Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Baby shower party-бебето доаѓа

Baby shower party-бебето доаѓа 02 Сеп 2013 18:17 #243438

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Ова е американски обичај,каде најблиските пријателки и роднини на трудницата прават мала забавакога ќе е готова собата на бебето и и ги подаруваат првите подароци.
Претпоставувам дека тешко е да се најде некој на форумов кој би можел да ни пише нешто подетално и да сподели искуство со нас.

Но какво е вашето размислување за ова? Дали ви се допаѓа, дали би сакале да има ваков адет кај нас? Дали би направиле нешто слично?

Иако кај нас пак се почесто е убавиот пречек на бебето и мама дома,одколку ова.
Или пишете вие дали и како бевте дочекани дома?

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 03 Сеп 2013 07:00 #243459

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Ne me bendisuva ovaj adet mnogu, na neroden Petko kapa mu krojat, sekako kaj nas otkako ke se rodi bebeto so povojnica doagaat site bliski, toa mi e poprifatlivo za mene.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Glasna*

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 03 Сеп 2013 16:54 #243475

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ic ne gi sakam vakvite pomodarski i zapadnjacki t.e amerikanski adeti. Prvo pocnavme so prezemanjeto nivni praznici kako Sv.Valentin, pa potoa i do nekoi praznicni pravila t.e adeti. sega i za bebinja.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Glasna*

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 04 Сеп 2013 02:17 #243490

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Мене многу ми се допаѓа овој настан. Не сум по адети, туку ми има навистина практичен аспект. Добиваш многу работи што ќе ти се најдат за бебето, целата атмосфера е позитивна, ентузијастична дури. Не мора сега се да биде украсено и не знам што, ама по ми има логика тоа отколку после пораѓај да ти дојде некој. Посебно не првите недели. Јас сум пред и после пораѓај различна личност, ако пред пораѓај бев опседната со шпихозни и колички и бебешки декорации, после пораѓај бев комплетно потоната во грижа за бебето, ама ништо од тој тип не можеше да ме израдува како претходно.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi, Dolphin, Frenky

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 04 Сеп 2013 13:02 #243518

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
I mene me nervira sto poleka-poleka se amerikanizirame , ama pa uste poveke me nervira sekoj den nekoj na povojnica da mi doaga
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi, Elka

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 05 Сеп 2013 05:37 #243550

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Pocnaa deca sto zavrsuvaat gradinka da gi slikaat so akademski kapi i togi i da im pravat tabloa, na polumaturanti im se kupuvaat stikli od 12cm i odela so kravati, pa sea za shower baby party drama ke pravime deka ne e tradicionalen domasen nastan.
Kakvi sme losi vo kopiranjeto i neinventivnosta kako luge verojatno za 4-5 godini ke pocne da se pravat i zurki za zacnuvanje.
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi, Candy, biljann, Frenky, None-bt and this user have 3 others thankyou

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 06 Сеп 2013 04:32 #243621

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
bas nikakva vrska nema toa dali ke dozvolis deteto da se slika so akademska kapa vo gradinka, kako ke se oblece na matura i polumatura i tn. i da pravis doma zapadnjacki adeti - zabavi za nerodeno dete.
tie zabavi za koi se zboruva ovde, se isto kako da pocnes da slavis doma Bozik na 25ti - zatoa sto tamu taka se pravi od prakticni pricini t.e da gi podelime podarocite pred novata godina, a ne potoa.

Dali i kako ke mu dozvolis na deteto da se oblece za polumatura i matura veke e domasno vospitanie. I moja vnuka zapnuvase da oblece stilki 12 sm za polumatura, ama dobi baletanki od nejzinite.

Sto se odnesuva do zabavisteto t.e gradinkata - za slikanjeto so akademiski kapi i tn., da, kopirano e, mozele da bidat poinventivni, da smislat nesto koe poveke prilega za tolku mali deca. i mozebi treba roditelite koga ke se tie roditelski sredbi da se javat so predlozi (ama kaj nas najcesto roditelskite pominuvaat vo dremenje i nemo slusanje ili pak glupi raspravii, namesto konstruktivni muabeti).

no koga veke e prifateno i koga se pravi nesto da go ima deteto za spomen od eden ubav period nemam namera da mu ja rasipuvam radosta so toa ke zabranam da se slika samo zatoa sto e kopirano.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 06 Сеп 2013 05:02 #243629

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Апсолутно е нормално дека ниеден родител нема да му ја расипува радоста на детето и да му рече неможеш да се сликаш кога сите други се сликаат.
Но барем родителите, дали изреагирале во градинка на собир(незнам имаат ли родителска), па да кажат ова не чини вака-така.

Инаку за ова babay shower имам чуено дека во Гевгелија имаат обичај уште од времето, кој се вика ЛУЛАЈКА ако добро сум запамтила. Кога се собираат дома се тераат адетите и тогаш му носат подароци на бебето.

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 06 Сеп 2013 05:06 #243631

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Baby shower е едно (мајката прави забава за нероденото бебе) , а тоа што го пишуваш за Гевгелија е друго - се прави откако ке се роди бебето и веќе пишувано е за него во темата - Адети за новородено бебе, така што нема потреба да се мешаат темите
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 06 Сеп 2013 05:07 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 09 Сеп 2013 17:15 #243740

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Cize wrote:
Мене многу ми се допаѓа овој настан. Не сум по адети, туку ми има навистина практичен аспект. Добиваш многу работи што ќе ти се најдат за бебето, целата атмосфера е позитивна, ентузијастична дури. Не мора сега се да биде украсено и не знам што, ама по ми има логика тоа отколку после пораѓај да ти дојде некој. Посебно не првите недели. Јас сум пред и после пораѓај различна личност, ако пред пораѓај бев опседната со шпихозни и колички и бебешки декорации, после пораѓај бев комплетно потоната во грижа за бебето, ама ништо од тој тип не можеше да ме израдува како претходно.

od zbor do zbor. se raboti za praktichnost, za nishto drugo. tuka amerite se neprikosnoveni.
za mene eden od najteshkite periodi beshe tokmu toj. gostite za povojnica. od nervoza mlekoto go gubev :mdf: so sekakov narod si imash rabota, bez razlika shto stanuva zbor za bliska familija ili prijateli.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 11 Сеп 2013 03:52 #243800

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Big Sister wrote:
bas nikakva vrska nema toa dali ke dozvolis deteto da se slika so akademska kapa vo gradinka, kako ke se oblece na matura i polumatura i tn. i da pravis doma zapadnjacki adeti - zabavi za nerodeno dete.
tie zabavi za koi se zboruva ovde, se isto kako da pocnes da slavis doma Bozik na 25ti - zatoa sto tamu taka se pravi od prakticni pricini t.e da gi podelime podarocite pred novata godina, a ne potoa.

Dali i kako ke mu dozvolis na deteto da se oblece za polumatura i matura veke e domasno vospitanie. I moja vnuka zapnuvase da oblece stilki 12 sm za polumatura, ama dobi baletanki od nejzinite.

Sto se odnesuva do zabavisteto t.e gradinkata - za slikanjeto so akademiski kapi i tn., da, kopirano e, mozele da bidat poinventivni, da smislat nesto koe poveke prilega za tolku mali deca. i mozebi treba roditelite koga ke se tie roditelski sredbi da se javat so predlozi (ama kaj nas najcesto roditelskite pominuvaat vo dremenje i nemo slusanje ili pak glupi raspravii, namesto konstruktivni muabeti).

no koga veke e prifateno i koga se pravi nesto da go ima deteto za spomen od eden ubav period nemam namera da mu ja rasipuvam radosta so toa ke zabranam da se slika samo zatoa sto e kopirano.
Ima ima vrska. Site tie koi gi nabrojav se groteski. Videla zabata go kovaat konjot ja krenala nogata. Sega ako ti si se pronasla vo nekoj od tie pa vaka reagiras toa e drugo.
Jas zboruvam na generalno nivo kako nie ovde prevzemame odredeni raboti od nadvor gi nosime kaj nas gi prilagoduvame na nekoi nasi sostojbi i na toj nacin se toa stanuva groteskno.
Eve ke vidite ako baby shower zazivee ovde za nekoja godina vo sto ke se rpetvori. Ke se javat mama to be koi ke pocnat, eh sea sto ima doma da mi idat gosti da mi prljaat na nerodeno dete, aj u kafana. Kafandziite se normalno dobri pretpriemaci i ke pocnat da smisluvaat baby shower menija i opaa mini svadba.
Krstevka u kafana - mala svadba (prakticno bilo), prvace zurki i gosti po doma nov trend.
Mekici u kafana dvete strani zaedno prakticno i poeftino - midi svadba.
Zavrsil gradinka (WOW) ajde u kafana generalna proba za polumatura, nov mobilen za u treto oddelenie, vespa za u sesto oddelenie itn itn....
Toa e toa, koga ke pustis domasno milenice u park na siroka povrsina od sto ne znae sto da pravi skoka ko blesavo.... Takvi sme (cest na isklucoci) ama toa e toa.
Neoriginalni, neinventivni.
Namesto tie obicai koi ovde egzistiraat da gi osovremenuvame polesno ni e da kopirame tugi.
Zosto ne se modernizira povojnicata ???? na primer!

Inaku nikoj normalen ne zboruva deka svoeto dete treba da go izolira od generalniot trend (na gluposta) vo gradinka, osnovno ili sredno. Problemot e sto nekoj (foto studija, kafani, igroteki) izmisluvaat, upravata na gradinka/skolo prifaka im nudi na roditelite, a oni po principot na stadoto mee meee meee gi pustaat svoite najmili zivi srekni do stepen na podmocnuvanje.
Иван А.
с.р
Последна промена: 11 Сеп 2013 03:55 by Snoopy.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 11 Сеп 2013 04:38 #243804

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
kako toa reagiram ja sto proceni deka sum se pronasla vo tvojot post?

fino pisav deka roditelite sme si samite krivi sto na roditelskite sve prifakame nabrzinski namesto da dademe svoi predlozi da se napravi nesto poubavo i pointeresno, novo.

i ne samo za zabaviste, taka e i vo pogornite oddelenija. roditelskite nalikuvaat na opstonaroden miting, namesto na kvalitetni i konstruktivni sredbi.

muabetot mi bese deka pravenjeto zabavi doma vo kafana i prakanjeto da se slika za tablo, kako ke se oblece za matura se razlicni raboti.

tamu kaj sto zavisese od mene vlijaev: mekici se pravea doma, krstevka za sin mi se pravese vo najtesen krug na semejstvoto (babi i dedovci i kumot), nitu imalo zabavi za gradinka, zabavace, prvace i tn...tuku samo za prvace koga odese torta napraviv doma za da se pocestime nie domasnite.

znaci ona koe go smetam za glupost ne go pravam.

a vo gradinka koga veke groto roditeli bile za takvo tablo nema sigurno da go dvojam sin mi.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 11 Сеп 2013 04:51 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 12 Сеп 2013 14:21 #243836

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Neznam kolku e taka vo praksa ,ama sum slusnala deka vo Tetovo ,ete ne e Amerika,za mekici se sobiraat vo kafana ,samo zenite ,I togas nosat pokloni I za povojnica,taka da majkata e rasteretena vo toj pogled
Neka potvrdi nekoja tetovcanka
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 12 Сеп 2013 16:12 #243840

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Потврдувам :)
Во тетово прават во кафана, обично двете баби заедно и викаат само жени. Даваат ручек и мекици , мене ова ми е баш без врска ама сите така прават. Растеретен си што не ти доаѓаат после дома ама малце без веза носиш поклон за бебе а нигде нема бебе. Според мене мекици се да се прослави во најблизок круг пријатели раѓањето на бебето и тоа тогаш кога се родило , не по месец- два а и повише како што се прави во Те.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 13 Сеп 2013 04:52 #243845

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Потврдувам и јас еве
Така се прави во Тетово и според мене е ОК. Мајката нема обврска освен да ги отвори подароците :laugh:
А за тоа кога ке се направи дали веднаш по раѓањето или по два месеци, нема правило, се е договор и желба на семејството
The administrator has disabled public write access.

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 13 Сеп 2013 11:30 #243856

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Bumba wrote:
Растеретен си што не ти доаѓаат после дома ама малце без веза носиш поклон за бебе а нигде нема бебе.
Pa nemoze i bebeto da go nosat od malo po kafani,mislam deka e Ok adetot vo Tetovo,odednas gi sobiraat gostite ,castat za bebeto ,i posle se raat od gosti po doma.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 13 Сеп 2013 17:23 #243870

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Vidi gi ti tetovki kako se itri i inventivni :D em teraat makedonski obicaj, em amerikanski. dve vo edno :D
sala na strana, ama ete kako nekoj se setil da spoi prakticno i korisno
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 14 Сеп 2013 05:00 #243878

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
I mene mi se dopagja obicajov, em mekici em povojnica vo edno, a majkata i bebeto rastereteni od gosti, plus i toa sto se samo zeni epten mi e vo red, i taka mazite bas i ne se oduseveni koga se raboti za takvi slucuvanja, pa vaka em volkot sit, em ovcite na broj.
:foryou: za inventivnosta na tetovki :3
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 14 Сеп 2013 06:10 #243879

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
 • Карма: 10
Dolphin wrote:
Neznam kolku e taka vo praksa ,ama sum slusnala deka vo Tetovo ,ete ne e Amerika,za mekici se sobiraat vo kafana ,samo zenite ,I togas nosat pokloni I za povojnica,taka da majkata e rasteretena vo toj pogled
Neka potvrdi nekoja tetovcanka
ete i jas da potvrdam
baska uste porastereten si ako zivees posebno od svekrvata
babite si go placaat racunot vo kafana :cigara:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 14 Сеп 2013 08:30 #243882

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Zavisi od babite :fijuk: , ima nekoj vika a ne plaka :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 14 Сеп 2013 11:33 #243888

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
 • Карма: 28
Dolphin wrote:
Neznam kolku e taka vo praksa ,ama sum slusnala deka vo Tetovo ,ete ne e Amerika,za mekici se sobiraat vo kafana ,samo zenite ,I togas nosat pokloni I za povojnica,taka da majkata e rasteretena vo toj pogled
Neka potvrdi nekoja tetovcanka
I vo Gostivar e taka. Odprilika nedela dve posle ragjanjeto,se pravat mekici(tiganici po gostivarski) najcesto vo kafana 2te babi (nekoi si pravat i posebno po doma)i togas se nosi po nesto za bebeto.Samo kaj nas ne se dava rucek- mekici, meze i nesto blagicko i odime samo zeni
E sega ne e obvrska site da donesat podarok tuku koj saka
Последна промена: 14 Сеп 2013 11:38 by biljann.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Baby shower party-бебето доаѓа 14 Сеп 2013 17:37 #243898

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
:ajde:
Bravo bre tetovke, sekoja cest
I gostivarke :foryou:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Baby shower party-бебето доаѓа 11 Дек 2019 17:34 #255550

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Во сабота ќе правиме baby shower за добра пријателка. Главен организатор ЈАС :yes: Возбудена сум дека ќе се собереме релаксирано женско друштво и опуштено ќе се забавуваме.
Според обичај на мајката и се организира baby shower, значи некој друг го прави тоа, не таа самата. Според тоа во кој дел од денот ќе биде, се спрема соодветно јадење. Обавезно има убаво декорирана маса со слатки, торта. Се играат 2-3 игри и се даваат мали награди на победниците. По игрите се отвораат подароците. Секој на заминување добива мал спомен од забавата т.н. party favor.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 11 Дек 2019 17:34 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Baby shower party-бебето доаѓа 10 Јан 2020 18:35 #255554

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Интересно е и практично. Не само што ѝ се помага на мајката, да добие нешта кои ќе ѝ се потребни и ќе ѝ ја олеснат целата организација околу доаѓање на новиот член, туку е и супер дружба.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.