Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Диети-општо

Ре: Диети-општо 12 Апр 2011 19:29 #129838

 • elena j
 • elena j's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 519
 • Thank you received: 113
 • Карма: 4
ko1a dieta ja drzis nate
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 12 Апр 2011 19:37 #129840

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Мене ми е страв и да ја читам темава. :unsure:
Ама гледам Мајси ми падна во очи тикерот дека за 21 ден си ослабнала 11 кг. Сестро слатка како е тоа можно????
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 12 Апр 2011 19:37 #129841

 • nate76
 • nate76's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 351
 • Карма: 15
Ne znam dali si slusnala za onaa sto se drzi 24 dena najcesto vo Siluette ja davaat :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 12 Апр 2011 19:41 #129842

 • elena j
 • elena j's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 519
 • Thank you received: 113
 • Карма: 4
Taa prv den makaroni ,a posledniot blago cel den
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 12 Апр 2011 20:01 #129846

 • nate76
 • nate76's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 351
 • Карма: 15
elena j wrote:
Taa prv den makaroni ,a posledniot blago cel den
Da taa e ima 2-3 varijanti od istava ama vo globala se slicni
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: elena j

Ре: Диети-општо 12 Апр 2011 20:33 #129858

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
macika wrote:
Мене ми е страв и да ја читам темава. :unsure:
Ама гледам Мајси ми падна во очи тикерот дека за 21 ден си ослабнала 11 кг. Сестро слатка како е тоа можно????
Macika ,Majsi tie kg gi ima izgubeno za 90 dena na UN dieta,a sega 21 den e na odrzuvanje na istata,od vkupno 90dena.(zato tikerot te buni)
Последна промена: 12 Апр 2011 20:33 by Tessi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Диети-општо 13 Апр 2011 10:44 #129989

 • Sunset
 • Sunset's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 247
 • Thank you received: 77
 • Карма: 2
nate76 wrote:
Ne znam dali si slusnala za onaa sto se drzi 24 dena najcesto vo Siluette ja davaat :)

Nate aj te molam ako ne ti e tesko napisi ja,sakam i jas da ja drzam,mojata verzija trae 21 den ama bi sakala i ovaa tvoja da ja vidam pa ako e podobra nea da ja drzamNotes:
Последна промена: 13 Апр 2011 10:45 by Sunset.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 20 Апр 2011 16:15 #131389

 • Nikolina008
 • Nikolina008's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 103
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Еве уште една со желба за витка става :jupi:
Јас пред една недела ја завршив диетата 15 дена (мене ми е позната како дитеа на Жан Митрев)
Ослабев вкупно 4,5 кг, првиот понеделник не го издржав зошто бев разочарана од вкупниот резултат од толку време поминато во гладување.
Мислам дека таа е доста тешка диета, секој ден си легнував во 10 зошто ми се вртеше, станував нервозна и бев ужасно малаксана.
Инаку ја имам држано и УН диетата. Со таа после породувањето ослабев 9 кг за 12 дена. Но последните неколку пати ми беа безуспешни.
Факт е дека многу сум стрвна и уживам во јадењето.
Реално не сум многу дебела (барем јас не се гледам како таква :) ) 167 сум висока а тешка 65 кг, но сепак едно 10 кг да симнам сакам...би била задоволна и 6 да симнан само ст никако да намалам под 64 кг. Колку и да внимавам, и диета да дрзам и да везбам најмногу сто слабеам е до 64, никако повеке да ослабнам...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 21 Апр 2011 11:22 #131535

 • Sunset
 • Sunset's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 247
 • Thank you received: 77
 • Карма: 2
DIETA


1 DEN – TESTENINI(SO SIRENJE ILI JOGURT)
2 DEN – TAVA ORIZ(SO SIRENJE ILI JOGURT)
3,4,5 DEN – PILESKO MESO(PECENO,PRZENO,VARENO)
SO SALATA(BILO KOJA)
6,7,8 DEN – TELESKO MESO(PECENO,PRZENO,VARENO)
SO SALATA(BILO KOJA)
9,10,11 DEN – RIBA(PECENA,PRZENA,KONZERVA)
SO SALATA(BILO KOJA)
12,13 DEN – GRAV,LECA,BORANIJA,GRASOK
(NA BILO KOJ NACIN SPREMENO)
14 DEN – KOMPIRI(SPREMENI NA BILO KOJ NACIN)
SO SALATA(BILO KOJA)
15 DEN – ZELENCUK
16 DEN – OVOSJE
17,18 DEN – ISTO KAKO 1 I 2 DEN
19 DEN – BLAGO
20,21 DEN - ISTO KAKO 1 I 2 DEN


