Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Здраво слабеење со броење калории

Здраво слабеење со броење калории 23 Фев 2011 03:31 #115933

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
  • Теми: 1249
  • Thank you received: 1256
Гојазност је све чешћи проблем савременог доба..зато је све више и више брзих дијета и препарата за мршављење који у највећем случају само погоршају ствари и чак упропасте здравље..
Желим да вас упознам са програмом здравог мршављења уз бројање калорија и индивидуланог прилагођавања јеловника..
Сви сте чули за појам убрзаног и успореног метаболизма..код убрзаног метаболизма, човек уноси доста хране, а не гоји се, а код упореног обрнуто..једва да ишта поједе, а све му се залепи..а метаболизам се успорава управо гладовањем..наш организам функционише тако што је просто програмиран да чува енергију за опстанак..сав вишак калорија који уносимо, организам складишти у облику сала, а када пожелимо то сало да скинемо, организам се побуни..када кренемо на неку брзу дијету на пример, ми у почетку заиста мршавимо, сало се топи, али убрзо организам укапира да му се троше резерве и побуни се тако што успори метаболизам..и што више гладујемо, метаболизам се све више успорава..и тако до границе када више не можемо да издржимо и кренемо да једемо..организам и даље метаболизам држи на успореном нивоу, а храну коју поново добија убрзано наново складишти у сало..е то је чувени јо јо ефекат после брзих дијета, када се брзином светлости враћају сви скинути килограми, па се још дода и који приде..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 23 Фев 2011 03:33 #115935

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
Пре упуштања у овакав начин мршављења, треба се упознати са три вредности које се израчунавају за сваког појединачно, спрам висине, тренутне килаже, пола, година, дневних активности..то су BMI ( Body Mass Index), BMR ( Basal Metabolic Rate) и TDEE ( Total Daily Energy Expedinture)..

BMI ( Body Mass Index), је индекс телесне масе израчунат помоћу тежине у кг, подељене висином у метрима на квадрат..нормалном телесном масом је све у распону BMI од 18,5 до 24,9..од 25 до 29,9 је повишена телесна тежина, а преко 30 је гојазност..

BMR ( Basal Metabolic Rate), односно Базални метаболизам..то је уствари минимум калорија који је потребан да се унесе у организам да би тело обављало основне базалне функције када би тело било у стању потпуног мировања..значи, то је број калорија које организам потроши на рад срца, дисање, рад унутрашњих органа, терморегулацију и тд и тд..BMR варира од особе до особе и у зависности од година, пола, тренутне телесне тежине, активности у току дана.. значи, када данима уносимо мање калорија од потребног да организам испуљава своје основне функције, он успорава метаболизам и тако штеди енергију, а ми стагнирамо са скидањем килограма..

TDEE (Total Daily Energy Expedinture) је број калорија који је потребан особи да одржава постојећу телесну тежину и израчунава се на основу BMR-a и физичке активности који особа има..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 23 Фев 2011 03:33 by ZZ.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 23 Фев 2011 03:35 #115936

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
Да би почели са боријањем калорија прво треба израчунати све три ове вредности и упамтити пар основних правила..
Прво и најважније, никада, али никада не ићи испод BMR-a да не би успорили метаболизам..најбоље је уносити мало више, а појачати физичку активност, тј потрошњу калорија..

За здраво мршављење, најбоље је уносити TDEE минус 250 до 500 калорија..
И још једна битна ствар, такође је важно и одакле те калорије потичу..значи није довољно само унети одређени број калорија, него да буду здраве и корисне и намирнице одакле те калорије потичу..поврће у буквално неограниченим количинама, воће, житарице, немасно месо, млечни производи, редуковани слаткиши и избачена масна храна и газирана пића..
Многима све ово звучи веома компликовано, али гарантујем да греше..не видим ни један једини разлог зашто не одвојити време које ћемо посветити себи и свом здрављу и научити како да се правилно хранимо..и наравно, зашто не би били лепи и поносни на своје тело..
За почетак је потребна кухињска вага, неки роковник, оловка, дигитрон и таблица калорија којих има свуда по нету..све вредности у тим калоријским таблицама су изражене за 100г неког производа..дакле рачуна се онолико грама колико поједемо пута вредност намирнице за 100г..на пример, ако поједемо 60г нечега, рачуна се 0,6 пута вредност намирнице за 100г или ако је то 260г, онда се рачуна 2,6 пута вредност намирнице за 100г..
Најидеалније је све оброке распоредити у три главна оброка и две ужине..а и ту постоје нека правила којих се треба држати ради бржег мршављења и лакшег варења..
Јако је битно водити рачуна о размацима између оброка..између главних оброка мора да прође бар 3 до 4 сата, а између ужине и ручка може и мање, поготово ако је за ужину било воће..али узети воће после оброка никако не треба радити јер успорава варење, изазива надимање јер долази до врења..исто тако треба пазити и на кафу после јела..и она такође доводи до надимања и успорава варење и требало би после оброка сачекати са кафом бар 2-3 сата..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 23 Фев 2011 03:37 #115938

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
А сада нешто о намирницама по групама..

Поврће , апсолутно све и у неограниченим количинама..треба припазити само на кромпир, кукуруз, сочиво, пасуљ, грашак, само њих треба ограничити на неколико пута недељно у количинама до 150г..поврће се слаже са свим групама намирница, тј може се комбиновати уз све и треба јести бар 2-3 порције дневно..

Воће, такође све..једино ограничити банану на једну дневно и грожђе због шећера ..најбоље га је јести за преподневну ужину и најбоље га је јести само или евентуално са млечним производима или неким кексом..а убитачна је комбинација воће после меса..коштуњаво воће може да се конзумира, али 30-40г дневно и никако пржено и сољено..

Месо, порција не би смела да буде већа од 15г дневно..а треба узети у обзир да се црвено месо на пример, вари и по осам сати..најбоља је пилетина и ћуретина, немасна телетина и јунетина, може и пилећа џигерица понекад, а свињско два до три пута месечно..од сухомеснатог прашка шунка, пилећа и ћурећа прса, а у широком луку избегавати саламе, виршле, кобасице...

Млечни производи, нискомасно млеко, јогурт, кефир, павлака са 12%млечне масти, млади немасни сир, чоколадно млеко понекад..избегавати качкаваље, зденке, димљене сиреве, кајмак..

Јаја, изузетно здрава намирница која савршено може да се комбинује а поврћем..на пример омлет од блитве, спанаћа, са паприком, парадајзом, печуркама..изузетан оброк..али не треба више од 2 јаја и не баш сваки дан..

Риба, још једна од изузетних намирница која може да се једе конзервирана или свежа..конзервирана се оцеди од уља и може да се комбинује са поврћем, пиринчем, тестенином..свежу рибу не треба поховати, ни пржити, већ спремати на роштиљу или у рерни са минимумом масноће..

Слаткиши и грицалице, су јако калоричне намирнице и треба их заиста свести на минимум..може мали колач или сладолед зА поподневну ужину два пута недељно, а осталим данима може нека бонжита, суви кекс пар комада..мед је изузетан и не треба га избегавати, џемове такође..у комбинацији са црним хлебом може бити идеалан доручак..

Пића, вода, вода и вода..у великим количинама..могу и лимунаде и цеђени сокови од воћа, али их тада рачунати као оброк, а не као пиће..чајеви такође са мало меда или још боље без шечера..кафа, 2-3 дневно, такође без шећера са мало млека..

Хлеб, житарице, теста..избегавање хлеба је честа грешка и заиста не треба то да се ради..само треба изабрати неки квалитетнији хлеб од интегралног брашна, избегавати бели хлеб..ни тестенине не треба избегавати, идеалан су ручак у комбинацији са неким поврћем на пример..такође се могу правити нискокалоричне пите са врло мало уља од блитве, спанаћа, сира..и оне са јабукама на пример са врло мало шећера..оно што треба избегавати су пекаре, јер то што се тамо продаје су само празне калорије..а бомбе су..муслији су такође одлични, али само за доручак..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 23 Фев 2011 03:41 by ZZ.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 23 Фев 2011 04:10 #115960

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
Ево као пример јеловник за један дан из времена када сам бројала калорије и скидала килограме..

