Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: УН Диеталки

Ре: УН Диеталки 12 Ное 2013 07:22 #245594

 • mama 26
 • mama 26's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
Ајде еве ме мене прв ден вчера протеински:
Поручек 1 јаболко,Ручек 2 парчина сирење со една чаша супа,а вечерата ја избегнав пред тоа каснав едно колаче кај комшивката,од старт прекршок но кој да одолее :kolace: ,но овој пат не се предавам се решив ке одам до крај.
Животот е прекраток-живеј го,не ми се мешај во мојот,јас го живеам секој ден како последен,а ти како сакаш.
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 13 Ное 2013 03:15 #245615

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
 • Карма: 115
За мене денес е најубавиот ден зошто има благооо ;) Вчера вечерта ме фати некоја криза па си легнав :) Денес ќе ручам макарони со томатело, лукче и печурки, а за вечера мммм се што ќе најдам дома благо :kez: и се разбира ред темно чоколадо :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 13 Ное 2013 04:31 #245620

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Vcera JH den jadev spageti so pecurki, modar patligan, tikvica i soja sos. Vecerta mu go izedov na sinko kinder jajceto :laugh: I onaka samo radi igrackite gi otvara i ne gi jade posle, pa da ne bacamo mama si go izede :P Soja sosov neznam kade pripaga ama jas vo se si go stavam mnogu mi se vkusni jadenjata so nego. Denes mi e proteinski den ke jadam pleskavica so salata, a utre zelka mangzicka. Minatata nedela izgubiv 1 kg, ke vidime ovaa, vo princip sakam 4 kg da simnam dosta mi se. Od 64 na 60.
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 13 Ное 2013 18:26 #245636

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
ај добра вечер. -4кг за 13 дена. нема лабаво, дојде јајцето на газот. 3 пати неделно вежбам, многу ми прија. не забушавам ич, значи се по протокол. не брзам, реков зимава ќе топам. од дома се исфрлив. храна, грицки... децава плачат ама ич не ми е гајле :lazygirl: реков, ќе бидам себична и ќе ме пратат мене со исхраната. и баш фино, чоколадо немаат пробано 10 дена. имам и поддршка од мм, ми пратил линк каде е објаснето дека со секс се кинат 500 калории :muahaha:

денес ми беше протеински ден. сабајле тањир овошје, за ручек пилешки стек со цвекло, морков, репка. за вечера, туна салата. и то.
Последна промена: 13 Ное 2013 18:27 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 14 Ное 2013 03:37 #245645

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Не знам зошто, но стално ја потчитнувам оваа тема иако не сум за во клубот на диеталките. Веројатно затоа затоа што пак аспектот на одржување на килажа, добар изглед и добро здравје ми бил секогаш многу битен.

Ве поддржувам да истраете, но дефинитивно покрај диетите вклучете физичка активност, еве Мама Васе си го фатила редот :OK:. Вежбањето или било која друга редовна активност (може и пешачење) не само што ќе помогне во согорување на вишокот калории, но навистина го преобликува телото.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 14 Ное 2013 05:41 #245649

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1245
 • Thank you received: 868
 • Карма: 5
Мама Васе како тањир овошје???
Па јас само ради оскудниот доручек од 2 овошки не ја држам диетава. Станувам многу рано уште пред 7.Во 9 веке крчи стомаков и со 2 овошки нема шанси да издржам до 2 до ручек.
Може овошје колку сакам???
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 14 Ное 2013 06:24 #245653

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Katerina jas na tvoe mesto voopsto ne bi se ogranicuvala so ovosjeto, e sega nemora da zemes da jades banani ama ovoj period ispeci si tikva krusa jabolka jadi si kolku sakas, samo pred rucekot ovosje ne treba da jades dva saati. Nemozes ti odednas da se naviknes od jadenje da premines samo na dve ovoski. Jas pisav pogore ja drzam dietava eve veke dve nedeli bidejki vezbam i dojam sabajle jadam pahuljici so mleko i banana i posle si jadam kolku sakam ovosje edna krusa jabolko tikva pecena dve tri parcinja i ne go drzam ovosniot den i pak uspeav za edna nedela da simnam 1 kg a nemam mnogu za simnuvanje od 64 do 60 sakam da stignam. Taka da voopsto ne mu se sekiraj jadi si ovosje kolku sakas sabajlecki barem na pocetokov dodeka se naviknes na dietata.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: УН Диеталки 14 Ное 2013 07:00 #245656

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Lele devojki jas ve vikav, ve vikav da mi pravite drustvo... I ja resiv cela nedela, ne mozam usta da zatvoram, po cel den melam nesto, dali e PMS ili sto e neznam ama mi e strav na vaga da se kacam, tolku se macev za tie 5kg I sega sigurno sum gi nadoknadila za 5 dena.
Od utre se vrakjam vo vase drustvo I toa pocnuvam so ovosen den, mecka strav mene nestrav :laugh:
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 14 Ное 2013 07:30 #245659

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Katerina81 wrote:
Мама Васе како тањир овошје???
Па јас само ради оскудниот доручек од 2 овошки не ја држам диетава. Станувам многу рано уште пред 7.Во 9 веке крчи стомаков и со 2 овошки нема шанси да издржам до 2 до ручек.
Може овошје колку сакам???

