Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Диети-општо

Ре: Диети 02 Ное 2010 19:34 #67755

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Јас почнав два дена да пијам ленено масло, ама толку ми беше одвратно, што се откажав.
Ариел алал да ти е како го пиеш :poimnemam:
Последна промена: 02 Ное 2010 19:38 by Molly.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 02 Ное 2010 19:37 #67756

 • arriel
 • arriel's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 80
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Da pa toa e toa se zabrzuva metabolizmot a i gi topi mastite ,mi bese preporacano od nutricionistot da se pie nasabajle p edna supena lazica toa e gadno no imamistovremeno podgotveno sok od protokal i vednas go ispivam sokot.Inaku leneno maslo na vitalija.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 04 Ное 2010 15:41 #68534

 • Nikolina008
 • Nikolina008's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 103
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Од кај го купувате тоа ленено масло, го има во маркетите или од аптека? Има некоја фирма која е препорачана или може од било која.
Јас имам страсно бавен метаболизам, може ке помогне.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 04 Ное 2010 17:14 #68587

 • arriel
 • arriel's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 80
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Jas go zemam od Zegin na vitalija.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 04 Ное 2010 17:18 #68590

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Isto leneno maslo ima i vo vero.
Inaku za slim tabletite(kapsuli)imeno edna moja poznanicka gi imase pieno i oslabe 12 kg za mesec dena(vo meguvreme ostana bremena)i nemase nikakvi nus pojavi...ama mozebi e ona isklucok nezz...sepak sakav da spodelam so vas,iako sum protivnik na brzite dieti,pred se bi se orientirala na zdravata ishrana.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 04 Ное 2010 17:22 #68595

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Наместо диети т.е лист кој ке ми кажува кој ден што да јадам, може да пробате друга тактика. Не јадете леб (или минимално ама интегрален), вечерајте само овошје или свеж зеленчук, на ручек прво изедете ја салатата па потоа главното јадење, не пијте сокови туку исклучиво вода, благо јадете ептен умерено, на пример после јадење една коцка чоколадо, ограничете ги јадењата кои вклучуваат многу пржење и сувомеснати и пресолени работи и мислам дека резултатите нема да изостанат. Само треба малку упорност и трпеливост. И секако вежбајте физички вежби, да ослабне човек 10-15 па и 5 кила, ке се опушти кожата и нема да личи убаво.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 08 Ное 2010 17:11 #69981

 • Aneta
 • Aneta's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Среќна Мамичка!
 • Теми: 41
 • Thank you received: 2
 • Карма: 1
Јас имам вишок едно 10 тина кг и сакам да ги симнам ,зашто од гардероба ништо не ме собира,а и не се чувствувам убаво,но малиот мој се уште цица....па се одложувам ,демек ќе ми снема млеко.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 08 Ное 2010 17:19 #69988

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Е таман реков нема да се замарам со диети, ми се врти тука едно флаерче со овие слимлине капсуливе :unsure: Вака по тоа што прочитав делува ветувачки, плус им се јавувам на другаркиве да ги известам за пронајдоков :) они веќе ги пијат :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 08 Ное 2010 23:43 #70161

 • Andrijance
 • Andrijance's Avatar
 • Offline
 • new born
 • mamicka
 • Теми: 37
 • Thank you received: 20
 • Карма: 9
Lele zenski,aman so ovie dietive.......nie se odbivme od cicanje i jas pocnav dieta,eve osmi den i veke sum oslabena 6 kila:da: ,mora da izdrzam ,ama epten e tesko,a mi treba uste barem 25 kila da oslabnam za pocetok:tazna: ,no veke ne se izdrzuva ,pa mora da istrajam,se nadevam deka od prvava tura barem 10 ke gi simnam...

a za Slim life i jas se iznacitav mnogu pozitivni rezultati,no pokraj tie imase i 3-4 negativni:poimnemam: ,pa se razmisluvam.....prvo ke probam prirodno,pa ponataka ke vidime....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 09 Ное 2010 04:01 #70232

