Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Дали сте имале некое надреално искуство?

Дали сте имале некое надреално искуство? 17 Фев 2011 05:31 #113655

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Дали сте имале некакво искуство со невообичаени појави, натприродни сили, духови? Или пак сето тоа е имагинација на нашиот ум?

Еве мене ми се има случено додека спијам да почувствувам некоја тежина над мене, како некој да седи врз мене, и да се разбудам (или сум мислела дека сум будна) и да не можам да се ослободам од таа тежина. Потоа почнувам да се молам, и тоа најверојатно несвесно и тежината ја снемува. Многу ми е страв после тоа, морам да спијам со светло...

Не велам дека можеби се работи за состојба на мојот ум во полубудна состојба, ама секогаш го имам она чувство како да сум видела дух:ohmy:
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 17 Фев 2011 05:33 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 17 Фев 2011 13:25 #113700

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Mene mi se sluci nesto slicno. Dedo mi pocina bas na denot koga mi se rodi bebuska. Ne otidov na sahrana, 40 dena i taka poradi bebeto.
Edna nok se budam cela vo pot i go gledam stoi na vratata oblecen vo odelo i me gleda. Jas mu vikam dedo ti si,a toj dojdov samo da te vidam i se svrte i si otide. Jas istrcav odma od spalna nakaj dnevna nego go nemase. Ne bese son, sigurna sum. Posle se isplasiv mnogu, pa odma sabajleto otidov vo crkva i mu zapaliv sveka. Neznam sto bese toa, drugo takvo iskustvo ne sum imala. Isto majka mi umre ama nikogas ne mi se slucilo taka. Sum ja sonuvala vo son,ama na jave.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 17 Фев 2011 13:53 #113717

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Ми се има случено како малечка ,спиев во мојата детска соба и наеднаш до мене застана една жена (тогаш на возраст од баба ми)облечена во долга спавача како тие фланелските што ги носеа порано бабите,со распуштена побелена коса,така се наведна накај мене со една насмевка и сега се ежам од тоа, јас преплашена се свртев со јорганот преку глава на другата страна и од тој момент почна моите кошмари и кошмарите на мајка ми,почнав да месечарам,никако не можев да седам дома сама,ниту сама во друга соба,едноставно кожмар,тоа месечарењето душа и имаше на мајка ми извадено...траеше тоа некаде до пубертет,а стравот богами и подолго.А жената уште ја памтам ..леле се уплашив пак:grr:


А сум имала многу реални сонови,само ова не беше сон
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
Последна промена: 17 Фев 2011 13:54 by kalinche70.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 17 Фев 2011 14:04 #113722

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Nikogash. Mnogu prizemjena osoba sum, duri i premnogu ;) Nekogas i mene mmi smeta prizemjenosta i ladnata glava :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 20 Фев 2011 02:23 #114775

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Да. Едното многу добро го паметам и сеуште ме лазат морници.
бев заспана и тоа не баш добро. како да бев во полусон. креветот ми беше со нозете кон вратата. одеднаш гледам во тој полусон, бунило, како сакате наречете го, девојка висока, со долга коса, со бел фустан, доаѓа кон мене. не ми рече ништо, само почувствував како да легна над мене и почна да ми тежи многу.
Не можев да се превртам, мрднам, кажам било што...
Маж ми само ме чул како испуштам чудни пригушени звуци и почнал да ме дрма да се расонам.

Кога и го кажав ова на баба ми (бог да ја прости, тогаш беше жива) ми рече дека е сенка од заскитана душа....
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 20 Фев 2011 02:31 #114778

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ане, ова многу често го слушам...и навистина е језиво...некогаш е девојка, мм виде баба со ужасна фаца и ден денес се потресува од таа слика...бррр.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 20 Фев 2011 05:51 #114888

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
i jas vidov baba kako dete i strashno e:gone:
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 20 Фев 2011 06:45 #114890

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
И мене ми се има случено да осетам како нешто да тежи врз мене и да неможам да дишам.Еднаш пред да ми звони алармот во 6ч наутро"случајно" се разбудив и пред мене стоеше мајка ми(почината е 3 години) и ме гледаше.Дури да го тргнам кебето ја снема.:( Многу пати ми се случува во текот на нокта(рано утрото) да погледнам во мм но како да не е тој,како да гледам некој друг без разлика дали е позната или непозната особа.

А ке ви кажам случка си со мм.Пред да се земеме спиејки тој сам,мегутоа во полу заспана состојба осека како да влегува некој низ врата ,осека како го трга кебето ,и легнува до него.Прво помислил дека е неговиот брат,кој ептееееен ретко легнувал со него,но кога се свртел немало никој,само мирис на алкохол.Од таа вечер секоја вечер му доагаше"Воено лице" на посета ,мирисајки на алкохол,мм можел само да види дека има ордени и и облечен во војничко одело.Тоа траело месеци,и свекрва ми побарала помош по комшики,роднини,и се нашла некоја жена која му кажала дека пред години и неа ја мачел исто така човек кој секоја вечер легнувал помегу неа и мажот и,и сексуално се изживувал врз неа,допирајки ја насекаде.По години изминати со тоа,го нашла лекот,тој бил заскитана душа ,која што ја паметат и постарите и во овај реон каде што живеам јас се криеле војниците во втората светска војна,можеби има врска тоа....


