Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Аутизам

Аутизам 25 Дек 2009 02:03 #5201

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Нова метода за дијагностицирање на аутизам

Кога мало дете не реагира на своето име на возраст од една година, тоа можеби е првиот знак на аутизам или некој друг проблем во развојот.

Новостите од ова истражување се важни, бидејќи раната идентификација на аутизмот нуди и можност порано да се интервенира, се вели во студијата што ја направиле научниците од Универзитетот во калифорнискиот град Сакраменто.

Истражувањето е направено врз 101 дете на возраст од една година, при што се земени деца од ризична група и тоа оние деца кои имаат постари браќа или сестри кои боледуваат од аутизам.

Нивните резултати се споредени со добиените резултати од 46 деца кои биле на иста возраст, но не се дел од оваа ризична група.

Секое дете седело на маса со мала играчка, а истражувачите доаѓајќи од страна со јасен глас го викале по име.

Доколку детето по три секунди не реагирало, името повторно му било изговорено, но не повеќе од два пати.

Сите деца од неризичната група реагирале на своето име во првиот или евентуално вториот повик, но за разлика од нив во ризичната група реагирале 86% од децата.

По две години истражувачите повторно ги проследиле 46 деца од ризичната и 25 деца од неризичната група.

Откриле дека две третини од децата, кои на возраст од една година не реагирале на своето име, веќе на возраст од две години имале проблеми во развојот.

Од децата кај кои бил дијагностициран аутизам, половината паднале на тестот на една година.

Од оние деца пак кај кои биле откриени некои други проблеми во развојот, 39 проценти паднале на тестот со препознавање на името.

Иако не може да се откријат сите деца на кои им претстојат проблеми во развојот, сепак тоа тестирање е едноставно и евтино и сите доктори би можеле да го користат при редовните прегледи на децата.


а1.com.mk
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Аутизам 25 Дек 2009 05:00 #5361

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
da,da bi mozele ama najlesno im e da te potapkaat po ramo i da ti kazat,,milo ne se sekiraj ima vreme do 3 god.koe dete ne prozborelo,,?
makedonija voopsto ne moze da se rangira na lista za otkrivanje i lecenje na autizam zosto takvo nesto kaj nas ne postoi.nema dijagnostika pa odat vo belgrad ili dr. gradovi.a i samite lekari mnogu malku znaat.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Аутизам 25 Дек 2009 20:15 #5815

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
a,da bi mozele ama najlesno im e da te potapkaat po ramo i da ti kazat,,milo ne se sekiraj ima vreme do 3 god.koe dete ne prozborelo,,?

Ovaa recenica me potseti na mojot pedijatar kogo jas koga go prasav deka moeto dete ima 18 meseci i uste ne odi mi go kaza tokmu ova gore. Koe dete ne proodelo??

Mojot komentar nema vrska so autizam no ima vrska so zainteresiranosta na lekarite da navistina otkrijat deka ima problem. Bidejki ranata dijagnostika mnogu znaci.
Последна промена: 25 Дек 2009 20:16 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Аутизам 25 Дек 2009 21:34 #5865

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Потпуно се слажем са вама, драге мамице..лекари понекад заиста знају да буду неодговорни и незаинтересовани, а драгоцено време пролази..
У последње три године се интензивно дружим са њима, на жалост, и заиста ако сами родитељи не копају и рукама и ногама, слабе вајде од њих..

Аутизам је велики проблем и требало би га открити и дијагностиковати што раније, како би се овој деци могло што више помоћи..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Аутизам 25 Дек 2009 21:51 #5882

 • misticia
 • misticia's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Симона и Мартина :)
 • Теми: 107
 • Thank you received: 3
 • Карма: 27
Ако не го гледаш детето одблиску како реагира никој овде нема ништо да ти открие рано
Има едно девојче од луѓе што ги знам во Струга, не прозборело 2 години а дури тогаш им текнало за испитување
The administrator has disabled public write access.

