Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Ноќно станување (доење)

Ноќно станување (доење) 19 Ное 2011 08:11 #165543

 • J.Sinolicka
 • J.Sinolicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 71
 • Thank you received: 36
 • Карма: 1
Драги мајки, имам еден голем проблем со ноќното станување, До 4 месец Павел си спиеше уредно стануваше 2 пати ноќе да цица и толку, но од четвртиот месец наваму тој спие многу немирно, постојано кенка се буди на секои саат-два некогаш ќе цицне малку па ќе продолжи, некогаш несака да цицне па се нишкаме, цуцлата ја плука, несака чајче, несака водичка. Жива ненаспана сум и немам енергија за во текот на денот. Има отоци на непцата но забчиња уште немаме. Од 5 месец почнав да му давам по неколку лажички храна колку да се учи на вкусовите, до сега имаме пробано јабоко,крушка,праска,тиква,морков,банана, прво му давав сокчиња потоа кашички. Сокчињата не ги сака кашичките ги јаде, дури бара уште, јас му давам по едно лажиче кога прв пат пробува, а по 3-5 веќе пробано.
Мислев дека е гладен што станува па пробав со ноќна каша на ХИП, јаболко и крушка, ја изеде скоро пола, цицна малку и заспа кога за 2 саата ете ти го пак :what:
Незнам веќе кој метод да го употребам и што да правам...дали да го хранам повеќе?
Си легнува во 9, првата тура спие 3 саати и негде околу 12 се буди цица и од полнок до сабајле на секој саат,два...во 6-7 станува веќе.
Живо малтретирање ни е ноќта :(

Дајте некој совет кога укинавте ноќно доење и како?
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Ноќно станување (доење) 19 Ное 2011 09:32 #165553

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Dobro dojde vo klubot J.Sinolicka, jas do godina ipol taka ziveevme, na sekoj saat stanuvase da se niska, race mi pagaa , ama se pomina , samo treba vreme i zivci. ajde neka ti pomognat poveke drugite mami , i nemoj da mislis deka e gladen i jas taka si vikav , ama takvo si bese deteto.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: J.Sinolicka

Ре: Ноќно станување (доење) 19 Ное 2011 09:47 #165557

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Sinolicka баш ми е жал што неможам да те утешам ама моето синче скоро до две години се будеше навечер цело време. Додека цицаше до година дена се будеше обавезно по два-три пати ќе цицне малку и ќе си заспие, затоа после и го земав во кревет со мене да спие така барем колку толку не шетав цело време навечер. Е после кога престана да цица се будеше навечер и пиеше чај, во текот на вечерта сигурно по повеќе од 600 мл чај пиеше и единствениот начин да се дозаспие беше или цицање или со шише. Те разбирам како ти е, и јас бев жива ненаспана и нервозна дека кога ќе помине ноќта те чека цел ден пред тебе со обврски. на интернет почнав да барам методи и техники за заспивање на деца на таа возраст и најмногу практикуван метод е Cry It out Method, да го оставиш да плаче додека не заспие. Пробав еднаш ама не издржав да го гледам да се корне од плачење и така пак си продолживме со нишкање во раце по цела ноќ, цицање и спиење со мене во кревет, строго или гушнати или врз мене :tupco: Тек сега на три години успеав некако да не му давам навечер да пие чај ама пак станува во текот на ноќта и доаѓа во спална да спие со мене. Знам дека ти е сега тешко ама се поминува. Ако можеш да најдеш некој да ти помага во текот на денот и кога он спие и ти одма легнувај :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce, Helix

Ре: Ноќно станување (доење) 19 Ное 2011 10:10 #165564

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Sinolicka и ние сме со слични слатки маки :love: Викам слатки, затоа што толку многу сакав дете и мислев дека низ се ќе поминувам летајќи и со песна само да го имам...Но животот е таков и човекот нема секогаш сила да поминува низ се така лесно....Многу мајки го поминале ова и се надевам е многу нормално во детскиот развој, ќе пораснат и ќе се будат покрај други луѓе, тогаш можеби и повеќе ќе ги мислиме :angel: :love: :srce:
Се пронаоѓам во она што викаш-Жива ненаспана сум и немам енергија во текот на денот. :guskanje:
Она што јас сега го пронаоѓам како олеснување е, да биде доволно гладна пред последниот подој вечерта пред да заспие, за убаво да се наголта па да поспие повеќе, еве ако е до тоа...Потоа мислев дека поради егземчето ја чеша па кенка и се буди...за ова нема некој лесен лек, ама тоа е друга тема...ја мачкам често, можеби ќе воведам и цуцла, ја гушкам одозгора врз креветчето, без да ја земам за да не ја доразбудам итн.
Не сум пробалада ја оставам да се исплаче и со тоа да заспие, незнам колку учинковита е таа метода :poimnemam: Кога плаче се прави жар црвена и и се интензивира егземата и жал ми е...
Едино нешто што ми помага е спиењето преку ден додека она спие...иако деновиве и тоа е максимум еден час....

Еве нека помогнат со искуства поискусните :guskanje:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 19 Ное 2011 11:26 #165569

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Aj i tuka da go stavam sajtov, mnogu e koncizen, prost, no funkcnira.

www.sleepthroughnight.com/

JAs si plativ za lichen plan i alal parite skoj cent. No ne se razlikuvashe mnogu od ova shto go nudi kako free soveti, ischitajte se, mnogu fino razraboteno a spienjeto i dnevno i nokjno od najmali bebushi do vozrashi dechinja!
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: J.Sinolicka

Ре: Ноќно станување (доење) 19 Ное 2011 19:36 #165603

 • Macence
 • Macence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 192
 • Thank you received: 94
 • Карма: 12
Јас изгледа имам ептен среќа, моево ѕверче не станува ноќе за јадење. Првите неколку денови јадеше во 1 , па во 3, па во 5. Ама тоа беше само неколку дена, потоа и докторката ми советуваше да не му давам да јаде во 3, затоа што тоа станување најчесто му било за галење, а не за јадење. И така и почнав неколку дена ќе се разбуди ќе го погалам, ќе му ја пуштам играчката да му свири и ќе си заспие, ако тоа ме успееше му давав лаживка и со неа одма заспиваше. Така може правеше максимум една недела и после престана да се буди. Му давав да цица во 1, па во 5.
Е сега веќе сме на вештачко и последното јадење му е околу 22- 22.30 и си спие до 6-7, тогаш почнува да се превртува и да кенка, ќе му дадам да јаде и воопшто не се буди, продолжува до 9-10. Ако пробаш да го разбудиш порано се лути и кенка за да го оставиш да се доспие. Ептен ми е спанко, како татко му :zelen:
Последна промена: 19 Ное 2011 19:37 by Macence.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 19 Ное 2011 20:44 #165624

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
i katia se budi 2 pati navecer, ke zaspe nakaj 22:00 pa se budi vo 2 sabajle pa posle vo 5 sabajle,koga i da se razbudi za mene najlesno i najprakticnoe za da ja prezaspijam e da i dadam da cica,ja legnuvam do mene i davam da cica, ke pocica 10 minuti i pak zaspiva i togas ja prefrluvam vo nejzinoto krevetce i vo istata minuta povtorno zaspivam od sto sum umorna i taka sekoja vecer :)

inaku toa deka bebinjata se budele navecer samo za da se galat nekako mi nema logika zosto postarata kerka koga pocna so dohrana nekade okolu 6ti mesec veke ne se budese navecer sto znaci si bila sita i si spiese cela nok,ako sakala da se gali vo niedno vreme togas mislam deka ke se budese i posle napolneti 6 meseci, za galenje moze da pravime muabet ako deteto e nad godinka pa poveke razbira ama bebinja pod godina ako se budat navecer spored mene e ili od glad ili eventualno da go boli nesto

da dopolnam deka sum protiv toa da im se kratat noknite podoi osobeno ako se raboti za bebenca pomali od 6 meseci, sepak majcinoto mlekce im e edinstvena i osnovna hrana i nekako mi e surovo da i go skratam toa samo za jas da se naspijam,site sme majki, znaeme kolku e tesko da si nenaspana, ama toa e toa, za nasite zlatca veruvam deka mozeme da go izdrime toa i uste poveke ako treba samo tie da bidat naspani, najadeni i zadovolni vo sekoj moment :)
Последна промена: 19 Ное 2011 20:51 by Eli23.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 19 Ное 2011 21:01 #165626

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Кај нас ноќното станување престана од кога јас не спијам веќе со малиот во соба. Инаку преку ден успевав да не му давам да цица, ама затоа пред спиење дооолга сеанса и цела ноќ се будеше по два три пати. Немаше шанси да не му дадеш да цица, пискотници, еднаш темп качи од плачење. На крај го ставив да спие со мајка ми, зашто она и преку ден го чуваше и беше навикнат да спие во нејзина близина. Првите две три ноќи ќе викне, мајка ми ќе го ушушка, мама е на работа, ова она, и почна по цела ноќ да спие. Еве веќе цел месец не спиеме заедно, си спие со татко му, т.е. он во креветче, татко му на спална, и си спие од 8 до кај 6.30 или 7 наутро. Знае да се разбуди зашто некако се разгали последниот пат кога беше болен, мм го држеше многу во раце, и сега бара да го земе, ама не секогаш.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: J.Sinolicka

Ре: Ноќно станување (доење) 20 Ное 2011 14:05 #165670

 • J.Sinolicka
 • J.Sinolicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 71
 • Thank you received: 36
 • Карма: 1
Jas ne velam da mu go skratam nokniot podoj, tuku da bide barem na 3 saati kako shto e normalno, ne na sekoj saat. plus toj ne sekogas saka da cica, se budi kenka i odbiva i cice i cucla i shishe...

Lelee znaci poveketo imaat ist problem, me uteshivte ne sum sama stradalnica :)

Ne e do veshtackoto mleko probav i so toa, mu davam edno sise 120ml ne go ni dopiva, pola ke cicne i nejke veke go butka :) A golem e 9kg ima znaci 120ml duri i malku mu e.
Eventualno zapcinjava ama skoro 2 meseca pravi vaka shto zapcinja ke da bea :)
Linkot shto go pustivte za baby sleeping ke go citam sega pa ako pomogne nesto ke pisam :)
Последна промена: 20 Ное 2011 14:09 by J.Sinolicka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 20 Ное 2011 14:25 #165675

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Син ми сега станува еднаш, околу 3 обично, за да мочка и може да презаспие само ако цица :emm: Настинат е во моментов, ама од другата недела дефинитивно ќе барам друг начин да презаспива, иако знам низ какви маки ќе поминеме :unsure: ...

Мислам дека постојат различни причини за ноќните будења, како што и самите бебуши си се различни-некои се будат за да јадат (можеби не се најадени доволно), други бараат галење, бараат да ја почувствуваат топлината на мајката, па скокови во развојот... Ама сметам и дека на одредена возраст треба нешто да се превземе за да се направи некаков ред во спиењето, но не кај мали бебиња. Зашто еве, синм и има 2, 8 год. и немам поим што е тоа цела ноќ спиење, а не знам и дали набрзо ќе имам со оглед на тоа дека станува за мочкање.

