Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Здраво слабеење со броење калории

Ре: Здраво слабеење со броење калории 03 Мар 2011 17:16 #118947

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
ЗЗ и Дамјана ве молам за еден совет . :love:
На пример кога приготвувам нешто било да е ручек или колач или нешто месам , би требало најпрво секоја намирница која ја користам да ја извагам во тежина па да одредам колку калории има во секоја од нив па кога се ке се приготви се рачуна вкупниот број на калории и така се одредува колку калории има во тој оброк ? Па потоа ако се изеде на пример 1/4 од оброкот кој е приготвен тогаш тоа е тој вкупен внес на калории кој сум го внесла со тој оброк ??или на пример ако се изеде околу 200 грама од тој оброк тогаш пресметувам колку процентуално се тие 200грама од вкупната калориска вредност на тој оброк??? :wtf:
И дали се зема во предвид губењето на калоричноста во текот на пригорвувањето , варење или печење?


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 03 Мар 2011 17:23 #118953

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Vaka jas pravam. Bidejki najcesto kal. vrednosti se za namirnici, sekoja namirnica ja meram pred upotreba i taka ja racnunam nejzinata kaloriska vrednost. Vkupniot zbir e i kal. verdnost na jadenjeto. (So termickata obrabotka toa ne se menuva, tuku se menuva sostavot - % na voda, mrsnotija dodadena i slicno).
Najtocno e da go izmeris prigotvenoto jadenje, pa potoa tvojata porcija i taka da ja presmetas kal. vrednsot na tvojot del. A polesno (taka jas pravam) - delam polovinka ili tretinka i otprilika racunam kolku ima vo mojot del. Tocnosta vaka e nad 90% sto e dovolno :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elijana

Ре: Здраво слабеење со броење калории 03 Мар 2011 20:07 #119010

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
И ја радим као Дамјана..измерим све, израчунам укупну калоријску вредност и поделим на број порција..тако је најлакше, а што каже Дамјана, грешка је минимална..:)
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elijana

Ре: Здраво слабеење со броење калории 03 Мар 2011 20:29 #119023

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Јас ве подржувам во слабеењето со калории, но сепак сметам дека ова можат да го применуваат послаби жени, луге односно, кои вежбаат и се повеке време во движење, заради одржувањето на тежината, а не и други кои сакаат да ослабат повеке од 5 кг.

Бидејќи 1 калорија од јаготка не е исто со 1 калорија од чоколадо!!!

:love:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 03 Мар 2011 20:41 #119031

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Буби, мршављење уз бројање калорија је најздравији начин мршављења, без обзира да ли треба да се скину 2 или 22 киле..
Наравно да није иста та калорија из јагоде или чоколаде, али поента је управо да се промени начин исхране и стекну здраве навике за читав живот..

Иначе, чоколада је здрава намирница и у малим количинама може да се конзумира свакодневно..оно што треба избацити су производи од белог брашна, шећер и сухомеснате производе..и све здраве наминице лепо распоредити у пет оброка..
Нема глади, нема одрицања, нема нервозе, нема штете по здравље, а килограми се топе..познајем жену која је овим начином скинула 33 кг и човека који је скинуо 42 кг, а при том нису били гладни, а остали су здрави и витални..:)
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 03 Мар 2011 20:43 #119034

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
E ova bas ne drzi. Na srpski forum citam za 1 covek koj ima 46 godini i od 125 namalil na 95kg so reguliranje na nacin na ishrana. I kade pisuva deka ne e vazno od kade se kaloriite? Ako primetuvas vo menijata so gi pisuvam, cokolado ili nesto slicno e svedeno na epten minimum, a dadeno e akcent na zelencuk, nemrsni mlecni proizvodi, zitarki itn.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 03 Мар 2011 20:44 #119036

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Е сега морам ова да го кажам..вчера и јас направив нешто со броење на калории :jupi: :jupi: Ма си најдов табелки некои..ма некои табели за кои активности колку калории трошат..и знаете што..Жими се ноќта сонував како бројам калории..:muahaha: Неверојатно..Иначе девојки, алал вера за ова што го постирате тука..Баш сте цареви!!!Јас веќе кажав дека мм е така погабаритен, па вака почнувам да го слабеам..јас не сум толку проблем..али он лелееееее мамо. :skok: Фала ви ЗЗ, Дамјанче и сите тука на темава :guskanje:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 03 Мар 2011 21:37 #119070

