Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Болки во рана бременост

Болки во рана бременост 18 Окт 2010 01:00 #62410

 • Zile
 • Zile's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 6
prijatelki aj eden muabet na tema mali bolki vo prvoto tromesecje vo stomakot, jas sum peta nedela i odvreme na vreme mi se javuvaat kako mali bolki vo stomakot t.e vo predelot na jajnicite, malku panika neznam dali e normalno ama deka prva bremenost pa na se reagiram i celo vreme si go skeniram teloto :girlpink:
Последна промена: 18 Окт 2010 01:25 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 18 Окт 2010 01:51 #62427

 • Anini
 • Anini's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 88
 • Thank you received: 36
Јас имав болка како да ќе добијам и тоа првите три месеци. Сега не цело време, од време на време. Мислам дека не треба да се паничиш, кај некои се јавуваат кај некои не.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 18 Окт 2010 05:55 #62459

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
Нема да претерам ако кажам дека добар дел од бременоста имав слаби болки во долниот дел од стомакот, особено првите 3-4 месеци.
Болките беа ниско долу, и беа слаби, како слаби менструални болки 2 дена пред добивање. Во секој случај нормално дека се паничев и барав лекарско мислење, па ми препишаа Progesteron таблети, па Utrogestan вагиналети и т.н.

Можеби не е страшно, но мој совет: задолжително консултирај си го гинекологот. И одмарај повеќе,....и мисли само на убави нешта :)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 18 Окт 2010 12:03 #62495

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
Bolkite se normalni dokolku ne se jaki. Matkata se siri i poradi toa se javuvaat tie bolki
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 07 Ное 2010 23:03 #69753

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
kraj na 4 mesec sum i uste gi imam tie bolki kako pred da dobijam
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 20 Ное 2010 22:43 #75112

 • Beluvce
 • Beluvce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 84
 • Thank you received: 3
jas sum kraj na 5-ta nedela i do vreme na vreme gi cuvstvuvam tie bolki nekogas mnogu slabi nekogas pojaki no ne neizdrzlivi ili mnogu jaki...no mislam do kaj 3-4 mesec se javuvaa takvi bolki...ili???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 21 Ное 2010 02:52 #75167

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
Се' додека матката се шири, значи цели 9 месеци е нормално да се осеќаат, кај некоја трудница повеќе, кај некоја помалку :)
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 21 Ное 2010 18:29 #75270

 • Beluvce
 • Beluvce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 84
 • Thank you received: 3
Kinky fala za odgovorot mene mi e prva bremenost i sekoj simptom mi e cuden i ne znam kje e vo red koj ne
mene me boli odvreme na vreme kaj papokot, pa podolu, pa lev jajnik pa desen jajnik najizmenicno no ne jaki bolki fala Bogu:aleluja:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 23 Ное 2010 17:15 #76242

 • Nate21
 • Nate21's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
И јас имав болки првите 3 месеци поначесто, сега сум веќе 5,5 и одвреме на време имам болки во јајниците или во бешиката, но мислам дека не е страшно баш поради тоа што мислам дека матката си ја врши својата работа , а и самиот организам. Сега мора повеќе да растеме , а со тоа и промените мора да се чувствуваат на некој начин. Или бешиката, или јајниците, или самиот стомак ти се чини како да ти се дуе, како и да е мислам дека се тоа е нормално, ако не е проследено со неиздржливи болки.
The administrator has disabled public write access.

bolki vo ranata bremenost 25 Ное 2010 00:26 #77106

 • TANJIC
 • TANJIC's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
majki edno prasanje za vas..dali se normalni napadi od bolki vo dolniot del od stomakot vo rana bremenost?bolkite se nekogas poslabi a nekogas pojaki da nekazam dosta jaki.dali ima potreba od zagrizenost?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 25 Ное 2010 01:26 #77126

 • Loli84
 • Loli84's Avatar
jas sum 6 ta nedela do pred nekoj den imav bolki od vrme na vreme no ne prenohu jaki, a eve veke 2 dena nema ic bolka
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 25 Ное 2010 03:29 #77177

 • skorpija
 • skorpija's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 25
 • Thank you received: 2
eve i jas sum vo mnogu rana bremenost no imam bolki vo dolniot del od stomakot i vo polovinata,i ne se slabi tuku se pojaki.Doktorot me gledase na eho i mi rece deka nema nisto,no eve bolkive prodolzuvaat i se se pojaki.Samo Gospod neka me cuva i mene i moeto malecko,zosto jas se vadam od pamet
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 25 Ное 2010 03:35 #77183

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
Normalni se tie bolki, kaj nekogo se poizrazeni i traat cela bremenost a kaj nekogo ne, se podgotvuva teloto za novata sostojba, se siri matkata, se pravi mesto za gravceto.
Srekno devojki :guskanje:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 25 Ное 2010 03:38 #77187

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
Скорпија, ти си различен случај, не се споредувај со другите трудници.
Исприми еден тон хормони, јајниците турбо ти работат, плус имаш многу заостанати фоликули кои не биле доволно зрели за да ги пунктираат па тие после аспирацијата продолжуваат да растат и го "дуваат" стомакот. Во нормалното време кога би требало да добиеш тие би си истекле заедно со менструалната крв. А сега нема каде да одат, треба малку време за да колабираат и организмот спонтано да ги апсорбира.
Болките во стомакот налик на менструални се инаку сосема нормални во текот на целата бременост заради ширењето на матката.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 04 Дек 2010 23:28 #82955