Кога беше бебе имавме различни периоди, баш како што кажувате погоре-од будење на 3-4 часа, па пресврт и будење на 1-1,5 час, па едно време врза неколку пати по 6 саата жива радосна бев за други фази да почнат и тоа е :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 20 Ное 2011 15:34 #165680

 • J.Sinolicka
 • J.Sinolicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 71
 • Thank you received: 36
 • Карма: 1
Spored knigava www.sleepthroughnight.com/ preporacuvaat 5 nacini kako da go podobrite spienjeto na vaseto dete.
1. Da se vospostavi RUTINA - legnuvanje vo priblizno isto vreme i pravenje na isti raboti. Na primer, citanje ili igranje nekoja igra, zavisi od vozrasta na deteto ili banjanje...
Nie ova go pravime vo 20:00 casot odime vo spalna go soblekuvam, se trkalami, smeeme,igrame edno 15-20min zavisi kolku e raspolozen, se banjame, cica zaspiva cicajki koga ke zavrsi samiot ja ispusta gradata veke zaspan i go legnuvam vo krevetce.

2. PORANO LEGNUVANJE - Vo kniga velat deka nsproti veruvanjeto deka ako go umoris preku den drzejki go buno poubavo ke spie navecer se pokazalo kako obratno, premoreno dete ke ima nekvaliteten son navecer i neznaci deka ako deteto go legnuvate vo 9 a stanuva vo 5, neznaci deka ako go legnete vo 8 ke stane vo 4 tuku ili isto koga stalno si stanuva ili dori i podolgo. Bioloshki bebinjata bile ranobudnici :) Preporacuva legnuvanje od 18-20:00 zavisno od vozrasta na deteto i da ima pominato 2-3 saati od poslednoto spienje.
Jas go legnuvam vo 9, ke probam porano okolu 8 da go naviknuvam.

3. DREMKI - dnevni spienja
Veli deka dremkite se mnogu vazni za dobar son noke, sekoe dete mora da ima 2-3 dremki zavisno od vozrasta. Preporacuva da se napravi raspored na prespivanje denje na primer
7(wake)-9(nap)-1(nap)-(4)(nap)-7(bed). So shto kako raste bebeto ovaa posledna dremka vo 4 treba da ja izostava. Moevo bash vaka tera vo 7 stanuva, vo 9 premnuva 40min, posle okoli 1 pak, i okolu 4 pak, eventualno ako sme izlezeni taa dremka vo 1 ja preskoknuva no si legnuva porano okolu 3 i spie podolgo okolu 2 saati. Neznam kolku e vozmozno sekojdnevno da se sledi rutinava, ako izlezeme nekade ne spie mnogu e ljubopiten i saka se da vidi, cue...

4. Asociacii za spenje, nekoj zaspiva pred TV, nekoj so kniga, nekoj so gushkanje pernica koga ke ja nema voobicaenata asocijacija za spienje na koja ste naviknati poteshko zaspivate ili se budite noke. Znaci istoto vazi i za bebeto ako zaspiva nishajki se naviknuva na toa i ako se razbudi vo tekot na nokta bara da bide nisano zashto neznae da zaspie samo povtorno. Moevo zaspiva cicajki i spored logikata na avtorkava koga se budi noke mu e potrebno da cicne pak za da zaspie... Ima logika samo kako jas da go odviknam od toa... da go budam dur cica? Se banja, cica i spie... ova pravilo e malku kontradiktorno so ona prvoto.
Veli, klucot e vo toa da go ostavite deteto da zaspie onaka kako shto ke se budi vo tekot na nokta, znaci buden da go stavam vo krevetce i sam da zaspie za da se nauci koga noke ke se budi povtorno sam da si zaspiva da ne bara cice..

5. HRANENJE NAVECER - Ovde veli deka e individualno od dete do dete no ne se soglasuva deka deteto treba cela nok da spie bez da jade, duri i na nekoi vozrasni ima problem da izdrzat 12 saata da spijat bez jadenje. Smeta deka 2-3 pati bi trebalo da se hrani deteto spored sopstvenite ubeduvanja na roditelot bazirani vrz analiza na deteto kako i koga ogladnuva.
Vrz osnova na toa kolku cica denje moevo bi trebalo da cica na 4 saati, znaci ako si legnuva vo 8, treba da cica vo 12, vo 4 i vo 8 AHHHHHH PUSTI SONISHTA I ZELBI....

