Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: УН Диеталки

Ре: УН Диеталки 26 Мар 2013 03:40 #235695

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Клечкароска панцероти може ама или празни или со кечап само. Може и со спанаќ ама урда не. :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: клечкароска

Ре: УН Диеталки 26 Мар 2013 03:41 #235696

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Па урда не смееш овој ден, урдата е белковина и може само на протеинскиот ден. Направи си ги само со спанаќ :gotvi:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: клечкароска

Ре: УН Диеталки 26 Мар 2013 03:43 #235698

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Сабајлечки сите диеталки на рапорт :P

Вчера имав протеински ден

Д: 1 јаболко
Р: конзерва сардина со леб
В: риба со марула салата и двопек
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 26 Мар 2013 03:58 #235700

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Eve me menena raport.......nisto od prviot den se iznakrkav se i sesto.
Aj od denes....valjda :sram:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 26 Мар 2013 08:04 #235727

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Mene denseka mi e prv proteinski den od dietata i edvaj cekam da dojde rucek vreme da jadam tuna i marula salata so mlado kromidce :glad: .
Lele kolku bev gladna vcera, si legnav uste vo 9 casot oti mslev dea ako ne zaspijam ima cel frizider da go ispraznam, ma kakvi bademi, soncogled, portokali se zivo zbutav vo mene i pak mi se jadese.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 26 Мар 2013 17:11 #235762

 • клечкароска
 • клечкароска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • presrekna majka na prekrasen sin i preubava kerka
 • Теми: 100
 • Thank you received: 42
 • Карма: 0
D: 2 jabolka
R: belo orivce so mlado kromitce mhmh
V: krastajce salata

Minatiot JH den zaborajv da kasnam cokolatce, pa ODVAJ CEKAM da dojdi utre da kasnam. Ima vo Tineks edno cokolado za gotvenje, Menaz mislam deka se vikase. Preubo e!!!! :srce: :loveya: Ke go sonvam vecer
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 27 Мар 2013 05:18 #235785

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Ја читам темава од почеток, некаде до 42 страна сум и баш е мотивирачка.
Инаку јас вчера малку згрешив, за вечера наместо риба, леб и салата, јас јадев риба, леб и пита со праз :sram2: . Ама што да правам, малку риба беше останато и гладна бев.
За денес си спремив спанаќ со ориз со салата патлиџани. Не знам спанаќот како ќе го јадам без кисело млеко, се надевам дека ќе биде вкусен.
Е поручек ќе биде малку тешко, ќе одам на гости, сите ќе јадат, а јас вода. :(
Инаку јас и со чајот правам прекршок секој ден, отсабајле пијам чај од липа со 1 лажиче мед, ама ова не можам да го отфрлам сега за сега.
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 27 Мар 2013 05:51 #235787

 • Milena Mici
 • Milena Mici's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Карма: 0
Сакав да прашам дали е дозволено нешто да се каснува измеѓу трите оброци...односно дали може ужинка на пример како зеленчук, јаткасти плодови??? И дали може да се пие постојано природно цеден сок или строго само кафе чај и вода???
Ви благодарам
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 27 Мар 2013 18:18 #235844

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Kasnuvanje izmegju obroci ne e dozvoleno, osven vo vitaminskiot den koga nemas klasicni obroci. Isto taka sok ne e dozvolen.

Jas vcera imav skroben den koj go isterav ok, a denes na jh den imav na meni
d: portokal
r: spageti so sos od domati, luk i maslinki
v: isto so rucekot
Temno cokolado nemav doma, pa ne kasnav nisto blago
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Milena Mici

Ре: УН Диеталки 28 Мар 2013 04:35 #235856

 • клечкароска
 • клечкароска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • presrekna majka na prekrasen sin i preubava kerka
 • Теми: 100
 • Thank you received: 42
 • Карма: 0
pancerotite sum gi pogodila ko majstor! bez urda, samo so spanakj. arno ama veceerta pusta strv: namesto samo edno redce temno cokolado, kasnav dve :sram: :sram2:

aj denes e vitaminski i mozi nema da se seti :dry: :unsure:
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 29 Мар 2013 02:54 #235936

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Vcera go resiv JH den, neznam vekje sto sve ne izedov, kolku se nerviram :zid: a taman pocnav da gubam na kilaza. Mada se sto izedov bea jaglehidrati B) , ajde nema veze deneska mi e vitaminski den i odsabajle sum naumila da ne prekrsam ama so nisto, ima da gi simnam tie 7 kg pa ako treba kje se zaklucam vo prazna soba.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 29 Мар 2013 03:42 #235941

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
:hello:

Вчера витамински ден, го издржав некако ;)

Сабајлечки земав 1 јаболко, па 1 банана, после изедов 100 грама лупен сончоглед, 1 салата од марула и маслинки (смеам масинки да јадам?!) и 1 салата од цвекло.
И денес сум 1 кг помалку :nanana:
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 29 Мар 2013 04:16 #235943

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Јас вчера ЈХ, вечерта си каснав 3 топки сладолед :glad: Ама гладна сум бе луѓе, ми кркорат цревава :tazna: Ајде, се надевам ќе се мотивирам утре кога ќе се измерав. Денес витамински, почнав со 2 банани, па ќе терам ананас, киви, јаболка и некоја салатка. Си носам и лешници, ореви и суви урми 100гр. само незнам дали се одеднаш да изедам како еден оброк или цел ден по малку?
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 30 Мар 2013 05:23 #235997

 • клечкароска
 • клечкароска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • presrekna majka na prekrasen sin i preubava kerka
 • Теми: 100
 • Thank you received: 42
 • Карма: 0
ili mi e rsipana vagata ili sum 2 kg oslabena za 10 dena????

mozno li e??

:jeee: :ajde: :nanana:
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 31 Мар 2013 10:39 #236080

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Mozno e, mozno e bravo :)

Ja nisto od unkata, pred dobivanje sum i se nesto mi se jade :poimnemam: Aj uste edna nedela i ke se fatam za ozbilno cesen zbor :da:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 31 Мар 2013 11:36 #236089

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Bravo Kleckaroska :ajde:
Kaj mene denes jh den

d: portokal
r: makaroni so domati i maslinki
v: kadaif

vekje se osekjam polesno i poubavo
Последна промена: 31 Мар 2013 11:40 by Marge.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: клечкароска

Ре: УН Диеталки 31 Мар 2013 16:32 #236108

 • клечкароска
 • клечкароска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • presrekna majka na prekrasen sin i preubava kerka
 • Теми: 100
 • Thank you received: 42
 • Карма: 0
Fala, Sanja!

Uste poveke si se motiviras koga gledas deka odma ima efekt. Duri i MM mi rece deka se poznavalo na mene! Dodusa normalno prvo vo liceto slabeqam jas, kade sto ne treba, a gazot najposledno mi se topi. Sto znaci imam uste 80 dena da go smalam :smee1:
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 01 Апр 2013 03:24 #236134

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Добро утро УН-ки. Јас сум 11ти ден, веќе 3кг минус (се мерам сабајлето по витаминскиот ден) и супер се осеќам. Ме фаќа криза на моменти, ама желбата е голема, мора да издржам! Денес ЈХ, за ручек сендвич со ајвар и салатка, за вечера незнам сеуште. Криза ме фаќа кога ручекот ми е покасно или кога имам голем размак меѓу ручек и вечера, кога јадам редовно ок е.

Мајси те читам негде пред 2 години дека си ја правела диетава, после тоа како тераше, се одржуваше или врати некој кг?
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 01 Апр 2013 03:55 #236138

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
mamaAnita wrote:
Мајси те читам негде пред 2 години дека си ја правела диетава, после тоа како тераше, се одржуваше или врати некој кг?

Da simnav dosta okolu 11-12kg mislam, ama posle toa go terav i odrzuvanjeto. Ete kolku vreme pomina i jas ajde da kazam deka ako normalno jadam se uste ja imam istata kilaza. No tie sto me znaat, znaat po kolku jadam(na primer po celo francusko lepce ili po dva leskovacki sendvica i taka :sram: ) taka da +2-3kg i ne e tolku strasno.
No koga sakam da se dovedam vo red i da gi simnam i tie 2-3kg ja pocnuvam UN-kata i za nedela dena ja sum nova.
67-68kg kaj mene na moeto telo i ne e tolku strasno izgledam super, ama jas od vreme na vreme si sakam da sum si i 65 ama nikako podolu izgledam loso u faca togas. Ednostavno ko ispiena sum.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 01 Апр 2013 06:48 #236147

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Jas denes se kaciv na vaga sabajlecki i vagata mi pokaza 59kg. Mislev deka ne e tocna i otidov vo edna privatna ambulanta po rabota pa i tamu se izmeriv. So cevli i so jakna 60 kg :kez:
Prosto ne mi e verno deka za dve nedeli sum simnala 5 kg ama ako prodolzam vaka do 19 april kje stanam riba ipol za vo Rim :nanana:
Kako i da e denes mi e JH den i kje si jadam omileno jadenje - spageti so tomatelo i maslinki i za vecera istoto samo prepoloveno :love:
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Marge

Ре: УН Диеталки 02 Апр 2013 05:22 #236171

 • клечкароска
 • клечкароска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • presrekna majka na prekrasen sin i preubava kerka
 • Теми: 100
 • Thank you received: 42
 • Карма: 0
:ajde: elka!

jas devojki imam prasanje: pecurki vo proteinski ili vitaminski den??

denes mi e proteinski den i uste go nemam smisleno menito :gotvi:
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 02 Апр 2013 05:42 #236174

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Печурки може секој ден, освен витаминскиот, тогаш само свежо овошје и зеленчук.
Денес - витамински:
банана
ананас
салата краставица и патлиџан
уште нешто овошје
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: клечкароска

Ре: УН Диеталки 02 Апр 2013 07:43 #236189

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Vcera si se pofaliv i denes odma ja zeznav rabotata :pukanki: trebase da mi bide vitaminski den ama majka mi kupila edna mnooooogu ubava pita so praz, i si se najadov jas pita, znaci go zeznav denesniot den.
Od utre jovo nanovo, nekako ovojpat ne mi odi.
Inaku denes povtorno pocnuvam so vezbanje po pauza od eden mesec pordi operacijata, edvaj cekam.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 03 Апр 2013 04:59 #236260

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Јас вчера витамински, јадев 2пати салата, може така? Некако слабо пијам вода, претходно 1-2 чаши, сега 5-6 чаши, повеќе не можам :(
Денес протеински:
д - 2 портокали
р - 2 јајца, пинџур, 1 кришка леб, патлиџан и јогурт
в- пржени јајца со печурки
The administrator has disabled public write access.

Ре: УН Диеталки 03 Апр 2013 12:53 #236279

 • клечкароска
 • клечкароска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • presrekna majka na prekrasen sin i preubava kerka
 • Теми: 100
 • Thank you received: 42
 • Карма: 0
da ne ostanam i jas ponazad! prv pat posle 13 dena denes ne mozev da se kontroliram i kasnav pola snicla! i sega se mrazam!!! mislev deka otkako so otkazav od kafeto (pred 6 godini) i od cigarite (pred 1 godina i 7 meseci) samo ke mi treba malku motivacija za da se sredam so dietava. i se si pocnav super do denes. ne deka ke se otkazam, bas naprotiv od utre uste po rigorozno ke se pridrzuvam, ama se razocarav vo sebesi. Na angliski vikaat I fell off the wagon :D
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.