Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Windows vs Linux

Windows vs Linux 06 Јан 2011 14:39 #99311

 • PC_fan
 • PC_fan's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Сакајте го компјутерот како самите себеси :P
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Кој оперативен систем е вашиот избор?

Јас имам Windows 7 и Edubuntu Linux 10.4 и сум многу задоволна, ми го прават кеифот и двата.
Предноста на линукс е што е бесплатен и безбеден os за разлика од windows кој треба да го купиш (ама затоа постои пиратеријата :laugh: се шегувам, лиценцирана 7ца користам) и без анти-вирус ништо не правиш :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Windows vs Linux 06 Јан 2011 16:55 #99339

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
се разбира Linux, ubuntu,едно време имав дома Mandriva која беше многу џиџана за разлика од ubuntu меѓутоа и многу простор фаќаше, а престанаа и да ја надоградуваат. на работа едно време, пред породилното имав само ubuntu, ние сме така определени да користиме open source, ама сега сум со windows па треба да си најдам слободно време да се шифтирам.инаку дома бевме двојно бутирање да си избереш дали Windows ili Ubuntu ама еве мм сега сака скроз да го тргнеме windows бидејќи многу го зеза.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Windows vs Linux 06 Јан 2011 17:33 #99346

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Ni ednoto ni drugoto tuku OS X!
Apple e najdobroto nesto sto mu se slucilo na kompjuterot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Windows vs Linux 06 Јан 2011 17:35 #99348

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Windows 7 i sega za sega sum prezadovolna :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Windows vs Linux 22 Фев 2011 04:18 #115564

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Јас сум си верна на Windos XP:) Едно време пробав со Виста кога излезе во добра верзија, ама не ми се допадна, а и таман ја научив, требаше да се преинсталира компјутерот и се вратив на XP. За седмицата слушам дека е ок, ама уште не му дошло ред на компјутеров да го преинсталирам и да ја пробам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Windows vs Linux 22 Фев 2011 04:31 #115570

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Zvezdicka wrote:
Ni ednoto ni drugoto tuku OS X!
Apple e najdobroto nesto sto mu se slucilo na kompjuterot.

sto pari e ova kaj vas?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Windows vs Linux 22 Фев 2011 04:42 #115574

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Windows 7...поточно за другите прв пат слушам:wtf: :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Windows vs Linux 22 Фев 2011 04:54 #115583

 • Elicka
 • Elicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Животот е убав
 • Теми: 258
 • Thank you received: 103
 • Карма: 4
Linuxot ни еден вирус не го фаќа. Најстабилен е.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Windows vs Linux 22 Фев 2011 11:32 #115610

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Mama Vase wrote:
Zvezdicka wrote:
Ni ednoto ni drugoto tuku OS X!
Apple e najdobroto nesto sto mu se slucilo na kompjuterot.

sto pari e ova kaj vas?

Го имаш и пиратско, попрактичен е од windows ама вистинското чувство е да го возиш на некој убав Apple компјутер, кој што прекрасно изгледа.

www.apple.com/macosx/

Оваа верзија е Leopard, а наредната Lion :laugh:


Инаку од корисничка гледна точка, компјутерот е потребен за користење, и оперативниот систем е секогаш во втор план.

win7 веке е добар стабилен систем, и секако поддржан со највеке софтвер. Сите имаат предности и мани, и ако има чоек време на одмет тогаш е добро да ги разгледа сите.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Windows vs Linux 22 Фев 2011 12:47 #115612

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
bubamara wrote:
Јас сум си верна на Windos XP:)
Исто. Мм е компјутераш и со сите ОС експериментира, јас сум навикната на XP и дургите или ми се многу спори, или многу шарени, или многу непрегледни... Овој ми е најдобар.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Windows vs Linux 22 Фев 2011 12:50 #115613

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Моментално Linux Fedora на работа Win 7 дома.
The administrator has disabled public write access.

Windows vs Linux 31 Мар 2016 12:48 #255294

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Kupivme nov laptop so windows 10 e mnogu mi e porazlicen od windows 7 mislam dekaimavme prethodno. Tesko se snajduvam, primer ne znam da ja uklucam t.e. treba manuelno da ja izberam kamerata za skajp bidejki avtomatski se uskucuva taa na laptopot i ne znam kako :ljuta:
Drugo ne mozam da najdam all programs sto imav prethodno primer da najdam kalkulator. :ljuta:

Ajde spodelete iskustvo ako moze kompjuterdzii da mi se olesno tranzicijava :nokti:
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.