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
:jupi:
Ajde povezbaj malku, pa posle ke prepisuvame recepti od tebe Ananda. Bas sakam drugarce, da razmenuvame iskustva.
Inaku sega se osekam nekako ispolneto - znam deka dobro nesto pravam. A ne kako prethodno, koga broev kolku dena sum na neprirodna ishrana.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Здраво слабеење со броење калории 03 Мар 2011 21:48 #119076

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
па и да знаеш дека на сите тука ни правите многу добрина со ова..Гледајќи ве, човек се мотивира и што е најчудно...еве..Јас изјавив дека не сум на диета, ама ова не е класична диета кај што треба да внимавам да не измешам некој ден со друг, некој продукт шо не треба или такви работи. Овде се си јадам..ама стварно, на почеток делува многу страшно..си викаш ќе забегам сега нонстоп математики..Ама кога човек, црно на бело ќе си запише и израчуна колку се изел дента :what: :what: Е тогаш лелеееее како ќе му стане јасно и ете мотив. Имам мнооогу да учам на темава, ама па имам одлични учители :guskanje: Уште еднаш фала ви од срце за советиве...и ќе пишам некој рецепт ко ќе се уходам. И да, секоја намирница која ја купуваме на неа си има калорични вредности, колку од тоа се масти, колку протеини бла бла бла..Убаво е човек одвреме на време да ги гледа и да биде свесен што внесува.. :guskanje: :guskanje:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 05 Мар 2011 14:46 #119578

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Denes se merev po pravilo - sabajle bez obleka. Vagata ojde na 71.5 :) Ne mi se veruvase. Na tikerot ke pisam 72, da ne se vrati denovive nesto. Neli Procka, blabla :)

ZZ :srce:
Последна промена: 05 Мар 2011 14:48 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, Mama Ane, Adelle, TIFANI, Ананда

Ре: Здраво слабеење со броење калории 05 Мар 2011 14:51 #119579

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Браво на сите за упорноста :guskanje: Јас кога држев диети успеав да ги научам сите продукти кое колку калории има и до ден денес имам лоша навика што и да купам гледам калории знам се колку сум изела во текот на денот пресметки во главата еден куп :zid: за да не се толку замарам со килажата немам вага :zelen: и онака од око и од фармерките знам дали имам накачено или симнато а да имам вага би седела цел ден на неа па дури и по пиењето на вода :zelen: хах ретко се мерам затоа што така барем не мислам дали е многу или малку јадење :zelen:

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
Последна промена: 05 Мар 2011 14:52 by Chocolate.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 06 Мар 2011 01:19 #119745

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Дамјана, немаш појма колико ми је драго што ово читам..а сети се колико ми ниси веровала..
Овај принцип исхране уствари и није дијета, то је здрава исхрана и желим ти од срца да те здраве навике усвојиш заувек..наравно да нећеш увек бројати калорије, али веруј ми да уђе под кожу и напамет све знаш колико чега, шта..

Твој метаболизам се лагано убрзава јер навикава да добија редовно храну..кад средиш проблем са ногом и кад убациш мало више физичке активности, биће све турбо..али и овако је упер..још само мало и твој БМИ иде испод 25..:jupi: :jupi: :jupi:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Здраво слабеење со броење калории 06 Мар 2011 21:19 #119906

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Da, iskreno ne bev zapoznataso detalite okolu broenjeto kalorii. Imav samo povrsni informacii. Sega navistina se chuvstvuvam relax, slabeam, jadam zdravo, ne sum gladna ... A najvazno od se e sto ne osekam nekoj pritisok deka toa smeam, toa nesmeam. Znaci se' smeam, ama ako e visokokaloricno - samo malku :) I eve, za praznici "krsam" dieta. Denes jadev mesan zelencuk, pecurki, nekolku kompircinja i jagnesko meso. Kasnav i dr. raboti, ama od se po malku. Znam deka ova ne e bas najispravno, ama pak ne dozvoluvam da odam nad 1600-1700kcal dnevno, pa taka kontroliram kilaza.

Samo zal mi e sto nikoj drug ne se nafati da mi prai drustvo. Ne ste svesni sto propustate - lapate i simnuvate kg ;)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane

Ре: Здраво слабеење со броење калории 07 Мар 2011 00:50 #119933

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Дамјана јас ќе ти се придружам набрзо, за две недели :) Веќе и си ископирав се што закачуваш тука. Ми треба мене психичка подготовка, иако и мене ми изгледаше сложено на почетокот, ама веќе полека влагам во шема :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 07 Мар 2011 00:51 #119936

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Damjana, i meni je zao sto ti se jos neko nije pridruzio..ali znas kako, uvek su privlacnije one nazovi, carobne dijete..

