Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Слабеење без диета

Ре: Слабеење без диета 11 Апр 2013 16:17 #236842

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Браво Mamatobe :OK: Јас сум - 1 кг :) Последниве неколку дена не јадам навечер (ручекот ми е последен оброк) или вечерам порано. До 12ч. не јадам леб, само овошје и житарици со јогурт. За ручек 1 парче интегрален леб со тоа што има + салата, а навечер минимална количина на храна. Пијам повеќе вода, кафе и чај исклучиво без шеќер. Каснувам малку благо понекогаш (2-3 посни колачиња) ако ми се пријаде, никако повеќе. Вежбам 3 пати неделно по 1 час интензивно. Ова е само почеток. Наскоро очекувам и подобри резултати :)
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 11 Апр 2013 16:18 by Независна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 19 Апр 2013 06:52 #237361

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Dva dena po red nautro vagata pokazuva 64.5 kgr, znaci sum simnala nekoi 3.5-4 kgr, ama imam uste dosta, barem uste 4 kgr da simmam. Stagnirav nekako vo poslednite 2 nedeli, vagata nikako ne sleguvase pod 65kgr, se nadevam deka sega trgna rabotata :) Mnogu sakam da odam i da vezbam barem 3 dena nedelno, ama nemozam da se organiziram koj da gi cuva decata, pa sega za sega dvizenje mi ostanuva pesacenjeto do rabota i potoa so decata vo park, ama mi treba poveke aktivnost. Ovat pat mnogu potesko odi slabeenjeto otkolku posle prviot porogjaj :neznam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 19 Апр 2013 06:58 #237362

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
I jas stagniram. Ama sekogas stagniram posle simanati 4-5 kg (a celta mi e 8-9).
Veke se naviknav na ovoj rezim i ne go dozivuvam kako dieta.

Mnogu mi e milo sto uspeav drasticno da go namalam blagoto. Se perpoznav vo eden post na Mama Vase (so 200 grama cokolado na edno jadenje, ama jas i edna kesa medeni srca dodavam :sram: ), NO, gordo mozam da izjavam deka sega i po nekolku dena ne jadam blago, a koga jadam - jadam kontrolirano!


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle

Ре: Слабеење без диета 19 Апр 2013 07:49 #237369

 • Sofija#
 • Sofija#'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Јас скоро еден месец за доручек јадам мусли со јогурт,за ручек тоа што има со салата,без леб,а за вечера салата
Благо воопшто не јадам,сокови никакви,и до сега а бе ни едно кило немам ослабено :zid:
Што е проблемот :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 19 Апр 2013 07:59 #237371

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Kolku musli jades? Izmeri gi bez jogurt, samo muslite za da imas prestava kolku kalorii ti ima pojadokot. Muslite ne se niskokaloricni.

I dali imas dodatoci na salatata kako prelivi, majonezi i sl?
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 19 Апр 2013 08:09 #237372

 • Sofija#
 • Sofija#'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Emilija wrote:
Kolku musli jades? Izmeri gi bez jogurt, samo muslite za da imas prestava kolku kalorii ti ima pojadokot. Muslite ne se niskokaloricni.

I dali imas dodatoci na salatata kako prelivi, majonezi i sl?


Па јадам околу 100 грама мусли.А мајонези,кечапи такви работи,не можам да ги помирисам а не пак да ги јадам.Никогаш не ги конзумирам
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 19 Апр 2013 09:50 #237383

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
100 gr musli bez suvo ovosje se kaloricni kolku 2 solidni obroka ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 19 Апр 2013 13:36 #237402

 • Sofija#
 • Sofija#'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Е од утре,овошје за доручек :)
Фала Емилија
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 19 Апр 2013 13:45 #237405

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Еве ме и мене тука. Помина цела недела и јас бидејќи имам 20кг вишок и сватив дека немам можности дали ќе комбинирам, дали да бројам калории и слично, едноставно решив да нејадам. Да ја знам приказната за успорен метаболизам и се ама за да симнеш повеќе кг треба да престанеш да јадеш.
Еве како ми измина неделата . Сабајле станувам веќе неколку месеци по ред пијам еден исцеден лимон во чаша млака вода. Прво си го пијам тоа и после јадам една помаранџа.
Потоа ручам во 12. Да во 12 бидејќи синко е втора смена на училиште и он јаде и јас седунувам и јадам со него тоа што има за ручек. Значи најнормално си ручам.
Потоа одам на работа и тамо до кај 18:00 ќе изедам неколку житарки од Виталиа со разни вкусови. Почнав со 3-4 , денес изедов само 2. И до утредента т.е до 12 на ручек не јадам ништо, освен нели појадокот овошје и чаша лимонада без шеќер.
Сабајлево се мерев и тоа имам добиено -3кг.
Продолжувам со исто темпо и следната недела. :)
Последна промена: 19 Апр 2013 13:46 by macika. Причина: лапам букви
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 20 Апр 2013 04:55 #237431

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Sofija# wrote:
Е од утре,овошје за доручек :)
Фала Емилија

Sofija kakvi musli jades? Jas za dorucek jadam najprosti da ne recam trici koi imaat 370 kalorii na 100 grama, a jas jadam okolu 50-60 grama na edno jadenje. Vo kombinacija so niskomaslen jogurt i nekoe ovosje - se pokaza kako odlicna kombinacija za dorucek.