 • skorpija
 • skorpija's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 25
 • Thank you received: 2
Еве сум јас пак,да ви кажам дека два дена ги одлежав во Ремедика ,зошто имав претерано силни болки во кичмата полоината и стомакот,што беа неиздржливи.Се сомневаа дека се од бубрезите,и ми ги направија сите можни испитувања,но се беше во ред,така да најверојатно ми е кичмата.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 06 Дек 2010 19:21 #83895

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
Морам да го кажам моето искуство:

После позитивниот тест, веднаш отидов на гинеколог, да ме види докторката (значи 4 недели бремена)...тој ден имав болки во долниот дел и кичмата, и со кој и да разговарав исто ми велеа: Нормална работа, се шири матката.
Отидовме кај докторката, и прво ме праша како сум...и кажав за болките и косата и се крена! Целата испаничена ми вели: Зголеми ја дозата на Утрогестан на 200 и ставај 3 пати на ден, не 2! Ако имаш уште болки - и 5 пати можиш!
Јас уште и` велам: Па добро, можам јас да ги издржам болкиве, ми се шири матката сега, за убаво е :dry:
Само што не ме истепа :blink: „Каква матка ширење на толку рана бременост?!?!? Сега е опасноста телото да ти го оцени ембрионот како страно тело и болкиве индицираат дека можи да го отфрли секој момент!! Зголеми го прогестеронот и ќе видиш дека болките ќе престанат!“
И така би....јас немав воопшто болки понатаму во бременоста :poimnemam:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 06 Дек 2010 20:56 #83957

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
Jas imav bolki vo tekot na celata prva bremenost, a isto e i sega, samo sto znam deka taka reagiram, matkata se siri, po nekoj ligament se zatega i pomalku panicam otkolku vo prvata bremenost. Inaku i vo prvata i vo ovaa bremenost bev na progesteronska terapija od 8-12 nedela, a vo prvata bremenost vo 28 nedela primiv i 3 injekcii dexametazon, a sega ke gi primam slednata nedela.
Последна промена: 06 Дек 2010 20:57 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 12 Дек 2010 21:08 #87394

 • Ruzica_D
 • Ruzica_D's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
Фала богу за темава баш за ова ми требаше, сакам да прашам значи јас се уште не знам дали сум бремена или не значи овие 3 4 дена треба да "не" добијам но имам болки исто како пред добивање на менструација не се толку силни но одвреме навреме ги има, па дали е тоа нормално доколку сум бремена или не е?
позз голем
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 12 Дек 2010 21:46 #87411

 • пеперутка
 • пеперутка's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Thank you received: 2
И јас имам цело време благи грчеви иако ми е рано за добивање(не добивање):) , од овулацијата некаде ми се јавија, дали само ми се причинува не знам
[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 28 Дек 2010 02:11 #95952

 • TANJIC
 • TANJIC's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
i jas imav takvi bolki pred da "ne dobijam" :) kaj sekogo e razlicno
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 04 Мар 2011 18:12 #119354

 • Alek 03
 • Alek 03's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
Zdravo zenski mi docni 14dena, pred nekoj den bev na ginekolog i me gledase na vaginalno eho, no nemozese nisto da vide ustvari vide samo dve tocki za koi mi rece deka mozno e da e bremenost a mozno e da e i krven sad, matkata e zadebelena kako za bremenost no mene uste mi kasni a i sabajlevo koga stanav imav jaki bolki kako vo menstuacija, imav i proliv, mozno li e da sum bremena ili nesto drugo e vo prasanje, vo vtornik treba pak da odam na ginekolog za da mi potvrdi dokolku ima bremenost ima li nekoj vakov slicen slucaj? Pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 04 Мар 2011 18:18 #119359

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
Jas mislam deka postoi golema verojatnost deka si bremena.Bolkite dokolku ne se postojani ne e nisto strasno
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 04 Мар 2011 18:25 #119363

 • Alek 03
 • Alek 03's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
Fala za odgovorot, ne bolkite ne se postojani mi se javija pred nekoj den epten tapi bolki, a deneska odsabajle pojaki
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 04 Мар 2011 18:26 #119365

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
Ти посакувам добродојде на форумов и убава дружба :OK:

Болките во рана бременост се исти како болки пред добивање и јас верувам дека е бременост и дека доколку болките не се многу јаки нема место за паника. А тест направи???
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Болки во рана бременост 04 Мар 2011 20:22 #119418

 • Alek 03
 • Alek 03's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
Test napraviv po 6dena od terminot koga trebase da mi dojde, testot bese negativen ama go pravev navecer, ne odsabajle, doktorkata mi rece deka moze da e lazno negativen, i sega ke mora da cekam do vtornik za da vidam dali sum bremena ili ne sum. Momentov go cekam 2godini :( pa si vikam deka moze za 8 Mart ke dobijam poklon :) se nadevam deka sum bremena so ogled na toa sto mi docni 14 dena fala za odgovorite
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.