To sto si se malo opustila, nema puno veze, samo gledaj da to ne traje predugo i da ne prelazis TDEE..
Nekad to podizanje unosa jako pozitivno deluje na mrsavljenje, prosto zbunis organizam..:laugh:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 07 Мар 2011 00:57 #119942

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Od utre prodolzuvam so dietalnata ishrana. Za dorucek ke jadam od dietalnata gibanica na ZZ, samo ne 1/6 tuku 1/8. Ako nekoj saka da ja pravi, neka racuna da ja pravi pred samiot obrok, t.e. da se jade topla. Oti posle e testo :) .
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 07 Мар 2011 01:08 #119948

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Damjana, pa meni je svaka gibanica bljak kad se ohladi..i ona masna,,ustvari, ta masna, a hladna mi je jos gadnija..:laugh:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 07 Мар 2011 13:22 #120050

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
I pokraj vcerasnoto lapanje, denes uste sum 71,5kg ;) Odime ponatamu - do besvest :) Se nadevam za 10-tina dena pod 70. ziveam za toj den :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 07 Мар 2011 14:00 #120060

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Damjana wrote:
Od utre prodolzuvam so dietalnata ishrana. Za dorucek ke jadam od dietalnata gibanica na ZZ :) .


Damjana ke moze li recept od dietalnata gibanica :hug:
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 07 Мар 2011 14:34 #120071

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
Tifani Ja ima receptata za gibanica na prvata strana od temava :hug:


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: TIFANI

Ре: Здраво слабеење со броење калории 07 Мар 2011 14:41 #120073

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
thanks twins,ja najdov :cmok: ,ja imam i jas praveno,mislev deka e nekoj drug recept.
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 09 Мар 2011 14:18 #120764

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Posle praznicive, denes pak pochnuvam da se pridrzuvam na dietava. Seuste sum 71.5-72 kg. Ne sum otisla nagore, toa e najvazno :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 10 Мар 2011 01:51 #120971

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Denes otkriv nesto interesno koe sakam da go spodelam so vas. Imeno, zelenata salata moze da ja zacinime so sos namesto klasicno so maslo, kiselina i sol. Recept za sosot:
- senf
- 1/3 jab. kiselina (kolku senfot)
- 2/3 voda
- sol, biber po zelba
- Moze da se dodade i dr. zacin po zelba (luk, kromid, magdonos ...)

Se' se miksira i se dodava vo salatata. Probajte, super e.

Jas denes napraviv salata od zelka na ovoj nacin i bas bese ok, a kalorii minimum.
Последна промена: 10 Мар 2011 01:52 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, Ананда

Ре: Здраво слабеење со броење калории 10 Мар 2011 13:28 #121037

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Recept od vcerasniot rucek:
- 390gr. kompir - 330kcal
- 250gr. pecurki - 40kcal
- 50gr. kromid - 20kcal
- 35gr. maslo - 315kcal
- 2 jajca - 180kcal
- 150gr. k.mleko - 150kcal
- sol, biozacin
Na ogan na 20gr mrsnotija go dinstame kromidot. Koga ke omekne gi dodavame pcurkite sitno iseckani i proprzuvame dodeka pocnat da pustaat voda. Zacinuvame so sol, biozacin, bukovka.
Kompirite se secat na tenki krugovi (ne mnogu golemi parcinja) i se redat vo tavce. Se dodava maslo 15gr., sol, biozacin i voda i se stava vo rerna. Koga kompirot ke omekne, se dodavaat przenite pecurki i se pece uste 15 min. 2 mateni jajca so k.mleko (ili pavlaka) se matat i se prelevaat nad pecurkite. Koga ke porumeni - rucekot e gotov.
Kaloriska vrednost: 1035kcal
1 porcija (1/3): 345kcal

Kako so pisav pogore, salata zelka jadevme bez maslo taka nejzinata kaloriska vrednot znacitelno se namali - dali izedov 50kcal.
Znaci komplet obrok za neceli 400kcal
Последна промена: 10 Мар 2011 13:30 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, Mama Ane

Ре: Здраво слабеење со броење калории 10 Мар 2011 19:16 #121177

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Уште 1 рецепт за low-cal сос. Овој сос може да се користи за салата од краставички, домати, целер, морков ...
- 1 кафена лажичка сенф
- 1 супена лажичка јаб. киселина
- 100мл. јогурт
- сол, бибер, зачини по желба.
Последна промена: 10 Мар 2011 19:18 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ

Најново на форумот

 • No posts to display.