Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Колку количински јадат вашите деца?

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 16 Сеп 2011 16:42 #154070

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
uf toa jadenje i kaj mene Elena mnogu slabo jade ne znam sto ke pravam vaka site vikaat period e zatoa ama ovoj period kaj nas nikako da pomine


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 16 Јан 2012 12:37 #175332

 • *Bucka*
 • *Bucka*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Being Myself
 • Теми: 60
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
Sabajle pred gradinka, zadolzitelno 150 ml Aptamil
Dorucek vo gradinka, na pr. palenta so sirenje
Za rucek im davaat mandzicki
Koga go zema majka mi doma, mu dava pak Aptamil 150 ml.
Jas koga se vrakjam od rabota (vo 6, 7) mu pravam domasna ovosna kasa
pred spienje ili kasa od zitarici ili popara so jogurt, ili pak Aptamil.

Pomegju, nekogas se slucuva mnogu retko da mu dadam malku zivotinsko carstvo ili po nekoja smoka. Glavno, se trudam zdravo da go hranam. Kolicinski jade mnogu, se slucuva cela edna banana da ja izede na eden obrok (sto e dovolno za vozrasen covek), ne znam kaj mu ja sobira :) Ne e debel, ja trosi energijata lazejki. Ima polni 12 meseci. Tezok e 12 kg, 84 cm dolg.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Колку количински јадат вашите деца? 13 Мар 2012 02:31 #187936

 • none71
 • none71's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
ne se sekiraj jas na mojot sin mu davam kivi i pomarandja cedena ima 13 meseci i se e vo red slobodno davaj mu toa sto saka:trudna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 27 Јул 2012 12:26 #208651

 • J.Sinolicka
 • J.Sinolicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 71
 • Thank you received: 36
 • Карма: 1
Spored ova shto citam Pavel moj ne jade mnogu a bucko e :)
Sabajle koga ke stane pie 180ml mleko od 7-8 zavisi koga ke stane,
Posle okolu 10-11 doruckuva golema ovoshna kasa na HIPP so zitarici ili domasno pravena ovoshna kasa so zitarici ili bickviti,
od 12 - 15 spie
15-15:30 ruca zelencuk so meso
retko ne sekogas uzina okolu 17 casot pudingce, biskviti, ripcinja ili ovoshje nekoe zavisi
20:00 vecera mlecna kasa, ili zitarici, palenta, popara so jogurt ili mleko i slicno
22:00 pak tie mleko 180 ml
i 3 sabajle pie uste edno mleko

Gricki, blago i takvi stari ne mu davam epten retko ako gleda drugo dete da jade pa da proba, sokovi nesaka samo voda pie.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 21 Дек 2012 10:49 #226924

 • bica
 • bica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • img src="http://lb4
 • Теми: 132
 • Thank you received: 14
 • Карма: 0
Damjana wrote:
Mama Vase, nie site sme "golemi" :) Mm e 1.90 i bese 105kg :sram: Dobro de, sega e 95 :) I Damjana e visocka i ne mi e chudno toa, tuku chudno mi e drugite da jadat tolku a da se slabi :)
Eve edno standardno meni na malata:
1. Mleko 120gr
2. 150gr mleko so zitarka i 1 jabolko
3. Zelencuk so meso (najcesto ova)
4. Ili malku od nasiot obrok ili 1 namackano lepce so ABC i kaskaval/sirence, ili jufki/palenta ako e poslabo rucana.
5. Mlecna kasa so 150gr. mleko

Drugo nesto. Koga go imase problemot so netolerancija na mleko i kakase 4-5 pati denot, togas ne i se fakase nisto. Sega kaka poretko - 1 dnevno vo prosek i poveke se debelee. Pak ke recam - ne e debelo dete, ja imaat videno nekoi clenovi na forumov ...
Дамјана е супер бас е како што треба ама она моето живците ми ги искорна ... додека не почна како што треба во градинка мислам секој ден инаку претходно имаше пауза во одење од 1 година јадеше само супа и пиеше млеко, јес да домашна супа од коска со брокула, целер, морков карфиол ама нерви да искорнеш само тоа за ручек вечера млеко или компирчиња евентуално или еуро кремче а друго ништо. Е сега како си го фати редот во градинка таму викаат дека доручкува убаво и дека руча т.е и приметив дека е така зашто почна да јаде мусака, пире, грашок, пилешко чорбиче.... браво за градинката, од овошје скарани сме со се само со банана не... ептен ретко ама добро е и толку, за вечера сега е или путерче или еурокрем ама битно детево малку пркна, а вака не изгледа дека не јаде... ама валјда зашто јас сум малку терсене на храна и тоа е на мене...
Мојот свет се врти околу двајца дечковци!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 21 Јан 2013 11:20 #230143

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Јас фала богу не можам да се пожалам до сега ама ич. Си имаме 3 оброка плус 2 ужинки и често уште додатно си грицка како сиренце,животинско,бисквитка....
Исто многу се радувам и дека пие течности. Во денот околу 500-600 мл. само чајче пие, башка по малку вода, млеко,јогурт поретко....само пелени мењам.
Си јаде количински ок е, само се прашувам јас уште и мерам во голема тегла од 190 гр. така ми остана од бебе навика. Мнооогу ретко да изеде повеќе. Јас правам повеќе ама ќе касне само уште 3-4 лажички плус и нејќе.Една голема каша јадеше на 7 месеци и си остана на толку. Тоа малку ме буни.
Инаку пуничка си е меше има све ни е долго у ногавици а тесно у меше :angry:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 04 Апр 2013 15:32 #236374

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
И јас не можам да се пожалам од син ми. Сабајле пред градинка пиеме малку сок (разбрав дека таму не им давале ништо за пиење). Таму си јаде се‘, потоа дома пиеме шише млеко 250 мл, па руча со нас, па за ужина пола јаболче, во меѓувреме нон-стоп сам си бара вода. Каснува и „Животинско царство“, ама не е голем љубител на благо. Секој ден пие задолжително јогурт. Вечера околу 6 ипол кришка леб со нешто, или млеко и бисквити... Се успиваме пак со шише млеко, а во текот на ноќта се буди и бара сок. Инаку, нормално изгледа, не е ниту слаб, ниту дебел. Не сум го мерела прецизно за да напишам, ако се мериме деновиве, ќе пишам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 21 Апр 2014 08:03 #250060

 • emil
 • emil's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
imame dve godisna kerka i me interesira kako pravilno bi trebalo da gi davame obrocite i po kolku pati na den odprilika da bidat
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 21 Апр 2014 10:22 #250061

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie na dve godinki, a i sega imame tri glavni obroci, dorucek, rucek, vecera i dve uzinki. Uzinkite se obavezno ovosje, a bidejki sega e pogolem saka plus da si kasne cokolatce, biskvita, gricki.
Kolicinata zavisi od deteto, nekoi deca jadat poveke, nekoi pomalce, ama obrocite se tie.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 05 Мар 2015 16:57 #253806

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Малото јаде исто κоличинсκи κаκо големото, а ρазлиκа се5 години. Двајцата имаат ноρмална κилажа споρед возρаста, ниκогаш не им меρам κолу јадат :)
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.