Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Аткинсова (протеинска)Диета

Ре: Диети 14 Фев 2011 04:34 #112341

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Оваа протеинска односно Аткинс диета и кај мене делува најдобро, е сега што јас не сум месарка, па повеќе јадам јајца и салати ( и јајца не обожавам, ама нели од нешто мора да се живее :laugh: ). Јадам доста риба и конзервирана и секаква во диетава, улетува по некое колбавче:laugh: со тоа што и на составот на колбасите мора да се внимава да не содржат соја, скроб и слично. Лошо во диетава е што нема овошје и всушност не се внесува ама баш никаков тип на шеќер, јас на пример не сум по благото, ама осеќам некогаш дека баш ми фали малку во некаква врста бар да внесам шеќери..надокнадувам со шумливи витамини :poimnemam: Е сега и тука лежи зајакот во диетава, не се внесува никаков тип на шеќер, јаглехидрати, па на тој начин се тера телото и складираните масти да ги троши. И најмал лиз :laugh: од забранетите работи не смее да се дозволи, затоа што тоа го прекинува процесот на слабеењето. Е да, и после 6тиот ден смее бело вино. И горе реков дека не е дозволено овошје, но заборавив да кажам дека лимон е дозволен:)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Диети 14 Фев 2011 04:38 #112343

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Па добро, среќа што трае 3 недели...и ете ќе надополнуваме со некои таблетки (иако мразам шумливи :angry: ). А лимунот има негативни калории па можда затоа е дозволен..А бубамара или Бубе кажете ми, се слабее само во килограми или и во обем? Оти видете, 8 кг се многу..ама уште ако во обем се намали..е тоа е идеално!!!Да не испадне само да сме ко дехидрирани..а шо викате? :emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 14 Фев 2011 04:46 #112349

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Se slabee i vo obem a za vrakanje na kilogramite isto kako i so site dieti treba da se pazi ako udris so jadenje ke gi vratis kako sto napraviv jas :hahaha:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Диети 14 Фев 2011 04:52 #112352

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Aха...епа тоа ми изгледа како идеална диета за мене :OK: Ај со Господ напред..па ќе пишам за напредокот а таман и ќе го стегнам мм да ја држи истата :laugh: Додуше не знам колку ќе биде воодушевен :hahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 14 Фев 2011 04:58 #112360

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Значи симнувањето на килограми вајда си зависи од организмот, а веројатно и самото тело препознава колку му треба да ослаби зборам за сите диети општо. Јас не сум ослабела 8 кила, ама и никогаш сум немала потреба од толку вајда (мислам да се прашувам јас, би сакала и 10 некогаш:laugh: ). Мене некоја долна да кажам граница на килажа ми е 56-57. Повеќе од тоа не можам. Таква килажа имав еден подолг период пред бременоста, а после кога се згуцав, веќе никако не се вратив на тие кила, освен летоска, и тоа со Аткинс. Сега зимно време сум поправена некои си три килца, ама еве веќе идат накај моето идеално така да не е страшно.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann, Ананда

Ре: Диети 14 Фев 2011 13:40 #112420

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Kasno palam :)
Ananda, 5 dena sum na proteinska i eve sabajlevo veke -2kg. Tocno e deka ne e zdrava, no jas za razlika od drug pat sega mnogu poveke jadam salati otkolku meso. Za 2-3 nedeli nema valjda tolku da si nastetam ... a ako vkupno izlezat poveke od -5kg ehee, bomba :)
Samo jas stom pominat 7-8 dena pocnuvam kalkulacii dali da prekinam, da ne e dolgo vremeto pa demek da si nastetam na zdravje ... i taka, si baram izgovori :) Minatiot pat ja drzev 11-12 dena mislam nekade, ama loso ja podnesov. Togas da prodolzev uste 1 nedela, sega ke nemav potreba pak od dietai.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, biljann, Ананда

Ре: Диети 14 Фев 2011 15:06 #112479

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Дамјана, мислим да не можеш много да наштетиш здрављу за тако кратке периоде..а то то се осећаш лоше је због мањка угљених хидрата, тј фали ти енергија која се из њих црпи..
Постоји програм исхране LCHF, са смањеним угљеним хидратима, али се ту енергија црпи из масноћа..тј препоручује се конзумирање пуномасних млечних производа, путера и семенки које имају мали проценат УХ..

