ТЕМА: Детоксациската диета

Детоксациската диета 09 Мар 2011 16:11 #120806

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Детоксациската диета е наменета за прочистување на организмот од штетни материи. Таа може да се спроведува од неколку дена до неколку месеци бидејќи нутритивно ги содржи сите материи потребни за правилно функционирање на организмот

Од продуктите кои се пожелни во оваа диета се препорачува големо внесување зеленчук и овошје, за да се внесат диеталните влакна кои имаат важна улога во детоксикацијата на организмот. Исто така се препорачува конзумирање на житарки од цело зрно, интегрален ориз, просо и јачмен кои ја поттикнуваат работата на цревата. Житарките пожелно е да ги јадете во утринските часови во облик на житни снегулки со додаток од овошје и јаткасти плодови и во комбинација со други оброци, наместо леб.
Пектинот од јаболките може дополнително да помогне во отстранувањето на штетните материи, па се препорачува дневно да изедете барем едно јаболко. Сето друго овошје е високо препорачливо. Зеленчукот богат со растителни влакна препорачливо е да се внесува во големи количини, да се приготвуваат варива, сосови, да се динста или пече во фолија. Исто така потребно е да се разликуваат продуктите по содржината на јаглехидрати и протеини, бидејќи препорачливо е во текот на денот да се внесуваат оние кои се богати со протеини. На тој начин се обезбедува потребата за енергија во текот на денот која првенствено ја добиваме од јаглехидратите.
Од изворите на белковини се препорачува конзумирање риба, која е воедно богата и со омега 3 масни киселини, немасно месо, месо од живина, свежо сирење, соја и соини производи. Продуктите богати со сложени јаглехидрати се житарките (пченица, просо, рж, зоб...) и производи од житарки како тестенини, палента, пченичен гриз, кускус, додека печените теста за пица или леб не се препорачуваат.
За време на детоксациската диета потребно е да се внесуваат доволно течности за да се избегне дехидратација. Од течности препорачливо е да се земаат вода, растителни чаеви, незасладени сокови од овошје и зеленчук, како и во вид на супи и варива.
Со оглед на фактот дека оваа диета е наменета за прочистување на организмот, пожелно е продуктите кои се користат да имаат што помалку дополнителни состојки, ароми, конзерванси, пестициди, па затоа ако е можно препорачливи се продукти кои се органски одгледани. Во текот на диетата треба да се внимава да не се претера со внесувањето храна иако станува збор за квалитетни состојки, па со тоа да се допринесе за зголемување на килограмите.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детоксациската диета 09 Мар 2011 16:12 #120809

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Предности
Со детоксикациската диета се стекнуваат нови и квалитетни прехранбени навики, а нејзиното долгорочно следење може да има само позитивен ефект на квалитетниот процес на слабеење, но и на здравјето на организмот. Со придржувањето на препораките кои оваа диета ги дава, како и правилното следење, може да се влијае на намалување на појавата на кардиоваскуларните болести, дијабетес, карцином, а низ измената на прехранбените навики таа може да биде и модел за одржување на телесната маса. Диетата е богата со диетални влакна, витамини, минерали, содржи урамнотежена количина јаглехидрати, протеини и масти, па не постои страв од недостиг на одредени нутритиенти.

Недостиг
Детоксикациската диета бара многу време за подготовка бидејќи препорака е да се конзумирааат свежо приготвени оброци. Сепак, со паметни идеи можат да се смислат оброци кои можат да се земат на работа или патување.

Мислење на нутриционистите
Детоксикациската диета по својот нутритивен состав ги задоволува потребите на организмот, дури препорачува и внесување на високо квалитетни продукти. Ваквата исхрана препорачливо е да се спроведува почесто во текот на годината за да организмот се поттикне да ги лачи токсините и да ги обновува клетките и ткивата. Ако се задоволат дневните потреби за енергија, препораките во детоксикациската диета се добри насоки за обликување квалитетни прехранбени навики.

Напомена
Ако подолг период се намали енергетскиот внес и количината оброци, може да дојде до исцрпеност на организмот и пад на имунитетот. Во случај да се спроведува строга диета, побарајте стручен совет и земајте ги потребните нутритиенти (особено витамини и минерали) во облик на додатоци во исхраната.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детоксациската диета 09 Мар 2011 16:12 #120810

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Пример за мени

Појадок
Зобени снегулки со јогурт, чај од коприва, резанка лубеница

Ручек
Риба на жар, варен компир со блитва, зелена салата со рукола и маслиново масло

Вечера
Салата од ослиќ со домати, пиперка, краставица, маслиново масло, лук и сок од лимон.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детоксациската диета 09 Јун 2014 11:01 #251103

 • ljubavi
 • ljubavi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 1
Здраво на сите,ме интересира дали некој ја пробал диетава со јаворов сируп,,детокс.диета

-Во 2 литри зовриена вода се цедат 3 лимони,се додава 14 лажици јаворов сируп,и 1 лажица лута црвена пиперка мелена,ова е дневна количина.

Како што читам се слабее 10 кг за 2 недели,се консумира секогаш кога ќе почуствуваш глад.
Секое искуство е добредојдено
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детоксациската диета 18 Сеп 2014 19:55 #252479

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
jas ja drzev dietava vo period koga studirav ija pocnav nespremna, t.e. utre sum na dieta ajde denes da jadam kolku mozam, naglo od prejaduvanje preminav na dietava a bas polagav toj period slabo spiev, ucev.... se na se nemam ubavo iskustvo licno jas. majka mi ja drzese ama nejzin sril na zivot bese pojadok ovosje,kafe, caevi, rucek slata, supa, lesni obroci, ne mnogu obilni i kaloricni pa koga bese vo denovite na dieta ne i bese tesko ds izdrzi na pomalku kalorii. pred se treba da se pripremis i ako ja drzis ti posakuvam uspeh. od moe licno iskustvo ti ja preporacuvam un dietata, na dva pati so nea skinav 25 pa 20 kila:) posle poroduvanjata. sega duri i mi ostana kako nacin na ishrana. topo ti ja preporacuvam
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детоксациската диета 18 Сеп 2014 23:27 #252482

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
I jas porano ja imam drzeno i nemam bas pozitivno iskustvo. Jas mislam deka ne ja pravev vaka vo golema kolicina rastvorena , tuku mi se cini deka ja rastvorav vo casa voda po edna lazica.... ne se sekavam bas najdobro kako bese samo znam deka si rastvorav pred sekoe konsumiranje. Se na se isto ti se faka.Znam deka oslabev samo 3-4 kila i tolku , vsusnost samo vodata od organizmot. I stom ja prekines vo eden den se vrakaat kilata. Toa bese moeto iskustvo. Znaci ne e za slabeenje tuku e bas za detoksikacija.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.