Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Колку количински јадат вашите деца?

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 27 Окт 2010 20:52 #65612

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Калина, и Јана има скоро 13 месеци и и ние исто сме во преоден период од блендирано на сецкано... Блендираното го јадеше набрзинка кога и беше по ќеиф, а сега не сака блендирано па со сецканово се раниме по 30-40 мин, а бе офтика. За да сум сигурна дека ќе јаде го правам следново: месото (кое што и онака не може да го џвака зашто има само 3,5 заби :)) и го блендирам со дел од зеленчукот, и и го давам со лажичка. За да не се буни, залче парче зеленчук, залче со лажичка, за да сум сигурна бар дека ќе изеде 50% од оброкот. Другиот дел и го правам како манџичка, со ситно сецкани зеленчучиња во чорбичката каде се вареле, и ептен ги сака. Пробај и со варено оривче со кромид и морков, или оривче тавче, Јана се дави во ова. Е сега како што кажав многу подолго се раниме, па плука па не доџвакува, па понекогаш се дави, па лом доле, па сама да јадела (голема била демек:)), како прасе се прави, па после секое јадење пресоблакање... а бе хаос! Ама некако успеваме :) Пробај така комбинирано, па кажи дали има фајде од ова :)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 28 Окт 2010 15:13 #65934

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Ajde i jas da se nadovrzam i Martin ima 13 meseci i eve veke 1 mesec ne mu davam blendirano tuku so viluska ke go izgmecam zelencukot koj e ubavo svaren ,mesoto uste go blendirame, i stavam od vodickata i od tecnosta i kako popara si go jade fala bogu ima denovi koga se inati ali fala bogu ne se mnogu, obicno samo za vikend jade so mene ali ne pravi problem.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 28 Окт 2010 15:22 #65942

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Лука денес полни 19 месеци и уште ручекот го ждере блендиран. Знае да џвака, ама ете, нема сили цел оброк да го изеде сецкан. Веќе не му го правам скрос бледиран, оставам на покрупно, со партали и не прави проблем, за разлика од порано кога мораше да биде мазно.

Сме поминале секакви фази, и на крај секогаш е тоа дека со добра занимација у рака-јаде се и количнски многу. Околу 10 месеци кога имаше ми ги направи првите забушавања, немав поим што му е, пукнав од нервоза, за на крај да прочитам дека е многу нормално во овој период да почнат со "финтите" на одбивање зашто стануваат посвесни дека се посебни личности и тн.

Сега ни е проблем додека најдеме што би го заинтересирало, што би плеткал низ раце. И откако ќе го изеде неговото (некогаш и по 40 минути зафрканции), од нашето си дојадува, си џвака, мука нема.

И откако наполни 18 месеци, нагло зголеми количина на оброк, пред тоа со месеци иста доза јадеше.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 29 Ное 2010 17:45 #79558

 • Arnaudova Milena
 • Arnaudova Milena's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 2
Небо да те прашам колку количински повеке почнавте да јадете?Ние пуштаме телевизор и гледаме цртани само кога јадеме,односно јадеме само кога гледаме цртан.Така си го свати тоа пред 2 месеци и сега фала богу немаме проблем со јаденје.До пред 2 месеци безве заникаде,на 1 годинка немавме 8 кг,ама еве сега на 18 месеци полека полека се подобруваме и ручкаме од 220 до 250 мл на оброк,јадеме 4 пати на ден и цицаме,узинки сеуште немаме,грицки и чоколадо сеуште додека мозам избегнувам да му давам,а и несака да ги јаде.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 29 Ное 2010 18:47 #79602

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Милена те имам читано и мислам дека имаме сличен проблем и ние не толерираме млеко и млечни производи, во исхраната читав дека даваш и плазма, нели и таа содржи путер млеко???
Инаку иста приказна и ние сме за јадење едвај со триста занимации да јадеме, количински не мерам колку но додека ние стоиме на глава, а тој јаде, задоволни сме :laugh: Ај може некој ден ќе почне и сам да бара да јаде :emm: Инаку баш заради тоа и не се замарам дека јаде уште бленидирано, сум пробала овошје си јаде неизбленидарано ама ај нека изеде цела банана крушка и јаболко, така док ги доџвака ехеееее, нема шанси, за мир у куќа блендерот сеуште ни е број еден :fijuk:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 29 Ное 2010 19:10 #79626

 • Arnaudova Milena
 • Arnaudova Milena's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 2
Не ми се верува,како да зборуваш за моето гаволче Сара.Плазма најчесто давам на златен клас,онаа за посни колачи,мегутоа знам и да ја помечам во мали количини со онаа на лино.По препорака на гастро педијатар иако и во мајциното млеко има лактоза,сеуште се доиме,па по тоа заклучив дека не треба целосно да го одвојам,туку му давам во мали количини..А количински никогаш нема да изеде ниту едно лазиче ако не е блендирано,а знае да џвака и тоа само него што му одговара ама кратко,бргу се изморува,почнува да голта и добива нагон за повракање.
Последна промена: 29 Ное 2010 19:12 by Arnaudova Milena.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 29 Ное 2010 20:23 #79687

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Arnaudova Milena wrote:
Небо да те прашам колку количински повеке почнавте да јадете?

Milena, da receme, porano mu pravev dorucek so Nestle junior, rastvoreno vo 180ml voda, veke 2 meseci vo 210 ml voda... Rucekot, po 50-60 grama poveke od porano, ama realno, tera dve nedeli odredena kolicina, pa pak namaluva, pa.... Znaci zavisi kolku mu se jade, kolku mu se dopaga.... Poslednive mesec dena samo so crtani filmovi jade i toa brzo, 10tina minuti, ziva srekna sum zasto po 40 min. go hranev. E sega do koga ke go drzi ova-ne znam, se molam da e dolgotrajno :zelen: .

A ti kako sto kazuvas sega po kolku ti jade David, super e! :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 29 Ное 2010 20:30 #79695

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Јас не знам на што се должи, ама Ања во последно време мнооогу јаде (пу пу пу).
Она што беше нормално според мене, сега ми е некако премногу. Значи, претходно си имаше три оброци и ужинки две, а сега нема ужинки, само оброци и тоа 5-6 :laugh:
Ама, па здраво се храни, благото го исрфли и за замена само ми бара оние од Нестле топчињата да ги грицка, со млеко што се јадат.
Да е жива и здрава, некогаш ќе јаде помалку некогаш повеќе. Ама во раст и развој е па не му ја мислам, само здраво да се храни додека е под моја контрола, па таа навика и да и остане понатака.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 03 Дек 2010 15:02 #82051

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Zadovolna sum kolku jade, jade bukvalno se, strvlo golem e, ljubi ga majka :)
Na toa jadenje, voopsto ne e debel, a nabien e kako kamce :) i visok, takva mu e konstrukcijata.
Последна промена: 03 Дек 2010 15:03 by Fairy.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 10 Дек 2010 03:19 #85774

 • karolina
 • karolina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 268
 • Thank you received: 255
 • Карма: 2
Мила јаде отприлика 200-250 гр по оброк , не занм дали е малки или многуа ама толку е тоа и е мерката.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 19 Фев 2011 22:37 #114718

 • MAGICE
 • MAGICE's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Карма: 0
Nie sme malku specificni,ako ne mu dadam ,doskoro ne znaese d apobara hrana,samo sok.Go doev do skoro 2 god.sega rabotite se izmenija ,na sabjle jade vo princip po 1 ribanka so korka ako e,ili 2 a moze i tri ako e samo sredinka so margarin,marmalad,krem ili sl,posle uzinka najcesto e ovosje,pa pie mleko pred spienje,potoa za rucek mandza,popladne puding ili sl,za vecera pak mackano ili popara biskviti,cokolino,palenta,makaroni...i pak sise mleko pred spienje.Ova e koga e doma,inaku vo gradinka odi,no i togas popladneto se ostanuva kako sto navedov pogore
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 05 Мај 2011 13:27 #133712