BEZ LEB,SEKER,GAZIRANO I SOKOVI

Eve ja mojata verzija od dietava,jas sum zadovolna so koe tempo odam nadole,pa ke vidime na kraj,sega zasega 2 kg za 6 denaNotes:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 21 Апр 2011 11:56 #131555

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Sunset еднаш мислам дека пишав за диетава која си ја постирала и трае 21 ден..Мм ја држеше и симна едно 10 кг...Ефикасна е навистина. Е како ќе оди после тие 3 недели, одржувањето мислам :emm: Веројатно човек и по тие 3 недели треба да припазува..но сепак, диетата е ок :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 06 Јун 2011 15:57 #140285

 • *lairsa*
 • *lairsa*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
Znaci poslednive 3-4 god sum kako opsednata so kilazata I sto poveke mislam sve poteska sum..I sve poveke mi se jade znaci za 3 god se zdebeliv 13kg ako ne I nekoe poveke...mislam deka dietite I zavisat od organizmot na covekot drzevme ista dieta ja sestra mi I maz mi I rezultatot bese sestra mi 12kg( posle bremenost) mm8-9kg a jas kola najmnogu se pridruvav kon dietata samo 4
Dietata na sestra mi I ja dade znaci doktor kardiolog I e za luge so pogolema tezina sto treba da oslabat pred operacija
Pred nekoe vreme citav statija na Internet za dietata so supa I eve veke Edna nedela se pridrzuvam I odlicno mi ide 4kg pomalku a sputa e fantasticna I nikogas ne si gladen AMA prosto ti se zdosaduva sekoj den da jades supa pa od utre pocnuvam so oriz dietata mi izgleda mnogu primamliva
E sea me interesira dali nekoj ja drzel I kakvi bile rezultatite
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 08 Јун 2011 14:47 #140726

 • *lairsa*
 • *lairsa*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
Nema nikooojjj:) Zar site li oslbnavte :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 08 Јун 2011 14:56 #140731

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
*lairsa* wrote:
Nema nikooojjj:) Zar site li oslbnavte :laugh:

:hahaha: ne sme oslabnale samo se podelivme , koj drzi Un ,koj Atkins drugi 24dena dieta.Pobaraj ne tamu :hug:


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 08 Јун 2011 17:39 #140766

 • Sunset
 • Sunset's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 247
 • Thank you received: 77
 • Карма: 2
Mene me interesira kakva e taa oriz dieta,imam nesto slusano za nea ama neznam sto dieta e??Aj ako ne ti e tesko napisi jaNotes:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 08 Јун 2011 18:13 #140770

 • *lairsa*
 • *lairsa*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
S obzirom da vec duzi niz mjeseci redovno citam sve teme vezane za mrsavljenje i dijete odlucila sam da postavim i ovu temu kako bih saznala iskustva coolinararki ukoliko je neka od vas drzala istu. Nadam se da ce se javiti i ostale djevojke koje su iskusne u mrsavljenju kako bi prokometarisale ovu dijetu. Hvala unaprijed

Na internetu sam pronasla dosta pozitivnih iskustava o prehrani baziranoj na riži. Ovo je jedan od tekstova "Dijeta sa rižom".
Dijeta zasnovana na riži ilustruje ekstremno strog pristup ishrani. Predviđeni efekti ove dijete su : gubite dosta kilograma, a ukoliko ste bolesni - izliječite se ishranom.

Detaljni plan ishrane ograničava unos šećera, soli, masnoća i industrijski proizvedene hrane. Autori dijete obećavaju sljedbenicima rapidni gubitak kilograma - deset kilograma prve sedmice, a sljedećih sedmicapo dva kilograma. Ako tome dodate i vježbe, gubitak kilaže može biti i veći.
Ova dijeta je uspešno isprobana na ljudima koji su boravili u specijalnom dijetnom kampu, a pri tom su bolovali od gojaznosti, dijabetesa, srčanih bolesti, hipertenzije.

Hrana koju su stručnjaci uključili u ovu dijetu zapravo je niskokalorična, sadrži složene ugljene hidrate, nemasna, niskoproteinska, integralna, sa minimalnim količinama šećera i natrijuma. Prema zamislima autora, ova dijeta trebalo bi da vam pročisti organizam i da bude od pomoći u prevenciji ili liječenju hroničnih bolesti. Uz dijetu se preporučuje smanjivanje stresa, i to pomoću joge i meditacije.