Majsi ke ne iskara sea od nekoja strana deka ne e ova spored pravilnata UN, ama koga nemam uslovi da jadam na rabota rucek, podobro e da jadam ovosje na nekolku saati do rucek, otkolku mrtva gladna da sedam i beter da go usporam metabolizmot. MM ja drzi dietava i nemu mu stavam poveke ovosje za na rabota 4-5 mandarini i banana cat pat.

Na strana od UN, a vo kontekst na ovosjeto, drugarka mi idese vo Vita diet - e sega neli tamu se prilagoduva spored krvna slika itn, ama poentata mi e deka i nea i davaa da jade i do kilo ovosje do rucek.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 14 Ное 2013 09:22 #245664

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1245
 • Thank you received: 868
 • Карма: 5
Исто и моја другарка идеше во Вита клуб и го имаше потполно истиот распоред на денови и истите правила како и УН диетава...само што до ручек можеше да изеде кило овошје и да испие 1,5 л. вода. Тоа до кај 14.
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 14 Ное 2013 09:50 #245665

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Јас кога ја држев диетава не се ограничував на 2 овошки, јадев овошје колку ми се јаде во еден оброк. Пред и после вода, чај и во 12 ручав.
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 15 Ное 2013 03:11 #245694

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
 • Карма: 115
Како сум се програмирала вчера на овошниот ден, просто сама се изненадив :) Јадев 1 банана, 3 портокали, 1 патлиџан, 1 јаболко и 100 грама лешници. Денес малку ме боли глава ама може од времево е, не од диетата :kez:
Денес на мени: Јаболки 2, дежурна сум на работа па незнам дали ќе имам можност месо да јадам, ако не јогурт овошен ќе си земам, ќе видам.
Ама поубаво се чувствувам деновиве и повеќе пешачам
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 15 Ное 2013 18:30 #245728

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
мајси нема право на глас деновиве :opaa:
околу овошјето, јас не се ограничувам. мојава снага нема капацитет да издржи до 16ч. само со две круши. ме фаќа нервоза, ме боли глава и желудник. заеби таква диета. јадам колку ми се јаде, знам и по некој апетисан да грицнам. до денес, за 15 дена -6 кг. ама, вежбањето игра најголема улога. е, не се познава кај мене многу, зошто има за симнување бајаги. ама вчера пантолоните без да ги откопчам, ги соблеков. другарките ми викаат дека дефинитивно имам швалер фатено :lazygirl:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Зока

Ре: УН Диеталки 17 Ное 2013 19:30 #245769

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Mama Vase wrote:
мајси нема право на глас деновиве :opaa:


Priznavam :X
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 18 Ное 2013 03:45 #245777

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
E zenski jas denes vi se vrakjam :shop: sose site moi +2kg od pred edna nedela :mdf:
Posle dva dena so gosti I jadenje pienje krajno vreme mu e da se stavam na rezim.
Denes proteinski den: pojadok dve jabolki, rucek selsko meso (kje probam dA proberam samo od pileskoto mevce ama ako uspeam :angel: )
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 18 Ное 2013 05:55 #245783

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Jas sum deneska JH den, veke dve nedeli pominaa ke se meram deneska da vidam dali uste nekoj gram imam simnato :P Deneska domasna pizza samo so kecap pecurki modar patligan i tikvica. Kazete mi dali znaete dali treba da gi obaram prvo tikvicata i modriot patligan ili direktno na pecenje?
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 18 Ное 2013 06:18 #245785

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Tikvicata ne mora, isecena na tenki ploski (so lupalka za kompir na primer). Sum ja stavala taka na pizza. Za modriot patlidzan ne znam.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cuvce

Ре: УН Диеталки 19 Ное 2013 08:54 #245872

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
Eve me I mene povtorno kje ve druzam. Pred dve godini ja drzev dietava na dva navrati I iako ne se pridrzuvav tocno sepak izgubiv 15 kg naednas po zavrsuvanje na dietata. No togas zabremenav I eve me posle 3 meseci od poroduvanje uste sum so ista kilaza 77. Minatiov mesec praktikuvam casa topla voda na gladno, pojadokot cesto I go preskoknuvam, jadam pomali obroci I pijam mnogu tecnosti. Denes pocnuvam I naredno merenje planiram po 90 dena:-) maliot e na ekskluzivno doenje I se nadevam nema da e problem dietava, I oanaka ako jadam meso ne jadam kompiri ili makaroni samo so kecap.. kje vidam so ovosniot kako ke bide. Uspesno na site I ubava druzba:-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 19 Ное 2013 14:38 #245886

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
 • Карма: 115
Јас уште сум на диетава ама имав мали грешки, е јбг сега време на слави родендени, мора малку да прекршам :) Битно полека ама сигурно да слабеам ;)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 20 Ное 2013 03:31 #245901

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Dve nedeli - 2kg :nanana: Dobro teram voopsto ne mi e tesko mozebi deka ne go drzam ovosniot den, vcera proteinski jadev sarska pleskavica, deneska skroben ke jadam turlitava. Najvkusna mi bese picata so kecap pecurki modar patligan i tikvica, utre pak takva nekoja kombinacija ke si napravam. Here we go week 3 ....
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 09 Дек 2013 10:57 #247227

 • jana81
 • jana81's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Карма: 0
здраво диеталки. Ајде и јас да се придрузам кон диет-клубот, со УН диета.денес мие скробен ден(ма да вчера некако многу измешав ама ај)
доручек:мандарини, покасно едно парче печена тиква
ручек: супа без тестенини, тавче ориз со марула салата
вечера: само салата ке биде.

Инаку втор пат ја држам оваа диета ама некако овој пат страв ме фаќа, дали ке издржам. многу сакам да си вечерам посебно смоки, чоколадце и такви работи. Знам ке правам прекршоци ама ке се трудам тоа да биде што поретко.
Поздрав до сите диеталки
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 24 Дек 2013 01:26 #247561

 • Bubpce
 • Bubpce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 47
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
E pa dami, ete me I mene vo ovoj tesno-sirok krug za in dieta :-) Jas sum vo posirokiot :-) inaku Jas Denes sum na ovosen den, I gladns suuuum. Dietata samo sto ja pocnav taka da za rezultati e rano. Sakav I da vezbam ama vreme nekako tesko naogam iskreno. Utre proteinski den....planiram pilesko I domasna supa so tikvica I morkov :-) ojjjj
mi se jade lugeee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 13 Апр 2015 14:58 #254046

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Јас од денес ја почнувам оваа диета. Време е. :) Ја разгледував протеинската диета, но бидејќи не сум нулта крвна група и не можам да јадам толку многу месо, излезе од игра. Најубава диета ми е оваа. :)

Денешно мени

Појадок:
- 2 портокали
- 2 јаболка

Ручек:
- 2-3 варени јајца
- супа од коцка
- зелка-салата

Вечера:
- 1 варено јајце
- супа од коцка
- зелка-салата


Планирам да не јадам леб воопшто за да има побрз и подобар ефект. Меѓу оброците ќе пијам повеќе течности (чаеви без шеќер, вода, вода со лимон и кафе).

Има некој друг заинтересиран за дружба тука и поголема мотивација и поддршка? :)
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 24 Апр 2015 12:36 #254111

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Ova ne e UN dietata. Taa dieta si ima odreden redosled po denovi spored sostojkite - jaglehidrati, proteini...ne se meshaat
a pojadokot e sekogas ist - dve parcinja ovosje
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi

Ре: УН Диеталки 29 Апр 2015 19:19 #254169

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Е, така де, Sister. Не се мешаат состојките. Не знам каде погоре си видела дека се измешале... :) За овошјето, знам дека треба 2 плода, но јас понекогаш си каснував + 1/2 (овошјето не дебели и здраво е). Сега не сум на УН. Не дека не можам, но од определени причини се прават отстапки. Друго е кога сам ќе си планираш, друго е кога тој што живее со тебе, сака да јаде друго (не е на диета), па мора за него посебно да подготвуваш... Позитивно е тоа што почнав да одам на аеробик и се чувствувам подобро. Сега планирам да постапувам поинаку. Ќе зготвам некоја манџа, на пример со компири и месо... Едниот ден ќе ја јадам течноста со месото, а другиот ден со компирите, па пак нема да има мешање на намирниците, ќе биде како УН. На овој начин - двајцата ќе сме задоволени и нема да се мислам што да направам, ќе биде и здраво и ќе одговара за двајцата. Ако и ова не успее - манџичка колку за 1 човек, а за мене 1 шолја коцка супа + сиренце (протеински ден), варен компир (скробен ден) и тестенини (јаглехидратен ден) и решен проблем. :P Има за се` решение, само треба да се размисли. ;)
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот