Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Слабеење без диета

Ре: Слабеење без диета 22 Окт 2012 16:46 #218564

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
Kolku sto jas znam ovosjeto e preporaclivo da se jade nautro,a ne navecer poradi toa sto sekerite se zadrzuvale vo teloto.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle, Majsi, macika, J.Sinolicka

Ре: Слабеење без диета 24 Окт 2012 05:09 #218667

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
moj dobar drugar oslabna 40kg. za 6-7 meseci bez dieta.

prviot mesec se otkaza od blagoto, namesto celo chokolado kje zemeshe 1 red. se drugoto si terashe isto bez nikakvi otkazuvanja.
vtoriot mesec go isfrli lebot i belite peciva.
tretiot mesec prestana da vechera.
dva pati nedelno sport i eve vekje vaka tera skoro cela godina. tolku mu e naviknat organizmot shto sega se chudi kako mozel tolku da jade. iskluchoci pravi samo za nekoj povod, znachi znae i sendivish od 7-ma da vechera.

kako shto vika, krizi nemal nikakvi zatoa shto se odelo postepeno, a ako go fati glad navecher jade ovoshje ili jatkasti plodovi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Слабеење без диета 24 Окт 2012 06:31 #218675

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
I jas bez dieta posle poroduvanjeto oslabev 6-7 kgr za 2 meseci, ama posle 9 meseci od poragjajot,koga pocnav da odam na rabota po 4-5h. Dodeka bev tamu jadev samo jabolka, 2-3 pomali, i duri se vratev doma ke dojdese 13-14h, pa potoa rucek i gledav da ne veceram, ili ako mnogu mi se jadese ke kasnev nesto. Sega uste sinko samo cica, pa nekako mi e strav da namalam so jadenje, ima vreme, treba da skinam 10 kgr da bidam super, ama aj ke se zadovolam i so -7 kgr.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 24 Окт 2012 10:39 #218696

 • Aleksandra
 • Aleksandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
Ако диета во превод значи начин на исхрана, значи сепак сте ослабнале со диета, само што не ви ја препишал некој друг туку сте си направиле своја диета која ви одговара на вашиот организам и на вашиот начин на живот.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 24 Окт 2012 17:27 #218736

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас со години веќе линија одржувам на ваков начин. Како тинејџер бев буцкаста, имам генетски предиспозиции да бидам дебелка и морав да превземам нешто. Со години се немав напиено газиран сок и после целосно ги отпив (сега ги пијам со сила ако морам), благото го сведов на минимум, а јадев се што навистина многу сакав и не можев да се откажам. Јадев претежно варено или динстано месо со салата, пржено никако, а по овошје и зеленчук и така сум мераклија и отсекогаш сум јадела многу. Ако знаев што има за ручек не претерував со појадок или обратно. Сите после работа во 7-ца на хамбургер, со мм ке поминевме до Мек Доналдс за мене да купиме еден мал оброк за да ги дружам.
По вежбање од тип на теретани, аеробик и слично не сум ама ич, но затоа 4-5години не се имав симнато од велосипед. Знаев и по 3 часа дневно да се возам во лето и бев во супер форма без гладување и големи одрекувања, зошто навистина ако е постепено преоѓа во навика.

Ова малку ми се наруши со доењето, кога син ми достигна над 13 кг за една година, а јас стасав до 47кг. Само кожа и коски. Не можев облека да си најдам. 34-ка пантолони што треба да се залепени како хеланки мене како шалвари ми беа. Тогаш си се опуштив и почнав повеќе количински да јадам. Еве една година откако престанав да дојам ближам 60 и сега е веќе време да се вратам на стариот начин :).
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle

Ре: Слабеење без диета 25 Окт 2012 03:39 #218758

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Aleksandra wrote:
Ако диета во превод значи начин на исхрана, значи сепак сте ослабнале со диета, само што не ви ја препишал некој друг туку сте си направиле своја диета која ви одговара на вашиот организам и на вашиот начин на живот.


Не може да биде некој начин на исхрана - диета. Тоа воопшто не е точно.Јас не сум на диета ниту на некој посебен начин на исхрана, само малку сменив навики и одма добив резултат.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kiki

Ре: Слабеење без диета 25 Окт 2012 05:11 #218766

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Aj da go nareceme ova individualen rezim na ishrana.

