Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Диети-општо

Ре: Диети-општо 25 Авг 2011 01:51 #150079

 • Sunset
 • Sunset's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 247
 • Thank you received: 77
 • Карма: 2
Eve jas ke vi kazam iskustvo so dietava-nema vrska,mozebi posvezo ke se cuvstvuvas posto ke go osvezis organizmot ama ne se slabee,samo se potepav vlecejki limoni od piljara sekoj den :) a ja drzev odamna,koga imav 50 kila ama mislev deka sum debela :rofl:Notes:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 25 Авг 2011 03:47 #150091

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Prv pat ja gledam iskreno, po mene nemoze da se nareche dieta i nema apsolutna sostojka koja bi mozela da nashteti, naprtoriv vo letnive denovi moze samo da ve osvezi :). Nemoze da bide shtetna, toa e samo limunada.

Probuvam da ja najdam logikata zoshto so konzumiranje na limunada od sabajle do 15 h, nekoj sednal i pishal deka kje se oslabne :kafe: ..

Limunot e ovoshka koja vos sebe sodrsi najmnogu citrisni kiselini koj vo slozeni interakcii so zeludacnatas kiselina i enzimi go podobruvaat varenjeto na hranata. Pa duri i 1 limun nautro se smeta deka go podobruva varenjeto,a so toa i metabolizmot na hranata. Nenznam kako da go objasnam go podobruva na toj nacin shto go stimulira stomakot da izlaci dovoni kolicni, inaku limunot kako limun neli ne ucestvuva vo varenjeto, samo go stabilizira bi rekla. E sega koga vekje piete tolku mnogu limunada jas iskreno bi ja dodala i koraata sitno izrendana, bidejki korata se koristi vo mnogu tableti za slabeenje, bogata e so pektin koj e odlicen izvor na fibre, pri digestija na istata vo zeludnikot se pretvora vo struktura slicna na zele, shto ja blokira donekade prebrzata absorbcijata na shekjeri.
Limunot e prepogat so vitamin c so shto bi se podobril samiot imunitet i otpornost a zdrav organizam polesno slabee.
Kiselosta koja mu ja dava limunot na digestivniot sistem pomaga i vo absorbcijata na kalcium koj e natalozen vo masnite kletki.
jas logikata na nova ja gledam vo toa shto limunot se upoterbuva kako stimulans na digestivniot sistem isklucivo razblazen so voda poradi koncentracijata na citrusni kiselini koi taka nerazvodneti mozat da bidat prejaki. Tuka bi navela deka vodata treba da bide mlaka dokolku sakate da se podobri digestijata bidejki konzumiranje na ladna voda sama po sebe troshi energija bidejki organizmot troshi od energijata da ja stopli vo zeludnikot pa dokolku sakate poefektivni rezultati a zeludnikot da bide zafaten vo aktivno varenje na hranata, limunadava so malku mlaka voda.
Po moe mislenje konzumiranjeto na limunov sok od sabajle nemoze da ve oslabne dokolu vo tekot na denot si sednete u ubavo si jadete nevnimavajki na kombinaciite i goleminata na porciite. Edinstveno neshto shto ne mi se dopagja e shto e preskoknat doruchekot od sabajle po mene e mnogu biten obrok da se startuva organizmot pa makar i samo ovoshje.
Negativni nemozev da najdam :wtf: Ananda podeli negativni sko si nashla.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 25 Авг 2011 03:53 #150094

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
1 лимон во 1-2 литри вода, можеби е убаво за организмот...но 7 НИКАКО.

