Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Кардиолошка диета

Ре: Кардиолошка диета 22 Мар 2011 17:12 #124666

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Мама Ане уште ја терам диетава. Се уште не сум се измерила, ама се познава дека сум ослабена. И во обем имам навистина намалено.
Инаку мене ми е супер, понекогаш ме фаќа криза за јадење, особено за благо. Тогаш си каснувам едно бомбонче :fijuk: Си викам ем ќе ми задоволи потреба за благо, ем ваљда не е толку калорично за да пречи на диетава. Е и вечер, треба да јадам телешко, ама јас ќе си земам конзерва риба.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane

Ре: Кардиолошка диета 22 Мар 2011 17:19 #124668

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
Jas sakav da ja drzam od vcera dietava, ama nisto :(. Mnogu sum nastinata, pa ja odloziv za naredniot ponedelnik. Se nadevam togas ke bide se vo red i ke ja pocnam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кардиолошка диета 22 Мар 2011 18:44 #124722

 • AriT
 • AriT's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Jas jà Pocnav denes dietava pa da vidime Sto ke ispadne n'a kraj,inaku ovosje pred jajce nemozam da jadam Ke povratam takada go ostavam za kraj,ne e strasno neli?inaku imam 15 kg da simnam Sto mislite Ke mi pomogne li dietava?luge nemozam da se gledam vise vaka debela ke si puknam mora da oslabam nadez mi e dietava!
[link=http://pregnancy.baby-gaga.com/][image noborder]tickers.baby-gaga.com/p/dev304pr___.png[/image][/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кардиолошка диета 22 Мар 2011 19:22 #124731

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
АриТ ти посакувам да ослабеш со диетава :OK: И јас го јадам овошјето на крај, па досега добро ми оди. А за слабеењето не се секирај, ќе ослабеш. Треба само упорност.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кардиолошка диета 22 Мар 2011 19:52 #124747

 • Aleksandra
 • Aleksandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
Нека ви биде на памет дека овошјето се јаде на гладно. Не само во оваа диета, воопшто. Мислам кога ќе се најадеш нема смисла да изедеш некое овошје, само ќе скапе во тебе. А ако неможете точно пред јајцето да јадете овошје, може и некој час пред тоа. Јас на пример портокалот си го јадев околу 11 а ручекот со јајцето и млекото околу 13ч.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Tara

Ре: Кардиолошка диета 23 Мар 2011 15:06 #124874

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Таман ви се пофалив вчера дека супер ми оди, кога стигнав дома после работа ми падна шекерот во крвта и почнав да се тресам. Ова знае да ми се случи од време на време. За да се стабилизирам, изедов едно тенко парче бајат леб со маргарин многи тенок слој колку за вкус. Се надевам дека нема многу да ми штети во диетава. :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кардиолошка диета 24 Мар 2011 13:13 #125125

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Devojki site sto ste na kardio dietava, samo da vi posakam lesno topenje na kg i samo napred ;) :)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Tara

Ре: Кардиолошка диета 24 Мар 2011 13:17 #125126

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
AriT wrote:
Jas jà Pocnav denes dietava pa da vidime Sto ke ispadne n'a kraj,inaku ovosje pred jajce nemozam da jadam Ke povratam takada go ostavam za kraj,ne e strasno neli?inaku imam 15 kg da simnam Sto mislite Ke mi pomogne li dietava?luge nemozam da se gledam vise vaka debela ke si puknam mora da oslabam nadez mi e dietava!

Викаат дека кај тие што планираат да симнат поголема маса на килограми (еве ко кај тебе 15 кг)полесно идела диетава. Јас од неа ослабнав 12 кг и тешко ги качив после.

Ајде со лесно на сите :guskanje:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кардиолошка диета 27 Мар 2011 01:01 #125733

 • AriT
 • AriT's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Vi se slucilo li da imate gasovi Od dietava?Ja mnogu imam a gleam i zapek pocnuvam da imam!I stomakot mi grgori ko nenormalen!inaku posle 5 dena nemam nekoi golemi tezultati mozebi ne sum se vodela ko so treba!kazetemi treba da de jade se edno po edno ili mozam da kommbiniram so hranata koja mi e dozvolena? Mnogu sum razocarana mislam deka nikogas Nema da oslabam! Problemot e Sto ne ni simnuvam ne ni se debelam nisto ne razbiram!MIslite deka tiroidata moze da mi pravi problemo so nemozam da oslabam?gleam mm za edna nedela de topi a Ja veke 5 meseci ne mrdam!!!!
[link=http://pregnancy.baby-gaga.com/][image noborder]tickers.baby-gaga.com/p/dev304pr___.png[/image][/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кардиолошка диета 28 Мар 2011 12:42 #125973