Ево линка за све заинтересоване..

istineilaziohrani.blogspot.com/2010/04/zasto-se-debljamo.html
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher, Ананда

Ре: Диети 18 Фев 2011 14:06 #114246

 • delfinka
 • delfinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sekoj e blagosloven ako veruva vo Boga!
 • Теми: 28
 • Thank you received: 3
 • Карма: 1
zenskiiiiiii pomos t.e vase mislenje?!?
Pravam mesna dieta od 10Feb.znaci denes mi e 9den i ne sum oslabnata ama ni gramce...mi ide da se ubijam...
Pred 5god ja drzev istava dieta,i prvata nedela oslabnav 5kg,a do 21 den simnav 17kg
Se pridrzuvam na se sto stoi,znaci jadam samo meso i salati bez gramce seker,najblago nesto sto mi e probano poslednive denovi e vkusot od labeloto na creska:tazna:
Sto moze da bide?Imate li i vie nekoe vakvo iskustvo?Se dvoumam dali veke da ja prekinam bidejki nemam nikakov rezultat do denes!
Cekam vase mislenje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 18 Фев 2011 14:47 #114256

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Delfinka a mozebi ovoj pat ke se pokazat rezultati pokasno,veke ako mozes da izdrzis vidi uste par dena pa i togas ako nema rezultat premini na druga.
Jas znam deka ovaa dieta sto ja drzis najubavo mu prija i ima rezultati kaj onie luge koi se nulta krvna grupa,ne deluva bas kaj sekogo.Kako i da e srekno i da si oslabes sto pobrzo.
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 18 Фев 2011 14:59 #114258

 • delfinka
 • delfinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sekoj e blagosloven ako veruva vo Boga!
 • Теми: 28
 • Thank you received: 3
 • Карма: 1
Da mila,nulta pozitiv sum i zatoa i ja drzam tokmu ovaa dieta ama mnogu sum iznervirana,ni edno gramce za 8-9dena?!!?
Aj ke probam uste nekoj den i definitivno ke ja prekinam bidejki minatiot pat koga ja drzev rezultatite bea poveke od vidlivi kaj sto slabeev vo kg salbeev vo obem mnooooogu,site sto me vidoa po 3nedeli bea sokirani ama izgleda i sega ke se sokiraat-negativno:(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 18 Фев 2011 15:48 #114264

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Deflinka, i mene slicno nesto mi se sluci. Vo septemvri-oktomvri koga ja drzev dietata mnogu brzo mi deluvase. Vidno namaliv i vo obem i vo tezina. Ama ja prekinav po 12 dena oti dosta loso ja podnesuvav, t.e. pocna da mi se losi, da mi tece kr od nos i takvi raboti. Sega za 10 dena nisto en napraviv, vo prvite 5 dena oslabev 2 kila i posle stagnirav. Duri i pola kilo im se vrati, a seuste na dieta bev. Nema da prodolzuvam so istata, ke prodolzam so broenje kalorii. I jas ne ja znam pricinata za ova.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 18 Фев 2011 16:10 #114281

 • delfinka
 • delfinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sekoj e blagosloven ako veruva vo Boga!
 • Теми: 28
 • Thank you received: 3
 • Карма: 1
isto e i kaj mene duri pola kg imam staveno:(
a do sega nemav cueno nekoj d aja drzi a da nema rezultati,kako sto kazav mnogu vidlivi rezultati ima od start ama ovoj pat neznam so bidna:(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 18 Фев 2011 17:44 #114336

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Едно прашање до вас?

Да не треба да добиете за некој ден? Бидејки јас колку што знам на некои пред добивање дури вагата им покажува + килограми. Тоа се некои лажни килограми, а после тоа по завршување на циклусот се се врака во нормала - намалена килажа.

Ова го имам порано слушано а и од едни мои познанички кои одеа во порано Вита диет клуб, нели со режимот ве мерат обем, килажа. Знам дека ги прашуваа ако се пред добивање на циклусот или имаат добиено не ги мерат.

Можеби има логика незнам?:poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 18 Фев 2011 17:49 #114339

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Да, Буби има право. Јас еве нели ко се мерев последно ослабев 4 кила и денеска пак се мерев чисто онака.. а вчера добив.. и сум „качила“ 500 гр... Не ми беше јасно како, ама после ми текна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 19 Фев 2011 03:27 #114516

 • delfinka
 • delfinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sekoj e blagosloven ako veruva vo Boga!
 • Теми: 28
 • Thank you received: 3
 • Карма: 1
Jas ne sum za dobivanje,dietava ja pocnav vednas odkako mi zavrsi ciklusot taka da pricinata ne e taa ai denes se merev i popravena sum pola kg zatoa od denes stavam kraj i zdravje od ponedelnik ke ja pocnam na kole casule dietata pa ke ve izvestuvam do kade ke stignam!
Podrska za site diealki a i za onie koi se vo obid na zapocnuvanje na dietta!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 19 Фев 2011 15:34 #114591

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Јас сум едно десет дена одприика на протеинската, и дојдов до моето посакувано, и толку ми е одприлика оптимумот за симнување на килограми. Сега имам 57, јас би ја држела уште и ќе се потрудам, за да можам после полесно да менаџирам со килограмите, ама ми се фати од синојка скорз гласот, едвај зборам и ми шкрипи целиот и денеска можа по многу инсистирање на сите околу мене ќе морам да пијам прегорен шеќер и остали тракатанци и единствена причина за прекин ќе биде оваа:unsure:
И во принцип не ја прекршував, ама на неколку пати џвакав мастики со шеќер :laugh: и вчера се напив црвено вино дозволено е бело ама јас ја сменив бојата:laugh:
Последна промена: 19 Фев 2011 15:35 by bubamara.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 19 Фев 2011 15:38 #114593

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Е ако де, напиј се ти прегорен шеќер па продолжи си со диетата...Ехе колку пати јас ја прекршив така малку, па никому ништо :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 19 Фев 2011 15:45 #114594

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Ама кај оваа диета е проблемот што строго забранува да се проба нешто од листата на недозволени продукти, вика скроз го прекинува процесот и после да продолжиш му доаѓа исто како да си почнал од почеток :unsure:
Нема врска јас сум задоволна и вака толку ми е оптимумот одрпилика, ќе видиме..:kiss:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 21 Фев 2011 03:37 #115123

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Дефинитивно Аткинс не ме сака нешто :laugh: Да бидам искрена многу тешко ми падна..не знам дали сум или не сум ослабена (јас мислам дека не сум)...Така да, последен..ама ПОСЛЕДЕН пат во мојот живот држам диета - па така ќе се одлучам за УН диетата, која ја имам држено пред повеќе години, со која ослабев 17.5 кг и ја одржував таа тежина до пред една година. Сепак ме спуца еден многу лош период, каде..наместо да се јадам себеси (од нервозата која ме убиваше), јадев се што има во фрижидерот. Да ви кажам најискрено женски..кај мене ситуацијата е таква..да секогаш кога сум среќна сум слаба..а нешто лошо ми се случи, јас се здебелувам. Веројатно, од психолошка гледна точка така градам ѕид околу мене за да сите ме остават на мира. :poimnemam: таков е случајот со мене. Но, си ветив..ова ќе ми биде навистина последен пат да се оптеретувам со диети...смачено ми е да се изгладнувам, бројам калории, бидам сведок на јо-јо ефекти од минатото...Завршувам со УН и понатаму менувам режим на исхрана..како што и самата УН е здрав режим на исхрана. И потоа не сакам да чујам ни Д од диета...па доста ми е бре :laugh:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky, ljubica78, Независна

Ре: Диети 21 Фев 2011 03:54 #115131

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Јас сум безнадежен случај за диети:tazna: :tazna: Почни па тури се.
Сега во понеделникот почнав со протеинската и издржав дури 3 дена:fijuk:
Ко му рипнав на чоколадото од Сергеј во четвртокот дури ми се слоши:sram2:
Затоа денес свечено ветувам дека нема повеќе да лажам дека сум на дијета и дека се ке си јадам,ама умерено:da: Ете така,сега ми е полесно:poimnemam: :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle, TIFANI, Независна, Ананда

Ре: Диети 06 Мар 2011 17:37 #119866

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Дали некој знае дали е дозволено да се јаде јајце во Аткинсон протеинската диета?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 06 Мар 2011 17:43 #119867

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Da dozvoleno e jajce na site mozni nacini przeno,vareno na oko mesano so pecurki, piperki. suvomesnato....kako sto ti dusa saka :OK:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: D-r Lidija Pazdrijan

Ре: Диети 06 Мар 2011 22:37 #119917

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
ljubica78 wrote:
Da dozvoleno e jajce na site mozni nacini przeno,vareno na oko mesano so pecurki, piperki. suvomesnato....kako sto ti dusa saka :OK:
Со сувомеснатно не сум баш сигурна. Затоа што скоро сите сувомеснати производи се прават со соја, брашно и што ли не, а оваа диета има за цел да ги елиминира скроз јаглехидратите од исхраната, во било каков облик. На пример не смее виршли, а смеат колбаси, и тоа да се внимава на нив што содржат. Кај оваа диета е клучно тоа што не смее да се згреши со ниту еден залак затоа што го стопира процесот на слабеење па секое наредно продолжување е исто како да сте почнале од ново. :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: D-r Lidija Pazdrijan

Ре: Диети 06 Мар 2011 23:44 #119919

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Bubamara може ли список на дозволени артикли за јадење,поточно што смее,а што не да се јаде.Дури сега сум збунка:blink:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 06 Мар 2011 23:46 #119920

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Bubamara za suvomesnato ne mislev na virsli za toa sekade pisuva deka virsli i posebna salama NE! Mislev na cajna,vrat,slanina sunka,kolbas.....
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.