Aj ke probam postepeno so metodive pa da vidime, najteshko ke bide da go stavam buden vo krevetce.
Znam deka ste pismeni i mozete da si procitate no sigurno nekoja ja mrzi ili nerazbira dobro angliski pa si zedov za sloboda da preraskazam :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: saligrem, kiki, lavce, Nataly, Helix and this user have 1 others thankyou

Ре: Ноќно станување (доење) 21 Ное 2011 14:05 #165814

 • mari13
 • mari13's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 158
 • Thank you received: 60
 • Карма: 4
Sinolicka, super sto si gi sumirala site tocki od site-ot :)
sakav i jas da spodelam iskustvo vo ovaa tema :)
uste pred da se porodam dobiv knigicka so upatstva i soveti za zaspivanje na bebinja, poklon od edna drugarka koja ima nekolku meseci postaro dete od moeto i kaj koja koga bev na gosti kaj nea a bebeto imase 6 meseci , bev voodusevena kako malovo ja prespiva cela nok bez voopsto da se razbudi.
prviot sovet sto mi go dade ona i sto sekako go pisuva i vo mojata kniga a i vo site drugi knigi e tockata broj 4 od postot na Sinolicka, t.e. da se ostava deteto budno vo krevetce i samo da zaspiva.
nie pocnavem skoro od start da go primenuvame ova, so toa sto prvite dve nedeli doma otkako ke zaspiese vo 9, go budev vo 12 za da mu dadam da cica, a potoa on prodolzuvase da se budi na sekoi 2 sata za cicanje i vo 6 se budese.
posle tretata nedela resiv da ne go budam, i on si spojuvase 4 do 6 saati, zavisi kako koga, i posle prvoto budenje prodolzuvase da se budi na saat ili saat ipol. e sega super ke bese i jas da mozev da si legnam so nego i da spojam 4 ili 6 saati spienje, ama obicno sakam barem saat ili dva da si posedam sama so mm, da odgledam nekoj film i da se relaksiram :)
negde pred krajot na tretiot mesec mu se sluci edna vecer da legne vo 9 i da se razbudi duri vo 5 :jupi: nemate poima kolku bev presrekna :)
arno ama, slednata vecer se razbudi vo 4 prv pat, pa slednata vo 3 i posle nekolku dena koga bas polnese tri meseci pocna da mi se budi mnogu pocesto, znaci i pred 12, da ne svrzuva ni 3 sati navecer.
si pomisliv deka mozebi e skok vo razvojot, i najverojatno bese :) taka sto poslednive dve nedeli puknav, nervozna sekoj den i nenaspana! edinstveno sto me tesese bese toa sto kako taka sepak zaspivase lesno, e sega se budese mnogu ama si vikam toa e.
toa bese vsusnost otkako se smeni vremeto i jas sakav da mu go pomestam spienjeto povtorno da si legnuva vo 9 za da ne stane vo 6 po novo, barem da ima parno koga ke staneme :))
i najverojatno toa legnuvanje pokasno bese problem! on zaspivase cicajki, i ne mi pagase na pamet da go budam za da go legnam buden vo krevet!
Lekot najverojatno bil vo legnuvanjeto porano, ili dremnuvanjeto pokasno pred spienje!
jas mislev ako go drzam podolgo buden pred spienje, ke bide podobro, megutoa nekolku dena mi zaspiva vo 7 i spie 30 minuti i posle 40 minuti pocnuvame so pripremi za banjanje, si se smeeme i igrame, se banjame i mu davam da cica, a on bidejki ne e pretepan si e buden dodeka cica i duri i nasmean i posle si go stavam vo krevetce, se motkam uste minut dve vo soba, oblakam pizami, si go podsreduvam krevetot i izlagam od soba. se vrtka dve tri minuti i si zaspiva sam.
vcera povtorno si svrza 5 saati i stana vo 2, posle se razbudi uste ednas vo 5, samo si cica i si prodolzuva da spie.