 • roski
 • roski's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Карма: 0
ние до 21 месец цицавме и не јдевме ама ич, се случуваше и по 2 -3 дена да не јаде.пред 2 месеци го одбив и луге мои нема да верувате,јаде најмалку по 3 пати , а може и 4 и 5, и тоа количински многу , насабајле и навечер по 200 грама млеко со 8 бисквити или чоколино или грисолино или нестле житарки.Зелка , боранија спанак не сакаше да види сега зелка јаде полна чинија за возрасни надробена со лепче, и месо обавезно откако почна да оди во градинка почна да бара месо а не сакаше воошто.За еден месец накачи 1 кило, а од 11 месеци беше нон стоп 12 кила. се каам сто не го одбив порано сум го мачела безвезе, за друго ке знам до 1 год или 9 мес доволно.
:da:
[/b
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 05 Мај 2011 14:06 #133724

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Ние за се се молиме!!!!!!!!:mdf:

Ова ми е најтешкото прашање и стварно немам одговор!!!
Незнам колку количински јаде?:nc:

Знам дека јАде малку, се ни е поинтересно освен јадењето. Постојано се тешам дека се ке се смени и дека кај и да е ке почни да јади убаво.
Но сепак само кога има варена тарана или кори и супа со кнедли само тогаш мислам дека е најадена, се друго ни е за само 5-6 лажички.

Овошје сеуште не сакаме, така да го пиеме само како сок и тоа сок само од маџун и аронија, друго тешко!
Зеленчук само во супа и тоа морков, малку компир, пашканат и малку целер. Пред некој ден јадеше и спањач со ориз, сег апокажува интерес за карставица.

До скоро не јадеше компир па еве покажа пак интерес, ама тоа е да речеме само 1 на 2 недели повеке не сака.

Така да изморена сум од тоа да секогаш морам да имам јадење број 1, па јадење број 2, па јадење број 3....

УФ!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 05 Мај 2011 14:56 #133741

 • stefi_caci
 • stefi_caci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 21
 • Thank you received: 6
 • Карма: 2
nie bevme bolni i ne jadevme nisto a i pred da nastini ne bese bas apetitlija i doktorkata ni dade nekoj :puf: prasak kinder imun od dr wolc mislam se vikase i masala ne mozam da se iznacudam kolku mnogu jade po 4-5 obroci koga da mu ponudam i so da mu ponudam zinva a inaku imame 15 mes pozz
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 05 Мај 2011 15:37 #133753

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
stefi_caci wrote:
nie bevme bolni i ne jadevme nisto a i pred da nastini ne bese bas apetitlija i doktorkata ni dade nekoj :puf: prasak kinder imun od dr wolc mislam se vikase i masala ne mozam da se iznacudam kolku mnogu jade po 4-5 obroci koga da mu ponudam i so da mu ponudam zinva a inaku imame 15 mes pozz

Го даваат ли тој прашак без рецепта? Во што го раствараш?
Дај и тоа чудо да го пробам!!!!:gp:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 06 Мај 2011 12:42 #133927

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
На Андреј цел ден да му давам јадење, цел ден ќе јаде.

Од сабајле јаде цела порција доручек.

Потоа ручка околу 12 во градинка, оклу 2 ужина. Во градинка ми кажуваат дека обожуваат да го хранат, зашто јаде буквало за 5 минути.

За викенди кога е дома јаде 4-5 пати на ден. Мислам дека е постојано гладен, може да изеде цела порција(медолино, чоколино, гриз) и веднаш после тоа граба банана и сам ми ја отвора за да му дадам да јаде. Откако ќе се најаде, седнуваме да ручаме јас и мм, и тука обавезно мора да поткасне нешто:)

Ме радува тоа што и покрај тоа што јаде многу, не е дебело дете. На 14 месеци има 9600 грама.

