Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Верувате во бајачки, гледачи и слични работи ?

Ре: Верувате во бајачки, гледачи и слични работи ? 12 Авг 2012 10:55 #210322

• Cinnamon
  • Cinnamon's Avatar
  • Администратор
  • Теми: 2965
  • Thank you received: 1368
Колку мртви врапциња сум наоѓала ехехееееее. Не дека некој правел нешто туку се гнездеа во олукот и глупи врапци само им паѓаа пилињата и јајцата.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Верувате во бајачки, гледачи и слични работи ? 15 Окт 2012 11:35 #217541

• sanibani
  • sanibani's Avatar
  • new born
  • Теми: 19
  • Thank you received: 7
Toj sto ne dozivela nekoja strashna rabota vo zivotot nemoze da zbori na ovaa tema i toj sto ne se uveril vo nadprirodnite sili na nekoi luge e izlishno da se trudish da go ubeduvash. Za ovaa tema (bajaci, gataci) opshtonarodno mislenje e deka veruvaat i se bavat niskointelegantni i neobrazovani luge no jas ne smetam taka. Poteknuvam od popska familija i gatanjeto i baenjeto bile tabu tema! sekogash sme bile vospituvani vo duhot na Hrista i so molitvi sme si gi iskazuvale zelbite, sonishtata i blagodarnosta kon Boga. Moite teshko me dobile (po 6 godini brak) i me cuvale kako bubreg vo loj. Po proslavata na mojot prv rodenden dur seushte bile gostite doma majkami vlegla da me banja i vo kupatilo vlegle dvete moi babi. Sum bila dosta zivo i zborlesto dete i na moja edna godina dobro sum gi animirala babive dur sum se banjala. Kako majkami me izvadila od kada, kako me krenala, taka jas sum zapadnala vo koma i ne sum se razbudila tocno 40 dena. me nosele duri vo Belgrad na analizi i ispituvanja i site krevale race. Tocno 40 dena sum bila uklucena na infuzija i osven rabotata na srceto ne sum davala drugi znaci na zivot. Nemozam i nesakam da pomisluvam sto vo toj period im se slucuvalo na moite se dur eden den cekajki vo cekalnata vo Drzavna bolnica ne se pojavil nekoj starec koj i prisol na majkami i ne ja prasal sto i se slucuva. I rekol deka on moze da i pomogne, da me izvadi so potpis u bolnicata i deka on ke ja odnese kaj nekoja zena da mi zabae. Majkami cela razbezumena pobarala dozvola da me zeme, covekot bil so tocak, go kacile vo kola i ne odnel do Crnice vo nekoja troshna kuka. pred vratata im rekol na moite deka mora da odi i deka s enadeva deka ke ni pomogne. Moite do den denes neznaat koj i zasto go pratil covekot na Klinika. Vlegle vnatre zenata od vrata kako sme vlegle pocnala da zeva i da i tecat solzi. Za 2 min sum bila budna i sum pobarala vodicka i lepce :( Zenata i rekla na majkami nikogas poveke da ne me banja pred drugi luge, deka od milost od mili luge sum bila urocena!!! Me vraile na Klinika se cudele i doktori i sestri i site kako sum se razbudila... ZATOA USTE EDNASH KE RECAM KOJ NE DOZIVEAL NEKOJA VAKVA STRASHNA PRIKAZNA NEMOZE DA ZBORI DEKA TAKVI RABOTI NE POSTOJAT!!!

Ре: Верувате во бајачки, гледачи и слични работи ? 30 Окт 2012 03:21 #219379

• rosalynde
  • rosalynde's Avatar
  • new born
  • Теми: 23
Има, има, но треба многу да се внимава и да не се навлегува многу во таквите работи...има и луѓе стварно ко шо велам јас „пратени од Господ“ да помагаат на други луѓе, но има и некои тн. марионети на оној другиот, чие име не сакам да го споменам кои ти помагаат физичкото олеснување да го платиш со душевен немир (затоа што знам и такви случаи).
Последна промена: 30 Окт 2012 03:29 by rosalynde.

Ре: Верувате во бајачки, гледачи и слични работи ? 30 Окт 2012 10:09 #219462

• sanibani
  • sanibani's Avatar
  • new born
  • Теми: 19
rosalynde wrote:
Има, има, но треба многу да се внимава и да не се навлегува многу во таквите работи...има и луѓе стварно ко шо велам јас „пратени од Господ“ да помагаат на други луѓе, но има и некои тн. марионети на оној другиот, чие име не сакам да го споменам кои ти помагаат физичкото олеснување да го платиш со душевен немир (затоа што знам и такви случаи).