Sekoj ima nekoja hrana sto go debelee. Na pr. MM ako isfrli leb i peciva od ishrana za nepolna nedela moz da se primeti deka pocnuva da slabee. Jas sum primetila deka ako isfrlam jajca i mlecni proizvodi vednas slabeam...ama pustoto sakam mlekce :(
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 25 Окт 2012 05:27 #218770

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Замени го со сојино, ако можеш да го пиеш.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 25 Окт 2012 05:49 #218772

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Aleksandra wrote:
Ако диета во превод значи начин на исхрана,

Мислам дека Александра сакаше да посочи дека диета БУКВАЛНО значи "начин на исхрана". Тоа значи зборот во превод :)

Инаку јас цеееел живот бев слаба и ситна и со градба како на гимнастичарка - мало, слабо и компактно, без грам сало на стомакот и сл :laugh: арно ама ова драстично се смени со првата бременост, кога качив 20кг :ignore: значи од 48 на 68. :kamsik: после за една година симнав 18, ама телото никогаш не ми беше како порано. И после година и пол пак трудна, па пак уште 12 кг плус... :tupco: во моментов имам 5-6 кила повеќе од идеалната тежина и страааашно ми сметаат.

Се помирив дека додека дојам не можам ништо драстично да сменам, зашто имам потреба од повеќе храна, значи уште бајаги време не можам да се ставам во топ форма. Инаку сум приметила дека неколку работи ме дебелеат: вечерање касно навечер, грицки-мицки пред тв исто навечер, сокови купечки (скроз на скроз престанав да ги пијам), домашно лепче испечено на полноќ :kamsik: како и благо.

Најмногу и најлесно слабеам кога имам премногу работа, т.е кога сум под стрес, и кога не спијам доволно. Но за вакво слабеење не фала, подобро ќе си бидам со некое кило вишок :P
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 05 Ное 2012 05:14 #220093

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Ajde i jas da se pridruzam... Jas go razbiram naslovot deka bez nekoj plan ili propisi se slabee, e toa jaz si go pravam veke poveke od godina dena i eve simnav 16kg :) Imam uste pred sebe, ama bidejki nesto se zbori doma za vtoro dete, pa gledam sega da simnam uste nekoe kilce pred da (daj Boze) zatrudnam ;) Pa posle napred...

Vo pricip pazam sto jadam, blago retko i ne jadam posle 18 saati. Inace jademe i vaka site mnogu zdravo, gotvam doma strogo samo bio, bez site dodatoci etc i Elias skoro nisto ne jade blago a koga jade samo po malce, a so alternativen seker, vazno mi e za zdravjeto i zabite... Taka sto doma nema mnogo problemi, mojot problem od sekogas bilo nadvronoto jadenje i jadenje posle 18 saati :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 06 Ное 2012 18:44 #220267

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
И јас најчесто најбрзо слабеам кога сум под стрес (може да се во прашање и само неколку дена, како што сега ми се случи). Инаку, за слабеење без диета, т.е. без гладување: овошје или житарици за појадок, за ручек и вечера-протеини или скроб (едно од двете) со салата и помалку леб (интегрален-црн наместо бел). Со еден збор-избегнување на јаглехидрати (леб, колачи), газирани пијалоци и брза калорична храна, немешање на протеини и скроб во еден оброк, внесување на повеќе течности (чај без шеќер, обична вода), зеленчук и овошје.

Имам забележано дека ако јадам бел леб и кифли, особено наутро, макар и само неколку дена по ред, ми се зголемува тежината.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 06 Ное 2012 18:46 by Независна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 07 Ное 2012 03:40 #220284

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
мене овој режим на исхрана ми е секојдневие , супер секогаш седам на иста килажа но овие денови со пмс оффф се ми се поремети незнам колку јадам :grr:

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 07 Ное 2012 03:40 #220285

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
I jas si macam maka so 7 kg visok koi mnogu mi smetaat ama vo momentov sum vo takva psihicka sostojba sto od nikakva hrana ne mozam da se otkazam. Lele lugje kolku mi bese ubavo lani na UN dietata, kolku lesno se osekjav :oblace: sega sum kako trupce.
Vcera si kupiv fustan br 40 :blink: vo zivotot ne sum zemala nisto so broj nad 38, i kompletno se deprimirav.
Me debelee i testenina i blago i se. Mojot problem e sto mozam do pladne nisto da ne jadam ama zatoa mi se otvara dizna okolu 18 casot i sum kako na norma, se sto ima vo friz mozam da izedam. I tuka ne proagja ovosje, salata, jatkasto ovosje :drol:
Samo treba da si go najdam momentot
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 07 Ное 2012 05:20 #220299

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
 • Карма: 1
Мислам дека има врска и колку се чести оброците. Јас немам проблем со тежината, ама уште од мала јадам почесто, а не многу обилно количински, значи сигурно 6 помали оброци/ужини. Најголема количина храна јадам од сабајле. Кога ќе станам ептен сум гладна :), а секој ден на работа одам со lunch пакети :laugh:

Некаде имам прочитано дека ако се прават големи паузи помеѓу оброците, телото добива порака дека нема доволно храна и треба да се складираат резерви, а истото е и со обилен оброк, ако нема каде да се потроши енергијата, таа се претвора во залихи.

Според мене најдобро е ако се може да се внесува толку колку што се троши, значи и да се јаде пообилен оброк, после тоа таа енергија да се потроши со активност.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 07 Ное 2012 05:21 #220300

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
elka wrote:
Vcera si kupiv fustan br 40 :blink: vo zivotot ne sum zemala nisto so broj nad 38, i kompletno se deprimirav.

Isto!
UN-kata na nekolku pati ja pocnav, pa ko demek ke pisuvam na forumov da se motiviram - JOK!
elka wrote:
Mojot problem e sto mozam do pladne nisto da ne jadam ama zatoa mi se otvara dizna okolu 18 casot i sum kako na norma, se sto ima vo friz mozam da izedam. I tuka ne proagja ovosje, salata, jatkasto ovosje :drol:
Samo treba da si go najdam momentot

Mene ovde mi pomaga lekot - nisto da ne cuvam vo frizider! :) Seriozno!
So mm pocnavme (pak) nekoj rezim, kupuvame od den za den sto ni treba. Jas za 10 dena sum -2kg, ama posle tolku otkazuvanja resiv da si kutam, pa sto bide bide :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 14 Дек 2012 17:10 #225944

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
da si se pofalam :rofl: - 4.400 za tochno eden mesec. pochnav so taktikata na drugar mi, za koja pishuvav pogore. go isfrliv samo blagoto, sega planiram i vecherata. ne deka imam standardna vechera, najchesto e salata so dvopek ili malo meze. ama i toa kje go isfrlam i se prefrlam na jatki ili samo salata.
imav ispadi 2-3, ama naredniot den vnimavav povekje. naredno merenje za 15 dena.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Majsi, Nataly, macika, Dilberta and this user have 2 others thankyou

Ре: Слабеење без диета 15 Дек 2012 12:14 #226052

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Браво Мама Васе :) И јас имам намалено некое килограмче во период кога ќе прекинев со јадење на благо и внесување шеќер. Се навикнав и сега пијам пијам кафе без ронка шеќер и чај без шеќер. За слабеење добро е да се пие сок од лимон, незасладен или да се става лимонов сок во чаеви, супи и салати.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky

Ре: Слабеење без диета 15 Дек 2012 18:59 #226098

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Васе како си напишала си го исфрлила САМО благото ... па тоа САМО е најтешкото :)
Јас не сум баш на диета ама се држам до режимот само вода и чај на месечевите мени. Тоа доаѓа еднаш неделно 24 часа на вода и чај, другите денови најобично. Не ми е воопшто напорно, убаво ми доаѓа како прочистување еднаш неделно. Ич не сакам диети оти баш тоа скратување на благото, кога ќе заврши диетата уште пожестоко му се нафрлам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 16 Дек 2012 04:10 #226114

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Vase vcera bas pomisliv - Vaska oslabela :) Ajde so lesno teraj.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky

Ре: Слабеење без диета 16 Дек 2012 06:36 #226122

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
TatjanaV wrote:
Васе како си напишала си го исфрлила САМО благото ... па тоа САМО е најтешкото :)

:laugh: lesno e ako namalish od cela tegla nutela na pola :sram2: shala na strana, ne se otkazav od blagoto 100%, tuku, ako me fati kriza zemam 1 red max. namesto celo. poslednava nedela nekako se naviknav i mi se sluchuva i po nekolku dena da ne zemam blago. potrebata od vakvi shekeri e chista zavisnost, a ne potreba.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Слабеење без диета 16 Дек 2012 12:31 #226139