Tadasnji podaci..

BMI 26,3, BMR 1514 kal, TDEE 2347 kal

Nes 45 kal

Dorucak musli 50g 200kal i 2dl jogurta 1% masnoce 88kal

Uzina, jabuke 250g oko 100 kal

Rucak, tanjir corbe od povrca 131 kal, parce gibanice 418 kal, jogurt 2dl 88 kal..

Uzina, pola parceta koje je bilo za rucak 209 kal
nes 45 kal

V omlet od sampinjona sa 2 jajeta, na 10g putera 279 kal, parce hleba 30g 82 kal

Ukupno 1685 kal

Fizicka aktivnost, sat vremena intenzivnog mix aerobika

A sad recepti..

Corba

50g praziluka 14 kal, 200g baby mix (karfiol, brokoli, baby sargarepa) 73 kal, kelj 150g 62 kal, zacinjemo mesavinom od jaje 60g 97 kal, pavlaka 100g 101 kal, mleko 1dl 46 kal..

Ukupno 393 kal..
Ispalo je puna tri tanjira, po 131 kal

Gibanica moja bez ulja

500g kora za pitu 1225 kal, jaja 6 kom 390g 632 kal, mladi sir od obranog mleka 500g 385 kal, kisela voda 0 kal..i 30g masti za pomazivanje tepsije 270 kal..

sve se umuti, pa se pojedinacno premaze po malo svaka kora i urola u rolatice koji se u tepsiju postavljaju u krug..ostatak smese se prelije preko pite i ostavi da upije jedno pola sata..peci u zagrejanoh rerni..

Ukupno 2512 kal

Ispalo je 6 bas velikih parcadi, posteno se najedes, svako je tesko 418 kal..

Omlet od sampinjona

Na 10g putera, 70 kal, izdinstati 100g sampinjona 16 kal i na kraju 2 jajeta, 120g 193 kal..ukupno 279 kal
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 23 Фев 2011 14:36 #116032

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
  • Теми: 2918
  • Thank you received: 1734
Ajde i jas da probam da "izbrojam" kalorii vo 1 rucek. Merite ke gi pisuvam za 1 porcija, za polesno da izrachunam. Eve vaka:
250gr. karfiol - okolu 80kcal
20gr maslo - okolu 180kcal
1 jajce i maaalku jogurt - okolu 100kcal
50gr. sirenje - okolu 200kcal
1 parce mesan leb - okolu 50kcal

Vkupno 610kcal.
Ovaa brojka moze da se namali ako se koristi nemrsno sirenje, koe jas vcera go nemav doma.

E sega mene problemot mi e da organiziram 5 obroka. Znaci za dorucek izedov okolu 250kcal, uzinka - 1 jabolko i rucekot sto go pisav bese okolu 17.30 saatot. I edvaj 1000 kalorii izedov. Pa posle kon 22.00 kasnav uste nesto ... za da ne bidam mnogu ispoed 1400kcal, ama ne mislam deka e dobro da jades tolku docna.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 23 Фев 2011 15:45 #116058

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
Eve go mojot denesen dorucek:
60gr lepce ciabatta - 210kcal
50gr. krem sirenje ABC - 115kcal
250gr. jogurt - 152kcal

Vkupno 477kcal. Mnogu mi izleze, ne se nadevav deka ciabatta-ta e tolku. Racunav na 100gr. leb okolu 250kcal, a 60 - 150kcal. No sto e tuka e, ke kompenzirame :)

edit: Uzinka ke bide 1 portokal od okolu 200gr, znaci 120kcal.
Последна промена: 23 Фев 2011 15:49 by Thatcher.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 23 Фев 2011 20:53 #116185

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
Damjana wrote:
E sega mene problemot mi e da organiziram 5 obroka. Znaci za dorucek izedov okolu 250kcal, uzinka - 1 jabolko i rucekot sto go pisav bese okolu 17.30 saatot. I edvaj 1000 kalorii izedov. Pa posle kon 22.00 kasnav uste nesto ... za da ne bidam mnogu ispoed 1400kcal, ama ne mislam deka e dobro da jades tolku docna.

