Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Диети-општо

Одг: Диети 11 Јан 2010 13:49 #13003

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
JustBlack напишал/а:
Хаха моја тема:)

Низ неколку години борба(ама упорна) сум испробала ама баш се што сум слушнала од диети.Некои беа ефективни,некои не толку....од некои следуваа сериозни здравствени проблеми,од некои не,но главно после сите за одреден период се враќаа кулограмите.
Накратко:
Пред 7-8 години ММ достигна невидени 146 кг тежина na 177 висина(квалитетен буцо)
Денес тежи 97кг:))

Никаква посебна диета.
Последното нешто што го испробавме е КОМПЛЕТНА ПРОМЕНА НА НАЧИНОТ НА ИСХРАНА.
Значи се јаде скоро се,само се внимава правилно да се искомбинира.

Резултатите беа квалитетно и здраво намалување на килограми и сантиметри.Одлична крвна слика.Намалени главоболки.Квалитетен сон.Намалени т.е целосно заборавени проблеми со желудник и сл.

Доколку некој од Вас сака да знае поопширно за начинот на исхрана ке Ви ги пишам деновиве.Сега ми се нанка:)))

aj ако може пиши ни како се хранел???
The administrator has disabled public write access.

Dieti 24 Сеп 2010 19:15 #55071

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Незнам дали некаде на форумов има слична тема.
Никогаш во животот порано не сум држела никаква диета. Меѓутоа сега навистина отидов многу со килажата и решив да пробам еден препарат. Вчера го нарачав и ми го донесоа по пошта. Се работи за медобил стронг. Многу го рекламираа деновиве на тв па некако ми излгедаше дека се работи за природен препарат па решив да пробам. Дали некој од вас има искуство со овој препарат или воопшто со некој друг препарат и како сте ослабеле?
Последна промена: 24 Сеп 2010 19:27 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 24 Сеп 2010 20:14 #55089

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
не знам за Медобилот.потпрашав и јас пред некој период ,не добив одговор.за слим лине капсулите имам "репрезентативен примерок":laugh: во моја близина,ама за медобилот -не!
ти имаш некои сознанија,зашто се мислам и јас мегу овие два.имам 5 кг вишок и никако да ги решам,ке дојдм до 2 кг и надокнадувам.почнав да се нервирам.лугето од моја близина ми велат дека нема потреба од слабеење и стварно нема:laugh: ,не сум полничка ,ама јас сакам да сум екстра слаба:blush: таква се сакам најмногу!

ај поделете искуства за медобил и слим лине,плис!?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 24 Сеп 2010 20:47 #55097

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Апсолутно не верујем у никакве препарате..искључиво избалансирана и здрава исхрана, распоређена у пет мањих оброка и физичка активност..све остало је губљење времена и новца..а боме и здравља..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 24 Сеп 2010 21:21 #55106

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
И јас како и ЗЗ не верувам во препарати. Едноставно ми е страв од нивната содржина, т.е. од она што не знам што има во нив...

Богдана, родив две деца, не дека изгледам лошо, ама и јас како тебе повеќе сакам да сум слаба, па имам вишок 5 килограми. А бев поправена 25 кг за време на втората бременост. Јадам умерено, мноооогу се движам...тоа ми помага. Од ноември ќе почнам на работа, па ќе бидам уште поактивна и очекувам тука да ги изгубам вишокот килограми.

Откако ја родив Ива, држев една диета (ја викаа на Коле Чашуле) и од неа слабев 7 кг. Се држи 21 ден, ама ете ја изгубив. Ако те интересира, ќе пробам да ја најдам.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 24 Сеп 2010 21:52 #55109

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Види јас до сега не сум користела никакви препарати. Она што го прочитав за медобилот е дека природен. Нема никакви хемикалии во него. Затоа и се одлучив да го нарачам. Појма немам како ке делува. Ке кажам откако ке го испробам. Во години кога си и веќе килограмите сами по себе се таложат и кога се нема време за рекреација онолку колку што би сакале мора да има одредена помош за да може да се симнат кг.
Последна промена: 24 Сеп 2010 21:53 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 24 Сеп 2010 23:52 #55125

