Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Месечева диета

Месечева диета 11 Јун 2011 03:43 #141080

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12

Месечева диета
Месечевата диета е добро познат метод за кој се вели дека прави детоксификација на организмот и го поттикнува телото на намалување на тежината дури до 3 килограми дневно.

Оваа диета се состои од пост кој треа 24 часа во периодот коге е фаза на млада месечина.Постојат доста докази дека постот на полна месечина (исто во трење од 24 часа)дава одредени резултати , но ни приближно како постот за време на млада месечина.

Најчесто оваа диета се држи 2 пати месечно во период на млада месечина и во период на полна месечина но некои луѓе ја држати во периодот на сите четири фази на месечината со цел да не ги повратат изгубените килограми.Доколку се одлучите да ја држите само еднаш месечно , најдобро е тоа да биде за време на млада месечина бидејки тогаш ефектот од оваа диета е најголем.

Диетата се започнува оној момент кога почнува млада месечина т.е. кога месечината преминува во нова фаза.

За време на месечевата диета дозволено е само конзумирање на течности и тоа нјадобро е обична вода или чај без шеќер.Доколку ви е тешко да пиете само вода и чај можете да додадета свежсок од овошје и/или зелнчук но секако без шеќер и адитиви.Алкохол и млеко се стриктно забранети како и секоја цврста храна.Количината на течноста која треба да ја внесете варира од човек до човек и се движи помеѓу 3-4 литри.
Во случај да се чувствуватр многу гладни можете да испиете голема чаша сок од зеленчук.
За време на диетата дозволена е физичка активност , дури и е пожелна .Лесни вежби и пешачење ке ви помогнат во губењето на килограмите и во постигнување побрза детоксификација .
Резултати кои можете да ги очекувате се следни.За 24 часа би требало да изгубите до 3 килограми, секако ако ги почитувате горенаведените правила.Еднодневниот пост е исто така одличен начин да се детоксифицира телото и да се подобри имунитетот.
Откако ќе изгубите неколку килограми , продолжете да се храните со полесна храна и да го прилагодите животниот стил на овој начин на диета.Доколку сте "борец" на долги патеки ова е одличен начин без многу напор за неколку месеци да се ослободите од вишокот на килограми.
Месечевата диета можете да ја започнете по податоците во следната табела .Даденото време е за земјите кои се водат по Централно европско време.

Јуни
Млада месечина - 01.06.2011-23:03
Прва четвртина - 09.06.2011-04:11
Полна месечина - 15.06.2011-22:14
Последна четвртина- 23.06.2011-13:48

Јули
млада месечина -01.07.2011-10:54
прва четвртина -08.07.2011-08:29
полна месечина -15.07.2011-08:40
последна четвртина -23.07.2011-07:02
Млада месечина -30.07.2011-20:40

Август
прва четвртина -06.08.2011-13:08
полна месечина -13.08.2011-20:58
последна четвртина-21.08.2011-23:55
млада месечина -29.08.2011-05:04

Септември
прва четвртина -04.09.2011-19:39
полна месечина -12.09.2011-11:27
последна четвртина-20.09.2011-15:39
млада месечина -27.09.2011-13:09
За останатите месеци и години можете да проверите на следниов ЛИНК, само што треба на крајот од страницата да ја внесете вашата локација.
*****************************************************

Ме поттикна постот на Каролина за месечарењето и ја пронајдов целосно диетава и ја пробав јас сега на 9ти јуни.Значи не ја држев за време на млада месечина кога има најмногу ефект ја држев во фаза на прва четвртина на месечината и за 24 часа намалив скоро 2 килограми.Знам дека вака изгубените килограми брзо ке се вратат но бидејки сум веке на 24дена диета се надевам дека нема да ги вратам брзо назад и дека ке одам надолу со килажата.На 15ти ке пробам пак па ке го пишам тогашниот ефект ;)


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
Последна промена: 11 Јун 2011 03:52 by Elijana.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Dolphin, karolina, macika, Frogy and this user have 2 others thankyou

Ре: Месечева диета 11 Јун 2011 11:20 #141109

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Ako dobro razbrav, naredna mlada mesecina e na 01.07 vo 10:54h i zavrsuva naredniot den vo istoto vreme?

Dali denta na 01.07 bi mozelo nesto da se doruckuva (pred 10:54h)? :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 11 Јун 2011 14:05 #141120

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Денот кога преминува месечината во нова фаза ??? Тој ден е само течности ???? Ахх дали точно ја разбрав и јас незнам :zelen: Преминот почнува на пример во 10 и 14 вечерта на 15 јуни а до кога трае, то истото време следниот ден или ? лелеле еден куп прашања

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
Последна промена: 11 Јун 2011 14:11 by Chocolate.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elijana

Ре: Месечева диета 11 Јун 2011 14:59 #141125

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
Да точно така , на пример ако месечината влегува во нова фаза на 15 јуни во 22:14 минути тогаш од тој час па наредните 24 часа до 16ти до 22:14 се пијат само течности.
До времето кога влегува месечината во нова фаза може да се јаде храна од часот кога почнува нова фаза од тој момент се пијат течности наредните 24 часа.


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 11 Јун 2011 16:55 #141132

 • karolina
 • karolina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 268
 • Thank you received: 255
 • Карма: 2
Мислам дека овошните сокови се сметаат како оброк и не треба да се конзумираат тој ден јас така имам прочитано и така правам. Овој месец два пати постев првиот пат 1,300гр подоле а вториот пат 800 гр
Последна промена: 11 Јун 2011 16:56 by karolina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 12 Јун 2011 00:05 #141163

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
Овошните сокови се дозволени но не се препорачливи, затоа и убаво си пишува дека најдобри резултати има со конзумирање на обична вода.Доколу ви е тешко само на вода и чај тогаш може да се земе свежо цеден овошен сок или зеленчуков сок но сепак вода за оваа диета е најдобриот избор за најдобар ефект.


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 12 Јун 2011 15:28 #141193

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Eve i jas da go kazham svoeto iskustvo. Ja drzhev dietava (ova vsushnost ne e dieta, ama OK) nekolku pati. Dobra strana i e shto vrshish celosna detoksikacija na teloto, odnosno, posle cel den ti se odi vo WC, gi praznish crevata, i toa e toa. Od tie prichini kazhav deka ne e bash dieta, tuku samo praznenje na crevata. Zamislete kolku gadosti nosime vo sebe shtom od eden den se "praznish" 2-3 kila!!!
Loshata strana e shto e navistina machna (mene barem mi beshe). Dobro e da si istempirash koga kje ja drzhish, da ti se padne na primer pochetokot nekade navecher za da gi prespiesh prvite saati, pa posle polesno se izdrzhuva. Ist taka, preporachlivo e toj den nishto da ne rabotish, poshto stvarno teloto snemozhuva.
Mislam deka i ednash mesechno e dovolno, ubavo e da si gi isperesh crevata, ako ne drugo, barem psiholoshki kje ti deluva. :da:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elijana

Ре: Месечева диета 12 Јун 2011 16:51 #141209

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Размислував за диетата и незнам дали сум во право но сметам дека и во обичен ден доколку целден се пие течности се симнуваат 2 кг атоа што со внесот на течности организмот го исфрла вишокот на вода и автомацки не става во дехидрација и се губат кг е после тоа да речеме 1 ден посна храна и се е ок изгубените килограми можеби се 2 но не верувам дека после тоа со внес на храна нормално дека не се враќаат килограмите затоа што храната содржи сол која ја задржува водата и повторно организмот ни се полни со 2 кг течност и на некој начин ние не слабееме туку ја исфрламе течноста од органисмот кој е составен од 2/3 вода.... Вака јас си донесов заклучок па незнам што би рекле вие ? Инаку ова си го заклучив затоа што во диетата на обединетите нации имаше ден на вода и кога го држев истото се случуваше губење на течности и за 2-3 дена враќање .

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
Последна промена: 12 Јун 2011 16:53 by Chocolate.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 12 Јун 2011 17:24 #141217

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Chocolate, ne e bash isto zatoa shto znaeme kakov efekt ima Mesechinata. :da:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 12 Јун 2011 17:25 #141218

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Каков ???? :unsure:

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 12 Јун 2011 18:06 #141219

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
Па добро убаво си пишува дека ова не е класична диета туку метод на детоксификација на организмот .За влијанието на месечината на човекот еве овде можете повеќе да прочитате
# Животот во ритамот на месечината
# Месечева диета ( астролошки сајт )
# Свест, здравје, благосостојба под влијание на месечината.


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
Последна промена: 12 Јун 2011 18:09 by Elijana.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Месечева диета 12 Јун 2011 18:50 #141221

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Dovolno e moreto 1cm da se mrdne, pa da ima bioloshki promeni, meteoroloshki promeni, a kamo li ona shto Mesechinata go pravi so plimata i osekata... Prosto kazhano, da ne e Mesechinata, zhivot teshko deka kje postoi na Zemjava. So drugi zborovi, koga mrda okeani i morinja, shto se za Mesechinata 3 litri voda? :muahaha: Shala na strana, ima golemo vlijanie vo zadrzhuvanjeto/otfrluvanjeto na vodata, pa ottamu ne e seedno koga se drzhi dietata.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elijana

Ре: Месечева диета 13 Јун 2011 15:09 #141345

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
хихихи незнам не ми се доволно јаки аргументите за да ме разубедат :zelen: Како и да е вреди да се експериментира да се проба и во обичен ден и со месечина :kafe:

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 16 Јун 2011 22:34 #142064

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
twins kako ti odi denes postot? ;)
Interesna mi e ovaa dieta i ke ja probam so slednata mlada mesecina. Inaku me interesira od kade gi izvadi podatocite za mesecevite meni vo odnos na saatite.???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 17 Јун 2011 00:08 #142073

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
aj jas na 1 juli ke ispostam pa ke vidam rezultati a inace interesna e dietata meseceva


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 17 Јун 2011 01:05 #142075

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
macika wrote:
twins kako ti odi denes postot? ;)
Interesna mi e ovaa dieta i ke ja probam so slednata mlada mesecina. Inaku me interesira od kade gi izvadi podatocite za mesecevite meni vo odnos na saatite.???

Ех мацика , многу убаво ми одеше до 15 часот ама мм ме прекандиса и ја прекинав :( и сега ми е криво што не ја додржав.Ајде на наредната четвртина или на младата пак ке си ја држам.Па 24 часа баш и не се многу за диета само на вода, третина од нив се во спиење ;) .Податоците ми се од други сајтови а тој најдолниот линк исто таму го најдов, сметав дека е корисен бидејки може да се внесе било која земја (локација).
И пак да кажам дека ова баш и не е диета ама како метод на детоксификација е супер.Многу убаво се чувствував првиот пат ама наредниот ден после диетата .


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 17 Јун 2011 01:07 #142076

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
хихихихи Еве јас најголемио скептик за оваа диета ја пробав од радозналост уште 10 мин од моето постење со вода цел ден издржав и незнам што да речам се чувствувам омалаксано незнам зошто , и можеби 1 кг помалку имам па ќе видиме за 2-3 дена :zelen: Инаку да поминат и овие минути ќе јадам мед морам да пробам нешто зошто паднав , не е баш лесно да се издржи :da:

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 24 Јун 2011 01:07 #142887

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
Еве денеска сум си на водаааа :laugh: да не има и некој друг да ме дружи да месечари со мене????


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 24 Јун 2011 12:23 #142941

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
твинс и кажував на колешката на работа за оваа диета и решивме двете да ја држиме наредниот петок на 01,07. Дали смеам да јадам нешто пред 10,54 ч кога започнува диетата, едно ѓеврече пр.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 25 Јун 2011 15:01 #143151

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
None, obavezno da jadesh, poshto posle neli ne smeesh 24h da jadesh nishto!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: None-bt

Ре: Месечева диета 25 Јун 2011 17:45 #143161

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
I jas se spremam za 01.07 ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 25 Јун 2011 20:48 #143167

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
NONE-BT wrote:
твинс и кажував на колешката на работа за оваа диета и решивме двете да ја држиме наредниот петок на 01,07. Дали смеам да јадам нешто пред 10,54 ч кога започнува диетата, едно ѓеврече пр.

Да , обавезно да си јадиш што сакаш до часот кога започнува постот бидејќи наредните 24 часа си само на вода.

Јас убаво ја поминав оваа на 23ти со 1,4кг помалку.За на 1ви сигурно ве дружам.


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 01 Јул 2011 12:20 #143898

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
и колку кандидати има за денес? јас сум сигурна, ќе пробам да издржам, плус ја кандисав и колешката и една пријателка. Сега ќе поручам па ќе одам да ја измериме тежината пред за утре да видиме после. До 16ч. нема да имам мака, ама тешкото ќе ми биди кога ќе си одам дома, одн. пред да заспијам, не можам да спијам со празен стомак. Плус јас и не можам да пијам вода ако не сум јадена, не ми е убава, ама не се откажувам, психички сум спремна и мислам ќе издржам. А и времетраењето е супер, од сабајле да си поручаш и да се издржи до кај 21-22ч дури да легниш, не се многу саати, утрото покасно ќе се доручкува и така, ај ќе видиме.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 01 Јул 2011 12:54 #143911

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
eve me i mene deneska ke se potrudam da izdrzam sega ke se najadam ubavo i se nadevam ke izdrzam do utre a bas none bt ubavo me potseti i jas ke se izmeram da vidam kolku ke izgubam tocno uste eden saat i pocnuvame so gladuvanje :)


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Месечева диета 01 Јул 2011 13:30 #143923

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
Еј ,девојки ке заборавев за денеска :tupco: Дефинитивно ве дружам :da:


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3