 • Mila87
 • Mila87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 137
 • Thank you received: 23
 • Карма: 28
Еве и јас да си го кажам моето искуство со Слим Лине.
Испив 12капсули и се осеќам фантастично. Денес требаше да ја испијам 13тата, меѓутоа ќе направам мала пауза од ден-два.
Значи апетитот уште првиот ден ми се намали, поточно го снема. Првиот ден успеав да каснам само една кифличка(домашна) и една кришка леб. Е ова ми беше денот со најбогата исхрана изминативе 13дена. Вториот ден веќе започнав да осеќам голема потреба од течност(особено вода). Од третиот ден започнав со зачестено одење во вц, со што се исфрлуваше задржаната и непотребна течност во телото. Тоа беше се до 8миот ден по изразено. 3,4,5тиот ден успеав да каснам само едно 6-7тркалца Баке Ролс. Имаше значи и моменти кога ќе ми се пријадеше нешто, но предд да се фатам за фрижидерот ми се случи да се напијам вода(дека ми се засуши устата), е тогаш дури и ми се згади кога погледнав храна(научна фантастика за мене).
Во текот на овие денови, ниту еднаш не осетив замор, слабост, нервоза, болка во желудникот или нешто слично. Во животот ми се нема случено да бидам наспана ако спијам помалку од 10-11ч на ден, па да ви кажам од кога почнав со Слим Лине нема ден а да спијам повеќе од 6ч. се будам преспана, како 10години да сум спиела. Неможев да се изначудам, а енергија имам цела нива да изорам :poimnemam:
Џабе е да кажувам дека сум зависник од слатки(колку и да сакам да опишам нема да го сфатите тоа навистина како што е, ете пр. ако во денот не изедам било какво чоколадо, јас се тресам од нервоза, без врска), а со капсуливе за 12 дена јас имам изедено се на се 2реда кујнско чоколадо(само такво ми се најде при рака), 2х белисимо(малите чоколадца) и 1парче торта. Сега се надевам дека подобро сфаќате колку се намалува апетитот.
Е сега, јас не јадев зошто навистина не ми се јадеше. Но едно нешто што би ве советувала сите што имате во план да ги пробате овие капсули е , да се трудите, насила да јадете манџи, значи каква и да е храна па и без леб да е. Јас поради ова се зезнав со опстипација(и навистина тешко поминав), ама ете за памет ми е, па знам дека наредната лентичка вакво нешто нема да ми се повтори:zid;
Најтопло ви ги препорачувам капсулите. Навистина има ефект, јас сеуште неможам да поверувам. Моментално незнам да ви кажам точно колку кг симнав, но фустанчето кое едвај го облекував, во саботата кога го ставив ми паѓаше и ми ги смени плановите за дотерување :laugh: но не ми сметаше, бев пресреќна:jupi: Па женски среќно :OK:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, EckaGj, Vesna Blazevska, Molly

Ре: Диети 10 Ное 2010 20:42 #70952

 • Mila87
 • Mila87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 137
 • Thank you received: 23
 • Карма: 28
ДА си се надополнам :) Денес се мерев, од 12 капсули сум ослабена 5.5кг. се осеќам најубаво на свет, среќна и задоволна од самата себе :jupi: :jupi:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 12 Ное 2010 14:33 #71563

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Mila87 wrote:
ДА си се надополнам :) Денес се мерев, од 12 капсули сум ослабена 5.5кг. се осеќам најубаво на свет, среќна и задоволна од самата себе :jupi: :jupi:
Ауууууууууууууууууууууууууууууууу суперррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррр ајде и јас сега ке ги набавам п асе надевам дека ке ми се од корист, па ке ви пишам и јас. Тман гардеробата да си ја вратам :aleluja: а не вака сега ми е тесно, дбело мече :mdf: сум станала хаххаха
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 15 Ное 2010 17:11 #72615

 • Miki Maus
 • Miki Maus's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • There are no strangers in the world. Only friends
 • Теми: 9
 • Карма: 0
Ова е мојата диета:
Неделно трчање, работно смеење, голтање повеќе чист воздух него леб,обавезни ми се зачините од дететво и додатниот стрес и нервоза. Ете ја мојата зиета, за која многу брзо време ке ослабеш ако почнеш да ја користиш.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 17 Ное 2010 14:05 #73443

 • Tedi
 • Tedi's Avatar
Овие таблети слим-лине (Slim Line) кои ги пиете и се толку магични и веднаш ослабнувате од нив во суштина се толку многу штетни и можат да ви наштетат на вашето звдравје. Тие содржат супстанција која не е декларирана во нивниот состав и се вика sibutramine која допринесува за појачана работа на вашето срце, зголемен крвен притисок, вртоглавици, аритмии во некои случаи дури и срцев удар.Оваа супставција е забранета за употреба од ФДА во САД Канада Австралија Англија.Во светот се продаваат како Botanical Slimming Gelcapsules. Кај сите што ги пиеле имало резултати но има трајно оштетување на работата на срцето. Одлучете сега вие сами што ви е побитно: срцето или ...
А освен тоа цената кај нас им е 5 пати поголена, во светаот се продаваат за 7-10$ тоа во превод би му дошло околу 500 ден вие ги плакате 1850ден, и со сето тоа допринесувате некој да ќари од вас...како само сме лекоумни и дозволуваме така лесно да не излажат и сето тоа за повеќекратна наша штета и на буџетот и на здравјето. НЕМОЈТЕ ДА ГИ ПИЕТЕ СЛИМ-ЛИНЕ ТАБЛЕТАИТЕ ЗА СЛАБЕЕЊЕ!!!!!!!

www.ergo-log.com/slimmingsibutramine.html
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0000097
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 17 Ное 2010 14:19 #73449

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Tedi bas interesno e ova sto go pisa. I jas celo vreme si mislam deka mora da ima nekoja skriena komponenta koja ne e javno obznaneta. Oti ne se slabee taka brzo bez pricina, a vnatre nema nisto se na prirodna baza. :what:
Последна промена: 17 Ное 2010 14:20 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 17 Ное 2010 14:30 #73455

 • Tedi
 • Tedi's Avatar
Да да ...

www.fda.gov/NewsEvents/Newsroom/PressAnn...s/2009/ucm109071.htm

ФДА усте во Јануари 2009 ја забранила оваа супстанца за употреба
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 17 Ное 2010 15:35 #73505

 • Mila87
 • Mila87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 137
 • Thank you received: 23
 • Карма: 28
Навистина незнам што да кажам. Само знам дека додека ги пијам, ниту во еден момент не осетив вртоглавица, слабост или сл. За крвниот притисок обично ми е повисок од нормално, а сега со капсуливе кога и да измерев ми е низок(значи редовно ми е 140со 100,или 130со90, додека сега ми е 110 со 60,еве ова последно што мерев,во неделата).
Срцето најнормално го осеќам, мислам воопшто не сум приметила нешто чудно или невообичаено.
Ова го кажувам за мене од мое лично искуство, а блиски што ги пиеле и прекинале ниту во еден момент не се пожалиле на нешто од ова што е наведено.
Немам намера или цел да ги рекламирам капсулите, ниту пак имам корист од тоа. Јас мојата цел ја постигнав, а притоа се осеќам прекрасно. Е сега ако се појави нешто после 2-3годни ќе ви кажам, што чисто се сомневам, зошто секоја хемикалија(или дејство на апчињата во организмот) во крвта останува максимум 24ч... така да, ќе видиме :)
Последна промена: 17 Ное 2010 15:45 by Mila87.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 19 Ное 2010 20:45 #74611

 • Mami2
 • Mami2's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Od kade go najde turbofast Nelu, jas razbrav deka veke ne se proizveduva, i jas go piev 10 dena i oslabev 4 kg. Najefikasen e od site tableti sto sum gi piela do sega :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 19 Ное 2010 23:10 #74666

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Tedi wrote:
како само сме лекоумни и дозволуваме така лесно да не излажат и сето тоа за повеќекратна наша штета и на буџетот и на здравјето.

