Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Здраво слабеење со броење калории

Ре: Здраво слабеење со броење калории 25 Фев 2011 15:12 #116915

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Дамјана, секоја чест. Имаш голема подршка од мене во ова здраво слабеење со броење на калории сега за сега, а откако ке си ја достигнеш својата тежина, секако и одржување на линијата со броење на калориите.

Секако, оваа метода не е само за слабеење, туку и за подигнување на свеста за тоа колку дневно ни треба а уствари колку внесуваме кога гнетеме разно разни грицкалици пред тв и комјутер.

ЗЗ, одлична тема!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Здраво слабеење со броење калории 25 Фев 2011 15:38 #116927

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Znaci toa mene mi e najvazno - da se osevestam sto pravam!. Sega (seuste ne dovolno) znam sto jadam i kolku toa "tezi". Ako porano nemav pojma deka paketce smoki ima preku 200 kaorii, sega mi e kristalno jasno :) A toa e kolku 2 banani, koi site gi racuname za nesto strasno za debeleenje - neli.
Ne vikam deka 100% ke se pridrzuvam na dietata, ama koga ke prekrsam ke znam tocno kolku sum ppreterala ... Toa mi e najvazno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 25 Фев 2011 18:48 #117011

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Еве најдов еден рецепт за крем салата. Значи може и такво јадење некогаш да си направиме, а да не е многу калорично. Вака оди:
- 450гр. мешан зеленчук варен - 250
- 3 варени јајца 210 (ova mo e malku ???)
- 1 кисела павлака 12% 250
- 100гр. мајонез лајт (Дијамант)286
- 150гр. пил. гради 115
- 4 кисели краставички 10
- сол, лажичка сенф и лимон во желба.
Вкупно 1154kcal. 1 полна чаша од јогурт (150гр салата) - 144kcal.
Бон апетит :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 25 Фев 2011 19:54 #117031

 • Aleksandra
 • Aleksandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
Од каде гледате по колку калории има во разни јадења? Јас гледам еден англиски сајт, почнав да се замарам со броење на калории, онака повеќе информативно, држев диета која за завршив и сега се плашам од враќање на кг па ќе продолжам со ова. А инаку и јас имам мноогу слаб метаболизам пе ќе пробам да го забрзам сега. Демек масло од лен ќе ми помогнело па го купив, и баш ме интересира дали некој го има користено, а да и зелен чај ќе пијам па здравје. Инаку толку ми е бавен метаболизмот што заборавам кога одам во WC :sram:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 25 Фев 2011 20:20 #117046

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Најдобро е да гледаш во локални сајтови. Таму ќе најдеш информации за продуктите кои ги има на нашиот пазар.
И друга работа - кога пазариш провери што пишува на декларацијата. На голем број производи ја има иа калориската и нутритивната вредност.

Меѓутоа, најпрво ммораш да си пресметаш ТДЕЕ и да не одиш преку него.
Гуд лак :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 25 Фев 2011 20:32 #117058

 • Aleksandra
 • Aleksandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
Damjana wrote:
Најдобро е да гледаш во локални сајтови.

Може линк ?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 26 Фев 2011 00:29 #117148

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Imas pp
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 26 Фев 2011 00:49 #117154

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Реков дека нема да се оптеретувам со ова :zelen: ама те молам Дамјана ако можеш испрати ми по пп линк од сајтот од каде ги гледаш табелите. Мм е поприлично дебел и ќе мора кај него да оди бавно и систематски слабеењето..па полесно ќе ми го прифати ова отколку да го терам да биде на класична диета. П.С. Вака ќе му готвам нема ни да знае дека е на диета :laugh: Инаку висок е 174 цм и има 137 кила. Машала машала што би се рекло:zelen:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 26 Фев 2011 01:03 #117158

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Da, masala :)
Vo vakov slucaj mislam deka na pocetokot ke simnuva mnogu kg. Samo treba angazman, da se smeni malku nacinot na ishrana.

Eve nekoi raboti sto treba da mu gi kazes:
BMI - You have a BMI of 45.25.
BMI is over 40 (Obese Class 3 : Morbid Obesity)
Ova treba da go zagrizi :(

BMR-ot mu e 2541, a TDDE - 3050. Od ovde izleguva deka treba da vnesuva 2600-2700kcal dnevno za da slabee. Samo treba da se vnimava na lapnuvanjeto od noga - mnogu kalorii moze da se vnesat taka. Ne e bas izvodlivo toa - nema da znae deka e na dieta.

Okolu tablicite za kalorii - surfnete malku na google. Ima mal miliot stranici, duri i gotovi jadenja so vkupen br. na kalorii i po porcija. Sepak mora vas angazman - ne e mozno nekoj da vi napise samo 3 pravila i gotovo.

edit: Zemav od rakav - 40 godini.
Последна промена: 26 Фев 2011 01:05 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Здраво слабеење со броење калории 26 Фев 2011 01:08 #117160

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Богами и сме загрижени..дури бевме и на ендокринологија да ја изпита работата на желздите. Не велам дека не јаде, но за таа килажа Богами мене ме плаши дека сепак има некое пореметување. Докторите ни рекоа дека се е во ред..па така, он е малку поинертен по ова прашање, ама јас жена како жена - ќе мора работата да ја превземам во свои раце. Јас пак сум висока 165цм и имам моментално 63 кг што ми е многу, ама кај мене е сепак полесно. Ќе посурфам на нет за овие таблици..Фала многу Дамјана и секако браво ЗЗ за корисната тема :hug: :cmok:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 26 Фев 2011 01:17 #117164

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Nema problem.

Eve nekoi nasoki za pocetok:
Presmetajte kolku kalorii ima vo 3 pomali parcinja leb. Znaci meris (ne bi trebalo nad 80gr da e toa) i mnozis so kaloriite za toj tip leb (vo prosek 240-250kcal vo 100gr.). Namackaj gi so nekoj namal, no da ne e prekaloricen (Zdenka lajt, margarin lajt, ...) i pak meri. Razlikata e tezina na namzaot i ke go mnozis so negovata kal. vrednost. I 250gr. jogurt okolu 150kcal (3,2%) i ete 1 obrok :) Moze i krastavicka ili domat da se dodade, toa ne e bas kaloricno.

Prasuvaj kaj ke zapnes :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Здраво слабеење со броење калории 26 Фев 2011 16:24 #117302

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Jas da prijavam - prv pat sum pod 73kg :)
SAbajlevo izmeriv 72.5 i sum pre presrekna. Ne samo zaradi kilazata, tuku i za pravina ishrana i sreduvanje na metabolizmot.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, Adelle, Elijana, macika, Ананда

Ре: Здраво слабеење со броење калории 26 Фев 2011 16:31 #117306

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Браво Дамјана, само така продолжи, јас редовно те следам на темава. :OK:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Здраво слабеење со броење калории 26 Фев 2011 16:43 #117308

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Bravo Damjanaaaaa..:jupi: :jupi: :jupi:

Pokrenula si metabolizam..sad samo nastavi tako i videces da ce sve biti ok..ide malo sporije jer imas malo kilograma za skidanje, ali bitno da ide na dole..
Nemas pojma koliko mi je drago da si skapirala sve principe..kad ti sve to udje pod kozu, nikada vise neces imati problema sa kilazom..:)
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Здраво слабеење со броење калории 26 Фев 2011 18:36 #117385

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
I sto e najvazno, non-stop jadam :) Na rabota mi vikaat - ti poveke ne si na dieta a? Mnogu jades nekako :)
I mm mnogu simna, toj pokraj mene jade niskokaloricni obroci :) Ama neli toj ima povisok BMR, pa mu vikam - kasni uste nesto, malku izede.

Ete mal stimul za site sto se dvoumat dali da pocnat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 26 Фев 2011 20:26 #117419

 • lida
 • lida's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 243
 • Thank you received: 57
 • Карма: 2
ne mi e jasno i ne mie jasno :)
na primer moze li da s ejadat mekici(jas toa jadev sabajle) ako moze kolku kako toa da se izmeri ? ili pak pizza , ili pa ova nikako ne smee :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 26 Фев 2011 20:32 #117420

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Bravo Damjana, samo napred :)

I najgolemo bravo za ZZ, sekoja cest zenooooooo :skok:
trtlata na mamika
Последна промена: 26 Фев 2011 20:32 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Здраво слабеење со броење калории 26 Фев 2011 20:45 #117421

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
lida wrote:
ne mi e jasno i ne mie jasno :)
na primer moze li da s ejadat mekici(jas toa jadev sabajle) ako moze kolku kako toa da se izmeri ? ili pak pizza , ili pa ova nikako ne smee :(
Pa dobro. Ima mnogu "materijal" na net.
Mekici - kako se pravat? Brasno, mleko, nekoja mrsnotija, sol ... treba na site sostojki da se izmeri tezinata i kcal. Tuka problemot e sto se przi vo dosta maslo. Se' sto ke ostane od mrsnotijata odi direktno vo kalorii i mnogu, ama mnogu ja zgolemuva kaloriskata vrednost. Jas licno nemam sretnato konkreten podatok, ama valjda moze da se najde.

Pizza - ima podatoci po net za nejzinata kaloricna vrednost. Ne e mala (ja nemam vo momentov). Ama moze da se napravi domasna pizza so poveke pecurki i domati, so niskokaloricno sirenje i maaalku pilesi gradi. Garant ke ima znacajno pomalku kcal od obicna pizza.

E sega lida, ne e finta da jades mekici, sendvici i pici i da brois kalorii. Toa treba da e isklucok, a ne nacin na ishrana. Denot mora da e bogat so zelencuk, ovosje, zitarki ...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lida

Ре: Здраво слабеење со броење калории 26 Фев 2011 22:01 #117443

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Eve go nasiot denesen rucek. I mm potvrdi deka mnogu jadel, kako da ne e na dieta
1. Glavica kromid - 95gr/23kcal
2. 1 piperka 50gr/10kcal
3. malku bukovec, bio zacin i sok
4. 500gr. svezi sampinjoni /80kcal
5. 40gr. maslo /350kcal
6. 2x50gr vareno telesko /163kcal
Vkupno okolu 630kcal.
Jas izedov pomalku od 300kcal i 1 parce leb 25gr/63kcal i salata od zelka ... toa ne znam kolku fati, oti mm ja zacinuvase. Ama sepak ne poveke od 100kcal po covek (zaradi masloto). Sega (najiskreno) me boli meo od jadenje.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ

Ре: Здраво слабеење со броење калории 27 Фев 2011 00:12 #117476

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Meni se svi cude kada im kazem da moraju jesti da bi smrsali..i naravno, niko mi ne veruje..svima je pojam dijeta vezan za gladovanje, a gladovanje je najveci neprijatelj i vitke linije, a i zdravlja..

Danas sam brojala kalorije i zapisivala da bih ovde mogla da postavim primer jednog od svog jelovnika..