Ne e glaven problem kaloriskiot vnes, tuku i od kade tie kalorii poteknuvaat. I treba vreme da vidis sto najmnogu ti odogovara. Jas nekolku pati probuvav so UNkata, simnuvav kg, ama na dve ovojsenca do 16:30 ne mi bese sekogas prijatno.

So ovoj nacin, pak, nastojuvam jaglehidratite i kaloriite da gi "nagomilam" do 12-13h, a posle doma rucekot bez leb, salatka, jatki i da ne jadam posle 20h. Izleti si dozvoluvam - na gosti, blago, a so tek na vereme se pomalku imam potreba od blago i se najaduvam od pomala kolicina.

:srekno:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 20 Апр 2013 05:08 #237432

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Да ви пренесам некои од советите на докторката која го води моето слабеење. Инаку до сега сум -5 кг, во рок од 2 месеци. Малку измеѓу забушавав, така да оди полека ама сигурно.

Значи неколку битни совети до кои е пожелни да се држиме сите кои сакаме здраво да се изхрануваме.

- доручекот е најважен

Тоа значи дека во првиот пола саат откако ќе станите МОРА нешто да касните, па макар било тоа залак леб со мармалад. Најважно е да не го заборавите ова, затоа што само така организмот почнува да троши калории преку ден.

- јадете на 3 саати

Исто важно правило за трошење калории. Ако мислите дека со нејадење ќе ослабите, се лажите. Мора да јадите за да слабеете. На 3 саати каснете нешто, било да е тоа овошје, било да е салата.. Ако не сте во можност да изедете овошје, напиете се сок од портокал или од јаболко и сл.

- после ручек не јадете ЈХ

Не јадете ЈХ после ручек затоа што немате доволно време да ги потрошите и ако не ги потрошите ЈХ се претвораат во сало.

- внесете ФА

Нешто најбитно за слабеење. 1 саат пешачење во денот е чисто доволно.

- 12 саати јадиме, 12 саати не јадиме

Што значи дека ако ви е појадокот во 8 сабајле, јадете до 20 вечер, но секако вечерта јадете салата
Тоа се неколку од најважните работи кои треба да ги држиме. Битно е исто и колку калорична храна јадите, колку количинско јадите, колку нездрава храна јадите (смоки, чипс, благо) итн. Важно е да знаете дека и јогуртот е калоричен и пијачите со мусли се калорични и слично. Тоа не спаѓа во пијчка, него во храна т.е. оброк.


И најважно од се, не страдајте затоа што со нејадење нема да ослабите. Првите неколку килограми одат многу лесно затоа што тоа е вода која е губи, а кога почнува салото да се топи оди многууууу поспоро.
Последна промена: 20 Апр 2013 05:10 by Adelle.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, None-bt, Elka

Ре: Слабеење без диета 04 Мај 2013 08:00 #238663

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
konecno vagata pokazuva 63.6 kgr, slegov pod 64 kg. Ajde belki do rodendenot na sinko ke stignime do 62 kgr.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle

Ре: Слабеење без диета 04 Мај 2013 08:31 #238664

 • tough cookie
 • tough cookie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 34
 • Карма: 0
Jas sum oslabela samo so namaluvanje na cokoladite I so vezbanje. Od January navaka simnav 7 kg I Toa ne planirav. Dolgi godini vezbam joga, no od January pocnav da trcam, ne za da oslabam, tuku zaradi kardio I kondicija. I ete taka, cesto denovive dobivam komplimenti deka sum licela na tinejdzerka :) Kako sto sum 39 godini, mislam ovie komentari se malku preterizam, ama mi prijaat ;)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle, Nebo

Ре: Слабеење без диета 04 Мај 2013 13:04 #238666

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Ослабев уште 1 кг :) Мислам дека тоа се случи во овие неколку дена, без особено внимавање и цел, најверојатно од постот и пиењето многу вода (пијам 1,5-2 л. вода дневно, чувствувам потреба). Не ми текнува за колачиња воопшто. Се мерев пред 2 дена. Сега се чувствувам уште послаба, постои можност да сум уште некое килограмче помалку :P

П.С. Носев и појас за стегање. Можеби и то има мало влијание B)
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 04 Мај 2013 13:09 by Независна.
The administrator has disabled public write access.