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Za medobilot ne znam, ama jas od slimline tabletite imam mnooogu loso iskustvo (pisav i na prethodniot forum), mi se slosi kolabirav kompletno i otkako prestanav da gi pijam povtorno mi se losese oti tie ostanuvaat vo sistemot. No od druga strana pak imam prijatelka koja mnogu se fali od niv.
Ako sakate zdravo da izgubite 5-10 kg vi preporacuvam da se obidete eden den da jadete a eden den da ste samo na ovosje i zelencuk, kompletno da gi zaboravite lebot i blagoto i mnogu brzo se postignuvaat rezultati a i se podobruva opstata sostojba na organizmot.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 25 Сеп 2010 00:35 #55133

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Најздравата храна е природната, свежата, неготвена храна. И тоа исклучиво таква исхрана. Многу луѓе по светов се префрлуваат на таква исхрана и сведочат за неверојатно физички, психички и здравствени промени. Причината е едноставна - свежата храна е жива, а зготвената е мртва. Интернетот е полн со информации и искуства.

Се јаде само свежо овошје, зеленчук, орешести плодови. Имаат доста рецепти, да се чудиш всушност каква разновидна трпеза прават со исклучиво свежа храна. Па цедени сокови, ладни супи, зелени кашасти сокови, накиснати житарки, разни други напитоци, јадења и предјадења.

Само тешко е да се почне и да се тера. Јас би сакала некогаш да пробам... Сега никако не би можела. Уште не се хранам ни од далеку здраво. Само импровизирам.

Муабетов на темава за диети го кажав, иако може и посебна тема да биде, затоа што сите што се префрлуваат на сирова, свежа храна многу брзо ги топат вишоците, а имаат многу повеќе енергија и елан од порано.

Во таа смисла, и ако не се може да се јаде 100 отсто свежо, треба да се настојува да се дојде за почеток барем до 60 отсто свежо, а 40 зготвено, па да се наголемува. Значи мнооогу овошје, салати, свежо цедени сокови, орешести плодови за грицкање... Помалку леб, тестенини, се рафинирано...
И исто многу важно, а често занемарувано во исхраната - поравилно комбинирање на намирниците.

И така, без препарати, до саканата тежина, на природен и здрав начин.
:srce:
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 25 Сеп 2010 02:03 #55148

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
ZZ wrote:
Апсолутно не верујем у никакве препарате..искључиво избалансирана и здрава исхрана, распоређена у пет мањих оброка и физичка активност..све остало је губљење времена и новца..а боме и здравља..


:gp: Апсолутно, испробано ми е на своја кожа. Е сега, избалансирана здрава исхрана, како што кажува Редсоња погоре, далекеку сум од вистински здравата исхрана, посебно сега кога живеам со моите. Ама бар се трудам.

Пред околу 6 години имав вишок 5 кг и никако не успевав да ги симнам. Почнав секојдневно да вежбам, направив постепено промена во исхараната... Резултати немаше брзо, но кога дојода...:) Леле колку убаво ми дојде кога се видов минус 6 кг и никогаш не ги вратив (освен после раѓањето што повторно бев плус 5 кг, ама сега ги немам).

Воопшто не сакам и не верувам во диети, измачувања, па препарати... Одам со мислата дека ако сакам да бидам слаба и здрава, мора да јадам здраво, ама секогаш, не сега ќе ослабам, па удри пак на се и и сешто и оп назад вишокот килца.
Последна промена: 25 Сеп 2010 02:04 by Nebo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 25 Сеп 2010 11:43 #55194

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
redsonja wrote:
Во таа смисла, и ако не се може да се јаде 100 отсто свежо, треба да се настојува да се дојде за почеток барем до 60 отсто свежо, а 40 зготвено, па да се наголемува. Значи мнооогу овошје, салати, свежо цедени сокови, орешести плодови за грицкање... Помалку леб, тестенини, се рафинирано...
И исто многу важно, а често занемарувано во исхраната - поравилно комбинирање на намирниците.

:gp:

Чак и да остане тај однос 60 посто, према 40 посто је пун погодак..и сигурно ће се позитивно одразити и на линију и на здравље..

