Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
  • Страна:
  • 1
  • 2

ТЕМА: Диета со супа од зелка

Диета со супа од зелка 21 Јан 2012 10:56 #176042

• Aneta
  • Aneta's Avatar
  • new born
  • Среќна Мамичка!
  • Теми: 41
  • Thank you received: 2
Еве една диета која според мене е одличен прочистувач на организмот, иако спаѓа во стриктни и брзи диети, дава одлчни резултати.Се држи само 7 дена,па се прави пауза од две недели за да се опорави телото.Додека сте на пауза од две недели треба да внимавате во исхраната,за да не се појави јо-јо ефект,да не се вратат брзо килограмите.Додека сте на оваа диета треба да внесувате дополнително мултивитамини.За седум дена се губат околу 5 кг.
Основата на диетата е секојдневно да јадете колку што можете повеќе супа,значи колку повеќе јадете толку повеќе слабеете.
Алкохолот е строго забранет,се пие само вода,чај без шеќер и кафе, но јас пијам и сок од јаболко или боровница.

ОСНОВНИОТ РЕЦЕПТ ЗА СУПАТА ОД ЗЕЛКА Е

1 ЗЕЛКА (СРЕДНА ГОЛЕМИНА)
5-6 ГЛАВИЦИ КРОМИД (ЈАС СТАВАМ ДВЕ)
5-6 МОРКОВИ
НЕКОЛКУ СЕЦКАНИ ДОМАТИ (ЈАС СТАВАМ КУПЕН ЃУВЕЧ 2-3 ЛАЖИЦИ,МОЖЕ И ТОМАТЕЛО ИЛИ ДОМАШНА ДОМАТА)
ЦЕЛЕР СО КОРЕН И ЛИСТОВИ
ДВЕ ПИПЕРКИ
СОЛ,ЦРН ПИПЕР,ВЕГЕТА

ДОПОЛНИТЕЛНО ДОДАВАМ МАЛА КЕСИЧКА ПЕЧУРКИ,ЛОВОРОВ ЛИСТ ЗА МИРИС,МАЛКУ ЗЕЈТИН.

Покрај супата,стриктно треба да се придржувате на следниов план

1 ден: Освен супата од зелка, можете да јадете колку што сакате и какво што сакате овошје, со исклучок на бананите.

2 ден: Во вашето мени освен супата вклучете и зеленчуци (со исклучок на гравот, пченката и грашокот). Компирите се ограничени. Можете да изедете еден печен компир со малку путер.

3 ден: Супата од зелка комбинирајте ја со зеленчуци (со исклучок на компирите) и овошје (со исклучок на бананите).

4 ден: Освен супата од зелка, дозволено ви е да јадете максимум 8 банани и да пиете колку што сакате обезмаслено млеко.

5 ден: Вашиот глад можете да го заситите освен со супа и со 300-500g говедско месо приготвено на скара и 6 свежи домати. На овој ден испијте 8 чаши вода.

6 ден: Јадете супа од зелка, говедско месо, пилешко месо без кожа и зеленчуци (освен компири).

7 ден: Можете да јадете освен супата и кафеав ориз, зеленчуци (без компири) и да пиете колку што сакате 100% природен овошен сок.
Последна промена: 21 Јан 2012 13:07 by Big Sister. Причина: наслов
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диета со супа од зелка 21 Јан 2012 13:10 #176049

• kukulicka
  • kukulicka's Avatar
  • junior
  • Love Luka :*
  • Теми: 643
  • Thank you received: 149
Mn e efikasna!

Ре: Диета со супа од зелка 21 Јан 2012 14:47 #176053

• Aneta
  • Aneta's Avatar
  • new born
  • Среќна Мамичка!
Ovaa dieta ja drzev porano i e super,osobeno vaka posle praznici,za cistenje e taman. Vakvo nesto mi trebase,zasto nemav kontrola u jadenje.Denes prv den do sega super se osekjam

Ре: Диета со супа од зелка 21 Јан 2012 14:59 #176054

• Dolphin
  • Dolphin's Avatar
  • senior
  • Теми: 2766
  • Thank you received: 642
sum ja pravela porano so celer i paskanat , mene ic ne mi se svigase , nemozev da ja jadam voopsto
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)