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
АриТ, и мене ми се јавија многу гасови и запек. Стомакот толку ми се поду, и ме болеше. Па проади тоа не сакав да продолжам со диетава. Ја прекинав по две недели. И јас не ослабев многу, само 3 кила. Од денес пак се префрлам кај УН диеталките.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Кардиолошка диета 28 Мар 2011 12:52 #125977

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
Jas od denes pocnuvam so dietava. Sega od ova sto go procitav malku se razocarav, ama ajde da vidam kako ke odi i do koga. Barem da se obidam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кардиолошка диета 28 Мар 2011 12:58 #125985

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Соле, со среќа :OK: не мора да значи дека и кај тебе ќе биде исто. Секој организам си е посебен. Мене може ми се случи така оти претходно три недели бев на УН диетата, па се префрлив на оваа :poimnemam: .
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кардиолошка диета 28 Мар 2011 13:05 #125988

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
Fala Maja, se nadevam ke bide se vo red, pa ke vidime. Ako ne biva odam i jas prvo vo UN dietalki dodeka simnam edno 5-6 kg , pa posle se prefrlam vo broenje kalorii.
Mama Ane kako pomina ti so diteva koga ja drzese? Procitav deka imas simnato 12 kg so ovaa dieta. A imase li problemi so gasovi i zapek?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кардиолошка диета 28 Мар 2011 13:14 #125996

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Samo napred Sole probaj kako ke ti odi ako ne ke te primime vo drustvo na UN, jas so ovaa dieta ne sum imala problem so stolicata a kardioloskata ne sum ja drzela.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кардиолошка диета 28 Мар 2011 13:27 #126007

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
sole wrote:
....
Mama Ane kako pomina ti so diteva koga ja drzese? Procitav deka imas simnato 12 kg so ovaa dieta. A imase li problemi so gasovi i zapek?

Најголемиот резултат се гледа после третата недела. кај мене беше успешно зашто имав доста за симнување, затоа мислам дека идеше брзо, иако ионака јас брзо слабеам, ама и брзо се дебелеам.

Проблем со гасови и запек немав, ама гледав за викенд потечна храна да јадам :)

Со лесно Соле, па да не известуваш за позитивни резултати :OK:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sole

Ре: Кардиолошка диета 28 Мар 2011 13:44 #126011

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
AriT wrote:
Vi se slucilo li da imate gasovi Od dietava?Ja mnogu imam a gleam i zapek pocnuvam da imam!I stomakot mi grgori ko nenormalen!inaku posle 5 dena nemam nekoi golemi tezultati mozebi ne sum se vodela ko so treba!kazetemi treba da de jade se edno po edno ili mozam da kommbiniram so hranata koja mi e dozvolena? Mnogu sum razocarana mislam deka nikogas Nema da oslabam! Problemot e Sto ne ni simnuvam ne ni se debelam nisto ne razbiram!MIslite deka tiroidata moze da mi pravi problemo so nemozam da oslabam?gleam mm za edna nedela de topi a Ja veke 5 meseci ne mrdam!!!!
Ajde poleka, bez nervozi i razocaruvanje :)
Znaci brzi i volsebni metodi ne postojat. Blic 3 nedelna dieta ne e bas najsrekno resenie. Promenite vo metabolizmot treba da se slucuvaat postepeno, organizmot da se naviknuva i da se natera da gi trosi zalihite od mrsnotii. Pred bilo sto da pocnes, mora da se smiris i da prifatis deka mora da smenis nesto vo nacinot na ishrana i ziveenje. Prvo, mora da se zapamtat nekoi osnovni pravila:
1. So drasticno namaluvanje na vnesot na hrana, se usporuva metabolizmot i slabeenjeto odi mnogu sporo bidejki organizmot se brani od novonastanatata situacija i trosi samo neophodno, t.e. minimum.
2. Mora da se presmeta tvojot BMR i prema nego da vnesuvas dovolno kalorii (bez razlika na koja dieta si)
3. Da vovedes fizicka aktivnost. Ako ne mozes nisto drugo vo momentov, barem 1/2-1 h prosetka dnevno.

