Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Tрудници каква е вашата крвна слика

Ре: Tрудници каква е вашата крвна слика 15 Јан 2014 11:14 #247954

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас вчера бев на контрола и многу глупаво е тоа што ми земаат крв и резултатите ги дискутираме по 4 недели на следната контрола. Вчера ми правеа и тест за толеранција на глукоза..
Досега се е во нормала освен хемоглобинот кој паднал под граница, па ќе морам да земам таблети со железо. Да се спасам со време, за првото толку ниско ми беше што ни Тотема не ме спаси, мораше крв да примам ама ни еднаш до 7 месец на Дракулевски не му текна да ми побара резултати од крв.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Tрудници каква е вашата крвна слика 18 Фев 2014 03:19 #248751

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Вчера ми се јави докторката да ми каже дека стигнале резултатите од крвта и дека хемоглобинот ми е катастрофа. Веќе цел месец земам капсули со железо, ефект нема, оди надолу и сега ми рече по 2 на ден. А толку лошо ги поднесувам, цел час после тоа ми се лоши. Пробувам и преку храната да го подобрам и пак ништо :neznam: .
The administrator has disabled public write access.

Ре: Tрудници каква е вашата крвна слика 18 Фев 2014 06:42 #248765

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
A da zemes Zoja seme od kopriva, mislam deka e mnogu efikasno so med i bademi. Vo tegla med ke stavis nekolku lazici seme od kopriva, iseckani bademi i sekoj den nasabajle i navecer po edna lazicka. Super zdravo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Tрудници каква е вашата крвна слика 18 Фев 2014 09:35 #248778

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
Zoja,i mene naglo mi padna serumskoto zelezo,hemoglobinot sega zasega mi seuste ok. Koga bev na Transfuziologija bas go prasav doktorot za zelezoto i toj mi rece ako site drugi parametri se ok,togas ne e zagrizuvacko,ako pagja i hemoglobinot,togas mora redovno da se kontrolira. Jas zemam kapsuli za zelezo Heferol 1 x den,ama gledaj da vnesuvas i med so seme od kopriva,mnogu go podobruva hemoglobinot. Mene vo prvata bremenost samo so semeto od kopriva i medot i so redovno pienje na svezo ceden sok od cveklo,jabolko,morkov i limon,krvta mi bese petka :) Ovaa bremenost nekako mnogu poopusteno se odnesuvam,zatoa i se zaprepastiv koga go vidov serumskoto zelezo do 15,3 na 5,7 padnato za samo 1 mesec
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Tрудници каква е вашата крвна слика 18 Фев 2014 16:48 #248795

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Не знам бројки, но штом ми се јави докторката дома испаничена сигурно е многу лошо. За првата бременост и покрај тоа што пиев Хеферол завршив со трансфузија на крв. После додека доев земав и мед со комприва, ама и онака после трансфузијата почна да се нормализираат вредностите. Ќе пробам овде да најдам семе од коприва, не знам каде можам да побарам. Во МК во аптека го имаат.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Tрудници каква е вашата крвна слика 18 Фев 2014 17:33 #248796

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Zoja, dali pies vitamin C? Jas ja napraviv taa utka - piev zelezo ama ne i vitamin C, koj e potreben za da se vrze zelezoto, pa namesto da ima efekt toa nisto.

Isto moze da pies domasen sok od cveklo, jabolko, limon, morkov i med, svezo ceden sekoj den. ja cela bremenost ja isterav so nego i mi deluvase super.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Tрудници каква е вашата крвна слика 19 Фев 2014 03:12 #248802

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Со витамин Ц го земам. Тоа ми го нагласи и докторката и апотекарката. Јадам и месо со зелена салата (тука има повеќе видови), рукола на пример, со семки од тиква кои исто имале многу железо и за се што сум прочитала дека е добро, како леќа, грав...
Ви благодарам на сите за советите, останува уште тоа со семето од коприва да го пробам и сокот со цвекло :cmok:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Tрудници каква е вашата крвна слика 19 Фев 2014 03:19 #248804

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
jas otkako pocnav nasabajle da pijam na rabota caj od kopriva si go podobriv zelezoto i hemoglobinot. Kolegata do mene samo toa piese sekoj den i mi nudese ama nikako da prifatev gaden mi bese cajot, i koga sakavme da davame krv jas nemozev bidejki mi bese slab hemoglobinot, posle 2 meseci so sekojdnevno pienje na caj od kopriva po 2 pati na den znacitelno go podobriv i eve seuste go pijam i super ja odrzuvam krvta i sega vo bremoenosta.Isto taka sega nasabajle na gladno pijam edna casa voda so 1/4 limon isceden, citav e mnogu zdravo za organizmot, pogotovo za zeludnikot,varenjeto, odrzuvanjeto na kiselinite, i navistina nemam kiselini ovoj pat, dodeka vo prvata bremenost nemozev glava da krenam od niv.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Tрудници каква е вашата крвна слика 19 Фев 2014 04:55 #248808

 • LiMan
 • LiMan's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 55
 • Карма: 2
Јас мината бременост (и 2 години пред да забременам) секое утро пиев цеден сок од цвекло, морков, лимон, јаболки и портокали, буквално цела бременост железото не ми се симна под 30, еднаш ми беше и 34.
Сега ова бременост не сум толку ревносна со соков, пијам 2-3 пати неделно, во 13 недела правев крвна слика и железото ми беше 25,7, хемоглобин 122. Сега во 19 недела правев крвна слика и ми излезе железо 15,5, хемоглобин 133. Изненадена сум колку ми паднало железото за толку кратко време, не сум се видела со матичната, знаете ли под колку е веќе алармантно и треба да се реагира со некој суплемент? И не ми е јасно како може железото толку да ми падне, а па од друга страна хемоглобинот да ми се качи, нели одат овие двата правопропорционално?
Последна промена: 19 Фев 2014 04:57 by LiMan.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Tрудници каква е вашата крвна слика 20 Фев 2014 04:09 #248829

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
LiMan wrote:
Јас мината бременост (и 2 години пред да забременам) секое утро пиев цеден сок од цвекло, морков, лимон, јаболки и портокали, буквално цела бременост железото не ми се симна под 30, еднаш ми беше и 34.
Сега ова бременост не сум толку ревносна со соков, пијам 2-3 пати неделно, во 13 недела правев крвна слика и железото ми беше 25,7, хемоглобин 122. Сега во 19 недела правев крвна слика и ми излезе железо 15,5, хемоглобин 133. Изненадена сум колку ми паднало железото за толку кратко време, не сум се видела со матичната, знаете ли под колку е веќе алармантно и треба да се реагира со некој суплемент? И не ми е јасно како може железото толку да ми падне, а па од друга страна хемоглобинот да ми се качи, нели одат овие двата правопропорционално?

LiMan kaj mene bese ista situacija,i mene naglo za 1 mesec mi padna od 15,3 na 5,7 zelezoto.Koga bev na Transfuziliogija za d-dimer,porazgovarav bas so transfuziologot za zelezoto,i toj mi objasni deka e najvazno da se drugite parametri na krvnata slika ok,a ne se gleda samo zelezoto,zosto toa mi vika moze i mnogu da varira vo tekot na 1 denonokie,duri od 30 na 7 da ti padne,bitno e hemoglobinot da e vo normala
The administrator has disabled public write access.

Ре: Tрудници каква е вашата крвна слика 05 Мар 2014 16:31 #249071

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
I mene sega vo 28 ma nedela na 7 mi padnalo zelezovo a mi bese 13 minatiot pat hemoglobinot uste mi e vo normala 117 iako I toa paga postepeno cudno so 20 zelezo startuvav sega na 7, a pijam I kopriva I viramin c I aronija I pak slabo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Tрудници каква е вашата крвна слика 06 Мар 2014 10:47 #249088

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
jas pocnav i so homeopatski kapki za podobruvanje na zelezoto,pa bas ke vidam rezultat za nekoj den,i taka treba narednata nedela da napravam redovno kontrola na krvnata slika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Tрудници каква е вашата крвна слика 23 Мар 2014 03:32 #249376

 • LiMan
 • LiMan's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 55
 • Карма: 2
LiMan wrote:
Јас мината бременост (и 2 години пред да забременам) секое утро пиев цеден сок од цвекло, морков, лимон, јаболки и портокали, буквално цела бременост железото не ми се симна под 30, еднаш ми беше и 34.
Сега ова бременост не сум толку ревносна со соков, пијам 2-3 пати неделно, во 13 недела правев крвна слика и железото ми беше 25,7, хемоглобин 122. Сега во 19 недела правев крвна слика и ми излезе железо 15,5, хемоглобин 133. Изненадена сум колку ми паднало железото за толку кратко време, не сум се видела со матичната, знаете ли под колку е веќе алармантно и треба да се реагира со некој суплемент? И не ми е јасно како може железото толку да ми падне, а па од друга страна хемоглобинот да ми се качи, нели одат овие двата правопропорционално?

Po eden mesec revnosno pienje ceden sok sekoe utro, i pola izedena tegla seme od kopriva vo med, vcera vo 24 nedela zelezoto mi se vrati na 24.5 :nanana:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Tрудници каква е вашата крвна слика 15 Окт 2017 22:35 #255451

 • jasne
 • jasne's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 47
 • Thank you received: 12
 • Карма: 0
Devojki bremena sum 26 nedela so bliznac imam pokaceni leukociti 14 i visoko crp a jas se osekam podobro od pred bremenost ve molam za isjustvo oti sym preplasena
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.