Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Диети-општо

Ре: Диети-општо 20 Мар 2013 03:52 #235295

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Дефинитивно се најбитни здравите навики за исхрана. Јас не спаѓам во групата диеталци, но внимавам на сопствената исхрана колку се може нели :), затоа што сакам убава храна, сакам добро мезе со пијачка, благо не премногу, но се венсува по некоја коцка чоколатце на дневна основа или некоја лажичка Нутела... Гледам да не си скратам од ништо, но ако претерам некој ден/денови гледам да скратам во следниот период... НО, многу битна работа (можеби не толку за слабеење), но за одржување на виталноста, енергијата, цврстината на телото е физичката активност на колку што се може поредовна основа. Мене диетите ми личат како тешка работа, особено што не можам себеси да се замислам да терам ограничувачки режим. Мајка ми, ми се чини дека е цел живот на диета, па никако да ја постигне саканата тежина и постојано варира. Диетата веројатно е неопходна ако се има повеќе од 6-7 Kg вишок, но по диетата е битно да се најде режим кој ќе ни овозможи да не варираме премногу во килажата (2-3 Kg годишно е ок, но тоа значи ако се опуштиме и качиме 3 треба да се регарира да се симнат тие 3, а не на тие да се накачат и следните 3). Јас верувам дека метаболизмот може да се смени, но потребно е време (можеби и цела година) во кое ќе воспоставиме режим на исхрана и активности со кои ќе ја одржуваме килажата).
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 08 Ное 2013 10:28 #245477

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Луѓе да ви кажам дека онаа водана sassy има стварно ефект. Еве јас цела недела ја правам и пијам и секое сабајле сум 200-300 гр. минус. :opaa:
Е сега пазам и на храна ама не нешто претерано...си јадам и блачко кога ќе ме фати криза...вчера и си вечерав убаво...и сабајле викам гарант сум исто или плус, кога тоа пак 300 гр. минус.
Дали е до водава, ама конечно мрднав од мртва точка :)
За тие што не ја знаат:

8 чаши вода
1 лажица рендан ѓумбир свеж или во прав
12 ливчиња нане
1 цеден лимон
1 краставица исечена на кругчиња

Околу 1700-2000 мл. треба да испадне зависи од чашите. Мене ми е вкусна водава не лути ич...ако ништо друго бар вода пијам...вака обична не ја пиев ич.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 08 Ное 2013 10:33 #245479

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Katerina, a ima nus pojavi ovaa dieta? Se imas informirano okolu toa povekje?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 08 Ное 2013 10:48 #245482

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Имам читано дека трудници и доилки не би требало многу да ја пијат поради киселоста и поради тоа штое диуретик.
Демек многу терала за во вц, мада што мене не ми делува така. Сега нормално бидејќи порано не пиев вода а сега одеднаш 2л зголемено е ама не нешто уау.
Па незнам дали би требало некакви нус-појави...па се е природно и здраво :neznam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Marge

Ре: Диети-општо 08 Ное 2013 11:01 #245483

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Katerina81 wrote:
За тие што не ја знаат:

8 чаши вода
1 лажица рендан ѓумбир свеж или во прав
12 ливчиња нане
1 цеден лимон
1 краставица исечена на кругчиња

Околу 1700-2000 мл. треба да испадне зависи од чашите. Мене ми е вкусна водава не лути ич...ако ништо друго бар вода пијам...вака обична не ја пиев ич.

Kako se pie ova? Stoi so sostojkite vnatre, pa si stavas vo casa? Treba da otstoi nekoe vreme?


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 08 Ное 2013 16:25 #245491

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Да се прави одвечер стои цела ноќ и сабајле го цедиш и пиеш во текот на денот.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamatobe

Ре: Диети-општо 22 Ное 2013 04:02 #246022

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Како да го изгубите вишокот на килограми?


Доколку сакате на прилично безболен начин да го изгубите вишокот на килограми (или барем да не добивате) истражувачите од Бригам Јанг Универзитетот имаат ново решение за вас: Поставете се распоред за редовно спиење.


Луѓето кои одржуваат непроменлива рутина во спиењето имаат помал процент на масти отколку оние кои спијат нередовно, вели новото истражување објавено во магазинот „American Journal of health promotion“.

Истражувањето, предводено од Брус Бејли, професор по наука за вежбање на Бригам следело 300 женски студенти на возраст од 19 до 26 години на кои им биле дадени уреди за следење на активноста со цел да се следат нивните движења и активности, вклучувајќи ги и спиењето и будењето. Учесниците во истражувањето биле оценети за нивниот телесен состав пред и после едно неделниот период за истражување.

Што пронајдоа истражувачите?

- Помалку од 6.5 часа спиење, а повеќе од 8.5 часа спиење е поврзано со повисоки телесни масти.

- Високиот квалитет на спиење е поврзано со помалку масти во телото, додека пак помалку сон кај човекот е поврзано со повисоки телесни масти.

- Будењето и одењето во кревет во истото време, секој ден, е силно поврзано со помалку масти во телото.

Разликата во телесната тежина беше поголема со шемата на спиење со поголеми варијации. Жените чиишто шеми на спиење варирале навечер имале повисоки масти од они чиишто шеми варирале од 60 минути до помалку време. Телесните масти исто така варирале и со самата количина на спиење; жените кои спиеле меѓу 8 и 8.5 часа во ноќта имале најниски телесни маси. Најголем ефект бил забележан кај жените кои се буделе во исто време седум дена во неделата.

Сепак, во истражувањето постојат и некои ограничувања: Кандидатите биле во мал број, времето на истражување било мало, учесниците кои биле избрани биле ограничени и биле релативна хомогена група (само млади, само високообразовани личности).

Додека истражувачите не знаат точно како распоредот на сонот влијае врз телесната маса, другите истражувања покажаа дека спиењето влијае и врз физичката активност, апетитот, и хормоните кои го контролираат апетитот. Според истражувањата, недостатокот на сонот, го зголемува производството на грелинот, хормон кој ја контролира желбата за храна, и го намалува производството на лептин, хормон кој помага во спречување на прејадување.

Извор
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 09 Мај 2014 05:54 #250644

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
ima nekoj so rezultati od Sasi vodava , da se pofali tuka?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 04 Јул 2014 10:18 #251321

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Dolphin wrote:
ima nekoj so rezultati od Sasi vodava , da se pofali tuka?

Eve i jas istoto da go prasam, nekoj da se pofali? Od denes pocnav da ja pijam i ima navistina dobar vkus, kako limonada. Bas m interesira kakvi reultati kje pokaze.
Jas kje se potrudam i da namalam so jadenje ama...kje vidime :kez:
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 28 Јул 2014 10:23 #251558

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Odmorot zavrsi a jas se vrativ od MK so +2 kg :wtf: Mora da se vratam vo normala, a ne samo da gi namalam ovie 2 kg. Odam da go rasceslam podforumov za dieti :sram:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 29 Јул 2014 12:29 #251568

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
sekoj den vetuvam i nikako da se resam za dieta. a ne da e vreme... :sram:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 30 Јул 2014 14:49 #251604

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
И јас постојано одложував за т.н. диета. Ми се зголемија килограмите од тоа што јадев бел леб и благо, редовно. Се раководев по принципот на УН-диетата без овошниот ден, но постојано нешто ми се пореметуваше (заборавав да си одмрзнам парче интегрален, црн леб, па земав бел, од тој што го јадеше мажот ми, немав време да зготвам тоа што требаше, сум била на гости, сум каснала колаче, дома доаѓале гости, ќе каснев со нив благо и така цело време...), па нормално,тоа се одрази на тежината.

Сега го избегнувам благото, а се префрлив и на сирова исхрана и се трудам поголемиот дел од намирниците што ги употребувам за исхрана да бидат свежи. Во кафето не ставам шеќер долго време и така ми е подобро.

Клучот за слабеење: Не се водете кон никаква посебна диета. Воведете повеќе овошни и зеленчукови сокови и салати во вашата секојдневна исхрана, пијте повеќе вода, исфрлете го шеќерот и благото, јадете помалку леб (никако бел) и ќе забележите резултати. Секако, потрудете се и да вежбате малку, за побрз и посигурен ефект. Покрај намалувањето на тежината, ќе се чувствувате и поубаво и посреќно.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 30 Јул 2014 14:51 by Независна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 07 Ное 2014 21:08 #252910

 • Ljupce Zafirov
 • Ljupce Zafirov's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
:hello:
Jas drzev die skoro 5 dena i oslabev skoro 10 kg.
Na Sabajle:Jabolko,banana,krusa.... i se od ovoshje.
Na Porucek:1 ribance leb so zdenka ili margarin,ama samo edno ribance.
Na rucek nisto.
Na vecer samo 1/2 casi voda. :esen:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 17 Ное 2014 15:07 #252988

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
ima nekoj da se prijavi dietalec?
jas MORAM da se stavam vo red , ne odi veke , samo na jadenje da se mislelo
od utre ke pocnam so taa 21 den sto e
iskreno se nadevam deka ke bidam uspesna , bar -5 kila ako ne poveke :poimnemam:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 17 Ное 2014 15:42 #252989

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
lele eve sum i jas, moram da pocnam ama nikako da se kandisam.
stomakot mi se napravil kona trudna, Dolphin jas planirav da namalam so jadenje blago, gticki i leb, da vidam dali ke ima efekt.
Klasicna dieta ne znam kolku ke ja izdrzam. A i mnogu sum strvna vo posledno, ko bev trudna ne bev tolku, kasnuvam i posle 8h navecer.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 17 Ное 2014 16:43 #252990

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
None i jas tuka kiksnuvam vo posledno vreme , navecer mi se prijaduva
i ete odma mi se pokazuva :zid:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 18 Ное 2014 15:20 #252995

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Mene mi e i sram da pisam kako ubavo si veceram :sram: , ama zatoa lugeto vo okolinata mislat deka ke dobieme prinova. Moram hitno da se sredam
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 19 Ное 2014 15:08 #252999

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
primenuval nekoj mlekocaj ? me interesira dali ima efekt
za ova zboram za-mrsavljenje.com/mlijeko-i-zeleni-caj-...nizma-i-mrsavljenje/
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 20 Ное 2014 01:21 #253000

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Mene samo vecerata mi e problem. Ako pocnam da ja izbegnuvam idma zabalezuvam rezultat. Ama zatoa ako si ja primenuvam mi se vraka ko bumerang.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 20 Ное 2014 02:17 #253008

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Ова моево е веќе алармантно.
Никогаш како досега не сум била волку недисциплинирана, ама ми се јаде мислам дека ќе пукнам.
Па откако почнав насабајле со смуди мислам дека само ми отвара апетит....а во него ставам работи што не би ги изела поеднинечно до 17 саат.
Ајде до кај 17-18 и така и така ама после тоа...ми се отвара апетит ненормален.
И мува не ме лази.....а сум се направила мечка и пол!!!!
Да не зборам што допрва доаѓаат слави и празници :nokti:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 06 Мар 2015 23:07 #253816

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Изнапишав долга порака, но случајно ми се избриша. Ми е мака да пишувам пак исто, па ќе бидам кратка. :)

Рецепт за намалување на тежината:

Во 1 л. зовриена вода се ставаат 5 супени лажици сув сецкан магдонос. Се остава да постои 20-тина минути, па се пие во текот на денот. Уште по првата недела се забележуваат резултати. Ако се внимава и на исхраната истовремено, ефектот нема да изостане. :)
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 07 Мар 2015 01:14 #253820

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
П.С. Погоре сум направила случајна грешка:

5 супени лажици СВЕЖ (не сув) сецкан магдонос
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 07 Мар 2015 01:15 by Независна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 13 Апр 2015 01:12 #254041

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Sega bas citav za DANSKA dieta koja se drzi 13 dena dali nekoj ima nekoe iskustvo so ovaa dieta ili ima slusnato iskustvo od drug?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 16 Апр 2015 00:44 #254069

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
nikogas ne sum gi cenela dietite koi se brzi t.e garantiraat brzi rezultati. mozebi so vakov nacin na ishrana ke uspees da simnes kako sto pisuva tolku kg, ama rabotata e - sto potoa?
skoro sekogas, t.e vo 99% slucai vednas se vrakaat izgubenite kg.
ubedena sum deka so vezbanje i poinakov nacin na ishrana na podolg period moze da ima podobri rezultati.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Независна

Ре: Диети-општо 09 Авг 2015 21:13 #254891

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Девојки, еве ме мене со информирање на оваа тема. :hello: Конечно успеав да дојдам до помала тежина (не дека и претходно бев нешто многу дебела), но искрено не се чувствувам убаво и задоволно. Одев на аеробик 2 месеци и го затегнав телото, но немаше разлика во килограмите кога ќе застанев на вагата. Откога прекинав да одам на аеробик, по извесно време почнав да вежбам дома. Правам 100 стомачни дневно + други вежби, околу 30-тина минути. Околу 2 недели не јадам месо, туку преминав на посвежа, помалку преработена храна. Имам 4 кг помалку, но изгледам како повеќе да сум намалила. Ми се познаваат коските на повеќе делови од телото и не се чувствувам баш убаво и задоволно. Дали е до коскениот изглед поради комбинацијата од поинаков вид храна+вежби или дека сум остарена или и до двете работи, не знам...
Поука: Сакајте се себеси какви што сте. Не значи дека тоа што го барате, ќе ве направи среќни и е добро за вас.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 09 Авг 2015 21:14 by Независна.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.