:gp: :gp: :gp:

Зато што је много лакше веровати у чаробне пилуле, него из корена променити лоше навике у исхрани које су и довеле до гојазности..сто посто сам сигурна да све таблете за мршављење у себи садрже штетне супстанце које нису наведене у декларацији..као што сам већ и написала, фармацеутској индустрији је у циљу профит, а не здравље људи..
Здрава избалансирана исхрана, распоређена у пет оброка..три главна и две ужине и појачана физичка активност су најбољи за витку линију и здравље..

Ево мог данашњег јеловника..

Доручак 50 г муслија и 250мл јогурта, нес кафа са млеком

Ужина јабука и пола банане

Ручак тањир варива од грашка са белим месом, салата од купуса и парче интегралног хлеба

Ужина нес са млеком, лешници и бадеми по пар комада

Вечера омлет од поврћа, шампињона на мало маслаца са једним јајетом и једно кисело млеко..

Једе се често, а по мало и нема глади..

Три пута недељно идем на интензивни микс аеробик, а осталим данима се трудим да пуно шетам..

Имам пуних 40 година, две трудноће у којима сам се гојила 33 и 29 килограма и успела сам да скинем све без иједне чаробне пилуле..


Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 19 Ное 2010 23:11 by ZZ.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Marge, Elka

Ре: Диети 20 Ное 2010 01:02 #74745

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Баш си згодна мачка...

:gp:
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 20 Ное 2010 01:58 #74757

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
ZZ pa ti si epten zgodna bre, bravo!!!

I da, :gp: .
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 23 Ное 2010 22:01 #76505

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Веќе 6ти ден пијам Слимлајн капсулите и ослабев 2 кг, ептен сум среќна, си јадам помалку од предходно и почесто ме тера да пијам течности.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 23 Ное 2010 23:46 #76521

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
vekje 10 dena kako se molime so slimline da ni dadat lista so pomosni sostojki i nikako da uspeeme.drugarka mi vo nekolku navrati im napisa mail i direktno gi kontaktirase,ama dzabe.
prvo ne ubeduvaa deka sostavot na kapsulite e 100% siguren i cist,sto nikoj ne spori.pa se ubeduvavme dali ima ili nema pomosni sostoki,a se razbira deka ima.

na kraj ni se naljutija i eve go nivniot posleden odgovor:
Dali vie mozebi prejudicirate ili mene me ubeduvate vo nesto sto ne ste sigurni? Se sto imam vi kazav a vie nemojte da se grizite niti da imate dilemi za nasite proizvodi bidejki voopsto mislam deka ne e pozelno da gi koristite , nema da vi pomognat , voopsto ne deluvaat .

So pocit
....
povekje od ocigledno e deka kapsulite imaat nesto sto nesmeat i sto e zabraneto vo eu.
Последна промена: 08 Дек 2010 03:08 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 24 Ное 2010 00:00 #76530

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Mama Vase, драго ми је да си дошла до тог закључка..:OK:

Све иједна врста таблета за мршављење садрже недозвољене супстанце..и сами знамо како се мршави и све што је на неки други начин је неприродно, нездраво и самим тим и опасно по здравље..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Диети 24 Ное 2010 00:07 #76535

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ova ne e stetno tuku ubiva.

zatoa do sega ne sum piela nisto,nitu pak imam namera.
edit,denes pesacev 7 km :jupi:

ajde edno bravo sega
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, Goddess^

Најново на форумот

 • No posts to display.