Ре: Диета со супа од зелка 21 Јан 2012 15:26 #176055

• Meyo
  • Meyo's Avatar
  • ВИП
  • Ex mama-Maja :)
  • Теми: 2261
  • Thank you received: 2819
Dietata so supa od zelka e odlicnen nachin za gubenje na kg so golem akcent na odvratniot vkus na a celata finta e vo kolichinite,pogolemi kolichini podobri rezultati. Skoro vo vesnik vidov kapsuli na dehidrirana supa. znachi supata po receptura no dehidrirana i pakuvana vo kapsuli, neznam kolku e efikasna , ima dobri ocenki. Ne sum go nachekala ushte ednash flaerot za da vidam ceni i doziranje i sostav. No kolku shto procitav togash pishuvashe deka nema ni konzervanci ni boi ni aromi tuku bash samo dehidriran koncentrat. Dokolku toa e vistina , toa e istiot sostav i bi trebalo da ima rezutlat kako da se jade supa.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...

Ре: Диета со супа од зелка 21 Јан 2012 16:44 #176059

• Aneta
  • Aneta's Avatar
  • new born
  • Среќна Мамичка!
Koj si e po supi i corbi kje si ja jade...jas si ja pravam znaci kako manca i krkaj...eve sega jadev ovosna salata i fino mi e.:OK:

Ре: Диета со супа од зелка 21 Јан 2012 17:54 #176068

• kukulicka
  • kukulicka's Avatar
  • junior
  • Love Luka :*
  • Теми: 643
  • Thank you received: 149
uh navistina vkusot e bljaaaak ama pa se sto e zdravo ko za belja e odvratno :tupco:
do den denes go osekam vkusot i od togas zamraziv celer ama pa dobra e efikasna

Ре: Диета со супа од зелка 22 Јан 2012 17:22 #176154

• Aneta
  • Aneta's Avatar
  • new born
  • Среќна Мамичка!
Izgleda dietava sama kje si ja drzam ama ako kje pisuvam sekoj den kako sum pominala. Epa denes si napraviv nova supa i teram ponatamu. Se cuvdtvuvam super.:da:

Ре: Диета со супа од зелка 22 Јан 2012 17:42 #176160

• Mami-Anje
  • Mami-Anje's Avatar
  • senior
  • majka na dve prekrasni decinja
  • Теми: 1411
  • Thank you received: 1701
i jas letoto sakav da ja drzam ovaaa dieta so supa od zelka ja zgotviv supata i samo edna lazica ja probav i bljaaaaaaak tolku mi bese odvratna sto si vikam poarno kilo + nega vakva supa da jadam i ja isturiv cela a uste bese zeska i od togas i jas celer ne mozam da smislam sepak mozebi se raboti za vkus aj Aneta kazi ni kako si so kilazata pagaaat li kilcata pozdravce

"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...

Ре: Диета со супа од зелка 22 Јан 2012 18:14 #176162

• Aneta
  • Aneta's Avatar
  • new born
  • Среќна Мамичка!
Денес ми е втор ден,ќе се мерам за пет дена,па ќе пишам.

Ре: Диета со супа од зелка 27 Јан 2012 12:10 #176973

• Aneta
  • Aneta's Avatar
  • new born
  • Среќна Мамичка!
Sega se merev -3kg, pa dobro e,zadovolna sum, se cuvstvuvam kako da sum go isprala zeludnikot :muahaha: sega kje pravam pauza od dve nedeli i ke gledam da gi odrzam kg. ,pa odime pak.

Ре: Диета со супа од зелка 27 Јан 2012 13:40 #177012

• macika
  • macika's Avatar
  • senior
  • несфатен гениј
  • Теми: 2893
  • Thank you received: 1864
Eve gi tie tabletki od zelkata.
Jas slucajno denes vidov na zadnata strana na Tea Moderna ima reklama i gi najdov na internet.

www.bioclinica.com.mk/shop/item.aspx?itemid=149

Procitajte go i ova vo vrska so tabletite od zelka.

www.weightlossworld.org/cabbage-soup-diet-pills.html
Последна промена: 27 Јан 2012 13:44 by macika.