znaci treba da se iskombiniraat site tocki podole napisani i sekako da si gi prilagodite na vasi uslovi i mislam deka so istrajnost moze da se podobrat navikite za spienje i da se namalat noknite hranenja.
se nadevam deka ke prodolzime so ova tempo, pa moze i podobro :aleluja:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: saligrem

Ре: Ноќно станување (доење) 21 Ное 2011 14:13 #165815

 • mari13
 • mari13's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 158
 • Thank you received: 60
 • Карма: 4
se iznapisav epten, najverojatno ova mi e i najdolgiot post do sega, a me sumirav :)
sakav da kazam deka ritualite pred spienje i asocijacijata za spienje se mnogu bitni!
zaboraviv da napomenam deka navecer koga se "budi", toa i ne nekoe budenje, tuku jas go osekjam deka se vrti i ja pika rakata vo usta, deka mu se jade, pa go zimam i mu davam da cica i pak si prodolzuva.
koga nema da ima veke potreba od noknjo cicanje se nadevam deka ke si spie pomirno.
skoro nikogas ne sum go niskala za da zaspie, se slucuvalo da zaplace nekolku pati ama bidejki mu bese zatnato noseto. otkako ke mu go iscistev si prodolzuvase da si spie.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 30 Ное 2011 20:01 #167653

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Eeee, Синоличка, Димитар откако е роден не сум спиена :hahaha:
Истиот „проблем“ го имаме сите, со тоа што ние плус и грчеви имаме. :mdf:
Баш вчера решив да почнам да го навикнувам сам да заспива. Цицаше во 9, и со очи на пола копје го ставив во креветче, демек полузаспан, како во книгите што пишува. Кога вресна да плаче, црвен се напраи, се испоти, џабе го бањавме, морав да го пресоблекувам. Ај по тој метод, го бакнав и излегов, ма јок. Се дере ко да го колат. Ни минута не издржав, се вратив, го земав во раце. Ај пак на цице, пак ќе се смири и така точно два саата. Едвај заспа во 11 и тоа легнат до мене на спална со лапнато цице. :tupco: Катастрофа.
Ич не ми се свиѓа тоа што го легнувам до мене, ама што да се праи, нема друг начин. А методот „исплачи душа“ не доаѓа предвид. :ne:
Последна промена: 30 Ное 2011 20:03 by Helix.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 02 Дек 2011 07:29 #168045

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Девојки, ќе ве молам да се држите до темата, насловот е јасен, за да правите општи муабети за доењето ја имате истоимената тема, Доење, а ако не се најдете ни ваму ни таму, тогаш-Бебешки муабети :OK:
Последна промена: 02 Дек 2011 07:30 by bubamara.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Ноќно станување (доење) 03 Дек 2011 07:31 #168284

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Пред 2 месеца мака мачев да ја задржам на доење, а сега цица повеќе од претходно :tupco: Порано ноќе ми стануваше еднаш, околу 3-3:30 па сабајле, а сега по 3 пати, уффф....само малце да и` се смират болките од запчињата и планирам да и` го отфрлам ноќното доење, мислам нема никаква поента повеќе и само се мачиме - таа нема континуиран сон, јас немам никаков, на работа одам ко зомби :emm:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 03 Дек 2011 15:03 #168353

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Дефинитивно цицањето не е само физички храна......И фалиш на Лина преку ден, те нема, си тргнала на работа, па преку ноќта сака да надохнади гушкање, да биде блиску до тебе :girlpink:
Те разбирам потполно иако не одам на работа во моментов, сеуште сум на породилно, можам да замислам колку ти се спие :pijani: Совет-спиј кога можеш, само не на работа :laugh: , а дома кога ќе дојдеш сакаш да си со нив двајца, спас-само да помине време, а до тогаш држи си ја насмевката :love:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Goddess^