Nebo wrote:

Воопшто не сакам и не верувам во диети, измачувања, па препарати... Одам со мислата дека ако сакам да бидам слаба и здрава, мора да јадам здраво, ама секогаш, не сега ќе ослабам, па удри пак на се и и сешто и оп назад вишокот килца.


:gp:

Баш тако..треба стећи здраве навике и увек их се придржавати..за то је потребно време и због тога многи прибегавају брзим дијетама и којекаквим препаратима..а дејство брзих дијета и препарата је кратког века..чим се вратимо старим навикама, киле се враћају, чак се добије и још који одозго..зачаран круг..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 25 Сеп 2010 11:47 by ZZ.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 25 Сеп 2010 12:55 #55198

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
macika wrote:
Затоа и се одлучив да го нарачам. Појма немам како ке делува. Ке кажам откако ке го испробам.
ај плис после недела дена пиши ни како стоиш со кг;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 25 Сеп 2010 13:02 #55199

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
Annabel wrote:
држев една диета (ја викаа на Коле Чашуле) и од неа слабев 7 кг. Се држи 21 ден, ама ете ја изгубив. Ако те интересира, ќе пробам да ја најдам.
Annabel mene me nteresira kakva e ovaa dieta .Te molam ako ne ti e tesko kazi mi ja.Jas imam zapisano edna takva dieta od 21 den ama vo nea se jade sekoj den razlicno ama istata hrana cel den .Neznam dali e taa, taa dieta.Do sega ne sum ja probala ama ova 7 kg bas me pottikna oti bas tolku mi se visok.
Fala


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 25 Сеп 2010 13:04 #55201

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
да не е таа со три дена макарони,три дена .....Аннабел?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 25 Сеп 2010 19:59 #55284

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Почнувам од утре. Имам точно 85кг. Сабајлево се мерев. Пред една година имав 75 и тие ги држев константно неколку години со тоа што се обидував дури и да ослабам со помош на намалување на исхрана, но тешко ми одеше. И сега не само што не намалив туку во година дена качив 10кг. Ке пишувам како е ситуација со препаратов што го користам па да видиме дали нешто ќе се случи.
Последна промена: 25 Сеп 2010 20:01 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Дали сте ЗА или сте ПРОТИВ диета ? 10 Окт 2010 15:20 #59989

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
:pardon: Јас ја отворам темата за секој да може да си пише дали држи некоја диета или пие некои апчиња или кафинја или чаеви за слабеење?
Давајте предлози зашто јас сакам да ослабнам ама некако тешко ми оди тоа!!!
Незнам со што попрво да почнам, сакав да го купам АЛЛИ што го рекламираат ама не знам како делува. Дали има некој пробано некој ваков препарат ?
Поздравце:gone:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте ЗА или сте ПРОТИВ диета ? 10 Окт 2010 15:27 #59991

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
И јас имам едно 10 кила вишак за продавање ми се да не му требаат на некој:) Уствари не ги продавам дури и ке ви платам само земете ги:)
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 10 Окт 2010 16:52 #60003

 • Mila87
 • Mila87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 137
 • Thank you received: 23
 • Карма: 28
Женски, дали имате слушнато за SlimLine капсулите? Јас деновиве се изначитав за нив и само пофални зборови имаат луѓево :emm:
ДАли ваму некој ги има користено?Како сте задоволни?
Јас планирам наредна недела ,поточно кога ќе добијат, зошто снемало, да ги земам :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 11 Окт 2010 15:43 #60150

 • Ane M
 • Ane M's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 355
 • Thank you received: 46
 • Карма: 13
Mila87 wrote:
Женски, дали имате слушнато за SlimLine капсулите? Јас деновиве се изначитав за нив и само пофални зборови имаат луѓево :emm:
ДАли ваму некој ги има користено?Како сте задоволни?
Јас планирам наредна недела ,поточно кога ќе добијат, зошто снемало, да ги земам :poimnemam:
Братучетками ми кажуваше дека ги пијат со маж и,и дека се презадоволни,и дека има ефект
<a href="lilypie.com/"><img src="lb2f.lilypie.com/2AXYp1.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Second Birthday tickers" /></a>
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 11 Окт 2010 17:51 #60176