Sfati go noviot nacin na ishrana i ziveenje kako normalno nesto. Ne postoi nacin - sega 3 meseci ke slabeam, posle pak ke jadam. Samo jo-jo efekt ke si napravis, t.e. ke vratis i poveke kg. od toa so ke simnes.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, TIFANI, Molly, Tara

Ре: Кардиолошка диета 29 Мар 2011 13:18 #126311

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Соле, како пројде вчера?
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sole

Ре: Кардиолошка диета 29 Мар 2011 14:29 #126369

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
Па, не поминав лошо, издржав до крај. Е сега ме боли глава мнооогу, ама не ќе да е од диетата, зашто ме боли уште од неделата сабајле и еве трет ден никако не престанува. Сигурно е од времево. Друга работа, неможам да јадам кисело млеко. Јас воопшто не пијам млеко, не јадам млечни производи скоро ич. Јогурт почнав да потпивнувам кога останав бремена, каснувам по малце сиренце и кашкавал и толку. И многу голем проблем ми беше киселото млеко вчера. Дури не го ни изедов цело. Па од денес продолжувам со павлака, па ке видам какви резучлтати ќе има. мИслам дека ке биде добро, дај боже да издражам до крај. Инаку не осеќам глад нешто многу. Двопек и чај ми е ОК, за појадок, а плус вчера за вечера некако убаво се најадов, фино се чувствував.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Tara

Ре: Кардиолошка диета 29 Мар 2011 14:34 #126370

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
И јас ич неможев киселото млеко, ама му најдов финта, го мешав со вегета па по ок ми беше :)

Уф како ве читам се се мислам дали од понеделник да ја почнам :unsure:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кардиолошка диета 29 Мар 2011 14:44 #126376

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
мама ане , јас ни со вегета нема да можам, никако не можам да го поднесам мирисот на млеко. Само тоа ми е проблем во диетава. Да видам денес со павлаката како ќе поминам. А и гледав во диетава има еден ден 125 г сирење да се изеде за ручек. И со сирењето незнам како ќе биде, ама ај ќе се помачам малку. Инаку мислев дека жива гладна че бидам ама не, убаво се издржува.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кардиолошка диета 29 Мар 2011 14:48 #126377

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Зависи колку си дисциплинирана :) Јас сирењето си го јадев, некогаш си го заменував со кашкавал, а и киселото млеко го заменував со овошен јогурт :) Месото со риба туна :) Си правев некои комбинации за полесно да ми биде :)
Аман веќе овие килограми, ама сум приметила како стареам, потешко слабеам :( Сепак мора многу движењеее
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кардиолошка диета 29 Мар 2011 15:16 #126390

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Соле, најверојатно организмот си се навикнува на гладта и таа не се чувствува толку. И да се почувствува, со чаша вода или чај поминува. А за павлаката земи некоја со мала масленост. Или пробај од Активија со житарици.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кардиолошка диета 29 Мар 2011 15:25 #126391

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
Па и јас така планирам мама Ане. Со мали отстапки а сепак да се држам до диетава. Денес ако не бива со павлака, ке пробам и со овошен јогурт, кашкавал наместо сирење, за месото дека го имаш менувано со туна прочитав погоре и така и јас планирав за да си олеснам. Се сложувам дека мора и физичка активност, како старееме се потешко слабееме ама тоа е. Во суштина и јас сум против овие ригорозни диетиа,ама овие 6 кг никако да мрднат ни доле ни горе. па затоа се решив за оваа диета за побрзо да симан барем некое килце па после најверојатно продолжувам со броење калории.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кардиолошка диета 31 Мар 2011 13:50 #127011

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Соле, како си? Како ти оди со диетава?
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sole

Ре: Кардиолошка диета 31 Мар 2011 14:08 #127016

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
До сега супер се држам Маја. Првиот ден ми беше најтешко,сега се чувствувам супер, полна со енергија и не чувствувам глад. Што е најбитно се осеќам некако полесно ама сеуште не се мерам, рано е. Е сега правам и отстапки, наместо кисело млеко јадам павлака, а секаде каде што има месо јадам риба.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Tara
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.