Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Аткинсова (протеинска)Диета

Ре: Диети 07 Мар 2011 06:21 #120041

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
ljubica78 wrote:
Bubamara za suvomesnato ne mislev na virsli za toa sekade pisuva deka virsli i posebna salama NE! Mislev na cajna,vrat,slanina sunka,kolbas.....
Јас знам дека не мислеше на виршли, ама сувомеснато е широк поим, па затоа само се надоврзав, инаку точно пишува дека посебна салама и виршли не смее, ама јас затоа кажав дека знаеме како ги прават саламите, ставаат еден тон брашно и соја во скоро секоја салама. А во диетата овие врсти на производи се клучни да не се конзумираат. Е точно, вратот и сланината не се во таа категорија.

@Лиде
Како за инат не можам да го најдам линкот од каде стално ја читам, најубаво беше објаснето ама изгледа превише ми се спие:laugh:
Во принцип, тоа што го пишува на нет, тоа е тоа, но во некои варијанти на нет вика дека е дозволено млечни производи до некои си 20 грама дневно сметано како внес на јаглехидрати преку нив. Но, па мајка ми имам некои печатени верзии и вика дека строго се забранува внес на овие производи. А искрено и многу е тешко да одмериш во колку грама сирење на пример, колку грама на јаглехидрати има. И јас кога сум ја држела диетата, не сум конзумирала млечни производи.
А за месните-да нема ништо од соја, скроб, брашно во нив.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 07 Мар 2011 20:47 #120234

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
:jupi: :jupi: Прв ден сум на Аткинсон диетата:jupi: Супер поминав:laugh: Јадев јајца,пак јајца,ќофте и салата морков:blink: И пиев вода,многу вода...:)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi, ljubica78, Ананда

Ре: Диети 08 Мар 2011 03:31 #120360

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
На интернет страната www.atkins.com има прекрасно објаснување за дијетата.Поминува низ 4 фази и воопшто не е така рестриктивна како што изгледа.:jupi:
The administrator has disabled public write access.

Диети-искуства и совети 08 Мар 2011 14:15 #120407

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Пред 6 год. ја држев и феноменално поминав со Аткинс диета.Тогаш мислев дека се јаде само месо и зеленчук и цело време јадев само тоа:( Арно ама не е така...деновиве малку повеќе пролистав на интернет и видов дека диетата поминува низ 4 фази, од кои првата е воведот и таа некако најрестриктивна.Потоа има што да се јаде и верувајте од здравствени причини некако ми е најиздржана.Замислете има и овошје.
На нивната страница www.atkins.com се е убаво напишано,а во делот за тоа што е дозволено да се јаде,наведен е одличен список на артикли.:)
Последна промена: 08 Мар 2011 17:25 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-искуства и совети 08 Мар 2011 14:31 #120409

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Mene denes mi e 13 den od proteinskata dieta,i se custvuvam odlicno ,a za rezultati((vo kg nemozam tocno da kazam)no vo skoro vreme ke moram da menuvam garderoba,1 konfekciski broj za sega sigurno, ako ne i 2.Inaku jadam od meso se(telesko ,pileso svinsko)jajca,riba,salati pretezno krastavica,zelka,cveklo(domatot go izbegnuvam mislam deka sodrzi j.h)jadam pecurki,maslinki crni,limon i grejfrut(ova koga me faka kriza za blago)i zasega se drzam dobro,nikakvi drugi dodatoci nezemam.Ke zaboravev nasabajle pijam i leneno maslo.Planiram da ja drzam 21 den,a potoa da vovedam postepeno i mlecni produkti,pa ke pisam iskustva,inaku ke se meram vo cetvrtok i ke pisam kolku kg.imam izgubeno.
The administrator has disabled public write access.