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
jas ako resam da drzam dieta nikako ne mi uspeva, ama moram da se pofalam deka simnav nekoe kilo, i me sobiraat nekoi stari alista da ne reca bez dieta. na rabota pijam kafe (od kafemat-late so mleko e dosta) i me drzi epten sita, imam i procitano za ova kafe deka navistina drzi sit, okolu 12.30 jadam zitarki razni ili kornfleks so 250 mljogurt balans ili od zbregov ima so 0,1 maslnost i 1-2 jabolki ili nekoe drugo ovosje, i posle toa doma popladne malku jadam posto starno ne mi se jade mnogu, i gledam da imam nekoja aktivnost so detevo, za da ne se vrtam okolu frizider. ok mi e a sega em ne se optovaruvam sto i kako da zgotvam ako sum na dieta, em ne si branam da probam sto bilo. najvazo mi e dane jadam na rabota tesenini, posto pocnam li na sabajle taka nemozam da se zapram cel den potoa
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 11 Окт 2010 18:01 #60180

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
I jas simnav nekoe kilo, se cuvstvuvam mnogu podobro od prethodno koga mislev deka pukam po savovi. :laugh: Ama jas si jadev se samo leb i blago ne a sekoj vtor den go terav na ovosje i salati.
Mene me nerviraat ovie slobodni denovi, nikako ne mozam da se dodrzam da ne jadam, po cel den dzirkam vo frizider, nevidena strvotija sum stanala. Kazete nekoi nekaloricni gricki koi mozat da se konzumiraat bez griza na sovest :laugh:
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 11 Окт 2010 18:07 #60186

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
nepeceni bademii lesnici koleskive kaj mene samo grickaat im gi preporcale koga dzele dieta vo nekoj dietklub
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 12 Окт 2010 11:47 #60304

 • Kimy
 • Kimy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 292
 • Thank you received: 43
 • Карма: 1
frogy a koja diueta se preporacuvas za onie sto se grupa A :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 12 Окт 2010 16:24 #60422

 • nelu
 • nelu's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 118
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
Јас зедов турбофаст на јака радовиш и сум задоволна. Додуша не ги пијам долго време( 13 дена) ама резултати веќе има (не ми се јаде како што јадев а и фармерките ме запетлуваат конечно :muahaha: )
Последна промена: 12 Окт 2010 16:24 by nelu.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 13 Окт 2010 19:45 #60848

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Znae li nekoj dieta za krvna grupa O+
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 13 Окт 2010 22:37 #60885

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
Mladenovska wrote:
Znae li nekoj dieta za krvna grupa O+
-- за крвна група О(нулта)
Генетска предодреденост – здрав дигестивен систем, силен имунитет, природна одбрана од инфекции, систем создаден за ефикасен метаболизам

Слабости –нетолерантен на промени на услови и исхрана, имунитет што може да е премногу активен и што може да се нападне себеси

Многу корисни јадења ( задолжително)

( може говедско, јагнешко, телешко, овчо, до 300 gr. неделно)
бакалар, ослич, срдина, скуша, пастрмка, лосос, белвица, харинга, гргеч
козјо сирење
ленено или маслиново масло
орев и семки од тиква
артичок, цикорија, рен, праз, кромид, магдонос, компир, спанаќ, репа, пашканат, тиква, пиперка
свежи и суви смокви, свежи и суви зелени, црвени и црни сливи
цреши, ананас.

ШТЕТНИ ЈАДЕЊА (не смее да се зема)

сланина, гуска, шунка, прасе, салами, паштети, колбаси, конзерви, пушено или чадено месо
кавијар, икра, харинга, чаден лосос, октопод
млеко (обично и пастеризирано) , кашкавал, сирење, кајмак, павлака, кисело млеко, маргарин
обични масла (од пченка, сончоглед и тиква)
кикири и фстаци
леќа и обичен бел грав
леб од пшеница, пченкарно брашно, бурек, ѓеврек, тестенини
авокадо, зелка, карфиол, пченка, црни домати, брокула и маслинки
јаболка, портокал, капини, јагоди, мандарини и диња
Последна промена: 13 Окт 2010 22:38 by Bogdana.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mladenovska

Најново на форумот

 • No posts to display.