Pa ne bi se slozila bash od prosta pricina shto ne ti e naglaseno ti naednash vo eden zdiv da ja ispiesh limunadata tuku vo mali dozi do 15 h. Jas kogaa si pravam domashna limunada cedam preku 10 limuni ja razblazuvam so voda stavam parchina limun i ja stavamvo frizider pa cel den si pieme tata da, so tvrdenjeto deka 7 limuni ne se zdravi za covekot vo 1 den ne bi se slozila.Doklku site bi gi konzumirale bi bile daleku pozdravi. Propratno ne e zabraneto da se pie voda. Zatoa smetam deka gore objavenito tekst e nepotpoln i ne dava instrukcii od toa kako da se konzumira dali moze da se pie dopolnitelno voda, koj e propratniot rezim, zatoa i pishav deka po mene ne e dieta tuku eden dodatok plus za potpora pri dieta. Eve jas im predlagam na UN dietalkive pokraj ovoshniot doruchek da probaat i ova da go vnesat pa da vidat razlika :).
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 25 Авг 2011 10:21 #150199

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Ете, денес од чиста знатижеља пробав 7 лимони во 1 литар вода..до 15 часот..на гладно..и желудникот ме скина. Мене тоа ми е доволна причина да не можам да го следам овој режим. :) Инаку познато ми е дека лимонот е здрав...но мене таа количина на лимон (без шеќер, и на гладно) ми е многу. Не го зачував линкот од хрватскиот форум каде имаше доста дискусија околу режимов...но ако го најдам ќе го постирам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 25 Авг 2011 14:02 #150226

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас досега не сум држела ни една диета што трае ден, недела, месец или незнам колку кратко. Едноставно не верувам во тоа. Порано имав проблеми со тежината. Во фармерките од втора во средно сега ќе собере две колку мене. Сега околу 10 години имам одлична линија ама тоа го постигнав со воздржување и одрекување сите овие години, а не само неколку дена. Значи, додека не дојдов до посакуваната линија, не пробав газиран сок со години, не јадев пржено месо, исклучтелно варено или динстано, најчесто телешко само сварено со сол и салата. Благото го имав сведено на минимум и ред други работи кои мислев се непотребни. Не се силев да одам по 2 часа неделно на аеробик, ама не се симнував од точак. Правев и по некоја вежба дома. Откако ја добив посакуваната тежина полека почнав да си јадам од се што мислам дека е здраво ама се во умерени количини. Ако денес се прејадам, другиот ден „постам“ :). За мене ова е едниствениот начин ако се сака успех. До сега, од сите што ги познавам, без никаков исклучок, ако симнале со диета 5 кг, по некое време качиле 10. Имав и другарки кои се оддадоа пари по тие клубовите за слабеење, ослабеа по 10-15 кг и беа како манекенки 4-5 месеци, а сега имаат по 25+.
Значи мој совет, баталете ги сите овие диети, само умереност и истрајност се потребни а тоа бара време.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Tessi

Ре: Диети-општо 25 Авг 2011 15:02 #150244

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Морам да постирам нешто кое има врска со диетите...ако не му е место тука, слободно бришете :zelen:

Читањето го поттикнува слабеењето

Една минута читање има исто влијание како 10 минути вежбање, тврдат британските научници.

Покрај тоа што покрај книгата ќе се опуштите и ќе заборавите на проблемите, нешто ќе научите или ќе ги промените своите ставови и предрасуди, уживањето во некој авантуристички роман го поттикнува лачењето на адреналинот и го забрзува вашиот метаболизам.

Телото во тој случај, според резултатите на студиите, троши дури 1,75 калории во минута.

Забавните романи се одлична замена за рекреација бидејќи смеењето ја поттикнува работата на стомачните мускули, а трошењето на калориите е за 20% повеќе од отколку кога сме сериозни.

Кодот на Да Винчи на пример, е адреналинска бомба. Доколку читате по 300 зборови во минута, до завршување на книгата ќе потрошите околу 885 калории,

Толку калории внесуваме кога ќе изедеме на пример бурек со сирење и јогурт.

Има многу голем избор на книги и сега откако знаете какви се последици поттикнува читањето на книга, појдете до најблиската библиотека и почнете да слабеете.