Ах ама се распишав со ова нема да можам да спијам ;)


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 20 Фев 2011 15:22 #114912

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Poveketo od sluckite koi gi raskazavte, misalm deka se vikaat -nokni mori-
Za ova mnogu e bitno mestopolozba na krevetot vo sobata, podzemni vodi, stravovi i psiholoska sostojba vo momentot....Znam deka glavata koga legnuvate vo krevetot nikogas ne smee da bide na zapad (kako grobovite sto se na gradski grobista, ne) , potoa ubavo e nesto sveto da se stavi vo spalna (iako ikona neli kao nesmee, radi toa sto se ima seks vo taa soba) no moze krst, nekoja svetena vodicka da se poprska, da se vikne pop da se iscadi cela kuka itn. ova ako cesto vi se povtoruvaat.
Koga mene mi bese kako dete svrten taka krevetot cesto i jas imav takvi sonovi-mori, pa edna prijatelka ni merese so visoci doma i kao imavme mnogu podzemni vodi, pa go smeniv krevetot i za cudo (ne deka veruvam ili veruvav vo vodite mnogu) no od togas da cuknam, nikogas veke ne sum imala, cudna rabota. Togas mi kazuvaa da se grebne tri pati na zidot pred da zaspies, demek ke gi izbrkas demonite od sobata, bla bla, ....
Ova za decinjata e problem, ako gi imaat ne e prijatno im predizvikuvaat stravovi, zatoa malku izmeni nisto ne kostaat.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
Последна промена: 20 Фев 2011 15:25 by lavce.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 20 Фев 2011 18:25 #114943

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Mene mi se slucuva koga sum vo poluson da si go osekjam sopstveniot duh kako izleguva od mene i me gleda od gore od plafonot na sobata ama toa e ubavo cuvstvo, ama vo momentot koga malku ke se podrzbudam toj od gore kako so tresok da pagja vrz mene i celata se stresnuvam. MM me osekja i se budi, tolku odskoknuvam od krevetot.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 06 Апр 2011 00:31 #128285

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Jas imav tochno 18 godini koga mi se sluchi da vidam duh. Edna nedela prethodno sekoja nokj se budev vo 3:00 sabajle. Posle 7 dena, pak se razbudiv i vo istata sekunda vidov kako nekoja senka (bez noze beshe, i kako kapuljacha da imashe) si vleze niz dzidot od nadvor, pomina pokraj mojot krevet i si izleze niz drugiot dzid. Sigurno ne spiev poshto se sekjavam deka prethodno sonuvav. Mislam deka srceto prestana da mi chuka. Ne mozhev da disham, nitu da mrdnam. Taka vkochaneta lezhev nekolku saati dodeka da se razdeni, a potoa so trchanje otidov vo spalna kaj moite (sramota, tolkava krava so mama i tato da spie :zid: ). Otidov i na lekar, raskazhav na nekolku lugje, pochnav da chitam literatura i otkriv deka toa se crni senki (tugja astralna proekcija). Znachi postojat lugje koi umeat astralno da se proektiraat i da voznemiruvaat drugi lugje. Tie ne se mrtvi, samo mozhat da ja odvojat dushata od teloto i da bidat vo isto vreme na dve mesta.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 06 Апр 2011 00:59 #128289

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
da,ednas i nikogas povekje :tupco:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 05 Јан 2013 09:47 #228710

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Ne dosega i se nadevam deka nema ni da imam. Mislam deka na nekoj nacin potsvesta ima golemo vlijanie za ovie raboti, jas ne razmisluvam za duhovi, ne sakam da gledam takvi filmovi i da se doveduvam nekako vo situacija da nesto mi zalicuva na nadrealno :dry:

Kako tinejdzerki sme probale da povikuvame duhovi so igla mislam bese i konec na nekoj krug so bukvi kako sto se sekavam, ama nisto posebno ne se sluci. Moze ne bevme dovolno seriozni :trac:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 04 Јул 2013 11:19 #241908

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Se sekavam kako da bese vcera, odev na uciliste 7-8 oddelenie.
Na 3-4 pati mi se imase sluceno da se razbudam srede nok i da vidam covek kako sedi do mene na krevetot i uporno me gled, bese oblecen vo crno, so crn mantil i crn sesir.
Sekogas koga ke go videv, gi zatvarav silno ocite i piskav kolku sto me drzi glasot, za moite roditeli da me slusnat i da dojdat vo sobata.

