nervozno dete, sto ne bi ti preporacala.
A za kratenje na noken podoj, probaj ti nisto da ne jades posle 5 saat i prespi cela nok. Probaj da vidis dali ke mozes da zaspies i da ja prespies cela nok.
Toa sto ti cica na 2 saati e sosema normalno, zasto tuka e i prosekot za mali bebinja (3 casa). Pa neznam sto ocekuvas.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Ноќно станување (доење) 13 Фев 2013 09:16 #232447

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Prasence, после месец и пол ќе биде 3 месеци старо и тоа е малечко бебе кое ќе расте,и ќе му треба храна.

Јас лично никогаш не сум се придржувала до она доење на точно три саати, туку сум доела по потреба, како што си бараа моите малечки, т.е. не сум ги прилагодувала нив на моите потреби, туку јас сум се прилагодувала на нивните.

Јас со синко ова го поминував до негови 2 години зашто толку требаше да чекаме за да се оперира од кила, која беше доста голема па ми беше жал да го одбијам зашто се раскинуваше од вриштење за цице, па кога ќе му ја видев килата веднаш му давав да цица за да се смири и си реков ќе почеакм до операција, и до две години јас сон немав видено зашто секој саат стануваше повеќе за да се мази отколку што беше гладен, а одев и на работа, само јас си знам како ми беше, ама тоа е, мајки сме и жртвата за нашите деца мора да ја направиме, посебно за толку мало бебенце.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: темјанушка
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.