извор

Очигледно научниците не ме сретнале мене, пред да ја објават својата теорија :zelen: Камо среќа да беше така..Ќе бев манекенка :girlpink:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Диети-општо 21 Сеп 2011 04:29 #154801

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 953
 • Thank you received: 338
 • Карма: 7
Zenski a nekoja dieta za simnuvanje samo stomak? Ko trudna sum :sram:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 21 Сеп 2011 05:08 #154815

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100

Samo ova, nisto drugo. Veruvaj nema promasuvanje. Jas koga vezbav porano, stomakot mi bese daska. I posle koga se debeleev, toa posledno se sirese ... jaki stomacni muskuli i ne popusta taka lesno na saloto :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamicka

Диети-општо 11 Окт 2011 19:49 #158594

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
Сум слушнала дека многу луѓе имаат резултати со здрава исхрана прилоагодена конкретно на нивните здравствена состојба и генетска предиспозиција со помош на одредување на диета од страна на вита диет клубот и нутрицистот Тања Турунџиева. Дали некој на форумов има такво исклуство и дали некој воопшто може да мио каже како да стапам во контакт со нив?? Фала
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 12 Окт 2011 05:17 #158630

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Tanja se preseli vo lisiche, no kao da nachuv muabet deka i tamu zatvorila. Inaku porano rabotea so CECE zaedno na vasil gjorgov, sproti domot za deca bez roditeli vo kapishtec. Cece i tanja rabotat na ist princip a cece e ushte vo starite prostorii.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 12 Окт 2011 05:19 #158634

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Jas licno sum mnogu pozadovolna od Cece Dineva, ako sakas ke ti dadam kontakt.
I jas planiram pak da ja posetam u skoro.

Pozz
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 12 Окт 2011 09:08 #158677

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Bubbi sto znaci zadvolna od Cece??
Jas skoro stanav fan na nejzinot klub na fb. Me interesira dali i ona kako i Tanja raboti na istiot princip. Mnogu poznati i nepoznati koi odea vo Kapistec kaj Tanja imaa mnogu nusefekti po prepisuvanje na nivniot nacin na ishrana. Neli za sekogo navodno posebno megjutoa rezimot kaj mnogu lugje rezultirase so kamenja vo zolcka i imaa posle problemi. Ova go znam od lugje koi slabeea mnogu pa posle imaa problemi so zdravje. Ajde da cujam iskustva.
A sto mislite za onaa ginekologot od 8ka sto propagira zdrava hrana na Alfa TV?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 12 Окт 2011 10:08 #158685

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
macika wrote:
Bubbi sto znaci zadvolna od Cece??
Jas skoro stanav fan na nejzinot klub na fb. Me interesira dali i ona kako i Tanja raboti na istiot princip.


Mnogu poznati i nepoznati koi odea vo Kapistec kaj Tanja imaa mnogu nusefekti po prepisuvanje na nivniot nacin na ishrana. Neli za sekogo navodno posebno megjutoa rezimot kaj mnogu lugje rezultirase so kamenja vo zolcka i imaa posle problemi.


A sto mislite za onaa ginekologot od 8ka sto propagira zdrava hrana na Alfa TV?


Mislam deka rabotat i dvete na istiot princip, samo sto Cvetanka mi izgledase mene, mnogu postroga i mnogu poprincipielna vo odnos na Tanja. Jas od Turundzieva ne sum zadovolna so toa sto ednas i nosev edna zena vo godini koja imase i te kakvi zdrastveni problemi, i zenata trgnata od Kavadrci pa i na zakazano i ja cekame 3 saati. Pa ne bese fer od nas pari da zemes i da se zaebavas :wtf:

A kaj Dineva ednas odnesov edna moja prijatelka od Grcija koja nikogas-nasledno od tetka i nemala ciklus tuku go predizvikuva so lekovi i toa celi 15 godini. Dineva ja stavi na rezim iako i kaza da ne prekinuva barem na pocetok so tabletite, no mojata drugarka tajno gi prekina i posle 3 meseci pocna da i doaga ciklusot redovno. Devojkata bese mnogu zadovolna, ama i mnogu principielna, mislam deka jas nikogas kako nea ne ke mozam, kako i kaza Dineva po hartija taka i go sledese rezimot.

I mene koga mi konstatiraaa miom za vreme na bremenosta jas odma otidov kaj Dineva. E sega dali so pomos na Dineva iscezna, ili greska vidoa na ehoto (ova sum go pisala nekolku pati po forumot), jas na poragajot(carski)nemav nisto bev cista.

E sega vo odnos na toa da mnogu dobile drugi problemi so zdravjeto koga odele tamu, jas ke se izemam od toa, neznam i prv pat slusam od tebe. Ne mi se veruva deka toa se slucilo zaradi rezimot na ishrana, ama bidejki sum mnogu daleku od taa problematika i mnogu malku ama ic ne razbiram ke si kutam.

A za doktorkata od 8ka, vcera ja gledav na TV taka slucajno i bas me zaintereseira zenata, mnogu malku zanam za nea i za emisijata.

Inaku mi se svrti u glava da odam na zumba casovi, nekoj da ne ima nesto poveke info okolu toa, ili saka da ide, kolku za drustvo i za densanje?
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Диети-општо 12 Окт 2011 10:24 #158687

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Мајси мислам дека оди на зумба :P


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Диети-општо 12 Окт 2011 14:53 #158723

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
jas povekje ja pochituvam cece, od koga se podelija tanja premnogu se iskomercijalizira. cece e premnogu navlezena vo materijata, za sekoe prasanje ima logichen odgovor podkrepen so fakti. deluva i dejstvuva seriozno i odgovorno, toj e moj vpechatok.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, macika

Ре: Диети-општо 19 Окт 2011 02:50 #160026

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Мајка ми одеше кај Цеце и она е презадоволна, но не издржа да се држи строго кон режимот, па по прекинот полека и се враќаа проблемите (не се нешто страшни проблеми, ама сепак...)
И јас сакав да одам кога се породив, ама некако силом прилика ми се наложи "диета" по која прекрасно се осеќам.

Малово има егзема, а го дојам и престанав да јадам млеко и млечни проиводи (само една чаша јогурт дневно и не секој ден), без јајца, од месо јадам само телешко и риба (во исклучителни случаи пилешко) и тоа само печено или динстано, не јадам НИШТО благо, освен џем понекогаш, ништо пржено, малку зачини, ништо газирано, никакви сокови од картон - генерално здрава храна со многу салати, супи, житарици итн. Исто се трудам да го следам Дајмонд, барем веќе повеќе од 10 години јадам овошје до 12ч, а после гледам и комбинациите да се според неговиот режим, кога можам.

Дополнително, летово бевме во викендицата во Охрид, која е на 3 спрата и има многу скали и нон стоп нагоре надоле, шетање со малово 2 пати дневно по 4-5 километри, некогаш и повеќе, и веќе во август бев вратена на првобитната тежина пред да останам бремена и сите облеки ми се точни B) Имам уште стомак (мал, ама сепак има...), ама планирам да почнам со стомачни па и тоа да се среди.

Инаку ја имам држено УН диетата и е единствена диета која сум можела да издржам 1 месец и имало одлични резултати. Но, искрено не верувам многу во диети, мене страшно ме оптоваруваат психички, така да мислам дека со здрава исхрана и откажување од некои продукти, може да се постигне саканата тежина а да не ти претсавува тоа оптоварување - што требаше да јадам денес?
Последна промена: 19 Окт 2011 02:52 by Hermiona.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: eleonora

Ре: Диети-општо 11 Јан 2012 07:40 #174647

 • eleonora
 • eleonora's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 597
 • Thank you received: 246
 • Карма: 0
Ве читкав досега за диетиве,па и ја да споделам искуство ама не за мене ја сум си слаба:hahaha: туку за мм.Во задњиве 5год.што све не проба иначе не е да речеш многу дебел ама има стомаче(ја жив го изедов)па се нервира.Е сега од се што проба,а нема нешто што не,највеќе му помогна Херба-лајфот-ослабе дури 10 кг. за месец ипол и тоа здраво слабеење,само каде што требаше(нормално и стомакот):rofl: Се одржуваше така пиејќи го шејкот,ама арно мрсничко беше,пошто после требаа и протеини па чај и на крај ги откажа.По 1месец пак јово наново,беше како:trudna: Јас чув за еден чај-раствор Fisio-diur(италијански) од Зегин и одвај го натерав(пошто неќеше ништо веќе да пробува)и за дивно чудо излезе феноменален.Сите го прашуваа како ослабел па и они зимаа и кај сите имаше резултати.Значи со чајот+без вечера(одвај):aleluja: многу ослабе.И ден денес си го пие одвреме-навреме,пошто со него ги исфрлаш токсините.Е сега кој сака да слабее:fijuk: нека проба,и не е скап!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Диети-општо 11 Јан 2012 08:47 #174665

 • elena j
 • elena j's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 519
 • Thank you received: 113
 • Карма: 4
eleonora,kolku pari e cajot i kako se pie..t.e kolku pati na den?pozz
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 11 Јан 2012 09:13 #174667

 • eleonora
 • eleonora's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 597
 • Thank you received: 246
 • Карма: 0
Чајот е 600ден и го има само воЗегин ама ќе бараш со вкус на ананас-тој е за слабеење.Се раствара во литар вода,имаш дозерка,на упатството се си пишува.На мм му растварам во едно шише што му е за чајот само,од литар(од соковите за растварање)и си го пие преку цел дена како вода.Пожелно е да пиеш и плус вода во текот на денот(кој може толку течности)ама резултат е поголем.Значи не се пие наеднаш-туку до вечерта да биде испиено.Иначе дозата е отприлика за 1 месец:OK:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: elena j

Ре: Диети-општо 13 Јан 2012 07:53 #174929

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Минатата година за два месеца качив 8 кила и ме фати паника. Па испитав тироидна жлезда мислејќи дека имам нешто. Испадна дека многу лапам:grr: и се залежав многу. Затоа почнав секој ден со прошетки, намалив јогурт (со лактобактерии)кој направи се што јадам да се ресорбира и почнав да пијам кафе интензивно. Ги намалив на недела по 1 кило. И сега сум стабилна со тежината иако не држам диети. Единствено е што намалив благо и го јадам само по малку од време на време.
Последна промена: 13 Јан 2012 07:55 by Majsi. Причина: преместено од друга тема
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 01 Фев 2012 03:44 #177546

 • mimij
 • mimij's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Елеонора,за колку време имаше резултати и дали имаше и некој режим на исхрана ?позз
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 01 Фев 2012 05:06 #177562

 • eleonora
 • eleonora's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 597
 • Thank you received: 246
 • Карма: 0
mimij wrote:
Елеонора,за колку време имаше резултати и дали имаше и некој режим на исхрана ?позз

Па,некој посебен режим немаше,освен што ја откажа вечерата-значи само доручек и ручек,ако можеш што повеќе течности(само не газирано)и уште нешто,ако јадеш насабајле овошје ефектот е поголем.Иначе за 1 месец скина 8 кила :OK:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, mimij

Ре: Диети-општо 01 Фев 2012 07:13 #177586

 • mimij
 • mimij's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
ти благодарам на пребрзиот одговор,иначе јас почнав да го пијам од денес па ќе ти кажам резултати позз
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: eleonora

Ре: Диети-општо 06 Фев 2012 07:12 #178521

 • iva.siskova
 • iva.siskova's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 562
 • Thank you received: 70
 • Карма: 0
mimi ke te molam da mi kazes dali imas rezultati ? Planiram da go zemam i jas
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 06 Фев 2012 08:11 #178541

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Еве ме и мене, во списокот на дебелите, хаха. :hahaha: Пред да се породам имав 68кг, а сега имам 70. :sram2: Знам, ќе речете ништо не се две кила, ама јас ко мече се осеќам. И тие 68 претходно некако многу ми беа. Според мојата висина (171) и конституција, идеално би било да имам 61, 62 кила, ама тоа сега за сега е СФ.
Пред 6 години исто коа се осеќав како прасе, решив да се хранам според Дајмонд, и верувале или не, за месец дена ослабев 10 кг! :what: Мислам дека погоре негде пишував како-што, ме мрзи пак да пишувам. Од денес дефинитивно почнувам, па на 6ти март ќе ви пишам до кај сум, хаха. :hahaha:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Најново на форумот