Ре: Диета со супа од зелка 28 Јан 2012 09:16 #177102

• Elka
  • Elka's Avatar
  • senior
  • Some people feel the rain, others just get wet.
  • Теми: 1480
  • Thank you received: 727
Ja drzev dietava red nekoj mesec ama samo edna nedela i mozam da kazam deka navistina se slabee. E sega treba da se bide karakter za da se izdrzi povekje vreme od pricina sto corbata po nekolku dena vekje ne mozes ni da ja pomirisas a kamoli da ja jades :laugh:
Edna moja poznanicka od bucka se napravi manekenka za okolu 40-50 dena so dietava i vekje tri godini funkcionira so istata kilaza amna so vozdrzuvanje od odreden tip hrana normalno. I se stopi i celulit i se sto i bese nepotrebno.
Ne bi odela so tabletki oti nekako koga kje se nasrkas polna cinija supa zeludnikot sepak raboti nesto a ne na prazno, tabletkata mi e somnitelna, kojznae sto stavaat vnatre i kakvi nusefekti bi imala na organizmot. Prirodno si e prirodno :)
Sega se mislam da ja pocnam pak ama...so mojov karakter strven nekako sum :wtf:
Aneta so srekja dietata pa kazuvaj kako napreduvas :cmok:
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin

Ре: Диета со супа од зелка 29 Јан 2012 18:22 #177263

• Aneta
  • Aneta's Avatar
  • new born
  • Среќна Мамичка!
Диетава ја држев една недела и ослабнав околу 3кг, не е многу, но задоволна сум.Сега си јадам еве веќе неколку дена нормално и ОК ми е. Инаку ги нарацав таблетите од зелка што ги пишала Мацика, ги гледав и јас подолго време и РЕШИВ, што сака нека биде, ама веќе крајно е МОРА да се слабее.Ќе ми стогнат за два дена,па ќе кажам дали ги бива.:)

Ре: Диета со супа од зелка 30 Јан 2012 05:38 #177298

• Mama Sani
  • Mama Sani's Avatar
  • senior
  • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
  • Теми: 2653
  • Thank you received: 1852
Диетава е ТОП! Ја имам држено пред повеќе години само една недела и ослабев 3кг со значително намалување на масните наслаги, иако и тогаш бев слабичка. Ова беше единствената диета која ја издржав докрај, инаку се откажувам уште првиот ден :zelen: Супата ми беше многу вкусна, ама баба ми ја правеше :love: Така да ја препорачувам на сите оние кои сакаат да бидат на диета и на сите оние кои знаат убаво да ја зготват :OK:

Ре: Диета со супа од зелка 30 Јан 2012 07:10 #177330

• Mirka
  • Mirka's Avatar
  • senior
  • Теми: 1447
  • Thank you received: 553
Jas ja imam drzeno dietava ako veruvate so stipka na nos sum jadela ama sum jadela i mnogu dobri rezultati sum imala i vo kg i vo obem.

Ре: Диета со супа од зелка 29 Мар 2012 08:28 #191573

• Марфи
  • Марфи's Avatar
  • senior
  • Попозната како Katerina81 :))
  • Теми: 1240
  • Thank you received: 865
Јас од утре почнувам :zid:
Сум ја држела и порано...и има резултати...од 3-5 кг неделно. Знам дека не е трајно и правилно решение ,треба начин на исхрана да сменам...ама ми треба како мотив,бидејќи претерав веќе :mdf:

Ре: Диета со супа од зелка 09 Апр 2012 11:35 #193561

• Марфи
  • Марфи's Avatar
  • senior
  • Попозната како Katerina81 :))
  • Теми: 1240
  • Thank you received: 865
Еве јас да се пријавам со резултати заборавив....минус 3,8 кг...не е лошо...н апочетокот јадев по 3 пати супа, а последните 2 дена по 2 пати...не можев да ја гледам :)
Сега мењам начин на исхрана...нема блачко :zid: , месено,газирано,грицки....со еден збор да се обесам некаде поубаво :rofl:

Ре: Диета со супа од зелка 09 Мај 2012 10:29 #198296

• gunnergirl
  • gunnergirl's Avatar
  • new born
  • Теми: 168
  • Thank you received: 44
I jas da se prijavam od denes sum na ovaa dieta sakam da vidam barem eden ciklus pa ke vidime.Inaku odma se custvuvam nekako polesno

Ре: Диета со супа од зелка 23 Јул 2013 09:36 #242450

• a.n.g.e.l.a.V1
  • a.n.g.e.l.a.V1's Avatar
  • new born
  • Теми: 2
И јас ѓи земав капсулите од супа од зелка, ќе сакаш ли да го споделиш со мене твоето искуство за време на користешето, и потоа?

Ре: Диета со супа од зелка 25 Јул 2013 12:21 #242482

• Dilberta
  • Dilberta's Avatar
  • junior
  • Теми: 514
  • Thank you received: 722
tips&tricks:

Изблендирајте ја манџата и ќе добиете крем супа која воопшто не е одвратна за јадење.

Ре: Диета со супа од зелка 25 Јул 2013 18:25 #242485

• Frogy
  • Frogy's Avatar
  • senior
  • Full Time Mother
  • Теми: 1585
  • Thank you received: 1152
Оваа диета не сум ја пробала :kez: Овие дена мислев да почнам некоја се двоумев за азиската диета,ама оваа со супата од зелка побрзо се слабее.Е сега не ми е јасно сите викаат дека била ептен блјак на вкус,на што се должи тоа?На целерот ли?Како што читам во составот зелка,кромид,морков,домат па јас така и ја правам дома зелката,сецкам се,малку црвена пипер малку сол ,вегета,1 чаша -две вода и се вари,тоа е тоа.Ептен ми е вкусна....Овде плус пиперки има и целер...Ок пиперки ке ставам,а што ке биде ако не ставам целер???

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....

Ре: Диета со супа од зелка 25 Јул 2013 18:49 #242486

• Зока
  • Зока's Avatar
  • junior
  • Теми: 626
  • Thank you received: 288
Јас ја направив супава, ама не ја почнав диетата :D. Манџичкава дома ни се бендиса ептен, и мене и на мм. Целерот ни е откритие на годината, порано ич не го готвевме, сега гледам да го тутнам по малку скоро во секое јадење. На супава цел целер можда е премногу (јас го ставив и коренот и листовите), ама и дава многу свежина. Мм вели ништо не би сменил, ама за мој вкус подобро ќе беше со пола листови целер, да речеме. Јас ставив и доста кари, оти многу ми оди со зелка. И така си ја јадевме два дена, а не сме на диета.

Можеби ќе покушам од сабота.

Ре: Диета со супа од зелка 26 Јул 2013 03:23 #242487

• Fairy
  • Fairy's Avatar
  • Супер модератор
  • ex MonaLisa
  • Теми: 2188
  • Thank you received: 822
I jas ke se slozam so Zoka deka celerot dava super vkus na jadenjata. Nie isto taka cesto go koristime, mm duri go jade i taka svez ne zgotven :laugh:
Neka ne ve odvratuva celerot ako ste resile da ja drzite dietava :OK:

Ре: Диета со супа од зелка 26 Јул 2013 03:49 #242488

• Elka
  • Elka's Avatar
  • senior
  • Some people feel the rain, others just get wet.
  • Теми: 1480
  • Thank you received: 727
Poentava na mandzava (kaza I nekoj pogore) e da ti ja napravi nekoj koj zane ubavo da gotvi mandzi. Jas na primer sama si ja napraviv I bese uzas neviden, posle toa mi ja napravi majka mi, znaci isto kako sto pravi zelka mandza samo bez meso I bese top.
Taka mozev da ja jadam, samo sto imase eden drug problem, i se bendisa I doma na sveki pa pola mi ja izede heheheheh.

Tuku Frogy pisi ja taa aziska dieta, jas sakam ovie 5 dena da bidam na procistuvacka dieta so ovosje zelencuk, pa posle da prodolzam na nekoja druga ama da ne e UN, pa moze taa kje mi se bendisa.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
  • Страна:
  • 1
  • 2

Најново на форумот

• No posts to display.