Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Исхрана на доилки

Ре: Исхрана на доилки 06 Јун 2012 19:12 #202421

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Ноне пиј го чајот и се ќе биде ок. Знам дека и со Ана имаше сличен проблем на почетокот па после долго се доевте како и ние со големата :3 Јана многу малку качи четвртиот месец (нецели 400 гр, а претходно качуваше по 1200, 1000, 800...) ама д-р ме поддржа да почекаме со АД и после се се изрегулира. Никако не избрзувај со вештачко зашто знаеш, фати ли цуцла толку мал, има голем ризик да ја батали градата.

Мачни сме ние мајките, во право си, дедо ми викаше треба да се вика мака а не мајка... ама само нека ни се живи и здрави сите дечиња-мечиња, а на нас што ни е работа :hug:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 07 Јун 2012 03:53 #202445

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Ноне не се секирај. Кај нас беше таква ситуацијата, вриштев од болка кога требаше да цица. Докторката ми велеше дека сум немала доволно млеко од стрес и да му дадам адаптирано. Пробавме 2 пати, испи по 20мл и го поврати и среќа што се откажав. Не сакаше од левата града и мене ми беше цела со рани и може цела недела не се доевме од неа, ама упорно се измолзував. На почеток изгуби дури 400гр. за на контролата по еден месец да испадне дека за 3 недели ставил 1300гр, а вториот месец 1750гр и така некаде до 7-8 месеци си качувавме по 1кг месечно. Упорност само, за неколку недели се ќе си дојде на свое место.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 07 Јун 2012 17:36 #202566

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
None od licno iskustvo ti go preporacuvam cajot za doilki od bilna apteka,to caj mi ja spasi bebuska od ad mleko,ete sega sum si na odmor pa i tuka si pravam cajce,a dnevno se pie po eden litar :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 15 Окт 2012 14:02 #217554

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
a Dali moze da pijat vo kombincija ovie caei za doilki, posto kako sto gledam toj od bilna e gaden a drugive se so ok vkus, pa da iskombiniram od dva na primer :) da ne pijam sve od gadiot posto najvise efekt ima od toj, po procitanoto
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 16 Окт 2012 08:07 #217670

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Јас уште многу внимавам на исхраната:Мене докторката ми рече многу да пазам зашто на Калина и се појави Егзематаи ми рече на млеко да си заборавам.А,исто ми рекоа да не јадам грав,леќа,боранија,грашак ради грчеви и секој зеленчук или овошје да го лупам,да јадам се без лушпа.Јадам се останато и Фала му на Бога Калина нема грчеви.Инаку пијам по едно нес кафе дневно и гледам дека не и смета.А пијам многу течности и јогурт незнам колку ми е доста.А,за чајот првпат прочитав сега тука,не сум го пиела ни е ден ден.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 05 Дек 2012 17:03 #224606

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
За успешно доење препорачуваме:

Разновидна и умерена исхрана
Редовни оброци и редовно внесување на течности
Доволно време за оброк во мир

При изборот на храна најважно е секојдневно да внесувате храна од сите 5 групи: житарици, овошје, зеленчук, месо и млечни производи. Во споредба со исхраната за време на бременоста, за време на доењето зголемена е потребата за јаглехидрати. Во вашето мени треба да вклучите:

Овошје - најмалку два пати дневно: банани, јаболки, кајсии, овошни сокови, компоти или суво овошје
Зеленчук - најмалку два пати дневно: зелен лиснат зеленчук, моркови, краставици, пиперки, спанаќ, домати, тиквички...
Млеко и млечни производи за доволна внесување на калциум.
Морска риба и јодирана морска сол за доволно внесување на јод.
Јајца
Немасно месо за доволно количество на железо
Интегрални житарици, овесни снегулки, хељда, просо, сусам, грав, како и разновидни јаткасти плодови за доволно внесување на железо, витамин Б и магнезиум.
Течности
За време на доењето треба да се внесува околу 3 литри течности дневно. По секое доење се препорачува да се пие чаша течност. Добри пијалоци се:

Вода, минерална вода;
Рстителни и овошни чаеви: на пр. чај од коморача, анасон и ким кои го поттикнуваат создавањето на млекото
Овошни сокови (свежи или мешани со вода) или лимонада
Додека доите избегнувајте:

Сокови со вештачки засладувачи
Чаеви, кафе и други пијалоци кои содржат кофеин. Детето внесува кофеин преку мајчиното млеко и може да стане вознемирено и нервозно. Кофеинот може да предизвика грчеви и болки во стомакот. Доколку не можете без утринско кафе, напијте се веднаш после доењето, за да се намали кофеинот во вашето тело до следниот подој.
Алкохол: ако ги слушате вашите баби и пиете пиво за зголемување на лактацијата, пијте до 2 дцл, веднаш после доење. Немојте да уживате во алкохолот секојдневно.
Чајот од нане избегнувајте го, бидејќи ја намалува лактацијата.
Доколку вашето дете реагира чувствително на одредена храна, најдобро е некое време да ја исфрлите од исхраната. Храна која може, но не мора да предизвика проблем кај детето , како што се грчеви, болка во стомакот и црвенило на газот се:

Цитрусните плодови и други кисели намирници: (ананас, киви, оцет, домати). Некои мајки приметиле дека при конзумирање на портокали, киви или лимон, газето на бебето се вцрвенува. Обидете се да го исфрлите цитрусното овошје на одреден период од вашата исхрана, за да видите дали тие се причина за црвенилото кај вашето дете.
Грав, зелка, кељ, кромид, праз. Кај многу бебиња овие намирници предизвикуваат грчеви. Бебињата после цицање плачат, додека не успеат да го сварат млекото во нивниот организам. Карфиолот и брокулата се полесно сварливи и ретко создаваат такви проблеми. За да ја намалите можноста од грчеви кај бебето при готвењето користете зачин како што е коморача.
Какао и чоколада: Исто како и кафето и пијалоците со кофеин и чоколадата може кај некои бебиња да предизвика грчеви.
Лути зачини: чили, папар, лук, можат да предизвикаат црвенило на газето или да го променат вкусот на мајчиното млеко и бебето да не сака да цица.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 30 Дек 2012 10:47 #228060

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Dali cokoladoto sozdava grcevi kaj bebinjata?

Vnimavam na se, ama jadam cokoladi :) ama se msilam da ne mu preci?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 30 Дек 2012 12:15 #228068

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
prasence wrote:
Dali cokoladoto sozdava grcevi kaj bebinjata?

Vnimavam na se, ama jadam cokoladi :) ama se msilam da ne mu preci?

Na Elias ne mu precese fala Bogu, bidjeki jaz ziveev od cokolado i salama ;) :drol:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 30 Дек 2012 13:32 #228077

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Немаш гајле прасенце за чоколадо,можеш колку сакаш да си јадеш ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 14 Јан 2013 06:51 #229549

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
jadam sekoj den razlicno, i sup i tecnosti ama pak nekako kako slabo da imam mleko. Go drzi saat vreme i posle e mnooogu gladen. A i ne mi kaka eve dva dena, jadam jabolki, pijam mnogu tecnosti, sok, caj litar toj za doilki, jogurt i pak problem si ima bebusko :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 14 Јан 2013 08:23 #229564

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
prasence wrote:
jadam sekoj den razlicno, i sup i tecnosti ama pak nekako kako slabo da imam mleko. Go drzi saat vreme i posle e mnooogu gladen. A i ne mi kaka eve dva dena, jadam jabolki, pijam mnogu tecnosti, sok, caj litar toj za doilki, jogurt i pak problem si ima bebusko :(

Ajde da povtoram i tuka: on sega e vo momentot, koga cicanjeto moze da bide i na pola saat... Melkoto se vari za 45 minuti, znaci absolutno e ok i normalno on da pije cesto... Dali imas dosta melko se gleda po bebeto: ako napreduva i mokri, kozata mu e rozava, se e vo red... Naporno e, ama izdrzi, ke se stabilizira i ke si pije po retko...

By the way imam citano deka premnogu caj za doilki moze da bite kontraproduktiven, 2, 3 caski na den velaat deka e dosta... A ostanalo voda e najdobra, Elias od sok na primer imase problemi... Koga go trgnav bese se ok...
Последна промена: 14 Јан 2013 08:24 by lena0809.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, ivi

Ре: Исхрана на доилки 14 Јан 2013 08:30 #229565

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Прасенце,ко што вика Лена,ако Владимир си мокри редовно,значи на 3 саати полни мочкани пелени и каката не му е зелена значи се е во ред,можеби и не е толку гладен ко што се мази и сака да е уз тебе цело време.Може па зошто и мешето го мачи па си олеснува со цицање.Не се секирај,не е страшно и сигурно имаш доволно млекце за него :cvet:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Исхрана на доилки 14 Јан 2013 14:36 #229609

 • Sunshine*
 • Sunshine*'s Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 288
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
prasence wrote:
Dali cokoladoto sozdava grcevi kaj bebinjata?

Vnimavam na se, ama jadam cokoladi :) ama se msilam da ne mu preci?

Verojatno sekoe bebe reagira razlicno na odredeni namirnici. Moeto koga jadam cokolado, poveke od 30-40 gr ima grcevi i zatvor. Probaj eliminiraj go cokoladoto od ishrana nekolku dena i vidi dali ke bide podobro. Mora da kazam deka od cajot za doilki od bilna bebeto bese nervozno a mene mi bese mnogu tesko. Sega so meseci go pijam instant cajot na HIPP za doilki i mnogu sum zadovolna.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Исхрана на доилки 15 Јан 2013 10:05 #229690

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
ke go smenam cajov, mnogu e gaden :/
ke zemam na hipp, a i cokoladi ne jadam veke, pa ke vidime.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 15 Јан 2013 11:19 #229705

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Prasence kaj nas nemaa vrska so hranata, jas 4-5 dena bev samo na kompir, oriz i pileska supa i moevo pak si imase grcevi so ist intenzitet i posle si prodolziv so normalna ishrana posto nemase nikakov efekt...vidi ako mislis deka e od cokoladoto ne go jadi 3-4 dena i ke vidis dali ke ima rezultati. Jas ne jadam zelka i kiseli raboti kako i citrusni ovoshja posto i samata nekako ne gi podnesuvav cela bremenost i sega, i sekako luto ne jadam...
Inaku zelena stolica moze da se javi i od zolticata, nie se vadevme od pamet posto do kraj na prviot mesec imase mesana stolica zolta pa zelena pa zolto zelena, ama posto super napreduvase i imase po 7-8 mockani pampersi dnevno pedijatarot ni rece deka nema mesto za panika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 15 Јан 2013 12:56 #229719

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
ne jadam samo grav i ljuto i citrusni ovosja i tursija, drugo se si jadam. Cokoladoto ke go trgnam, ama eve go nokeska kakase i eve pred pola saat pak se olesni. JAs menuvam pelena na 3-4 saat sekogas e mocana e sega neznam kolku cesto mocka ama polna e :)

sepak se ke bide jasno za edna nedela, negovata kilaza ke kaze se
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 21 Јан 2013 09:29 #230123

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
lele zavcera jadev zelka - varivo so puseno meso, e sega bucko moj ima maka. eve od vcera nemoze da se olesni, samo ispusta gasovi, place ne spiel poveke od pola saat. Cela nok bese kenkav i eve prodolzuva i denes. Se pogodi li taka ili stvarno do zelkata e neznam, ama veke zelka nejadam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 21 Јан 2013 09:37 #230125

 • Sunshine*
 • Sunshine*'s Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 288
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Prasence, sigurno e od zelkata. Osetlivo stomace ima tvojor junak, vnimavaj sto jades, greota e... Jas pred eden mesec grav pola tanjir kasnav i cela nedela se kaev :zid:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 21 Јан 2013 09:57 #230132

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Пред 2-3 недели кога барав за проблеми со столицата, некаде на форумов прочитав дека мајката може да пие јогурт со ленено семе. Сега го барав ама неможев да го најдам кај е...
како и да е мубетот ми беше: бидете претпазливи со лененото семе за време на бременост и доење.
Јас 2 пати деновиве пиев ленено семе со јогурт ( 1 лажиче измешано во чаша јогурт) и се покајав 100 пати. вториот пат беше пострашно, срцето ми застана, син ми се поду целиот како балон и имаше толку страшни грчеви како никогаш досега, врескаше кутрото на цел глас цел саат незнаевме што му е од памет се извадив и почнав да спремам да го носиме на итна... пошто беше сабота навечер...
тоа се случи 2 пати 6-7 саати после пиењето ленено смее со јогурт, побарав на интернет и најдов дека лененото семе регулира столица, МЕГУТОА може многу често да предизвика грчеви и подуеност.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 16 Фев 2013 10:08 #232766

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
a piperki vezenki blagi da kasnam li, on i na seto pazenje ne kaka 5-6dena.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 01 Мар 2013 10:23 #233817

 • Mamita
 • Mamita's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 277
 • Карма: 1
Мамички, ај едно прашање. Мм ми купил козјо сирење (наводно било многу убаво) и ме фаќа стрв да го пробам, ама не знам дали смеам, односно дали
ќе му направи грчеви на малиов и дали смее толку мал да внесе (преку млекото) козјо сирење? Сте имале вакво искуство?

:foryou:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исхрана на доилки 01 Мар 2013 10:25 #233818

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
А зошто не? Кравјо и овчо ако јадеш, козјо уште повеќе. Јас се сум јадела, дури и оган луто, само пазев на цитруси (газето му се фрлаше со брунчиња).
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mamita

Ре: Исхрана на доилки 01 Мар 2013 12:00 #233822

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Emilija30, mene prvite meseci glavna hrana mi bese sirenje, sekakvo. Sama ke primetis sto mu smeta, jas na primer, togas imav navika da si pijam ladno mleko, ama izleze deka kaj nas bese glavna pricina za grcevi, pa preminav na jogurt-em mi doagase poveke mleko, em bebevo mirno :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mamita

Ре: Исхрана на доилки 09 Мар 2013 06:46 #234452

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Emilija slobodno jadi si od sirenjeto, jas jadam sekakvo sirenje, pijam mnpogu jogurt i grcevi fala bogu nemame, samo sto e kenkav od toa sto ne kaka redovno, ama toa ne e do ishranata tuku do negovite mali mrzlivi creva.

Mene mi rekoa samo da vnimavam na cokoladoto, na kravjoto mleko i na hrana koja i mene mi sozdava gasovi. Druog se e dozvoleno, pa duri i luto piperce kako sto vika Cize, pa tebe ako ti luti kaj nego ne odi lutoto :) eve pred nekoj den jadev karfiol-tursija pa se pomina vo najdobar red.

NA nas ni smeta gravceto, zelkata i boranijata, se drugo podnesuvame.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mamita

Ре: Исхрана на доилки 02 Јун 2014 06:56 #251022

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Деновиве ми се пие многу кафе, само во тоа ми е паметот. Дали безкофеинско исто може да му пречи на бебето ако пробам малку?
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.