Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Д-димери, АФА, хемостаза

Ре: Д-димери, АФА, хемостаза 16 Апр 2012 17:55 #194801

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
Mene koza ne me traese i posto imame rodnina doktor transfuziolog otidovme so mm do kaj niv i mi gi vide nozete rece ima diskretni otoci i da proveram proteini vo uruna i totalni proteini vo krv kaj nas vo Kav D-dimeri ne ispituvale a za hemostaza doktorot rece aj prvo da vidime so proteinite i taka utre odam da ispitam proteini pa ke vidime sto ke ispadne pozdravce fala za odgovorite devojki :cmok:


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д-димери, АФА, хемостаза 07 Јун 2012 13:24 #202536

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
Uf sega ja citam temava mojte dimeri se 752 a pisuva deka e uredno bas ke vidime ginekologot sto ke kaze
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д-димери, АФА, хемостаза 16 Јун 2012 09:18 #203673

 • mareto
 • mareto's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
 • Thank you received: 2
zdr...denes ispituvav sedimentacija , dimer i krna slika....rezultatot ne mi e dobar, sedimentacijata mi e 28 a dimerot 282, ne sum bremena a prethodno imav spontan....doktorot mi rece deka imam nekoe vospalenie i mi prepisa kleksan i amoksiklav 10 dena da gi zemam...dali imate nekoe iskustvo so toa?inace sakav da prasam kako mosi da se vratat parite od inekciite kleksan koga ne mozi maticniot da gi prepisi na recepta?...pozzz
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д-димери, АФА, хемостаза 16 Јун 2012 11:31 #203680

 • vesnicka
 • vesnicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 648
 • Thank you received: 363
mareto wrote:
zdr...denes ispituvav sedimentacija , dimer i krna slika....rezultatot ne mi e dobar, sedimentacijata mi e 28 a dimerot 282
Незнам од каде идејата за клексан со д димери 282??? Тоа е одлична состојба - се што е под 500 е идеално.
А за рефундирање на средствата задолжителна е препорака од специјалист но секако матичниот лекар мора да биде вклучен со упати и рецепти.
Последна промена: 16 Јун 2012 18:13 by Tessi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д-димери, АФА, хемостаза 16 Јун 2012 12:43 #203684

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
Koga ne postoi bremenost normalna vrednost na d dimeri e do 250, ama posle spontan veruvam deka treba vreme da se vratat vo normala. Vo tek na bremenosta zavisno od toa koja nedela e se toleriraat i vrednosti do 1500, ima tocna skala vo koja nedela koi vrednosti se normalni, jas na pr vo 12 nedela imav 780 d dimeri koi poleka rastea i posleden pat ispitav vo 36 nedela, imav okolu 1500 i niednas ne sum primila nikakva terapija blagodarenie na toa sto zapoznav prekrasen transfuziolog - Koco Dimitrovski koj mi gi objasni ovie raboti, ianku mojot maticen trcase da mi prepise klexan. Klexanot ne e voda - ova se zborovi na transfuziologot. Pred da zabremenam imav d diemri okolu 80. Posle spontaniot treba vreme da se normaliziraat vrednostite, mozebi i nema da e potrebna terapija, a mozebi i ke treba valjda ne mzoe toa so edna analiza da se utvrdi. Za refundacija ti treba preporaka od lekar specijalist - transfuziolog (izvestaj od nego), smetki i sekako potvrda deka se primeni od tamu kade sto ke te bockaat. Recept ne ti treba.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д-димери, АФА, хемостаза 16 Јун 2012 17:57 #203708

 • vesnicka
 • vesnicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 648
 • Thank you received: 363
Во нормална состојба се д димерите под 500 - така стои и на трансфузиологија и во 8- ми септември и сите доктори се соглсни во тоа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д-димери, АФА, хемостаза 21 Јун 2012 12:40 #204634

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
При денешниот преглед ми беше посочено да ги испитам сите овие работи. Е сега ми треба совет од поискусните
- дали се закажува на трансфузиологија или можам да одам кога сакам
- која е цената
- дали може и во приватна лабораторија(со упут) и која е цената
- дали резултатите за тромбоцити при редовна проверка на крв значат нешто и се поврзани со ова???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д-димери, АФА, хемостаза 21 Јун 2012 13:26 #204636

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1240
 • Thank you received: 865
Јас еден штур одговор ќе ти дадам :)
Јас испитував сите овие работи на приватно кај Павлина Герасимова (кај симпо) без упат...и ме чинеше 2400 ден. Прилично скапо ама тоа е....во државна мислам дека некои 300-400 ден. ама се меткаш цел ден,редови,гужви...а и јас така затерав се приватно па ете...
Инаку резултатите се готови по 2 часа. Ти се јавува да одиш да ги земеш и таму ти ги толкува кажува како е што е, дали треба терапија според неа и сл. Значи и некој мини преглед и објаснување добиваш.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д-димери, АФА, хемостаза 22 Јун 2012 08:26 #204813

 • mareto
 • mareto's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
 • Thank you received: 2
jas pred edna godina koga odev kaj doktor nikolce damcevski , mi dade upat da gi ispitam vo voenata bolnica i me kostase 800 denari a rezultatot mi bese gotov vo 2 i pol ( zemat do 12 krv i vo 2 i pol site se gotovi rezultati).....no sega go smenav doktorot i odam kaj doktor tase i isto mi rece da ispitam i kaj nego , vo labaratorijata vo plodnos ispitav , rezultatot mi bese gotov za eden sat i me kostase 1600 denari.....inace dokolku sakas da gi ispitas treba da prasas kade ispituvaat posto kolku sto sum informirana ne pravat sekade ispituvanje na dimer ...pozdravce i se nadevam ti pomognav nekako
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д-димери, АФА, хемостаза 22 Јун 2012 14:01 #204879

 • Bebuska
 • Bebuska's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Thank you received: 1
Еве јас испитував 2 пати до сега, па да ти дадам некаков одговор, се надевам ќе помогне
-Не се закажува на трансфузиологија, одиш таму, земаш бројче и чекаш со милион старци неколку часа :angry: . А научив дека ако одиш прва смена до кај 13-14 часот, не знам точно, ама нека си е порано, влегуваш, веднаш вртиш десно и влегуваш во амбуланта за итни случаи, така пишуваше нешто на неа. Таму се влегува без бројче, влегуваат најчесто трудници и најверојатно некои итни случаи. После тоа на шалтер плаќаш 390 ден (малку таму ќе си почекаш) и одиш да ти земат крв, ти кажуваат каде да одиш, тоа е 2 соби потаму. И во 14 часот ти се готови резултати. Можеш да отидеш и после ручек, земаат крв цел ден, но може да нема никој во амбуланта за итни, паќе треба да си причекаш. Е сега има помалку гужва, ама сепак мене така ме натераа и бројќе да земам и да чекам. Сабајле паузата им е од 11 до 11 и 30. Коге ќе отидеш по резултати, на задната страна од тоа ливчето што го даваат има и мислење од трансфузиолог за резултатите.
Во мојот случај со резултатите отидов кај гинекологот, кој ме врати на трансфузија само за да влезам пак кај трансфузиологот да ми каже колку инекции да примам и која доза. Ама сепак кога ќе влезеш првиот пат кај трансфузилогот, прашај си дали ќе треба потоа да одиш пак кај него, зашто сите си сме разни случаи.

Извинете за долгиот пост, се надевам дека помогнав. Поздрав :ehej:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д-димери, АФА, хемостаза 26 Јун 2012 04:08 #205322

 • mareto
 • mareto's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
 • Thank you received: 2
davajte sovet , ne sum bremena i pred 10 dena sedimentacijata mi bese 28 a dimerot 282, doktorot mi dade 10 inekcii kleksan , denes napraviv kontorla i zamislete sedimentacijata 38 a dimerot 576?????i doktorot veli za sedimentacijata zgolemena ti e od krajnicite ama dimerot me cudi , i mi veli nisto pak so 10 inekcii kleksan , ovde kako da se raboti za tromboza????mu kazuvam deka imam po edna kapka krv eve veke tret den i mi veli ne se sekiraj toa e mozebi menstruacija , nemozi da probie, .......sto da pravam??????pomossssss
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д-димери, АФА, хемостаза 26 Јун 2012 10:11 #205367

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
Марето, можеш ли на резултатот да си видиш кои се референтни вредности за димерите? Можно е тие вредности да зависат од лабораторијата, зашто според моите референтни вредности 282 не е воопшто висока вредност и не е за клексан, а па уште веднаш дијагноза тромбоза ептен ми е чудно. Исто така тоа што имаш макар и слабо крварење не е за занемарување, клексанот знае да направи крварење така да не оставај на не се секирај, побарај мислење од трансфузиолог. И ако ти се појави појако крварење, на пример од нос, предложи му на лекарот да направите испитување на период на коагулација на крвта, кај мене после клексанот тој период беше двојно зголемен од нормалното. Со среќа, и секако побарај мислење од друг лекар, ние на форум сме сепак само лаици со некакво сопствено искуство.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д-димери, АФА, хемостаза 27 Авг 2012 07:08 #211498

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
Dali treba prethodno da zakazam za faktorive na hemostaza, i d-dimeri ili ideam i cekam tamu??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д-димери, АФА, хемостаза 12 Сеп 2012 09:44 #213144

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
zavrsiv jas na transfoziologija, nenormalna guzva bese, ne se dise, nemas ka da sednes, ni da stois nema mesto, horor film. Dimerot mi e 862, megutoa doktorkata od transf. i mojata maticna ginekolog mi rekoa deka e vo red, ureden naod prema gestaciska nedela, a jas sum 27nedela sega.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Д-димери, АФА, хемостаза 09 Окт 2012 10:54 #216959

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
Конечно ги земав резултатите од Трансфузиологија и пошто денес вторник пензионерите мора да си го попунат времето незнаете која гужва беше :pukam: Така да не успеав да се видам со трансфузиолог за консултација.

Д-димерите ми се покачени 647 од 500, хемостаза - Број на тромбоцити 300 (150 - 450), Хематокрит 31.
Е сега сум ваква :blink: и немам поим што ова значи. Кој се разбира нека ми објасни дали е страшно, не е. Зошто до утре незнам како ќе издржам :grr:
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.