Sljedbenici ove dijete ne jedu samo rižu, ali veliki dio dijete čini upravo ova namirnica. Mogu se jesti sljedeće namirnice: integralne namirnice koje sadrže škrob, grah i slične biljke sa minimalnom dozom natrijuma, voće, povrće, nemasni mliječni proizvodi i nekoliko namirnica koje su izvor proteina. Stručnjaci kažu da će vam sitost održati vlakna koja se nalaze u integralnim žitaricama, voću i povrću.

Dijeta zasnovana na riži ima nekoliko faza, u kojima su preporučene određene namirnice.

Faza 1 - prva sedmica
1. dan:  zdjela riže i 2 kom voća za doručak, ručak i večeru.
Sljedećih 6 dana:
Doručak: pola zdjele riže, 1 kom voća, 1 nemasni mliječni proizvod
Ručak i večera: 3 porcije riže, 3 kom povrća i 1 kom voća

Faza 2 – druga sedmica 
1. dan - zdjela riže i 2 kom voća za doručak, ručak i večeru.
Sljedećih 5 dana:
Doručak: pola zdjele riže, 1 kom voća, 1 nemasni mliječni proizvod
Ručak i večera: 3 porcije riže, 3 kom povrća i 1 kom voća
7. dan
Doručak: zdjela riže, 1 kom voća.
Ručak: 2 porcije riže, 3 kom povrća i 1 kom voćka
Večera: 2 porcije riže, 2 nemasna mliječna proizvoda, 2 kom povrća, 1 kom voća.

Faza 3 - smirivanje
Ista je ishrana kao u fazi 2, samo što dodajete oko 200 kalorija sedmično ( u vidu druge hrane) sve dok ne prestanete da mršavite.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 08 Јун 2011 18:16 #140773

 • *lairsa*
 • *lairsa*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
Jos jedan od  tekstova...

„Od koje god bolesti čovjek bolovao, smeđa riža će ga iscijeliti sigurno“ – ustvrdio je još davno „otac“ makrobiotike, George Oshawa, govoreći o čudima na koja organizam potiče integralna smeđa riža. I, to je istina: ona je idealna za detoksikaciju organizma, poticanje izvornih sposobnosti tijela za regeneraciju i, stvorena za mršavljenje.

Budistička dijeta je tajna koja se stoljećima prenosi generacijama. Ona je, u stvari jednostavna: radi se o tome da se 9 dana jede isključivo smeđa integralna riža.

Dijeta ide ovako: jedete riže, koliko hoćete. Za doručak, ručak, večeru. Što duže žvačete svaki zalogaj, to bolje: od četrdeset grizova, na više. Uglavnom, prva i zadnja tri dana jedete samo rižu, a srednja tri dana monotoniju možete razbiti s povrćem ili voćem.. .
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 08 Јун 2011 18:28 #140775

 • *lairsa*
 • *lairsa*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
Ivini AMA me mrzese da preveduvam pa napraviv copy Paste
Ispod ovoj tekst imase epten mnogu diskusii i iskustva od luge koj ja drzele i se prezadovolni.
Jas ja pocnav dietava pred Dva dena i veke imam edno kg pomalku i super se osekam...si vikam koga Onie od preziveani reality show mozea sekoj den da jadat oriz i Site Vidno oslabea zasto ne mozam i jas :)
Ke ve obavestam kako mi ide ako ima rezultati mozete i vie da probate ;)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sunset

Ре: Диети-општо 07 Јул 2011 18:59 #144290

 • delfinka
 • delfinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sekoj e blagosloven ako veruva vo Boga!
 • Теми: 28
 • Thank you received: 3
 • Карма: 1
dajte mi linkovituka od forumot sto se isto so dieti?!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 28 Јул 2011 05:42 #146153

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
bidejkji tuka se vodese debata okolu slimline...

И агенцијата за храна и ветеринарство потврди дека Slim Line производите содржат Сибутрамин.