Аткинсова Диета 08 Мар 2011 15:07 #120429

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Blagodaram no ne sum zainteresirana.
Inaku znam deka dietava ne e zdrava,pa jas poveke se orientirav na riba(7o%)a drugoto meso mi e pretezno dinstano i poveke telesko.
Последна промена: 08 Мар 2011 17:30 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-искуства и совети 08 Мар 2011 15:16 #120443

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Напротив,диетата е многу здрава,бидејќи е правена научно според потребите на нашиот организам.
Првата фаза во која нема овошје трае 2 недели,потоа доаѓаат лимонот,јагодите,боровинките,а во третата фаза има секаков вид на овошје,кое ако се искомбинира правилно е апсолутно идеално.Мислам дека 3-4 фаза наликуваат на Диамонд диетата.(втора диета на ранг листа по ефикасност,после Аткинс:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-искуства и совети 08 Мар 2011 15:19 #120450

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Znaci jas od utre vleguvam vtora faza,spored atkins.....
P.S najveke ja sakam ovaa dieta bidejki e vidliva,t.e slabees u obem,mene racete i stomakot mi bea ufffff sega sum si mnogu zadovolna,uste malku kaj nozete i taman :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-искуства и совети 08 Мар 2011 15:26 #120455

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Супер...Јас штотуку почнав,ама вече се осеќам некако полесно и што е најбитно,пак јадам...не сум гладна.Не ги сакам диетите со дневни режими бидејќи е тоа голем шок за организмот.
Кога ја држев Аткинс првиот пат ослабев 22 кг за 6 месеци.Беше полека и што е најбитно не му беше шок на моето тело.
Второ, исто многу битно- после диетата не се враќаат кг ако внимамаваш.
Жал ми е што тогаш не јадев јајца,зошто во глупиот список што ми беше даден, никаде не пишуваше јајце.Сега со интернетот се е подруго:laugh:
Многу ми помогнаа и Љубица и Бубамара со дискусијата за да се ангажирам дополнително:cmok: :cmok:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubamara

Aткинсова (протеинска) диета 08 Мар 2011 15:29 #120456

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
I jas so ovaa dieta za 17 dena imam oslabeno 7kg,i dosta u obem.ova mi e vtorpat kako ja drzam,pa ke pisam rezultati na kraj:)
Последна промена: 08 Мар 2011 19:14 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 11 Мар 2011 19:19 #121456

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Ja zedov knigata Dr.Atkins` New diet Revolution bogami ima i sto da se procita za dietava ,t.e za nacinot na koj da se hranime i voopsto ne e teska dokolku znaeme kolku j.h smeeme dnevno da vnesuvame,bidejki kako sto znaeme ovaa dieta dozvoluva minimum vnes na istite.Tuka ima i tabeli od namirnici i nivnata vrednost izrazena vo j.h.Knigava ima i recepti sto e super da vi dade idea sto da konzumirate a pritoa da ne se debeleete.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 11 Мар 2011 20:23 #121488

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Edinstvena dieta koja kaj mene imala uspeh :)
za 6 meseci oslabnav 32kg :) i ponatamu gi gubam iako ne se pridrzuvam do dijetata.. se pridrzuvam do principot na ishrana.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 11 Мар 2011 21:40 #121514

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Jaс една недела сум на диета....Тешко оди ама се издржува:blink: Прво што приметив е дека ми ги нема отоците на нозете:OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 11 Мар 2011 21:45 #121519

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Dr. LIde ne znam kakva vi e momentalnata tezina no za pretila osoba kako sto sum jas Atkinsovata dieta bese polezna na mnogu drugi nacini ne samo so kilogramite.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 11 Мар 2011 21:50 #121522

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Уф многу Звездичка...77 кг.Јас направив само една мин. промена во Аткинсон.Наутро пијам 100% сок од јаболко...Неможам да јадам месо толку рано,па сокот ме држи до 14.00 часот кога ручам.Не вечерам,туку јадам малку ореви или лешници и сл. и секако многу вода.
Се надевам дека ке избуткам некако:(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аткинсова (протеинска)Диета 11 Мар 2011 22:43 #121542

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Zvezdicka, kazi mi kako ti izgleda eden den na pr. I jas sum mnogu debela i moram na dieta ama samo meso i jajca sekoj den, neznam. Inace ne sum ljubitel na meso. Poveke sakam ovosje, ama sto vi9kate deka mnogu se slabee...moram. Temolam kazi edno meni odprilika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 11 Мар 2011 22:51 #121544

