Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Инклузија на децата со посебни потреби во училиштата

Ре: Инклузија на децата со посебни потреби во училиштата 03 Мај 2013 12:03 #238643

 • tough cookie
 • tough cookie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 34
 • Карма: 0
Fala ti na muabetot, Ana. Ima nekolku vida na evaluacii, zavisno od timot na strucnjaci. So nekoi evaluacii gi testiraat decata i gi nabljuduvaat vo strukturna sredina so planirani akcii 2-4 saati. A pri drugi evaluacii pak, evaluiranjeto e rasporedeno niz nekolku razlicni periodi. Nie ke zakazuvame evaluacija so detski psiholog i so razvoen pedijatar. Dokolku ima potreba, tie ke povikaat i neuropsihijatar. Evaluaciite ne se invazivni, taka da smetam deka nema da mu stetat na sinko vo nikoj slucaj. Na dzebot sigurno ke udrat, ama za toa pari ne zalam.
E sega ova sto mi kazuvas kakva si bila ti kako mala.. I jas sum bila edninica do 8 i pol godini. I kako sto mi kazuvaat majka mi i tatko mi i jas ne sum bila spontana so luge i deca kako mala (sega duri ne mi se veruva toa :)). A i mm bil dosta "interesno dete". Toj pa do 3 godini ne ni zborel, a sega ete go vozrasen, zdrav, tipicen covek.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Инклузија на децата со посебни потреби во училиштата 03 Јун 2013 07:50 #240277

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
Има ли некој на форумов сто има дете со аутизам или адхд и сл што оди во училиште? Дали одевте на поцеток со приодрушник или не и како се уходавте ? Мене ми треба дефектелог или педагог за придружник на дете со аутизам за прво одд. ,знаете ли некој кој сака да работи така ?позз :hug:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Инклузија на децата со посебни потреби во училиштата 03 Дек 2014 00:57 #253125

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Децата со аутизам не можат да се вклучат во редовната училишна настава

Уставот на Република Македонија; Меѓународни конвенции кои веќе сме ги ратификувале; Законот за основно и Законот за средно образование; - Ова се само дел од документите според кои децата со аутизам, но и другите со посебни потреби имаат право да бидат примени во редовната настава. Покрај ова, тие имаат право и на асистенти - дефектолози кои ќе ја олеснат таквата инклузија. Она што навистина се случува е сосема спротивно – директорите или ги одбиваат ваквите деца, или седат на часовите без да им се посвети внимание, не можејќи да научат ништо. Без знаење не можат ни да се врботат – непостоењето инклузија може да остави последици на долг рок.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.