Со доказот кој го има Агенцијата за храна, паѓа во вода тврдењето на компанијата Slim Line Club дека нивните производи се безбедни и дека не содржат Сибутрамин – состојка која е еден вид на дрога.

link
link 1Агенцијата за храна доставила барање за повлекување на препаратите Slim line од македонскиот пазар зашто во нив е утврдено присуство на супстанцата Сибутрамин, објавува телевизија Алфа. Оваа супстанца е штетна и не е дозволена за употреба, а била пронајдена во препаратите кои македонската компанија Slim line ги продава а служат за намалување на телесната тежина.

link 2
Последна промена: 28 Јул 2011 05:42 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly, macika, iva.siskova

Ре: Диети-општо 23 Авг 2011 17:29 #149833

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Од денес почнав некоја лимонова диетаа..значи до 15 часот не се јаде, туку само се пие вода со исцеден(и) лимун(и)..
1 ден - 1л вода + 1 лимон
2 ден - 1л + 2 лимони
3 ден - 1л + 3 лимони
4 ден - 1л + 4 лимони
5 ден - 1л + 5 лимони
6 ден - 1л + 6 лимони
7 ден - 1л + 7 лимони
8 ден - 1л + 7 лимони
9 ден - 1л + 6 лимони
10 ден - 1л + 5 лимони
11 ден - 1л + 4 лимони
12 ден - 1л + 3 лимони
13 ден - 1л + 2 лимони
14 ден - 1л + 1лимон

Потоа се паузира 14 дена, па повторно може да се продолжи со диетава. Значи јадење после 15 часот...најнормално, без некои рестрикции. Ќе видиме како ќе ми оди. Изгледа поприлично едноставно :zelen:
Последна промена: 23 Авг 2011 17:30 by Ананда.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 23 Авг 2011 17:39 #149840

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Ananda pak si na druga dieta? Pa neli pak ja pocna UN dietata?
Zosto ne izdrzis izvesen period so edna dieta, vaka de na edna de na druga......:laugh:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Диети-општо 23 Авг 2011 17:41 #149843

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Оти не можаааааааааам :skok: :laugh: Ма Господ знае само зш ме фатил вака бед период..мотив јоктур :laugh: Па викам...шо немам некоја инспирација - немам...туку да поекспериментирам малце :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 24 Авг 2011 02:19 #149869

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Ajde Anandic, moze so ovaa ke bide, samo neznam toa limonot da ne ti go remeti zeludnikot na gladno :wtf:

Inace ja i mm veke edna nedela bez problem terame UN - on oslabna 3 kg za edna nedela (do dusa ima poise za siminjanje od mene, pa kaj nego pobrzo odi).

Kako i da e good luck :love:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 24 Авг 2011 07:02 #149943

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Ананда wrote:
Од денес почнав некоја лимонова диетаа..значи до 15 часот не се јаде, туку само се пие вода со исцеден(и) лимун(и)..
1 ден - 1л вода + 1 лимон
2 ден - 1л + 2 лимони
3 ден - 1л + 3 лимони
4 ден - 1л + 4 лимони
5 ден - 1л + 5 лимони
6 ден - 1л + 6 лимони
7 ден - 1л + 7 лимони
8 ден - 1л + 7 лимони
9 ден - 1л + 6 лимони
10 ден - 1л + 5 лимони
11 ден - 1л + 4 лимони
12 ден - 1л + 3 лимони
13 ден - 1л + 2 лимони
14 ден - 1л + 1лимон

Потоа се паузира 14 дена, па повторно може да се продолжи со диетава. Значи јадење после 15 часот...најнормално, без некои рестрикции. Ќе видиме како ќе ми оди. Изгледа поприлично едноставно :zelen:

ЕДИТ - ДИЕТАВА ВАКА НАПИШАНА ПОСТОИ НА НЕТ, НО СЕГА ЧИТАВ ПОВЕЌЕ ИСКУСТВА. НЕ ЈА ДРЖЕТЕ, БИДЕЈЌИ ПОТОА СЕ МОЖНИ ПРОБЛЕМИ СО ЖЕЛУДНИКОТ!
1 лимон во 1-2 литри вода, можеби е убаво за организмот...но 7 НИКАКО. Се надевам некој од членовите или гостите кои го посетуваат сајтов не обрнаа внимание на диетава, па Ане или некој од модераторите нека ја избрише.Жал ми е што дури денес прочитав за сите нус-ефекти од диетава :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети-општо 24 Авг 2011 09:24 #149989

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Не гледам причина да се избрише диетата, од причина што некој ја критикувал. Напротив, тоа е добра шанса да се каже кој какво мислење, сознание или искусво има.
Не само позитивните, туку и негативните коментари се добредојдени.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.