Rosalynde многу убаво кажано!!! мене само не ми е јасно како некои луѓе што сакаат на други да им нанесат зло, како можат да отидат некаде и да го изговорат тоа со своја уста! Пример одат кај некој што прави магии и му викаат: сакам да направиш на јатрвами да нема деца!!! кај ќе им оди душата на таквите, кој ќе им ги испере гревовите, направеното и кажаното!

Ре: Верувате ли во гледачи? 30 Окт 2012 19:36 #219528

• barbika24
  • barbika24's Avatar
  • new born
  • Теми: 2
moze li da mi kazete kaj koja zena bila majka vi Addele?
Последна промена: 30 Окт 2012 19:37 by barbika24.

Ре: Верувате во бајачки, гледачи и слични работи ? 09 Ное 2012 15:02 #220766

• izabella
  • izabella's Avatar
  • teenager
  • Pink up your day!
  • Теми: 736
  • Thank you received: 196
Dolgo vreme se vozdrzuvav od komentar na ovaa tema, no eve ke si go kazam moeto iskustvo.

Mojata baba e mnogu religiozna zena I da bae, bae od uroci.
"basnata" kako sto ja narekuva ona I e kazana od edna nejzina prijatelka koj bila na umiranje, uste pred 20 godini.
Ne bae za pari, ne bae na nikoj osven ako dojde nekoj togas ne odbiva, ni bae samo na nas, naseto semejstvo ako pobarame od nea.
Bae so sol I voda, ako si urocen zenata se skapuva od placenje dodeka trae samiot cin na baenje, ako ne si urocen ne I e nisto.
Jas licno koga I da otidam, si baram da mi bae, a mu bae I na sinko.

Koga bev nagosti kaj moite so sinko, sinko mnogu mi se smeni, celi vreme placese, sto dotogas se nemase sluceno, moite mi rekoa mozebo e isplasen. Najdovme edna zena sto baese od uplav, mu zabaa na bodi, ni dade sol I crveno konce.
Bodito trebase da go prespie 3 veceri, tri dena da go mieme so solta I da ja prespiva solta I konceto tri veceri.
Po tie 3 veceri bodito da se izmie niz voda, solta I vodata da se frlat vo cveke.
Taka I napravivme, veruvale ili ne sinko po 3 dena bese drugo dete, nasmean, raspolozen, naspan

Bevme decko I devojka so mm, po "inicijativa" na bratucedka mi I drugarka mi koi doznale za edna romka otidovme da ni gleda na obicen spil karti.
Spilot go mesase na masicka, gi ostavi kartite I gi rwzburicka, si vlecevme po 5 karti I na sekoja karta zqmisluvavme po nesto.
Na bratucedka mi I drugrka mi im pogodi mnogu raboti, si vikam aj da vidime sto ke bide so mene.
Zenata na site kari sto gi imav zamisleno za mm mi go kaza slednovo: premnogu go sakas, a toj tebe 2 pati poveke, vi prestoi ubava idnina, toj e od drug grad, za nova godina ti prestoi iznenaduvanje od nego ( na nova god me pobara za zena, so kleknuvanje, prsteni, svasta ), posle nova god ve ocekuvaat mnogu pokloni, gosti, cestitki ( taka I bese cestitki, pokloni od rodnini prijateli ), po izvesen period veselba ( na 05.02 pravevme veridba ).
Na kartite sto gi zamisliv za zdravje I za moeto semejstvo mi kaza deka vo narednite 5-6 god ke bideme dobri, stabilni zdravi.

Na odenje zenata nesakase pari, no nie I dadovme, nesakase da gi zeme vo raka I ni rece da gi frllime na zemjata, za seto toa sto ni go kaza da se fati.
Zenata ni ne znaese, ni ne poznavase, ni pa nie nea.

Ne mu kazav na mm, togas moj decko deka sum bila.
Odkako od nova god pocnaa da se ostvaruvaat site raboti sto mi gi kaza mu kazav na mm, a I jas ostnav cela vo prasalnici kako e mozno???
Do den denes koga ke se setam na nejzinite zborovi se ezam

The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !

Ре: Верувате во бајачки, гледачи и слични работи ? 10 Ное 2012 03:50 #220788

• Chocolate
  • Chocolate's Avatar
  • teenager
  • Теми: 900
  • Thank you received: 273
па незнам и јас , мислам дека не можам да верувам на секого како мала одев на баење против уроци и многу ми помагаше сега одамна немам одено, но имам искуство со една стара жена која има своја црква во чест на св петка , бев западната во криза голема никој не сакав неможев да ги гледам моите , почнав да ја губам верата до ден денес се каам за тоа, некако ме убедија да ме однесат за здравје и ојдов таа ми баеше незнам од што ме однесе кај едно дрво за да замислам желба ( фала богу што не ми се исполни ,но сепак господова работа , поради тоа ме однесоа таму јас истото желба го замислив .... )после тоа некако бев по смирена почнав трезвено да размислувам за работите кои ми се случуваа и со тек на време се освестив фала богу ми се врати верата станав пак среќна, и од тогаш имам верба во таа жена одев уште неколку пати на баење и еднаш ајде да ни гледа на кафе иако тоа не е религиозно но таа реце гледам само ако нешто ми се прикаже да ти кажам ако не не ми кажа дека до една цел одам по 2 различни патишта и дека тој пат што повеќе го сакам нема да е туку другиот ( јас навистина сакав да се записам на факултет на туризам во Охрид ама не ме примија во државна квота имаше многу албанци и се сапишав Штип) потоа ми кажа дека мнгууу ќе патувам и дека среќата ми е на вода ... мене ми беше малку чудно ова но за 2 месеци се запознав со маж ми тој од Охрид јас од Штип патував секоја недела и не само натаму и надвор од земјата до ден денес само одиме некаде шетаме, среќата вистина ја најдов на вода и сеуште неможам да поверувам на нејзините зборови... после тоа одени сме неколку пати не сака да гледа секогаш вика ако ми се прикаже нешто ќе ви кажам и така незнам колку е за верување но некогаш има нешто дали е само подсвеста кај нас што работи или има нешто само бог знае

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...

Ре: Верувате ли во гледачи? 08 Дек 2012 08:50 #225054

• amejzinka
  • amejzinka's Avatar
  • new born
  • Теми: 1
Zdravo..te molam da mi dades broj od taa zena koja vi gledala..imam strasen period i neznam veke kaj da baram pomos..fala mnogu odnapred..pozdrav

Бајачка 25 Фев 2013 08:59 #233555

• SIKICA
  • SIKICA's Avatar
  • new born
  • Теми: 20
  • Thank you received: 2
ajde mamicki da ve zamolam za sovet , moze ima vakva tema ama jas nemozev da ja najdam ako ima popravete me , kako se spravuvate so uplav kaj vasite malecki , dali nekoj imal iskustvo so bajacki ili na drug nacin se spravuvate so toa
Последна промена: 25 Фев 2013 09:00 by SIKICA.

Ре: Верувате во бајачки, гледачи и слични работи ? 26 Фев 2013 06:51 #233611

• BLIZNACI
  • BLIZNACI's Avatar
  • new born
  • Теми: 65
  • Thank you received: 66
Jas u sustina veruvam i neveruvam vo ovie raboti,nedefinirana sum. NO kaj mene sinceto (6 god.) od malecko pa do denes pravi problem, placenje do besvest, pa budenje vo son so nepovrzano zboruvanje i placenje,ponekogas sonuva so otvoreni oci i me plasi duri. Go nosam kaj edna zena baba Mica vo s.Lisice i sto da vi kazam, cudno, ama mu pomaga na podolg period.Zenava ako i ostavis 100-200 denari ili kolku imas e blagodarna. Nesto zboruva,bae, ne e ni bitno ama kaj moevo ima efekt.
Последна промена: 26 Фев 2013 06:53 by BLIZNACI.

Ре: Верувате во бајачки, гледачи и слични работи ? 26 Фев 2013 07:23 #233613

• SIKICA
  • SIKICA's Avatar
  • new born
  • Теми: 20
  • Thank you received: 2
BLIZNACI te molam kazi mi kaj da ja najdam zenava ili ako imas broj prati mi go vo poraka

Ре: Верувате ли во гледачи? 06 Сеп 2013 15:05 #243650

• peggy
  • peggy's Avatar
  • new born
  • Теми: 1
dali ke moze da mi dadesh brojce ili da me upatis kade bi mozela da idam kaj viki do dusa majkami saka da ide znaes li tocna adresa ili nekako da mi kazes orientaciono kade se naoga ako ne ti e teshko
Последна промена: 06 Сеп 2013 17:21 by Marge.

Најново на форумот

• No posts to display.