Re: Слабеење без диета 05 Мај 2013 02:11 #238693

 • Hope
 • Hope's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 13
 • Карма: 0
и јас имам ослабено и тоа бас добро, со тоа што избегнувам да вечерам, само банана навечер, и порцијата на ручек ја имам намалено. јас во принцип не сакам диети, сакам де да мозам да јадам но со граница. Значи после породувањето со 3 то дете, сум намалила едно 6 кг. бев околу 60 кг сега сум 54кг, па одлицно е тоа. Јас сум задоволна, :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Re: Слабеење без диета 07 Јун 2013 17:54 #241010

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Уште 1 кг-. Непланирано, малку од динамично темпо и стрес, се намалила тежината. Се чувствувам слабо (не знам баш дали и среќно и задоволно) и по малку коскесто :P

Слично на она - Размисли добро што ќе посакаш..., може да ти се оствари :D
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

The administrator has disabled public write access.

Ре: Re: Слабеење без диета 09 Јун 2013 04:38 #241097

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Јас сум од почетокот на март до сега (значи 3 месеци) - 7 кила! :jeee:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Re: Слабеење без диета 09 Јун 2013 04:58 #241099

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Jas stagniram na -5, so toa sto vo megjuvreme staviv nekoe kilo so 1-vi maj i veligden i uste po nekoj izlet :sram2: , ama 2 nedeli veke si pazam i ocekuvam da pocnat kg da odat nadole pak.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 22 Јан 2014 05:27 #248127

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Uf, eve sum jas pak tuka, nikako da stignam barem do 60 kgr. Se dvizam okolu 64-65 kgr eve veke edna godina.
Ne mozam da drzam dieta, probav so kardioloskata i na rabota ja izdrzuvam, tamu gi jadam pojadokot i rucekot ama koga ke si otidam doma e druga prikazna, se me primamuva da jadam. E sega resiv deka do rodendenot na kerka mi nema da kasnam nitu leb, bilo kakvi pekarski proizvodi osven dvopek, i nikako blago i gricki. Denes mi e tret den, koga mi se jade grickam soncogled, ako odoleam na blago celi dve nedeli ke bidam presprekna.
Narednata nedela moze i ke odam po menito na Helix, so gevrek+ovosje za pojadok, za rucek mandza+salata i za vecera jatkasti plodovi, soncogled i da ne se jade posle 19h.
Ovaj pat se imam zainateno da gi oslabam ovie 5 kgr, a lajt motiv koga mi paga samodoverba mi e na eden bivs nevestata, i odma si velam koga moze taa da bide slaba posle dve rodeni deca, mozam i jas. :aaa: Ako ne jadam ne mozam da pijam mnogu voda, a taa e najbotna, pa sega se teram sebesi da pijam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 22 Јан 2014 10:21 #248136

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
 • Карма: 115
Јас си ветив дека зборот диета ќе го исфрлам од мојот речник и од мојата глава. Штом речам на диета сум (од понеделник :) ) само на јадење мислам :kez: .. Ќе гледам да намалам кај можам постепено па белким ќе го симнам вишокот што ужасно ми смета :(
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Simona`s mom, Dolphin

Ре: Слабеење без диета 05 Фев 2014 04:18 #248420

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Pominaa dve nedeli, prvata nedela se pridrzuvav poveke, za vikendi malku zabusavav, kasnuvav po nekoja kocka blego, leb po edno parce na den ama sepak se osekam nekako polesno, kako da nammaliv malku vo obemot kaj stomakot, mi re rasipa digitalnata vaga ama mislam deka imam malaneo okolu 1 kgr. Ke prodolzam da se pridrzuvam kolku mozam poveke. Seko utro pred da odam na rabota pravam po 50-60 stomacni, koga ke se vratam od rabota nemam sila nekako da vezbam zumba. A da, na/od rabota odam peski, znaci ovaa nedela ke pesacam po 5 km na den.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 05 Фев 2014 04:52 #248422

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Odvaj cekam da pocne veligdenskiot post, togas se pridrzuvam kon sekakov mozen rezim na ishrana I mi se gubi sekoj zelba za blago I glupavi gricki.
Samo koj da izdrzi do mart, vekje kje pocnam da se trkalam :pizza:
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 18 Фев 2014 08:57 #248777

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Jas vekje cetiri meseci redovno vezbam aerobik dva do tri pati nedelno (zavisi od obvrskite), i go trgnav lebot od rucekot i vecerata. Za dorucek nemam nekoj izbor, pa mora da se zeme gjevrek ili kifla ili nesto slicno, pa zatoa samo togas jadam jh. Ne mozam da kazam deka sum vidno oslabena (iako imam simnato 3-4kg), ama osekjam kako sum pozategnata i mi gi snema onie vitki kaj stomakot, nozete i racete mi se zategnati i sto e najvazno, se cuvstvuvam super.
Последна промена: 18 Фев 2014 08:58 by Marge.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3