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Нас (мене и мм) ни помогна броењето калории. Изгледа здодевно и напорно, ама не е. Прво проверив нормално за сите работи кои најчесто ги јадеме, па човек сфаќа дека може да внесе и 1000 калории дневно повеќе од што му требаат. Тогаш и најлесно е да се контролира :). Потоа се трудиме колку можеме да не мешаме на пр. месо со компири или со ориз, па месо јадеме со салата на пр, или компири со салатка, или јадења кај кои е дозволена таа комбинација (на пр. боранија со месо и сл). Јас сум задоволна, од 58 кг за 1 месец сум на 55,5, а не сум се откажала од ништо, јадам и благо и чоколадо и „нездрава храна“, ама со контрола. И мм убаво намали килограми, иако тој има прилично повеќе од мене за симнување. Јас уште половина килограм и после се надевам ќе одржувам килажа. Инаку, никогаш претходно сум немала проблем со тежина, првпат во живот пробувам да ослабам, ама сфатив дека со рестриктвина диета само ќе се здебелам :sram2: Ако речам на пр. не јадам чоколадо, само на тоа мислам, ужас. Вака најважно ми е што не чувствувам глад (наутро јадам овошје и зеленчук) и не мора да се откажам од било што, туку само да внимавам кога и колку јадам (или пијам).
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Frenky

Ре: Слабеење без диета 08 Фев 2013 07:46 #231992

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
None-bt wrote:
I jas bez dieta posle poroduvanjeto oslabev 6-7 kgr za 2 meseci, ama posle 9 meseci od poragjajot,koga pocnav da odam na rabota po 4-5h. Dodeka bev tamu jadev samo jabolka, 2-3 pomali, i duri se vratev doma ke dojdese 13-14h, pa potoa rucek i gledav da ne veceram, ili ako mnogu mi se jadese ke kasnev nesto. Sega uste sinko samo cica, pa nekako mi e strav da namalam so jadenje, ima vreme, treba da skinam 10 kgr da bidam super, ama aj ke se zadovolam i so -7 kgr.

Pocnuvam na rabota treta nedela kako odam po 4-5h i kako i pred 2 godini jadam samo ovosje, znaci do kaj 13-14h dodeka dojdam doma. Veke se cuvstuvam nekako polesno, pomalku poduena vo stomakot, ke vidime kako ke bide po 1 mesec, ke kazi vagata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 13 Фев 2013 09:03 #232442

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
None kako odi dietata, jas eve od denes pocnav nesto se ke jadam normalno samo mi kazaa deka imalo so kisela voda i limon dieta, 1 kisela voda +1 limon, pa 2 den 2 limona i taka do 7 dena -7 limona vo 1 kisela voda, pa posle nazacki se vrakas demen gi topela masnotiite , pa bas ke probam,inaku se pie 1 sise vo tekot na cel den.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабеење без диета 13 Фев 2013 10:07 #232462

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Mirka se cuvstvuvam pomala vo obem, posebno delot na stomakot. Nozete nemam sto da slabeam, najmnogu stomakot i spojlerite, sekako i gradite mi se x3 pogolemi od normalno, ova od doenjeto i za brzo nema da namalat, ama ke bide.
Nekni se merev na vagata ne kazuva -2 kgr za 3 nedeli, dobro e, ne se brzam nigde. Imav najmalku 7 kgr za simnuvanje pred da pocnam pa ke vidime, sakam do maj mesec da stignam do kilazat so koja pocnav pred bremenosta, znaci 60 kgr, se pod toa e poveke od super.
E sega si jadam koga ke dojdam doma, kasnuvam i blago, ima uste cokolada od paketcinjata za ng greota e da se rasipat i frlat :drol:
Mi fali fizicka aktivnost, zimava ne mozam da se kandisam so dvajcata da setam, ama da se potstopli i planiram da odam peski do rabota, 2.5 km ima dobro ke mi doaga, i plus da setkam so niv do park.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Слабеење без диета 13 Фев 2013 10:31 #232468

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Toa so limon i kisela voda mislam deka Molly go pisuvase nekade kako nacin za pobrzo topenje na masnite naslagi. Ama bese so obicna voda. Jas probav i izdrzav do kaj 3 den posle prekinav ne znam ni zosto. Ubavo sto me potseti moze pak da ja probam.
Inaku na internet citav sekoj den da se jade 300gr daikon, kako salata, gi topel masnotiite, pomagal i za holesterolot i trigliceridite vo krvta da se normaliziraat.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.