Ре: Ноќно станување (доење) 09 Дек 2011 08:37 #169654

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
 • Карма: 0
eh toa spienje koj moze alal da mu e nie so ivan si sedime po cela nok budni se budime po nekolku pati vo nokta a ako ne mu dadam da cicne i zaspie so niskanje za saat vreme se budi i povtorno kenka a ako si cicne moze da pospie dva a maksimum tri saati noke a preku den saka poveke da spie ama gledam kolku moze poveke da posedi buden za da moze navecer da pospie poveke
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 09 Дек 2011 09:01 #169663

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Do pred 2 meseci Marko bese sovrseno bebe - se bidese max ednas za cicanje i toa ne sekoja vecer. No, koga trgnav na rabota, a tuka se poklopija nekolku raboti - zabi, mu namaliv doenje na samo 2 pati - sabajle i navecer, cesanje (se vratuvme od odmor koj traese 4 meseci vo Sk) itn. pocna prvo da se budi dva pati, a poslednive 3 dena se budi mislam na sekoj saat.
Ako go zeme mm ne moze odma da prezapsie i rika i se opira i zaso e veke golem ne mozeme da go dodrzime.Ako go zemam jas, me drapa i saka da cica normlano mu davam i relativno odma prezaspiva.
I sto e najinteresno ne place, ke prokenka i ke si sedne vo krevetceto. Sinoka duri si sedese so zatvoreni oci. Koj znae sto mu se slucuva... Tek koga ke go odbivam a planiram posle prviot rodenden da pocneme so odbivanje, ne sakam da mislam sto ke pravi.
Sigurno ne e gladen ama ako ne mu dadam da cica rika na cel glas i ne mozam da go smiram. Imase nekoi denovi koga ke si sedneme vo dnvena i saka da si igra. Mu raskazuvam deka site igracki spijat, televizrot spie, tato spie, drugarcinjata spijat, vo temnica sedime.. on ke si zeme nesto, duri i patentot na vrekata, i si igra... bumbar...:-) Cucla sam odbi bas pred nekoj mesec, taka da toa ne e care...
Aj ke preziveeme nekako... Kaj nekoj trae dodeka cicaat kaj nekoj slusam i skoro do 3 god...
Jas sum takov zombi sto se plasam da ne napravam nekoja glupost na rabota od sto mi se spie...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 09 Дек 2011 10:29 #169701

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Noknoto stanuvanje i jaj nas e golem problem nekogas se budi na 30- 1 cas, i kako sto vika Anabest ako ne mu dadam da cica place.Se obidov so se i sesto nema sansi nikako da go odviknam od ova stanuvanje nenaspana sum a i mnogu mi e cudno kako toj izdrzuva a se budi cesto.
Preku den ne cica ama noke .
Se trudam da go odbijam no nemozam a i neznam kako koga samo noke cica
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 09 Дек 2011 10:36 #169703

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
saligrem wrote:
Noknoto stanuvanje i jaj nas e golem problem nekogas se budi na 30- 1 cas, i kako sto vika Anabest ako ne mu dadam da cica place.Se obidov so se i sesto nema sansi nikako da go odviknam od ova stanuvanje nenaspana sum a i mnogu mi e cudno kako toj izdrzuva a se budi cesto.
Preku den ne cica ama noke .
Se trudam da go odbijam no nemozam a i neznam kako koga samo noke cica

Jas planiram da go odbijam za vreme na nekoj praznik ili prodozen vikend ili ako nema bas togas, sekako da fati vikend za da ne pocrkame site preku nedela :-)
Koga ke se razbudi planiram da mu davam sise mleko, ako moze tatko mu d amu go dava da ne me povrzuva mene so cicanjeto, za koe sigirno ke se buni i place prvite nekolku pati, ama kako sto citav seto toa ke se sredi za max 6-8 dena (zavisi od deteto kaj nekoj i za 3:-) Spored iskustva na bliski i sto sum citala, 18 meseci e najgorna granica koga deteto treba da cica od ednostavna pricina deka posle e golemo i se razbira i mnogu e potezok i stresen procesot i za deteto i za majkata. Ama toa e za druga tema :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 09 Дек 2011 10:45 #169714

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Uf uf uf kosa mi se kreva od temava koga kje se setam...nie vidovme raat spienje duri otkako ia odbiv na 14 meseci. Stom prestana da cica pocna da ne se budi nokje fala mu na Boga. Do togas se budese i po 10 pati,znaci na sekoj saat. Nemase care da prizaspie osven so cicanje. Znaci kje kenka/place direkt na cica i povtorno mir i harmonija vo domot :) oje cicnese 2 min i prodolzuvase,oako droga i bese,opsednata bese so cicanjeto...

Inaku slicna prikazna i kaj nas,do kaj 3-4 meseci cicase nokje na 5-6 saati,a jas od remnogu mpeko se molev da sane da cica da ne puknam,pa pocna da cica na 3-4 saati nokje,pa na 2h,a otkako i gi namaliv dnevnite podoi pocna da cica po sto pati vo nokjta (definitivno i falea dnevnite podoi i tvrdam deka ne bese gladna,tuku samo sakase da se gali).

Dobrata vest e stom sfati deka nema vekje cicanje ne se budese vekie i nikogas nokje ne sum i davala nisto da pie. Navika e vo prasanje majki vi preostanuva samo da izdrzite faza e i fala mu na Boga sto ima kraj i na toa :rofl:


edit ana ne mu davaj mleko koga kje go odbivas,deye od 12 meseci nema poyreba od hrana ili tecnost nokje stanuva da cica poradi emocionalniot moment. Ako go naviones na mleko namesto na cicka pak kje vlezete vo zacaran krug i uste poloso,namesto da go dois iue stanuvas da mu spremas mleko,vnuka mi koja ne e c doena so shisheto beshe nerazdepna do 3 god nokje,piese po 1litar mleko na nokj, toa ne samo sto e nepotrebno tuku e i stetno.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
Последна промена: 09 Дек 2011 10:49 by Синоличка.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, Hermiona

Ре: Ноќно станување (доење) 09 Дек 2011 10:51 #169719

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Пробајте да не спиете со нив во иста соба, имам погоре пишувано, кај нас само тоа помогна. Ќе си спие со тато или со некој друг кој што му е близок на бебето, баба или сл, и ќе го презаспива. Со нив воопшто немаше фестивали, а со мене журка. Неколку дена и ќе се навикнат, после не ни стануваат веќе. Еве го Мартин како легнува така станува, не се ни врти. И на сабајле е многу поодморен, му се гледа.
И точно, не им треба млеко ноќно време. Затоа сега отвара очи наутро и бара млеко :)
Последна промена: 09 Дек 2011 10:54 by Cize.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ноќно станување (доење) 09 Дек 2011 15:11 #169785

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Lazar je sa nepuna dva meseca poceo da spava celu noc, a Dora sa nepuna tri..
Dan je za beskrajno mazenje, hranjenje i ostale aktivnosti, a noc za spavanje i tu nema diskusije..
Bebe se brzo nauce na red, samo treba biti dosledan i nikada ne ici linijom manjag otpora jer su bebe pametne i to znaju da iskoriste..

Preko dana su mi 95% vremena bili u rukama, slingu, kenguru, a nocu nije bilo paljenja svetla, sve sto je trebalo da se odradi, radila sam brzinski, u tisini, u mraku i odlucno..brzo su se navikli na to i ustajali smo naspavani i odmorni za jos jedan aktivan dan..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy, mari13

Ре: Ноќно станување (доење) 02 Фев 2012 07:57 #177793

 • natasa.m
 • natasa.m's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
bidejki i jas go imam potpolno istiot problem so noknoto stanuvanje sakam da prasam dali ima nekoj napredok i ako ima kako go postigna?
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.