Одг: Аутизам 28 Дек 2009 17:50 #7169

 • Ivana
 • Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sweet and Tender Hooligan
 • Теми: 162
 • Thank you received: 16
 • Карма: 6
Na maz mi bratucetka ima sin skoro tri i pol god i uste ne znae da zboruva, ispusta samo nekoi neartikulirani zvuci i se ponasa cudno, agresiven e do nekoja faza, butka se sto ima na masa, na krevet gi frla igrackite (ne znae da se zaigra) i red drugi raboti, spored mene deteto ima problem, ne znam dali moze da se raboti za autizam, dali ima kategorii, zasto isto koga mu se obrakas ne te registrira, roditelite odbivaat da priznaat deka ima nekoj problem i ostavaat na vremeto deka eden den ke prozbori.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Аутизам 29 Дек 2009 00:29 #7450

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Ivana напишал/а:
roditelite odbivaat da priznaat deka ima nekoj problem i ostavaat na vremeto deka eden den ke prozbori.

Да, то није редак случај да родитељи одбијају да признају да са њиховим дететом нешто није у реду..шта се то догоди са њима да се понашају као да је све ок, а да време пролази и да се детету не помогне..
Вероватно је страшно признати себи да са твојим дететом нешто није у реду, а још је теже родитељу скренути пажњу на такве ствари..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аутизам 07 Окт 2010 12:18 #58990

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аутизам 07 Окт 2010 12:32 #58994

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Родителите кои имаат аутистично дете,не се казнети поради нешто,не се помалку родители од другите,не се чудовишта кои незнаат што раѓаат,не се генетски пореметени,не се неписмени и необразовани,не се бедни и сиромашни,не се помалку вредни како луѓе од останатите,СИТЕ оние кои имаaт дете без проблеми НЕ се посупериорни родители од другите,АУТИЗМОТ секому може да му се случи...науката сеуште не знае зошто и како настанува.Ако не можете да им помогнете не им одмогнувајте со непотребни коментари .......погледнете ги видеата со аутистични деца ...само колку да видите дека кај нас во Македонија се меша многу ретардација со аутизам........
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
Последна промена: 07 Окт 2010 12:41 by kalinche70.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze

Ре: Аутизам 07 Окт 2010 12:36 #58996

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аутизам 07 Окт 2010 12:39 #58997

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аутизам 19 Фев 2011 04:35 #114543

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Cimet wrote:
...и ние минавме многу со нашето дете, иако се работи за друг проблем, тој е доста сериозен, па сосема Ве разбирам.
Не знам кога е поставено ова, но сакам да помогнам.
По нашиот тежок пат да му помогнеме на нашето дете, наидовме на една докторка која работи со аутистични деца. Се вика д-р Мила Селакович, од Белград е. Таа е невро-психијатар и самата има дете кое е аутистично.
Жената е прекрасна, голем човек. Многу попристапни цени има отколку докторот од Турција, а го работат речиси истото. Прегледот е околу 50 евра, а и тестовите се пристојни, ние ги правевме.
Еве линк од нејзиниот сајт
www.drselakovic.rs/index.php/autizam
Задолжително од се срце ви препорачувам да ја контактирате, ако до сега не сте наишле на неа.

Cimet, го ископирав твојот пост и овде, зашто може да биде корисен и тука...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аутизам 24 Мар 2011 13:38 #125131

 • elena j
 • elena j's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 519
 • Thank you received: 113
 • Карма: 4
eve na tie sto im dolzam info za d-rkata koja raboti kaj skopjanka so autisticni deca..vaka,nasive prijateli bile kaj d-rkata koja vednas go stavila deteto na bezglutenska ishrana i da pie alkalna voda po samo 5 dena deteto zavrsuva vo bolnica zasto ne jadelo i bilo dehidrirano taka da tie veke ne odat kaj nea ..d-rkata se zanimava so zdrava ishrana i po struka e ortoped..na deteto mu bilo ispituvano prisustvo na teski metali vo krvta i za toa se plaka 1200 den..nivni prijateli se zadovolni od d-rkata zatoa sto nivnoto dete od malo e na bezglutenska ishrana i kaj niv ima efekt:) d-rkata se naoga posadi kosmofon vo zgradata so fasadna cigla..broj nemam ako go dobijam ke vi go pisam..znaci na vase e dali ke sakate da se vidite so d-rkata pa sami da odlucite.pozdrav
Последна промена: 24 Мар 2011 15:52 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze

Ре: Аутизам 28 Мар 2011 18:55 #126138

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Samo edno izvestuvanje:
Vo Sistina raboti i vrsi pregledi doktorot od Turcija(mu go zaboraviv imeto nesto na K bese kitaci, kijaci :poimnemam: ).
Deneska si bev za mene na nekoj kontrolni pregledi i mu go slusnav prezimeto kako mu se obrakaat. Razgovarase so edni roditeli koj sto dosle za konsultacija so prekrasno milo detnce autisticno. I bas koga naplakav posle gi prasav devojkite sto rabotat tamu i mi rekoa deka doktorot prvo doagal ednas mesecno no sega doaga za sekoj zakazan pregled, skoro i non stop bil tuka. Imalo mnogu pacienti za zal, doagale i od Grcija duri vika devojkata.
Zatoa samo da ve izvestam sto slusnav i vidov pa koj ima potreba da si znae, da ne misli deka doktorot ne e tuka ili ednas-dva pati godisno doagal.
trtlata na mamika
Последна промена: 28 Мар 2011 19:00 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Sneze

Ре: Аутизам 28 Мар 2011 20:02 #126151

 • elena j
 • elena j's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 519
 • Thank you received: 113
 • Карма: 4
Majsi,d-rot se vika Cem Kinaci.pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аутизам 31 Мар 2011 20:33 #127116

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
abrmakedonija.blogspot.com/

interesen link so iskustva kako i podetalni informacii okolu ABR tretmanot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аутизам 22 Јун 2011 12:39 #142648

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
За сите заинтересирани за Др.Кем Кинази , доаѓа во август во Систина ама уште сега да си закажете. Беше тука минатата недела . :guskanje:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аутизам 14 Сеп 2011 16:20 #153717

 • predizvik79
 • predizvik79's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 22
 • Thank you received: 15
 • Карма: 0
pocituvani roditeli jas sum roditel na dete koe ima dijagnoza autizam moeto dete odi vo sistina kaj turcinot i mozam so potpolna moralna odgovornost deka ima ogromni rezultati tocno deka sekoj pregled cini dosta i snimanja i lekovi no rezultatite se vidlivi vo mk nema doktor kade sto ne ja odnesov nemase nikakov efekt samo ja maltretiravme dzabe minatata godina odese vo ucilisteto zlaten sremec no godinava planirame da ja zapiseme vo normalno uciliste bidejki e mnogu podobra veke pokazuva interes za crtanje za boenje za pisuvanje odi seuste vo baricna komora na klinika doktorot i odredi 50 terapii od koi taa ima napraveno 20 i veke e mnogu podobra edinstven problem ni e sega snabduvanjeto na bezglutenska xrana i uste nesto bi ve zamolila ako nekoj znae da mi preporaca dobar logoped bidejki ne sum vo tek a mi treba logoped odnapred blagodarna moze i da mi pisat mail Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аутизам 14 Сеп 2011 16:36 #153723

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Predizvik79, mnogu mi e drago shto imate uspeh i rezultati, jas imam logoped koj raboti vo cenrator za sluh i govor so moeto dete koe ima cerebralna paraliza pa del od govorniot aparat e zafaten. Jas sum zadovolna od nea bidejki mnogu koncizno ja izvrshi procenkata logopedska i napatstvijata bea konkretni pa bea mnogu uspeshni za da pocne da se javuva ekspresivniot govor, bidejki vo impresivniot nemame problem, ekspresijata e problem, pa eve za nekoi si 6 meseci na 3 godini imame fond od 50 zborovi, denovie pocnuvame i so prosti rechenici od tipot odi tamu, saka toa, i taka, generalno mnogu sum zadovolna i se gleda deka si ja znae rabotata dokolku sakash mozam da ti pratam broj megjutoa ona kaj nas doagja privatno, bidejki vo princip na rabota raboti so dijagnosticiranje po gradinki a ne tretmani, taka da na smetka na drzavata nemozesh da ja dobiesh.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аутизам 14 Сеп 2011 16:56 #153724

 • predizvik79
 • predizvik79's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 22
 • Thank you received: 15
 • Карма: 0
maja-maja beskrajno sum ti blagodarna za ovaa informacija bi sakala da mi go dades brojot od toj logoped bidejki mnogu poveke mi odgovara vo domasni uslovi bidejki malata dozivuva strasni traumi od kliniki duri i da e obicen pregled ako se zeme vo predvid deka pretxodno mnogu setavme po klinikite od vrata na vrata i za zal ne seekade naiduvavme na normalen pristap kako sto bi i trebalo da e posebno koga se raboti za deca so posebni potrebi brojot ke mi go pises ovde ili ke mi go pratis preku mail..........beskrajno sum ti blagodarna
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аутизам 14 Сеп 2011 17:19 #153727

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
predizvik79, ako sakas jas mozam da ti dadam kontakt tel. od firma koja direktno uvezuva bezglutenski proizvodi od germanija.niv gi ima vo golemite marketi,vo ramstore sigurno, no veruvam deka polesno bi ti bilo dokolku licno kontaktiras so niv.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аутизам 14 Сеп 2011 17:26 #153732

 • predizvik79
 • predizvik79's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 22
 • Thank you received: 15
 • Карма: 0
ti blagodaram mama vase sekako bi ti bila blagodarna da mi go dades brojot da gi iskontaktiram bidejki kaj nas vo skkopje ima samo edna prodavnica koja drzi takva bezglutenska xrana malata odlicno ja prifati proizvoditelite se od italia no mnogu malku sopstvenikot nabavuva i cesto se slucuva da nema nekoj proizvod i togas morame da se snaogjame jas se obidov da gi iskontaktiram preku mail firmata od italia no nekako mi e bezuspesno bidejki sum seriozno zainteresirana za sorabotka uvoz na nivnite proizvodi vo mk bidejki poznavam i drugi roditeli cii deca gi konsumiraat nivnite proizvodi i so ogled na toa deka sepak xranata e malku pospecificna mnogu lesno se adaptiraat na nea drugi proizvodi ne sum probala bidejki vo sk i drugi nema a uste potesko e toa sto treba da bide i bez soja i bez mleko uste poveke i se skratuva izborot no sepak bi gi probala i tie proizvodi pa ako gi prifati ako i se dopadnat mozebi ke bide i nesto poveke kako bi si olesnila jas a i na mnogu drugi roditeli koi sekojdnevno se soocuvaat so ovoj problem....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аутизам 09 Ное 2011 13:12 #163822

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Мора да дадам еден коментар,Кога ќе запознаете едно дете со аутизам вие сте запознале само ЕДНО дете,само ТОА дете,не значи дека знаете за аутизмот,не значи ако сте го гледале Dождовен човек дека знаете sе,погледнете го "Mozart & The Whale " ,аутизмот е тајна над тајните,аутизмот е различна состојба за секое дете и кај секое дете.затоа кај едно дете ви се чини една тарапија делува кај друго не.. затоа што е широк спектарот на аутистични симптоми...некои деца се само во спектарот,некои се со аспергер,некои со семантички наручувања а некои остануваат засекогаш во својот затворен круг...и што и да направите тие тој свој свет нема да го напуштат
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Аутизам 20 Ное 2011 03:43 #165631

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
КАде можам да најдам безглутенско брашно но поголема количина а не оние во Космо што се по 500 грама. Во посебната продавница во Авто команда нема ништо а на друго место не се наоѓа .помош!!!!!!!!!!!!! :grr:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Аутизам 25 Ное 2011 11:10 #166377

 • mama3
 • mama3's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 53
 • Thank you received: 43
 • Карма: 0
Jas isprakav vo makedonija nekolku pati proizvodi na edni prijateli no tie se odkazaa od toa ovde navistina ima ogromen izbor na gluten free proizvodi.
eve ke vi dadam nekoi linkovi ovde ima i recepti za gluten free jadenja:
www.coles.com.au/Products/Gluten-Free.aspx

za ovoj link ne znam dali ke uspee da se otvori nadvor od Australia toa e lista na nekoi proizvodi:
www.colesonline.com.au/webapp/wcs/stores...chTerm=gluten%20free
znam tie nasi prijateli brasnoto go plakaja 1600 denari (ne se sekavam za kolicinata a jas im kupuvav 10kg za okolu 3000 denari
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот