Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Здраво слабеење со броење калории

Ре: Здраво слабеење со броење калории 14 Апр 2011 13:07 #130251

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Nisto :sram:
Jas se zaglaviv so nekoi drugi obvrski sekoj den posle rabota, nemam vreme za planiranje obroci:(

Aj toa nego i onie 55 kila vcera bea 56-57 :sram2:
Se sramam, sto da kazam :)
Se nadevam na Damjanuska i ide pofino :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 03 Ное 2011 06:51 #162859

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
лелелелле 1 месец после веридбата и секојден гости и вечери јас скренав :zid: порано бев зависна од броење калории се знаев на памет колку што содржи а сега се опуштив многу ма ќе почнам со броењето најверојатно :hahaha:
табела со калории еве тука има се што ве интересира :zelen: се надевам ќе помогне

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
Последна промена: 03 Ное 2011 06:54 by Chocolate.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 10 Јан 2012 11:14 #174558

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Jas iskreno razmisluvam pak da pocnam da brojam ... kalorii de :) Posle zimava i praznicive dobro ke mi dojde. Planiram od ponedelnik - sega na pat ke odam, pa na rodenden, pa Vasilica ... da ne se zalazuvam dzabe. Ajde koj e za.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 10 Јан 2012 18:18 #174589

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Damjana ова баш интересно ми изгледа со броењево калории, може и јас од понеделник да се префрлам од УН диеталка во оваа група :) Според она што го пресметав BMR 1451 а TDEE 1744, значи ако сакам да ослабнам ќе треба да се држам до 1450-1500 калории ако не почнам да вежбам нешто. Некако малку ми изгледаат 1500 калории :( Ај ќе видам ако успеам да направам некое мени за цела недела и ако ставам батерии на кујнската вага ти се придружувам од понеделник :OK:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Здраво слабеење со броење калории 11 Јан 2012 11:28 #174693

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Jas ova go probav, ama nemam uslovi da se pridrzuvam :poimnemam: Plus cesto sme na rucek kaj roditelite i nemozam da imam kontrola kako se spremeni obrocite.
UN-kata mi e super - em imam rezim, znam tocno koj den sto treba da jadam, em ne e bitna kolicinata do gram :poimnemam:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 11 Јан 2012 13:03 #174719

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Pa da, bara poveke angaziranje ... ama e najdobra dieta. Navistina se vnesuva kolku sto e potrebno i pretezno zdravi i korisni raboti. Ama koga ke vlezes vo sema- ne e tolku naporno. Finta e da pocnes. I jas odam na rucek, ama kazuvam sto bi jadela i gotovo. Ili pa posebno za mene ke si spremam doma. NE e stresno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 17 Апр 2012 09:58 #194921

 • elena j
 • elena j's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 519
 • Thank you received: 113
 • Карма: 4
ova so un-dietata mene ne mi uspeva:zid: mnogu sum strvna....a ova broenje na kalorii mi izgleda nekako ok jades skoro sve ama pomalku a i pazis..e sega kaj mene
BMR-1555 TDEE 1866 Jas treba dnevno kolku kalorii da vnesuvam `1366?ili...
i kolku za info kolku kalorii obicno ima vo meleno meso..pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 17 Апр 2012 12:33 #194936

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
во 100 гр мелено месо мешано има 316 кал. :da:

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: elena j

Ре: Здраво слабеење со броење калории 19 Мар 2013 03:22 #235222

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Pocnav od vcera da brojam kalorii. Lesno e so on line aplikaciive. Bas me interesira kade utkam so jadenjevo :dry:
So godinite se menuva i metaboliznot, pa moram ishranata da ja prilagodam na nego :mdf:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 19 Мар 2013 08:32 #235248

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
I kako e esapot? :)
Ako ne vnimavas, dnevno moze da vneses i 1000 kalorii extra, a da mislis - nisto posebno ne jadev :)
Последна промена: 19 Мар 2013 08:33 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 19 Мар 2013 09:17 #235249