За разлика од него, Ива е дете со кое сеуште се молиме за јадење, ама пак нека е здрава и жива, убаво си расте, само што е малку слабичка, да речам повеќе грациозна, срце на мама:srce:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 06 Мај 2011 14:08 #133952

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Jas koga citam kolku jadat vasite deca, se cudam od kade i e kilazata na Damjana. Ima 4 obroci dnevno, od koi edniot e nesto izmegju obrok i uzinka. Mlecniot obrok ni e 150gr mleko so zitarka ili retko biskviti, a ako e za dorucek i 1 jabolko blendirano. Rucekot e ili bez leb ili so malku lepce. Cokoladoto e dosta limitirano, a gricki skoro i da ne jade. E bara i ne sakam da i skratam Monte ili nesto slicno, ama malo gledam da e. Isto ne davam vitaminski dodatoci, ili bilo sto drugo za apetit. I se chudam - posledno vreme mi e zdebeleno deteto????
Последна промена: 06 Мај 2011 14:10 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 06 Мај 2011 15:46 #133973

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Damjana zosto vo mlekoto i stavas zitarki? Totalno nepotrebno pogotovo na taka golemko detence.
Toa sto i e rucekot bez leb ne znaci nisto vo odnos na tezinata i dobivanjeto na tezina. MOzebi ne jade lebce ama ako jade przeni raboti ili pak kompiri s o dodadeni masti togas lebot ne pravi golema razlika.

Malku po detalno pogledni i go menito i sama ke svatis od kade idat nesakanite kalorii ako voopsto ima takvi i ako voopstoi ima problem so tezinata. Ponekogas nie roditelite sme najgolemi kriticari a voedno sme i naj subjektivnite posmatraci :)
Vo sekoj slucaj da se somnevam vo problem jas bi razgovarala prvo so pedijatar.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 06 Мај 2011 19:25 #134013

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Zitarka jade za da i bide obrok. Inaku samo mleko epte malku pie. Ne jade bilo kakva zitarka tuku 7 Corn na Milupa.
Ne jade przeno voopsto. Osven 2 ili 3 pati mesecno sto ke i isprzam malku kompirce. Nisto drugo. Znaci lebot e spomnat bidejki i vo drugite obroci skoro i da go nema. Dnevniot vnos e max 1 lepce, epten retko 2.
I nema nekoj problem so tezinata, ama e za nijansa nad normala - po moja procenka. Da prasam lekar ke me izsutira, oti deteto nema ni stomaci ni nisto posebno. Ama sepak mi e chudno - ako drugite deca navistina tolku jadat, sto e rabotava?
Последна промена: 06 Мај 2011 19:28 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 07 Мај 2011 02:55 #134064

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
moze si e takva po konstitucija,ako imate golemi lugje vo familija,ne debeli.

eve na pr. neda kolicinski jade mnogu.vo gradinka ima 2 glavni obroci i dve uzinki.jade se bez problem,ne ostava ni lazicka.doma ima uste dva,rucek i vecera i edna uzinka.istite se sekogas ovosje.za jana mi e sram da pisam kolku mnogu jade :sram2:
normalno,i dvete se hranat mnogu zdravo.da ne se povtoruvam,sum pisala mnogu pati niz temive.

jana e 9,5god i teska e 36kg i izgleda super dodeka neda e 3,5god i teska e 17kg200g i spored mene i mnogumina izgleda slabicka.
mislam deka ova se dolzi na zdravata ishrana.
Последна промена: 07 Мај 2011 02:56 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 07 Мај 2011 03:08 #134066

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Потполно исто како Анабел.
Кај мене Ана кога ќе стане во 7.30 пие млеко, па во 9 има појадок најчесто со житарици во 11 заспива со 200гр млеко, кога ќе стане во 13.30 има овошен оброк, во 16.00 руча, во 19.30 вечера и во 20.30 пие млеко и заспива.
И покрај сите овие редовни оброци, обавезно зема лепче додека ние јадеме, ако види дека некој пие јогурт мора и неа да и се даде, така да можам да кажам дека немам апсолутно никаков проблем со јадењето.
А тежи едвај 10 кила :da: ама има брз метаболизам, кака по 4-5 пати во текот на денот :)

А затоа со Филип се молиме за јадење, и кај него секогаш кога ќе му понудам нешто да јаде, првиот одговор е „не сакам„, па после преговараме, се молиме....