Trenutni BMI mi je 23,5 BMR 1443 kal TDEE 2220 kal

Ujutru nes sa 1dl mleka 45 kal

D musli 50g 200kal i jogurt 2,2% mlecne masti 95 kal

U hleb Tonus 60g 112kal, ajvar 100g oko 105 kal

R boranija sa mlevenim mesom 278 kal, hleb Tonus 60g 112 kal, kiseli kupus 200g 25 kal..posle rucka caj sa medom 35 kal

U plazma keks 4 kom 133 kal, semenke bundeve 20g 110 kal i nes 45 kal

V omlet od povrca i sampinjona sa jednim jajetom..279 kal..tonus hleb 60g 112 kal, ela sir 50g 30 kal i kiseli kupus 200g 25 kal
I jos jedan caj sa medom 35 kal

Ukupno 1776 kal

Nekad bude ovako, nekad malo vise..uglavnom, kilaza stoji tu gde treba..;)


Boranija sa mlevenim mesom

100g praziluka, 250g mlevenog mesa, 450g zute boranije, 30g masti, 1,5dl mleka..kad se skuva zaciniti sa 50g pavlake umucene sa 30g brasna..
Ukupno 1114 kal
Kolicina je za 4 porcije, tj 4 puna tanjira po 278 kal..

Omlet sa povrcem i sampinjonima

150 g mediteranske mesavine( paprika, kukuruz, sampinjoni, luk, boranija) proprziti na 10g maslaca i dodati 1 vece jaje ili dva manja..

Ukupno oko 280 kal
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 27 Фев 2011 00:53 #117494

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Аууу браво за Дамјана и ЗЗ,како се снаогате со калориите да ги броите.
Искрено немам појма.Знам некои намирници по колку калории имааат ама до толку ???

Еве сега ако може една мала помош:
Ме интересира колку калории има во 1 литро сок природно цаден,без вода,направен од отприлика:
5оо гр.цвекло
500 јаболка
200 гр.моркови
около200-300гр.цитрон,портокал
од сето ова овошје излегува околу 1 литро сок
You make me happy
Последна промена: 27 Фев 2011 01:01 by TIFANI.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 27 Фев 2011 01:12 #117498

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Da probam da ti pomognam, barem otprilika (ako ne tocno) ke znaeme.
500gr. jabolka * 52kcal = 260kcal.
500gr. cveklo * 37kcal = 185kcal
200gr. morkov * 35kcal = 70kcal
300gr citron * 42kcal = 126kcal ili 300gr portokal * 54kcal = 162kcal

Vkupnata smesa ke ima tolku kcal (zbir od iskoristenive namirnici). Ama kolku ke ima sokot, vaka e tesko da se odredi. Treba 1 po 1 od namirnicite da go cedis sokot i da go meris. Posle toa ke racunas vaka:
Sok od jabuke 47kcal/100gr
Sok od naranče 47
Sok od grejpa 40
Sok od mrkve 28
Sok od cveklo nemam, ama ete slicno odi so morkovot ...
Se nadevam ke se snajdes.
Последна промена: 27 Фев 2011 01:12 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: TIFANI

Ре: Здраво слабеење со броење калории 27 Фев 2011 01:14 #117499

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Tifani

500 гр цвекло = 34 * 5 = 170 кал
500 гр јаболка = 59 * 5 = 295 кал
200 гр моркови = 40 * 2 = 80 кал
300 гр цитрони = 25 * 3 = 75 кал

Вкупно: 620 кал

Е сега не сум сигурна колку се одбива од овие калории заради сувиот дел кој се фрла.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: TIFANI

Ре: Здраво слабеење со броење калории 27 Фев 2011 02:19 #117504

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Tifani, prosecne vrednosti sveze cedjenih sokova idu od 35 do 50 kal na 1 dl..tako da neces mnogo pogresiti ako taj sok racunas oko 40 kal na 1dl..
Pod uslovom da u te sokove ne dodajes secer..sa dodavanjem secera, kalorijska vrednost sokova drasticno raste..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: TIFANI

Ре: Здраво слабеење со броење калории 27 Фев 2011 02:30 #117509

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Ве читам цело време, собирам информации и наскоро ќе ви се придружам. Ме интересира дали некој од вас знае за вагава или пак ја има, зошто планирам да ја земам бидејќи брои калории и ќе ми биде полесно со неа :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Најново на форумот

 • No posts to display.