Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Манифестација "Различни а Еднакви"

Манифестација "Различни а Еднакви" 10 Дек 2012 20:22 #225337

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Манифестацијата Различни а Еднакви е една од ретките манифестации за лица со посебни потреби. Манифестација со ревијален дел и дел каде се доделуваат награди за посебен придонес.

Прво за убавите нешта. Повеќе емоции на едно место, досега не сум почувствувала. Толку искрени насмевки, толку вистинска љубов, беше за восхит. Секоја чест за организаторите што скромно но прекрасно го имаа организирано настанот, искрената намера беше наполно видлива.

Децата беа прекрасни, толку се потрудиле да направат по нешто, заедно со сите прекрасни луѓе кои работеле со нив. Балетското студио Еуерка имаше точка,имаше пркрасна танц точка заедно со пеење во знаковен говор, на глуви деца, ПРЕКРАСЕН танчер со неверојатен ритам! Оркестар на слепи дечина. Прекрасни рецитации од домот за штитеници во Банско,рецитаации на Искра донева и Александар Матовски, како и многу други точки кои хумани луѓе ги имаа подготвено заедно со прекрасните дечиња.

Огромно браво за општина Карпош која уште еднаш само докажа дека цени прави вредности. Комлетен покровител, финансиски, беше карпош, иако требаше да биде некој друг.

А сега малку за моментите за кои се срамам што сум од оваа држава.

Денес е ден на човековите права, а основното право на пристапност до институциите беше нарушено за овие деца. Во ДОмот на АРМ, иако хумано ја дал на користење бесплатно салата, не се потрудиле да обезбедат пристапни рампи, па децата со телесен инвалидитет беа кревани на раце и носени до бината. Огромно УАААА за таквиот момент. Некои од нив се чувствуваа деградирано кога мора по 100 пати да бидат тегнети од различни луѓе за да ја изведат својата точка , примат својата награда и сл. Срцето ми се кинеше, и за тоа мора да се зборува.

Втората работа. Нашата Прва Дама, беше најавена со присуство , меѓутоа поради наводно оправдани работни причини неможела да присуствува (ова од муабет разбрав), но никого не удостои ниту со кратка порака за која се извинува што нема да присуствува, ниту нејзин преставик, ниту ништо. ЕДНОСТАВНО НЕ ДОЈДЕ. Исто така немаше никој релевантен преставник -висок владин функционер. Најмалку требаше министерско присуство. Беа група пратеници, и заменик претседател на собрание. и толку. Се потрудија, кажаа луѓето,е виде дека искрени им се намерите, но една ваква манифестација имаше потреба од премиерско присуство! Бидејки е единствена од ваков вид.
ГОлемо УА за медиумите. ОД сите медиуми само Алфа бесхе таа која снимаше и известуваше како покровител, јас други медиуми ниту забележав ниту пак некој друг забележа...

Утре ќе ставам некоја слика од настанот. Сега одам да си легнам со исполнета душа!
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Annabel Lee, mami29, Marge, biljann and this user have 6 others thankyou

Ре: Манифестација "Различни а Еднакви" 11 Дек 2012 03:10 #225360

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Ги видов сликите. Прекрасни се сите. Посебно децата и имаше едно момче на сликите што баш ми остави посебен впечаток.
И искрено за оваа манифестација дознав еве тука од тебе бидејќи додека ги гледав фотките се чудев што е сега пак ова.
УААААА за медиумите и за сите кои не удостоиле ваков настан да се пренесе како што треба. :angry:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Манифестација "Различни а Еднакви" 11 Дек 2012 04:16 #225371

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
gospoZa meyo zaboravi da napishe deka dobi nagrada za filantropija :jupi:
chestitki mila :cvet:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Annabel Lee, mami29, anusska, macika

Ре: Манифестација "Различни а Еднакви" 11 Дек 2012 04:26 #225374

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Blagodaram navistina ova beshe edno od poubavite iskustva, i navistina dokolku sum pridonela malku ovie deca da se cuvstvuvaat poubavo, kako edna planina da sum pomestila..
macika, toa kometiravme so prisutnite, beshe prisutna bivshta direktorka na specijalnoto shkolo IDNINA, i raskazuvashe koga bila na vakva manifestacija vo Istanbul, kako se oddrzuval vo kristalna dvorana, pa Taip Erdogan izlegol da gi precheka SITE INVALIDNI LICA KAKO DOAGJAA.

MAnifestacijata trebashe da se odrzi vo univrzalna sala, no im otkazaa na organizatorite poradi koncertot na Vlatko Ilievski, ima li po bedna prichina?

Drzavniot vrv se odnesuvashe kako da ne postoi manifestacijataako, 6 godini po red.

Isto taka ona shto go obeleza nastanot, e toa shto Dean ZAfirov iako sportist od nevideni razmeri, maratonec na tochak so 14000 km. Ne uspeal da dobie nikakva pomosh od Vlada, od institucii od firmi za svojot nov pohod niz Afrika. Dean ne samo shto gi moitvira licata so Pp deka mozat se, tuku i site lugje. Vi se molam koj od nas e spremen da pomine 140000 na tochak, a zamislete so protezi na nozete kolku toa, mu dava dopolnitelna tezina na negoviot podvig..

Organizatorkata navistina mnogu se trudeshe, na krajot na manifestacijata nemashe sili da zboruva od shto beshe iscpena, no edna vakva institucija treba da bide soodvetno poddrzana, kako site festivali, kako site manifetacii od tipot sportist na godinata treba da ima soodveten budzet, i najvazno greota e shto fizichkite barire gi usrmija ucestnicite.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 11 Дек 2012 08:19 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, mami29, Frenky

Ре: Манифестација "Различни а Еднакви" 12 Дек 2012 17:26 #225606

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Бидејки ниеден медиум друг не се заинтересира јас морам да кажам некаде

Погоре напоменав дека за жал немаше рампа за децата да може достоинствено да се качуваат на сцена да настапуваат и примаат награди.

Но она што не го кажав беше дека во петокот, бидејки знаевме дека нема раппа во ДОМ НА АРМ, организиравме една наша фирма, пријател и донатор, да проба да се организира да направи набрзина една рампа за да се руши бариерата. Фирмата со драго срце се нафати и мислевме дека тоа е завршена работа. Не се јавивме да провериме, бидејки не е прв пат оваа фирма да излегува во пресрет. Кога видов дека нема рапа, помислив дека не стигнале да ја направат, искрено малку бев лута.
НО, кога денес се јавив да реагирам , ми рекоа дека ја направиле рампата, ја однеле до АРм, и кога пробале да ја монтираат од дом на Арм не им било дозволено да ја монтираат рампата бидејки кје требало да се прицврсти рампата за дрвените скали , а така дрвените скали ќе се оштетеле!!!!!!

А фирмата била спремна да им ја донира рампата, а имаа перфектно направена, со благ пад како што треба, но АРМ сметале дека нема да им треба. УА за тоа, инајмногу од се жалам што не се најде медиум кој тоа соодветно ќе го нотира и укаже на понижувачкиот однос
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Манифестација "Различни а Еднакви" 12 Дек 2012 17:40 #225612

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
da pushtish edno pismo do site mediumi, da se krene prashina tolku golema shto kje gi natera da si stavat rampa, i ushte 10 da doniraat :kamsik: iskoristi go fb, za 24 chasa na besilka kje gi stavat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Манифестација "Различни а Еднакви" 12 Дек 2012 17:44 #225615

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Iskreno neznam kade da pisham utre kje odam do zdruzenie da napravime dogovor, ne bi sakala da se frli damka na nastanot koj i taka opstojuva na krevki noze, ama mislam deka toa e novinarska rabota, da pokrijat del od nastanot i da go postavat prashanjeto zoshto nemalo..
Neznam utre kje vidam poveje glavi se pomudri od edna, ama navistina sramno.. Site vecerta bevme zabezeknati od toa kako gi mkljaa decata , ama sit pomalku vinovni se cuvstvuvame poshto NIE sme tie oki treba da obezbedime, sepak sme pomokjni. Ama sega koga ustvari znam deka NIE OBEZBEDIVME, a nekoj tamu osptruiral, bukvalno cadam od nervoza
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Манифестација "Различни а Еднакви" 13 Дек 2012 04:32 #225660

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Znaes kolku ke gi zaboli mediumite ako gi skaras ti ili bilo koj?
Ic!
Vo ova vreme na lazni vrednosti, elektronskite mediumi kako koj, ednite trcaat po vozdignuvanje, drugi gledaat da balansiraat, treti nemaat kapacitet da bidat mediumi.

Pecatenite mediumi isto na posledno mesto stavaat vakvi nastani, ne prodavaat vesnici.

Sto se odnesuva do magazinite, cim nema glamur da se slika urednickata, toa ne se objavuva.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.