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Ne e loso ama zatoa sto brojam pripazuvam :kez: Ako lapnam + kalorii ke izripam 1h zumba navecer ;)

Proteinive nekako brzo rastat...
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 19 Мар 2013 12:14 #235262

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Kazete sistem na broenje kalorii pls :cvet:
Jas gledam aa ne mesam hrana (pe. kompiri so meso) ama pojma nemam kolku kalorii vo denot vnesuvam :wtf: Se gleda nekoj rezultat ama dobro e i ponatamu da im se sprotistavam na iskusenijata, a broenjevo na kalorii sekako ke doprinese vo toa.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 19 Мар 2013 12:44 #235264

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Јас го користам MyFitnessPal

Има опција и да си направиш рецепта, како јас денес за компир манџа и си земаш само оброј од неа. Исто како системот на Дамјана само без рачна пресметка ;)

Еве ми ја пресметката за вчера
Calories 1,196
Carbs 139
Fat 58
Protein 73
Sodium 1,512
Sugar 45

и денес добро се држам...сеуште :kez:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Здраво слабеење со броење калории 21 Мар 2013 02:13 #235356

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Vcera se iznenadiv kolku nisko kaloricen mi bese rucekot. Pecen losos 90 gr ima 173 kcal i kompir pire (presmetka po upotrebeni sostojki) 139 kcal. Bas ubavo se najadov :drol:

Denovive sum doma i imam drug rezim na jadenje. Ivan e nastinat, a i istovremeno sum remote na rabota pa 3 dena sum pod 1200 kcal na den sto ne e dobro. :jok:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 22 Мар 2013 07:44 #235498

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Jas sum si samicka na temava, ako ako...
Denes kasiot go zakopcuvam za edno dupce poveke :nanana: iako na vaga ne primetuvam nisto osobeno. 1 kg sekako variram vo tekot na denot.

Gledam kade mi bila greskata dosega. Jas nemam pojadok i rucek tuku imam eden ran i eden docen rucek, bez pojadok. I dvata ruceka najcesto se so meso i tuka e disbalansot. Ne se golemi obroci nitu pak mnogu kaloricni ama cim nema balans otide se jabana :tupco:

Zatoa denes ke go skoknam rucekot doma...no treba da smislam negova zamena. Breeeee...a so ubavo denes MM gotvese :dry:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Мар 2013 14:06 #235608

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Denes mi se liznaa kaloriive od raka :dry: Na rucek nadvor, vo picerija i tolku bese +500. Plus blago ama pak cela nedela ne sum kasnala nisto blagicko :sram: Nemam vreme za vezbanje denes...docna e. Ke gledam nedelava da se iskupam za denov :angel:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 25 Мар 2013 03:45 #235624

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Jas dodeka broev kalorii se osekav zdravo, lesno. Iako ne se simnuvaat kila preku nok, se jade pretezno zdrava i nisko kaloricna hrana. Se procistuva organizmot od mrsnotii i posebno sekeri.

Ama sega sum +2-3 kila od momentot koga prekinav. Toa e, ne go smeniv nacinot na jadenje voopsto :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 25 Мар 2013 04:17 #235632

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Ne mi treba da gi simnam kg preku nok, ama koga ke gi simnam da se simnati. Nekako sum podisciplinirana vo jadenje i vezbanje vaka. Doma sekoj vtor den vezbam po najmalku 30 min (kolku mozat decata da ne mi skokaat pred TV-to)

Drugo sto otkriv e deka domasniot rucek ni e niskokaloricen. Prijatno sum iznenadena deka sekoj rucek doma mi e max 300 kalorii. Sega se trudam rucekot na rabota da go iskombiniram da bide max 300 kal isto. Malku e potesko zatoa sto ne sum go pripremila jas no sekogas ja imam opcijata da napravam mix od salata pa koga izborot na jadenje nema da mozam da go presmetam ke zemam salata i malo parce meso ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 28 Мар 2013 05:06 #235858

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Celta na zdravoto gubenje tezina е 0,2-1 kg za edna nedela. Gubenjeto na poveke od 1 kg nedelno znaci deka e golema verojatnosta izgubenata tezina da se vrati. Nikogas ne smee da se namali dnevniot vnas na kalorii pod 1200 bez medicinski nadzor.

Prethodnava nedela bev 6 dena pod 1150 i eden den nad. :nokti:

Postojano aplikacijata mi go isfrla komentarov *Based on your total calories consumed for today, you are eating too few calories. Not only is it difficult to receive adequate nutrition at these calorie levels, but you could also be putting your body into starvation mode. Starvation mode lowers your metabolism and makes weight loss more difficult. We suggest increasing your calorie consumption to 1,200 calories per day minimum. :roll:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 28 Мар 2013 05:49 #235863

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas spored edna aplikacija za BMI (Body mass index) imam normalna tezina (taka i izgleda vo momentov :kez: )

Znaci visinata podelena so tezinata ako dava BMI megu 18,6 i 24,9 toa znaci deka imate normalna telesna tezina. Ako e BMI < 18,6 Underweight ako e >25 ste overweight ako e nad 30 ste vo kategorija Obesity.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 28 Мар 2013 06:50 #235866

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Освен броењето калории, добро е и да се регулира поточно запази внесот на храна која го забрзува метаболизамот (како зелени листести зеленчуци и влакна, лен...). И не само тоа, туку да се внимава желудникот да е активен постојано, да се пие вода наутро 2 чаши, да се пие вода пред а не по оброк итн... и да се јаде почесто.

И од она што го читав, и е добро да се знае, дека 30-60 мин вежби дента го забрзуваат метаболизмот во наредните 48 часа.

Се надевам не сум оф-топик.
Последна промена: 28 Мар 2013 06:50 by Vasidora.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 28 Мар 2013 07:41 #235875

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
:tnx: Ova so vodava ne sum go znaela. Sekeko pijam mnogu voda ama nautro prvo kafe pa posle voda :kez:

Go proveruvav i vnesot na vlakna. Vo toa sum dobra i zelencucite. Nekako ovosjeto mi manjka...nikogas ne sum jadela dovolno ovosje, no od druga strana 1 jabolko+1banana i dnevniot vnes na sekeri e popolnet :dry:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 28 Мар 2013 08:28 #235876

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
I jas sum slaba so ovosje :ua: Zelencuci i salati moze da jadam cel den, ama ovosje ne mi teknuva. Sekoj den mu davam na maliot i ic ne me vlece da kasnam, retko da izedam neto celo sama, najcesto jadam banani i ako epten mi padne sekerot nekoe suvo ovosje kasnuvam.
Inace citav deka zeleniot caj gi reducira kaloriite, a isto i gumbirot, taka da praktikuvam toa da go pijam vo tekot na denot mesto voda.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 28 Мар 2013 11:58 #235903

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Ајде малку HELP девојки. Јас пред да останам трудна со второво успева да симнам неколку килца со броењево на калории. Одлично се осеќав, лесно намалив, ама сега ја загубив листата. Имав една цела листа на продукти, месо, млечни, леб, овошје, зеленчук отприлика колку парчиња или колку грама точно колку калории содржат. Немам време да пребарувам од почеток на темава, па би ве молела доколку имате таква листа да ја постирате. Ианку мене многу ми помогна и Слим Микс чајот на Алкалоид. Потполно е природен, нема никакви хемикалии ниту штетни состојки, а се пие во јадење, 2-3 пати во денот.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 28 Мар 2013 12:04 #235905

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Chocolate wrote:
табела со калории еве тука има се што ве интересира :zelen: се надевам ќе помогне
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani