Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Аткинсова (протеинска)Диета

Ре: Диети 07 Мар 2011 06:21 #120041

• bubamara
  • bubamara's Avatar
  • senior
  • Happy mama!
  • Теми: 2461
  • Thank you received: 1233
ljubica78 wrote:
Bubamara za suvomesnato ne mislev na virsli za toa sekade pisuva deka virsli i posebna salama NE! Mislev na cajna,vrat,slanina sunka,kolbas.....
Јас знам дека не мислеше на виршли, ама сувомеснато е широк поим, па затоа само се надоврзав, инаку точно пишува дека посебна салама и виршли не смее, ама јас затоа кажав дека знаеме како ги прават саламите, ставаат еден тон брашно и соја во скоро секоја салама. А во диетата овие врсти на производи се клучни да не се конзумираат. Е точно, вратот и сланината не се во таа категорија.

@Лиде
Како за инат не можам да го најдам линкот од каде стално ја читам, најубаво беше објаснето ама изгледа превише ми се спие:laugh:
Во принцип, тоа што го пишува на нет, тоа е тоа, но во некои варијанти на нет вика дека е дозволено млечни производи до некои си 20 грама дневно сметано како внес на јаглехидрати преку нив. Но, па мајка ми имам некои печатени верзии и вика дека строго се забранува внес на овие производи. А искрено и многу е тешко да одмериш во колку грама сирење на пример, колку грама на јаглехидрати има. И јас кога сум ја држела диетата, не сум конзумирала млечни производи.
А за месните-да нема ништо од соја, скроб, брашно во нив.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 07 Мар 2011 20:47 #120234

• D-r Lidija Pazdrijan
  • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 769
  • Thank you received: 402
:jupi: :jupi: Прв ден сум на Аткинсон диетата:jupi: Супер поминав:laugh: Јадев јајца,пак јајца,ќофте и салата морков:blink: И пиев вода,многу вода...:)

Ре: Диети 08 Мар 2011 03:31 #120360

• D-r Lidija Pazdrijan
  • ВИП
На интернет страната www.atkins.com има прекрасно објаснување за дијетата.Поминува низ 4 фази и воопшто не е така рестриктивна како што изгледа.:jupi:

Диети-искуства и совети 08 Мар 2011 14:15 #120407

• D-r Lidija Pazdrijan
  • ВИП
Пред 6 год. ја држев и феноменално поминав со Аткинс диета.Тогаш мислев дека се јаде само месо и зеленчук и цело време јадев само тоа:( Арно ама не е така...деновиве малку повеќе пролистав на интернет и видов дека диетата поминува низ 4 фази, од кои првата е воведот и таа некако најрестриктивна.Потоа има што да се јаде и верувајте од здравствени причини некако ми е најиздржана.Замислете има и овошје.
На нивната страница www.atkins.com се е убаво напишано,а во делот за тоа што е дозволено да се јаде,наведен е одличен список на артикли.:)
Последна промена: 08 Мар 2011 17:25 by Majsi.

Ре: Диети-искуства и совети 08 Мар 2011 14:31 #120409

• Tessi
  • Tessi's Avatar
  • senior
  • Avanturistka
  • Теми: 1647
  • Thank you received: 569
Mene denes mi e 13 den od proteinskata dieta,i se custvuvam odlicno ,a za rezultati((vo kg nemozam tocno da kazam)no vo skoro vreme ke moram da menuvam garderoba,1 konfekciski broj za sega sigurno, ako ne i 2.Inaku jadam od meso se(telesko ,pileso svinsko)jajca,riba,salati pretezno krastavica,zelka,cveklo(domatot go izbegnuvam mislam deka sodrzi j.h)jadam pecurki,maslinki crni,limon i grejfrut(ova koga me faka kriza za blago)i zasega se drzam dobro,nikakvi drugi dodatoci nezemam.Ke zaboravev nasabajle pijam i leneno maslo.Planiram da ja drzam 21 den,a potoa da vovedam postepeno i mlecni produkti,pa ke pisam iskustva,inaku ke se meram vo cetvrtok i ke pisam kolku kg.imam izgubeno.

Аткинсова Диета 08 Мар 2011 15:07 #120429

• Tessi
  • Tessi's Avatar
  • senior
  • Avanturistka
Blagodaram no ne sum zainteresirana.
Inaku znam deka dietava ne e zdrava,pa jas poveke se orientirav na riba(7o%)a drugoto meso mi e pretezno dinstano i poveke telesko.
Последна промена: 08 Мар 2011 17:30 by Majsi.

Ре: Диети-искуства и совети 08 Мар 2011 15:16 #120443

• D-r Lidija Pazdrijan
  • ВИП
Напротив,диетата е многу здрава,бидејќи е правена научно според потребите на нашиот организам.
Првата фаза во која нема овошје трае 2 недели,потоа доаѓаат лимонот,јагодите,боровинките,а во третата фаза има секаков вид на овошје,кое ако се искомбинира правилно е апсолутно идеално.Мислам дека 3-4 фаза наликуваат на Диамонд диетата.(втора диета на ранг листа по ефикасност,после Аткинс:)

Ре: Диети-искуства и совети 08 Мар 2011 15:19 #120450

• Tessi
  • Tessi's Avatar
  • senior
  • Avanturistka
Znaci jas od utre vleguvam vtora faza,spored atkins.....
P.S najveke ja sakam ovaa dieta bidejki e vidliva,t.e slabees u obem,mene racete i stomakot mi bea ufffff sega sum si mnogu zadovolna,uste malku kaj nozete i taman :)

Ре: Диети-искуства и совети 08 Мар 2011 15:26 #120455

• D-r Lidija Pazdrijan
  • ВИП
Супер...Јас штотуку почнав,ама вече се осеќам некако полесно и што е најбитно,пак јадам...не сум гладна.Не ги сакам диетите со дневни режими бидејќи е тоа голем шок за организмот.
Кога ја држев Аткинс првиот пат ослабев 22 кг за 6 месеци.Беше полека и што е најбитно не му беше шок на моето тело.
Второ, исто многу битно- после диетата не се враќаат кг ако внимамаваш.
Жал ми е што тогаш не јадев јајца,зошто во глупиот список што ми беше даден, никаде не пишуваше јајце.Сега со интернетот се е подруго:laugh:
Многу ми помогнаа и Љубица и Бубамара со дискусијата за да се ангажирам дополнително:cmok: :cmok:

Aткинсова (протеинска) диета 08 Мар 2011 15:29 #120456

• Tessi
  • Tessi's Avatar
  • senior
  • Avanturistka
I jas so ovaa dieta za 17 dena imam oslabeno 7kg,i dosta u obem.ova mi e vtorpat kako ja drzam,pa ke pisam rezultati na kraj:)
Последна промена: 08 Мар 2011 19:14 by Majsi.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 11 Мар 2011 19:19 #121456

• Tessi
  • Tessi's Avatar
  • senior
  • Avanturistka
Ja zedov knigata Dr.Atkins` New diet Revolution bogami ima i sto da se procita za dietava ,t.e za nacinot na koj da se hranime i voopsto ne e teska dokolku znaeme kolku j.h smeeme dnevno da vnesuvame,bidejki kako sto znaeme ovaa dieta dozvoluva minimum vnes na istite.Tuka ima i tabeli od namirnici i nivnata vrednost izrazena vo j.h.Knigava ima i recepti sto e super da vi dade idea sto da konzumirate a pritoa da ne se debeleete.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 11 Мар 2011 20:23 #121488

• Zvezdicka
  • Zvezdicka's Avatar
  • senior
  • bow down you mortals ... She is here....
  • Теми: 1190
  • Thank you received: 616
Edinstvena dieta koja kaj mene imala uspeh :)
za 6 meseci oslabnav 32kg :) i ponatamu gi gubam iako ne se pridrzuvam do dijetata.. se pridrzuvam do principot na ishrana.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 11 Мар 2011 21:40 #121514

• D-r Lidija Pazdrijan
  • ВИП
Jaс една недела сум на диета....Тешко оди ама се издржува:blink: Прво што приметив е дека ми ги нема отоците на нозете:OK:

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 11 Мар 2011 21:45 #121519

• Zvezdicka
  • Zvezdicka's Avatar
  • senior
Dr. LIde ne znam kakva vi e momentalnata tezina no za pretila osoba kako sto sum jas Atkinsovata dieta bese polezna na mnogu drugi nacini ne samo so kilogramite.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 11 Мар 2011 21:50 #121522

• D-r Lidija Pazdrijan
  • ВИП
Уф многу Звездичка...77 кг.Јас направив само една мин. промена во Аткинсон.Наутро пијам 100% сок од јаболко...Неможам да јадам месо толку рано,па сокот ме држи до 14.00 часот кога ручам.Не вечерам,туку јадам малку ореви или лешници и сл. и секако многу вода.
Се надевам дека ке избуткам некако:(

Ре: Аткинсова (протеинска)Диета 11 Мар 2011 22:43 #121542

• kalina
  • kalina's Avatar
  • junior
  • kalina
  • Теми: 559
  • Thank you received: 179
Zvezdicka, kazi mi kako ti izgleda eden den na pr. I jas sum mnogu debela i moram na dieta ama samo meso i jajca sekoj den, neznam. Inace ne sum ljubitel na meso. Poveke sakam ovosje, ama sto vi9kate deka mnogu se slabee...moram. Temolam kazi edno meni odprilika.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 11 Мар 2011 22:51 #121544

• Tessi
  • Tessi's Avatar
  • senior
  • Avanturistka
Jas za sega dobro se drzam i sum samo na proteinskata(ne atkins kade moze da si dozvolis i mlecni produkti)i denes mi e 16 den i utrovo se merev i imam izgubeno 4.9kg,no vo obem kako sto kazav sum dosta smalena,lugevo mislat deka sum i poveke od 5kg.oslabena,dosta e vidno.

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 11 Мар 2011 23:50 #121560

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
  • Теми: 2918
  • Thank you received: 1734
Proteinskata dieta mene dosega 2 pati mi ima mnogu "pomognato". Ama posledniov pat, izgleda i metabolizmot bese usporen od dr. dieti - ne oslabev ic. Taka da ne e pravilo deka sigurno mora da se oslabi.
Sega so mojata dieta namaliv 2 kila za 2 nedeli. Iako jadam baagji :)

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 12 Мар 2011 00:55 #121571

• Zvezdicka
  • Zvezdicka's Avatar
  • senior
Jas pak ke napomenam deka ne sum na diieta i deka ne go sledam Atkins rezimot tuku se obiduvam da se pridrzuvam na principite. Obicno meni kaj men eizgleda vaka nekako:

Dorucek 2 vareni jajca
Uzinka 1 parce integralen leb so puter
Rucek nekoj vid meso peceno na grill (toa mi e najednostavno za spremanje) i zelencuk kako prilog (obicno ona sto jade Lena)
Uzinka salata (obicno si kupuvam salata vo kesicka koga odam so Lena na setanje popladne pa ja grickam dodeka Lena spie :) )
Vecera obicno isto kako i rucekot ili kajgana ili tost so puter i parce ovosje ili casa sok.

Ре: Аткинсова (протеинска)Диета 14 Мар 2011 13:50 #122111

• Molly
  • Molly's Avatar
  • senior
  • Теми: 2294
  • Thank you received: 1512
Се изначитав многу на тема- Аткинсова диета. Многу дневни мени-ја, многу спротивставени мислења итн, итн ...

Би сакала да ја почнам иако знам колку некои сметаат дека е штетна, ама кај повеќето кои имаат бааѓи вишок кг(како мене) се покажала неверојатно успешна.

Веќе неколку месеци како внимавам што јадам, како ја комбинирам исхраната ама не мрднав од 5 кг. Затоа сакам да ја почнам Аткинсовата. А имам 20 кг за намалување :poimnemam:

Може ли да ми дадете некој совет плус, кај вас што се покажал како успешен, или пак некое ваше дневно мени?

Ре: Аткинсова (протеинска)Диета 14 Мар 2011 13:56 #122113

• Zvezdicka
  • Zvezdicka's Avatar
  • senior
Anna Moly edinstveno sto mozam jas da ti preporacam e mnooooogu telesna aktivnost! Ama mnooogu.. proteinskata dieta e super bidejki ti dava ekstra energija koja ako pametno ja trosis fino ke si dobies muskulna definicija.
Dzabe bilo koja dieta ako ne se dvizis ili sportuvas a ova posebno vazi za atkinsovata.

Ре: Аткинсова (протеинска)Диета 14 Мар 2011 14:06 #122116

• Molly
  • Molly's Avatar
  • senior
  • Теми: 2294
  • Thank you received: 1512
Да, да Звездичка, планирам да ја држам диетава и парелелно да вежбам.Од денес почнувам на фитнес.И затоа и се одлучив за оваа диета, јадеш доволно, имаш енергија за вежбање.

Ти благодарам :cmok:

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 14 Мар 2011 14:24 #122123

• bubamara
  • bubamara's Avatar
  • senior
  • Happy mama!
  • Теми: 2461
  • Thank you received: 1233
Zvezdicka wrote:
Edinstvena dieta koja kaj mene imala uspeh :)
za 6 meseci oslabnav 32kg :) i ponatamu gi gubam iako ne se pridrzuvam do dijetata.. se pridrzuvam do principot na ishrana.
Ѕвездич секоја чест другарче :hug: Многу ме израдува ова што го прочитав, и да знаеш дужиш една слика, затоа мама само Лена ја слика, сака да ги запрепасти сите во ново светло, а? :love:

Ре: Aткинсова (протеинска) диета 15 Мар 2011 16:36 #122554

• Tessi
  • Tessi's Avatar
  • senior
  • Avanturistka
Denes se merev i do sega(20 den mi e)namaliv celi 8kg.Prosto nemozam da poveruvam,sto veli mm kolku jades a si se stopila.Utre mi e posleden den od ciklusot,no nezastanuvam tuka ,planiram bar uste edna nedela.

Ре: Аткинсова (протеинска)Диета 15 Мар 2011 17:03 #122571

• ljubica78
  • ljubica78's Avatar
  • junior
  • Теми: 695
  • Thank you received: 168
Bravo Avanturistka sekoja cest :OK: . Posle tvojot komenter mi doaga da ja prekinam UN (od koja nikako da mrdnam) i da ja pocnam ovaa.

Најново на форумот

• No posts to display.