Значи си имам две сосема различни деца! :girlpink:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 07 Мај 2011 20:22 #134148

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Mama Vase, nie site sme "golemi" :) Mm e 1.90 i bese 105kg :sram: Dobro de, sega e 95 :) I Damjana e visocka i ne mi e chudno toa, tuku chudno mi e drugite da jadat tolku a da se slabi :)
Eve edno standardno meni na malata:
1. Mleko 120gr
2. 150gr mleko so zitarka i 1 jabolko
3. Zelencuk so meso (najcesto ova)
4. Ili malku od nasiot obrok ili 1 namackano lepce so ABC i kaskaval/sirence, ili jufki/palenta ako e poslabo rucana.
5. Mlecna kasa so 150gr. mleko

Drugo nesto. Koga go imase problemot so netolerancija na mleko i kakase 4-5 pati denot, togas ne i se fakase nisto. Sega kaka poretko - 1 dnevno vo prosek i poveke se debelee. Pak ke recam - ne e debelo dete, ja imaat videno nekoi clenovi na forumov ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 06 Авг 2011 16:47 #147325

 • Anica9
 • Anica9's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Mojot sin od tocno dve godini tezi 16kg, visok e 95cm i mislam deka e dosta nad prosek, ama imam kontinuirana dostava na selsko kiselo mleko od ovci koi se hraneti isklucivo so treva, pa mislam deka ima uddel vo negoviot razvoj, go jade od 7-8 meseci.

Inaku toj prvo pie sise mleko, pa pojaduva cinivce od ova mleko so leb, vareno ili przeno jajce, kaskaval i piperka/domat. Kolicinski dosta moze da izede, skoro kolku vozrasen covek.

Potoa jade ovosje posle spienje (primer banana i praska, grozje itn). Potoa za rucek obavezno jade domasna supa so leb (mnogu saka leb), popatno pie ogromno kolicini sok (i ova za srekja go resiv so prirodni sokovi sto mi gi pravi sosetkata, inaku kje se zbubmarese od sekjerot vo vestackite sokovi), vecera nesto so nas, i pak pie mleko pred spienje.

Mislam deka e mnogu, babite plus mu davaat i gluposti kako keksi i gricki, ama srekja se dvizi mnogu pa ne e debel. Sepak ne sakam da se uci da se prejaduva, sega se gradat prehrambeni naviki koi zasekogas kje mu ostanat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 01 Сеп 2011 16:05 #151648

 • tinkerbell
 • tinkerbell's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
moeto detule mi gi iskina zivcite. letovo,d juni, ama voopsto ne jade, sto i da i dadam ke kasne 2-3 pati i tolku, nekako naglo se izvisi i veke e slabicka,.utre ke ja nosam na sistematski pa da vidime sto ke kaze.koga bes epomala ubavo si jadese denje i cela nok ja prespivase, sega denje ne ade , a noke stanuva 3 pati i pie po 120gr mleko...dali e do zestinite pa ne moze da jade denje ne znam..sto mislite?
a da ne i davam noke mleko?..mi e zal ..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 15 Сеп 2011 12:52 #153903

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
ohh toa ajdenje i mojava srcuska jadese se i ne birase edna nedela pred da napolni godinka ednostavno prestana skroz na skroz so jadenjeto a za mleko se davi,pocnav 3x na den mleko po 250ml i se buni malce i bilo a za drugoto :grr:
neznam do koga ke strajkuva vaka,a gledam deka e oslabnata.

Vo MKD dodeka bevme i trebase vreme da se adaptira i pokraj zestinite si jadese ubavo,neznam tebe sto da ti kazam ama kaj nas tuka sovetuvaat da ne im se dava mleko noke osven vo vonredni sostojbi ako cel den nema nisto staveno vo usta,ili ako e bolno pa nesaka da jade preku den...proveri ja da ne idat nekoi zabcinja vo sekoj slucaj pa zatoa slabo da ti jade cvrsta hrana a mleko da pie.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.