Uteha najdov vo eden moj prijatel, koj imal slicen "problem"
Nego, kako sto kazuvase toj, podolg vremenski period kade i da odel na vecerta, celo vreme go sledel malo covece, koga si doagal doma coveceto si sednuvalo vo foteljata i samo go gledal.
Odel i na gosti so nego, kaj drugari, kaj zenskata i na site im kazuval eve go, go gledate li, stoi tuka, no nikoj ne go gledal, a i nikoj ne ni veruvase koga ke kazevme.


A vcera go najdov ova, pa me interesira nekoj sto zivee vo Lisice dali go ima zabelezano ova:

motika.com.mk/index.php?option=com_conte...26&catid=2&Itemid=15


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 04 Јул 2013 16:44 #241929

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Izabella, иста ваква случка со човекот со шешир и се има случено на моја многу блиска пријателка. Многу и верувам за да се сомневам, ама пак не можам да најдам рационално објаснување на ваквите случки. Сепак верувам дека има нешто што нашиот ум не може да си го објасни.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 05 Јул 2013 03:45 #241939

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Ne e nadrealno iskustvo, moze da se raboti za sizofrenija.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 08 Јул 2013 09:32 #242007

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
темјанушка wrote:
Ne e nadrealno iskustvo, moze da se raboti za sizofrenija.

Што може да е шизофренија? За она со сенките во Лисиче?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 09 Јул 2013 03:00 #242025

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Gledanje na lugje koi ne postojat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 10 Јул 2013 16:03 #242065

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Sakas da kazes deka ete nie sto sme imale takvo iskistvo mozebi sme sizofrenicari??? :blink:


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 11 Јул 2013 02:56 #242076

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Pa, mozno e .
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 11 Јул 2013 04:15 #242079

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
A na koja osnova se temeli tvojot zaklucok???

Moze malku poopsirno da objasnis?


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 11 Јул 2013 10:56 #242092

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
eden od simptomite e toj, tvoeto iskustvo. iako iskreno ne mi deluvash za shizofrenichar pu, pu.. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали сте имале некое надреално искуство? 23 Авг 2014 21:01 #252069

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
Za zal gledam deka ima clenovi koi se vklucile vo diskusija na temava samo za da iskomentiraat deka vakvi iskustva bile znaci na sizofrenija.... Seedno jas kje go spodelam moeto.
Pred nekoi 3-4 godini imase period koga bev vo poluzasp1a c ana sostojba, svesva deka spijam, mizam, lezam, sakam da se razbudam no cuvstvuvam kako teloto da mi tezi, ne mozam da gi pomrdnam prstite, racete, mnogu neubavo cuvstvo, sakam da vikam, slusam se okolu mene no ne mozam.... Cesto kje pustev nekoj minimalen zvuk i mm me budese. Skoro mi se nema sluceno. Drogi ne sum koristela nikogas,da pojasnam samo:) A ednas koga imav 15tina godini, spiev, i naednas osetiv samo kako se go napustam teloto i lebdam, preminav niz sobata jade spieja moute, pa preku terasata i gkedav se, naednas pomisliv na eden manastir koj se naogja mnogu daleku od doma i se najdov tamu, palev svekja i covek so oreol mi podade raka, pa naednas se najdov pak doma i pak vo moeto telo. Tolku jasno se sekjavam na toa prekrasno dozivuvanje, ne bese son definitivno. Isto taka cesto imam povtoruvacki sonovi. Uste koga bese ziva mama cesto ja sonuvav babata koja umre odamna, na istata lokacija, ubavina, zelenilo, jadenje i pienje, nasmeani razigrani lugje, rastrcani deca, i sekogas koga zavrsuvavme so jadenje taa ja vikase majka mi da i pomogne da ja raskrene masata. mi lazat mornicii sega duri pisuvam... cesto ja sonuvav smrtta na majka mi i nacinot na koj umre..... so godini sonuvav deka nekoj ni provaluva doma i vistina provalija. a slikata koga pocina majka mi ja fledav voson so godini predtoa.. i sekogas koga si razmusluvav za mene i maz mi uste koga ne bevme vo brak, sekogas gledav scena vo koja toj me ceka pred oltar,ikako jas se nablizuvam toj se gubi, bledee i isceznuva. kako da me spremala potsvesta deka nesto loso kje ni se sluci. mnogu nesta mi se slucile koi ne mozam da gi objasnam logicno, i za tie koi komentiraat narkotici ili sizofrenii... no comment, nesto sepak ima. a posledno pred nekojden, rodendenot na sestra mi, milenickata na mama, koga ja slikav na prvata fotografijado nea ima edna svetlecka topka, slikani se mnogu slikina isto mesto i isto so blic na ist nacin a samo na edna se pojavuva toa, ubedena sum deka e duhot na majka mi, koj kolku saka nema se smee ili sto i da e, no ubedena sum!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: eleonora

Најново на форумот

 • No posts to display.