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Jas za sega dobro se drzam i sum samo na proteinskata(ne atkins kade moze da si dozvolis i mlecni produkti)i denes mi e 16 den i utrovo se merev i imam izgubeno 4.9kg,no vo obem kako sto kazav sum dosta smalena,lugevo mislat deka sum i poveke od 5kg.oslabena,dosta e vidno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 11 Мар 2011 23:50 #121560

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Proteinskata dieta mene dosega 2 pati mi ima mnogu "pomognato". Ama posledniov pat, izgleda i metabolizmot bese usporen od dr. dieti - ne oslabev ic. Taka da ne e pravilo deka sigurno mora da se oslabi.
Sega so mojata dieta namaliv 2 kila za 2 nedeli. Iako jadam baagji :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 12 Мар 2011 00:55 #121571

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Jas pak ke napomenam deka ne sum na diieta i deka ne go sledam Atkins rezimot tuku se obiduvam da se pridrzuvam na principite. Obicno meni kaj men eizgleda vaka nekako:

Dorucek 2 vareni jajca
Uzinka 1 parce integralen leb so puter
Rucek nekoj vid meso peceno na grill (toa mi e najednostavno za spremanje) i zelencuk kako prilog (obicno ona sto jade Lena)
Uzinka salata (obicno si kupuvam salata vo kesicka koga odam so Lena na setanje popladne pa ja grickam dodeka Lena spie :) )
Vecera obicno isto kako i rucekot ili kajgana ili tost so puter i parce ovosje ili casa sok.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аткинсова (протеинска)Диета 14 Мар 2011 13:50 #122111

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Се изначитав многу на тема- Аткинсова диета. Многу дневни мени-ја, многу спротивставени мислења итн, итн ...

Би сакала да ја почнам иако знам колку некои сметаат дека е штетна, ама кај повеќето кои имаат бааѓи вишок кг(како мене) се покажала неверојатно успешна.

Веќе неколку месеци како внимавам што јадам, како ја комбинирам исхраната ама не мрднав од 5 кг. Затоа сакам да ја почнам Аткинсовата. А имам 20 кг за намалување :poimnemam:

Може ли да ми дадете некој совет плус, кај вас што се покажал како успешен, или пак некое ваше дневно мени?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аткинсова (протеинска)Диета 14 Мар 2011 13:56 #122113

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Anna Moly edinstveno sto mozam jas da ti preporacam e mnooooogu telesna aktivnost! Ama mnooogu.. proteinskata dieta e super bidejki ti dava ekstra energija koja ako pametno ja trosis fino ke si dobies muskulna definicija.
Dzabe bilo koja dieta ako ne se dvizis ili sportuvas a ova posebno vazi za atkinsovata.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Molly

Ре: Аткинсова (протеинска)Диета 14 Мар 2011 14:06 #122116

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Да, да Звездичка, планирам да ја држам диетава и парелелно да вежбам.Од денес почнувам на фитнес.И затоа и се одлучив за оваа диета, јадеш доволно, имаш енергија за вежбање.

Ти благодарам :cmok:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 14 Мар 2011 14:24 #122123

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Zvezdicka wrote:
Edinstvena dieta koja kaj mene imala uspeh :)
za 6 meseci oslabnav 32kg :) i ponatamu gi gubam iako ne se pridrzuvam do dijetata.. se pridrzuvam do principot na ishrana.
Ѕвездич секоја чест другарче :hug: Многу ме израдува ова што го прочитав, и да знаеш дужиш една слика, затоа мама само Лена ја слика, сака да ги запрепасти сите во ново светло, а? :love:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 15 Мар 2011 16:36 #122554

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Denes se merev i do sega(20 den mi e)namaliv celi 8kg.Prosto nemozam da poveruvam,sto veli mm kolku jades a si se stopila.Utre mi e posleden den od ciklusot,no nezastanuvam tuka ,planiram bar uste edna nedela.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аткинсова (протеинска)Диета 15 Мар 2011 17:03 #122571

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Bravo Avanturistka sekoja cest :OK: . Posle tvojot komenter mi doaga da ja prekinam UN (od koja nikako da mrdnam) i da ja pocnam ovaa.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.