Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Како да се зголеми телесната тежина?

Како да се зголеми телесната тежина? 13 Дек 2010 15:34 #87847

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Ако имате некој совет за здраво зголемување на килажата ќе ви бидам благорадарна да поделите на темава :)
Висока сум 168 см, а кг ми варираат од 48-52.
Ми требаат барем 5-6 килца за да заличам на човек. Јадам благо, оброци не прескокнувам, количински обилно јадам ама никако да се задржи нешто на мене. Слабичка сум откако знам за себе.
Постои ли некоја диета, некој режим и начин на исхрана за ваквите како мене?


Едит.
Ма и нездрави совети прифаќам, само да се поправам малку :laugh:
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 13 Дек 2010 15:34 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 13 Дек 2010 15:42 #87858

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Kinki,
Sovet od edna debeljuca koja nemoze da oslabi. Navecer pred spienje 100 grama cokolado i ke se popravis sigurno.Jas se zdebeliv mnogu posle vtorata bremenost bas zatoa sto navecer koga ke ja uspijam malata se otpustam i jadam, i blago i soleno, a noke koga stanuvav da ja ljuljam znaev i vo 2 noke da si kasnam nekoe redce cokoladce. Mojot sovet ne e zdrav, no sigurno ke se popravis.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 15 Дек 2010 14:56 #89104

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Лелее, никој рецка да удри :laugh:

Калина, фала што се јави :cmok:
Јадам чоколади, вечерам многу доцна, после 10-11 навечер, но еве не ми се фаќа ништо пак... а вечерам најчесто мармалад или еурокрем.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 15 Дек 2010 14:59 #89107

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Kinky nemas pojma kolku sakam jas recka da udram :)
Otsekogas sum im se voshituvala na tie sto nemaat problem da si kasnat sto dusa im saka a pritoa da ne vodat smetka za izbroeni kalorii, za tesna obleka itn :) Ama ete gledam deka moze da bide i toa problem. Jas kako Kalina bi te sovetuvala poveke blago, najveke, navecer :)
Najverojatno treba da ima nekoja caka so kombiniranje na hranata, isto kako i za slabeenjeto, sto so sto dava kg plus. :OK:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 15 Дек 2010 15:06 #89113

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
So po kaloricna hrana bi trebalo da se zgolemi kilazata,no mnogu zavisi i od metabolizmot.Ako imas brz metabolizam mozebi zatoa i ne mozes da se popravis a jades cokoladi i eurokremi a i docna veceras.
Ona sto go pravat za podobruvanje na imunitetot,isto go imam procitano vo podobruvanje na spermogramot po sostav bi trebalo da ti pomogne za zdebeluvanje posto e prava kaloricna bomba.
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 15 Дек 2010 15:08 #89115

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Ее Лела, ти барем знаеш колку такви калорични бомби имам искркано додека лечевме стерилитет.
Ништо од тоа не ме поправи.
А точно е, имам брз метаболизам, можеби тоа е причината, којзнае...
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 15 Дек 2010 15:13 #89119

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Brziot metabolizam ne dozvolu nisto da se fati za tebe :) .A dali imas provereno tiroidnata zlezda kako ti e?Posto nedaj Boze ako imas zgolemena funkcija taa ne dozvoluva da se popravis i kolku mnogu da jadis.No ne mora da znaci kaj tebe e izgleda metabolizmot.
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 15 Дек 2010 15:16 #89123

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Kinky ima edni tableti od Kalifornija Fitnes- Pivski kvasec, mm gi piese za zgolemuvanje na telesnata masa. Toa pijat bilderi za da imaat pogolem apetit i od prva raka ti kazuvam deka navistina apetitot odi do nebo. Posle toa tesko na toj so slab metabolizam :laugh: oti mm od 88 kila se kaci na ramna 100 ama i plus vezbanje i bese super. Za zensko ne znam kako bi odelo toa no mozes da probas, tie se na prirodna baza i plus polni so B vitmin kje bides cool i muva nema da te lazi :muahaha:
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 15 Дек 2010 15:20 #89126

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Кинки, јас единствен роблем со килажа имав само после породувања.

Во суштина и јас го имам истиот проблем како тебе, висока сум 170 см, а во просек сум се движела од 53-55 кг. Не само што изгледам слабо, туку и лицето ми слабее, па некогаш изгледам и како болна:(

Со една колешка што работевме заедно во иста канцеларија и двете бевме слаби, испиени што би се рекло. И така уморни од работа, една клиентка не виде и ни рече: "Шо сте вакви и двете, како на гробарот од лопатата да сте му избегале".:mdf: Леле колку се разочарав, што се не сум јадела после тоа, пола сомун леб со маргарин и мармалад и литро млеко секој ден, сендвичи...Ништо од тоа не ми помогна.

Е сега сеуште ја немам вратено старата килажа после породувањето, имам 58 кг, и подобро изгледам.

А рецепт мислам дека нема, ако ти е брз метаболизмот, ништо од тоа. Ајде ако знае некој нека каже, барем јас да ја задржам оваа килажа.

А и спиењето е важно, знашеш :kiss:
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 15 Дек 2010 15:21 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 15 Дек 2010 15:21 #89128

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
lele kolku bi sakala da se najdam vo ovaa grupa. i da si jadam se sto sakam i kolku sakam. Kinky jadi mnogu blago i mnogu kaloricna hrana. a sepak mislam deka nezdravata hrana najbrzo debelee. na pr jas obozavam sendvici od 7-ca, pici,testenini so razni sosovi, majonez i salamce , ruska i raznorazni krem salati so kiflicki, poveke leb isto taka i se sto najmnogu debelee. probaj i taka, moze ne e zdravo ama veruvak ke ima rezultati.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 15 Дек 2010 20:10 #89351

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
kinky jas mislam deka elka sto napisa za pivski kvasec e dobro i zdravo toa se vitamini i mnogu se dobri za kosata, noktite i kozata i navistina se otvara apetit.Ne se samo za bilderi tie se bas zenski vitamini bas gi preporacuvaat za zdravi nokti,kosa i koza. Jas rado bi gi piela ama imam problem obraten od tvojot i se debelam i nezemam vitamini ili pivski kvasec samo radi da ne se debelam. Mislam deka ne e dobra ideja da jades mnogu blago mrsno i takvi fast food raboti mnogu ne se zdravi mozes da si nakacis nekoj drug problem kako sto se holesterol, trigliceridi....Idobro e da ja proveris tiroidnata zlezda od nea se slabee.

ehhhh kolku bi sakala i jas da jadam se sto ke posakam i da ne se debelam :(
Последна промена: 15 Дек 2010 20:13 by ljubica78.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 23 Дек 2010 06:05 #93169

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Кинки, три совети: многу сокови, мноооооогу калорична храна и благо!

Густите сокови дебелеат. Многу!!!
Јас додека ја доев малечката имав ненормална потреба за течности (мајка природа, совршена...>повеќе течности, повеќе млеко) и пиев по 4-5 литри на ден, од кои барем 2 литри сокови! Го обожавав Битолскиот сок од праска, буквално после подој станував во 3-4 сабајле и локав директно од шише...:skok: Многу, мноооогу бев жедна. Десетте кила што ми останаа по породувањето ги симнав дури откако престанав да пијам сокови! После 10 месеци скроз престанав да пијам сокови, поретко ја доев Јана и не бев толку жедна. Килата се топеа едно по едно... Значи ти за да ставиш килца слободно налевај се :pijani:

Втор начин: многу, многу, мноооогу храна, во големи количини! Јас сум едно мало девојче (коешто има мало девојче ;) ), ситно, малецко, слабичко цел живот, со супер брз метаболизам. Е кога останав бремена, првите 4 месеци слабеев од повраќањето, а после тоа удрив на јадење и се поправив неверојатни 20 кила! Од 48 на 68. Со еден збор: кит!!! Ама јадев по цели денови, тост, па благо, сокови, супа, салата, рижото со морски плодови, благо, па ај помфрит, па гиро, па пица, па мнооогу пуканки, па пржени лепчиња во 1 по полноќ...пробај да го ставиш се ова во себе во еден ден, и така 2-3 месеци, и одма ќе ти рипне килажата, гарантирано :OK:

Трет начин: благо, често. Со јадење секој ден во исто време, здрави, свежи и вкусни оброци и десерт обавезно после секој оброк (од сладолед од лубеница до чоколаден мус, мммммммм :skok: ), кога се вратив од Италија сфатив дека за еден месец сум ставила 4 кила?!

Следи го рецептов сокови+многу храна+благо и ќе ставиш бар 3-4 килца :) Со среќа;)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 23 Дек 2010 06:51 #93189

 • Bejbi
 • Bejbi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 157
 • Thank you received: 32
 • Карма: 6
Кинки а да си останеш ти трудна уште еднаш :) Гарантирам поправање!

Еве јас и со еднаш не можам да си дојдам на себе. А висока сум колку тебе, може некој сантиметар повеќе, пред да останам трудна имав стандардни 45 кг со години, па стигнав до 48 со тешки маки ама бременоста ме измести. Бејби за некој ден ќе има полни пет месеци а јас сум околу 60 кг, дааааааааалеку од моите 48.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 23 Дек 2010 13:32 #93202

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Kinki za nacinot na popravanje na Bejbi i jas ti garantiram probaj :muahaha: :muahaha: :muahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 23 Дек 2010 13:42 #93208

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Kinky, можеби треба да пробаш и билдинг малку, да развиеш мускула маса, а и да ти се отвори повеќе апетит... Јас на твое место сепак не би претерувала со балго или мрсно, без разлика каков ти е метаболизмот. Сепак и тоа не е баш така здраво. Пробај со повеќе протеини. Не знам колку години имаш, но знај дека и организмот знае да се смени. Сепак гледај да не си ги заборавиш здравите навики во твојот пат кон поголема телесна тежина. :)
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 08 Мар 2013 15:01 #234427

 • instruktor
 • instruktor's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
najubavo e po priroden pat pr: makaroni, kompir... i mora da ima nekoja fizicka aktivnost se toa shto e mrsno kako majonez ili eurokrem treba da se izbegnuva :) podobro da si slaba otkolku da natrupash mrsnotii :jok:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се зголеми телесната тежина? 10 Мар 2013 17:27 #234550

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Kinky сосема те разбирам, цел живот сум слаба ко да не ми дават да јадам дома. 180 со 49-54 кг максимум, :) се поправив сега во бременост и сум 62.
Инаку претходно имам стасано до 60 со здрава исхрана по 5 пати на ден, одење на аеробик 2 пати неделно и плус на фитнес 2-3 пати неделно. Ако сакаш да се поправиш мораш да си физички активна и многу јадев пред спиење, млеко и бисквити :) за добра ноќ. И да не заборавам б витаминчиња еднаш дневно или пивски квасец.
Мене ова ми има успеано за 4 месеци здрави 8 кг. Од некоја си х причина после се вратив на 50, после качив на 56, за време на бременост отидов до 75, и сега сум 62 значи друга опција бебенце :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.