U principu lagana vecera moze biti nekih dva sata pre spavanja..Damjana, probaj da se organizujes nekako da poneses rucak na posao, ako ikako mozes..ja sam nosila kad radim popodne u plasticnim kutijicama sa pokolpcem..neke salate sa tunjevinom, povrcem testeninom, pirincem..nesto sto mogu pojesti hladno..

Evo jos jednog primera jelovnika iz tog vremena..:)

nes 45 kal

D musli 50g 200kal i jogurt 2,5dl 118 kal

U corba od povrca pun tanjir 123 kal

R zlatiborski rezanac sa heljdom 50g 130kal i preliv od ml,mesa i sampinjona oko 210 kal, kiseli kupus 200g 24 kal
caj sa medom 35 kal

U hleb tonus 80g 150 kal, pil prsa 30g 50 kal, ela sir 100g 59 kal, ajvar 60g oko 60 kal
nes 45 kal

V posle treninga..kiselo mleko 180g sa muslijem od semenki 30g 276 kal,,caj sa medom 35 kal

Ukupno 1559 kal

Eto.. bogovski sam klopala, a jedva presla BMR..

Corba od povrca

50g praziluka 14 kal, 330 g mesanog povrca (sargarepa, karfiol, brokoli) 139 kal, 150g kelja..sve se skuva, pa kad bude gotovo, skloni se sa vatre i u to umesa jaje 80g 130kal, 60g pavlake 134 kal i 1dl mleka 41 kal..ukupno 494 kal, ima 4 puna tanjira po 123 kal

Preliv za spagete

130g praziluka 36 kal, 300g mlevenog mesa 504 kal, 300g sampinjona 48 lal, 20g masti 178 kal..pred kraj zaciniti sa 30g brasna 105 kal malo razmucen u vodi i 80g milerama 178 kal
Ukupno je 1049 kal, pet porcija po 210 kal..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 23 Фев 2011 20:54 by ZZ.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 23 Фев 2011 20:57 #116188

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
Šareni omlet

Za 4 osobe potrebno je:

2 paprike (crvena i zelena) - 48 kcal
1 veci luk - 48 kcal
6 jaja - 480 kcal
1 kasika ulja - 135 kcal
pola case mleka - 50 kcal
200 gr sampinjona - 32 kcal
so, biber

Na teflonskom tiganju proprziti na malo ulja luk i papriku, kad omeksaju dodati sampinjone iseckane na listice, posoliti, pobiberiti. Posebno umutiti prvo belanca da se napravi sneg, dodati zumanca i melo i preliti preko povrca. Sluziti toplo uz crni hleb.

Ukupno: 793 kcal

Porcija: 198 kcal

Vinjegret salata

Za 4 porcije potrebno je:

1/2 kg kiselog kupusa ribanca - 60 kcal
1 sveza cvekla od oko 250 gr - 70 kcal
1 veci kuvani krompir, oko 150 gr - 130 kcal
100 gr kiselih krastavcica - 10 kcal
1 sargarepa - 36 kcal
1 zeleni deo praziluka - 30 kcal
1 lepa nakisela jabuka, 150 gr - 60 kcal
1 kasika ulja - 135 kcal
senf po ukusu

U veliku ciniju staviti kupus, na krupno rende izrednati cveklu, jabuku, sargarepu, kuvani krompir i krastavcice, iseckati zeleni deo praziluka i sve zaciniti kasikom ulja i senfom.

Cela kolicina - 715 kcal
Jedna porcija - 180 kcal

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Фев 2011 04:00 #116385

• Mama Ane
  • Mama Ane's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 4990
  • Thank you received: 5193
Lele mene ova so broenjevo, mislenjevo sto, kako, kolku, mnogu komplicirano mi izgleda :emm: Ili pa jas nesakam malku poveke da se zaangaziram :) Aj ke ve sledam pa mozebi i ke se predomislam :laugh:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Фев 2011 04:07 #116389

• Ананда
  • Ананда's Avatar
  • senior
  • I ♥ books
  • Теми: 5158
  • Thank you received: 1031
Мама Ане и мене ми е малце сложено ова :emm: Мислам сакам математика, ама изгледа уплав ме фаќа од броење на калории, за да не се онесвестам кога ќе видам колку сум внела :zelen: Но и јас ќе следам шо има тука..изгледа доста корисно :OK:

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Фев 2011 16:25 #116573

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
Pisav dolg post i mi otide :zid:

Znaci ova so broenjevo kalorii izgleda strasno na pocetok. I mene mi bese. Najgolem problem e toa od kade da pocnes. Pred tebe samo nepoznati raboti. Se stanuva poednostavno koga na najcesto upotrebuvanite namirnici ke im ja zapamtis kaloriskata vrednost.
Vtora rabota e merenjeto. Na pocetokot ke meris se zivo i divo - posle od oko ke gi "meris" porciite. Eve od nekolku dena moj angazman, mnogu raboti mi se pojasni i odi daleku pobrzo otkolku koga na pocetokot ne mozev da gi izbrojam kaloriite vo 1 obrok.

Inaku eve mi go vcerasnoto meni.
Rucek:
1. Mesan zelencuk (grasok 250gr/193kcal, morkov 75gr/32kcal, brokula 170gr/47kcal). Ne dodadov maslo tuku pileska supa i biozacin. So ova tesko se snajdov so kaloriite i staviv 100kcal. Znaci se' ispadna 372kcal. Jas od toa izedov 162kcal
2. Ligni przeni 100gr/172kcal
3. Cveklo salaata 100gr/okolu 43kcal
4. Rzen leb 25gr/60kcal

Uzina - pola jabolko

Vecera:
1. Vareno jajce od 65gr/92kcal
2. Bel leb 25gr/63
3. Margarin 10gr/22kcal

I vkupno cel den - 1124kcal.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Фев 2011 16:32 #116576

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
I da dodadam, denesen dorucek:
1. 60gr leb - 144kcal
2. 40gr. zdenka namaz - 102kcal
3. Portokal od 180gr. - 85kcal
Vkupno:331kcal.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Фев 2011 16:55 #116586

• sole
  • sole's Avatar
  • senior
  • Теми: 1357
  • Thank you received: 218
Ovoj nacin na slabeenje mi izgleda interesen, slabees a ne gladuvas. Super! Samo navistina mi odi tesko broenjeto kalorii. E sega kaj mene
BMI = 26.2
BMR = 1753
TDEE = 2086

Za da ja namalam tezinata, kolku kalorii treba da vnesuvam? Ako vnesuvam 500 pomalku od tdee , togas ke vnesam pomalku od sto mu se potrebni na mojot bazalen metabolizam. Ili treba da vnesuvam kalorii nekade izmegju 1753 i 2086?

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Фев 2011 17:03 #116588

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
sole, ne sum nekoj expert za kalorii, ama ova mi izgleda kako da si presmetala za masko? ajde proveri gi uste ednas brojkive.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Фев 2011 17:41 #116615

• sole
  • sole's Avatar
  • senior
  • Теми: 1357
  • Thank you received: 218
Damjana, presmetav uste ednas, presmetuvam za zensko i tie se vrednostite. Znaci tezinata - 67 kg, visina 160 cm, 29 godini i fizicka aktivnost - 0. I uste nesto, po edna tabela vo 100 g jogurt ima 70 kcal , a po druga 40 kcal . Ne mi e jasno spored koja da gi presmetuvam kaloriite. Od tabela do tabela ima razliki vo energetskata vrednost na namirnicite.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Фев 2011 18:01 #116627

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
Sole neznam kako racunas, no eve jas sto ti persmetav za aktivnost - 0, t.e. kancelariska rabota:
BMR - 1450kcal, TDEE - 1740kcal.

Toa bi znacelo deka ne smees da odis nad 1740, a da ostanes na ista aktivnost (t.e. ke se zdebelis), a i ne pod 1450kcal za da ne go usporis metabolizmot. Najdobro e nesto nad BMR i dodatna aktivnost.

Za jogurtot - ima razlicni jogurti. Vazno e ti kakov pies. Eve jas vcera piev Bitolski 3.2% i za nego e 61kcal/100gr (pisuva na opakovkata). Jas ispiv 250gr, t.e. 2.5x61=152.5kcal.
Ovoznite jogurti imaat poveke kalorii (okolu 120kcal na 100gr.). jogurtite so pomala maslenost imaat i pomalku kalorii. Se' treba da se broi ...

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Фев 2011 20:03 #116704

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
Eto, Damjana, koliko ti je sve izgledalo bezveze, za cas si se uhodala..kazem ti, to udje pod kozu..ja i dan danas imam te tablice kalorija u glavi, a vagica mi vise ne treba jer odoka tacno znam koliko je sta tesko, skoro pa u gram..a ta mala odstupanja su zanemarljiva na ukupnom zbiru..
Bitno je zaista ukapirati sta koliko ima kalorija i tako organizovati obroke..

Evo jos recepata..

Gulaš od piletine i šampinjona

10 gr ulje 90 kcal
100 gr praziluka 60 kcal
100 gr pilećeg filea 120 kcal
200 gr šanpinjona 36 kcal
200 gr paradajz soka 80kcal
bio začin, biber, bosiljak, 5 gr brašna 20kcal

Pravi se kao bećar paprikaš.

Ukupno: 400 kcal

To je kolicina za dve porcije..tako da je jedna porcija oko 200kal..
Uz to moze pirinac ili pire krompir..

Pire krompir

-krompir-947g-823kal
-margarin-53g-279kal
-so-1kk
-mleko-109g-66kal

100g pire krompira ima 105Kcal
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Фев 2011 20:12 #116707

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
ZZ, jas se super se uhoduvam, ama vagata stoi kako zavarena na 73 :)
Nastrana sala, izgleda mene metabolizmot mi e baagji usporen ... ajde uste malku, pa ke pocnam da vrtam tocak doma :)

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Фев 2011 20:31 #116712

• Frenky
  • Frenky's Avatar
  • Султанa
  • Теми: 4118
  • Thank you received: 3811
samo da ve pozz,da vi dadam podrska i da vi kazam deka ste mnogu dosadni so ova broenjevo :laugh:

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Фев 2011 20:38 #116719

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
Fala mnogu VaskO :)

Ke vidis letovo ko ke zakacam ovde sliki ... zenska i pol :)
p.s. ama pak so 73 kila :)

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Фев 2011 23:11 #116764

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
Damjana, kada se metabolizam uspori, potrebno je vreme da se ponovo ubrza..i fizicka aktivnost..bez fizicke aktivnosti dzaba brojanje kalorija, pogotovo kod tebe sto nemas mnogo kilograma da izgubis..
Kod onih gojaznijih prvo ide samo brojanje kalorija, pa kad se mrsavljenje uspori i skine dobar deo kilograma, ubacuje se fizicka aktivnost, vezbanje, da taj metabolizam pogura..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Фев 2011 23:52 #116779

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
Pa dobro, ama jas znam dosta lugje so slabeat bez mnogu vezbanje. Majka mi oslabe 8kg samo so isfrlanje na mrsnotii od ishrana. Kaj mene mislam deka onaka ... genetski mi e pospor metabolizmot.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 24 Фев 2011 23:58 #116780

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
Svaki organizam je razlicit..neki jedu dosta, ne goje se, neki manje jedu i sve im se lepi..neko brze mrsavi, neko sporije..sve je zaista jako, jako individualno..

Ja samo kazem da kad vodis racuna o ishrani, a kilaza stoji, da moras nesto da promenis da ga pokrenes, inace gubis volju..najbolji okidac je fizicka aktivnost, tj dodatna potrosnja kalorija..
I da..kad neko ima 20kg viska, prvi kilogrami se lako skidaju..ali kad dodjes do poslednjih pet, onda to ide mnogo, mnogo teze..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Здраво слабеење со броење калории 25 Фев 2011 13:55 #116889

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
Povtorno presmetav, pak vcera okolu 1120 kcal. Eve nesto da sum utnala ili lapnala vo od (za vcera toa e pola bajadera so ja ostavi Damjana :)) uste 100kcal da dodadam. Pak sum pod 1430 ... A jas imam pretstava deka mnogu jadam ???

Најново на форумот

• No posts to display.