Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Колку количински јадат вашите деца?

Колку количински јадат вашите деца? 20 Дек 2009 06:09 #992

 • Elisaveta
 • Elisaveta's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 49
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Jana seuste cica, a duga hrana jade po malku, kako da mezi, gricnuva pa cvaka i cbvaka i cvaka i se na se se faka 5-6 lazicki, 50-100 ml jogurt i toa.Koga bese pomala poveke jadese sega posle nekolku lazicki i mi vika ne i se nervira ako nastojuvam da i dadm uste, dali i e toa dovolno, kolu jadat vasite?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 20 Дек 2009 13:17 #1027

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Aleksej ima 27 meseci.
Eve nekolku primeri za toa kolku jade kolicinski: dve kriski leb nadrobeni vo 300-400 ml jogurt, 11-12 biskviti so 300 ml mleko, crpalka ipol (golema) do dve supa ili mandzicka, kruska mandarina i edno jabolko ovosna kasa, dve kriski leb so pavlaka ili namaz so edno vareno jajce i solja jogurt i tn. So eden zbor, jade poveke od mene :D. Da ne go urocam.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 20 Дек 2009 17:28 #1162

 • Sanja_Ivana
 • Sanja_Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • super raspolozeno
 • Теми: 36
 • Thank you received: 4
 • Карма: 3
Ивана одкако ја одбив од цицање, почна да јаде количински многу.
Палента обожава, и јаде цел тањир, (обичен), макарони исто, манџа кутлача пуна со лебче плус надробено, особено гравче, обожава.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 20 Дек 2009 17:37 #1169

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
Андреј пие 2 пати млеко по 200мл,
житна каша околу 200мл,
зеленчукова со или без месо исто толку,
и уште еден помал оброк за вечера (зависи што)
секој ден по 2-3 овошја обавезно за ужина,
сок и вода до 150мл, вода ич не сака!
Олку јаде количински веќе подолго време, ни повеќе ни помалку,
некаде од кај 8-9 месеци...не знам дали е доволно, но детето толку си сака.
Последна промена: 20 Дек 2009 17:38 by Eci Peci.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 20 Дек 2009 17:41 #1173

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Nie jademe vaka:Odsabajlecki sto i da kasne nema sansi da bide poveke od 200gr.potoa znae da kasne nekakov vocen puding borovinka,kajsija,banana ili vanila ili pa Monnte toa e 100gr.pa mlekce pred nananje.
Pa za rucek pak merkata e granica 200gr(ako izede i tolku)
Vo meguvreme ako kasne nesto sitno sto vikam jas da calabrcne retko i vecera pak sto i da jade ne pominuvame 200gr i na kraj mlekce i spienje.
Inaku leb ne jade (zatoa i ne se popravame)se ni e klod sto vikam jas golo bez lebce.
I kolicinski ni e toa po obrok nema sansi poveke od 200gr da i butnes pa neznam sto i da e inaku ke povrati.....tolkavo i e zeludniceto dusice na mama.

btw:voda si pie si saka a sokovi ne ;)
trtlata na mamika
Последна промена: 20 Дек 2009 17:43 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 21 Дек 2009 14:35 #1839

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Anja si jade ubavo i toa mi e dovolno. Gi zema trite obroci, za uzina jade ovosje i toa mnogu saka mandarini i portokali sega.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 21 Дек 2009 14:38 #1845

 • Inicka_08
 • Inicka_08's Avatar
 • Offline
 • new born
 • srekna mamicka
 • Теми: 127
 • Thank you received: 2
 • Карма: 6
Кажете ми дали смеам вече да почнам да и давам цитрусни овошја (мандарини и портокали). Пробавме малку киви ама не и се допадна. Имаме полни 12 месеци и две недели.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 21 Дек 2009 15:03 #1864

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Inicka_08 напишал/а:
Кажете ми дали смеам вече да почнам да и давам цитрусни овошја (мандарини и портокали). Пробавме малку киви ама не и се допадна. Имаме полни 12 месеци и две недели.

Mozes da pocnes veke, ubavo ke i dojde periodov:)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 21 Дек 2009 18:00 #2089

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Sandra_Anja напишал/а:
Inicka_08 напишал/а:
Кажете ми дали смеам вече да почнам да и давам цитрусни овошја (мандарини и портокали). Пробавме малку киви ама не и се допадна. Имаме полни 12 месеци и две недели.

Mozes da pocnes veke, ubavo ke i dojde periodov:)

Da da mozes veke da i davas.Kamo mojata da saka da jade ovosje eeee ke poletam....
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 21 Дек 2009 20:08 #2199

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Ева ги има сите три оброка и 2 пати во ден ужина. Отприлика вака ни е шемата:
2 пати по 200 мл. млеко
сабајле околу 200 мл. овошна каша со житарици
ужинка: овошје(пр. една мандарина, или пола киви и пола мандарина)
ручек околу 150 мл. зелечукова каша со месо
ужинка: 1-2 плазми или 1 кифличка
за вечера 150 мл. медолино, чоколино, попара со јогурт...
и обавезно пиеме 200 мл. цеден сок
вода во никој случај, па затоа сокот е повеќе на база на вода :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 21 Дек 2009 22:23 #2332

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Мона си ги јаде трите оброци (е сега, знае да смрчи ако не ја бендиса манџата-пр.зелка), 2 шољи млеко (по една пред секое спиење), една овошна ужинка (многу сака киви и мандарини, а портокалите ги цедиме) и евентуално чоколатце или грицки ако изрази желба. Навистина сум немала проблем со нејзиниот апетит :) освен после болест (е тогаш дури да се врати во шема, само глупости јаде и тоа како врапче)
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 21 Дек 2009 22:39 #2341

 • lili
 • lili's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 66
 • Thank you received: 2
 • Карма: 2
Pa Filip si jade solidno,edino koga mu rastat zabi namaluva so poparite ama mava na smoki,grisinki...potvrdi raboti!
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 21 Дек 2009 22:42 #2344

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Да не ја урочам Мила ,ама си јаде и тоа убаво и количински(чук,чук)А си е таман,некој што не ја зне нема да ми верува.
Дури цел ден да и давам,цел ден се нешто би јадела,и не е битно што битно да е јадење,па макар било и суво лепче.Често пати знае да ми рече мамо сакам да јадам,и кога ке ја прашам што ми вика -големо јадење:):)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 22 Дек 2009 00:21 #2395

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Aleksej e isto kako Mila, vecito gladen :D. Toa od mene izgleda go nasledil, jas sum sekogas gladna. Eden saat posle obrokot mene veke nesto mi se gricnuva:)).
On si ruca, posle nego jademe nie, i on stoi do nas kako kutre i bara de od mene de od tatko mu da mu davame zalcinja vo usta:))).
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 22 Дек 2009 02:07 #2440

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
И ние немаме гајле со јадењето, само бара нешто да јаде и може не е многу количински ама е многу често.. Давај му цел ден манџи и супи најсреќен ќе биде :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 22 Дек 2009 02:36 #2458

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Супа може цело тенџере да изеде:)
а стално сестрами кога ке ја праша дали јадела нешто,нејзиниот одговор гласи-мене нема папање,ја цел ден ништо не сум папала:)
А тоа кинки што викаш вечито гладна ти после саат,а мојава само што ќе станеме од мас ми вика мама што ќе папамо??Дури и во градинка главна е у кујна,само ја фалат,додека другите дечиња малце јадат па играат ,она набрзинка јаде и им го дрпа јадењето на другите:)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 22 Дек 2009 03:36 #2503

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Никола вака е буце, ама не јаде многу количински и има мерка во јадењето. Лакомо ќе го наполни чинивчето, оти му се чини дека ќе нема за него, ама јаде додека осети ситост и секогаш скоро пола од тоа што го ставил пред себе, го остава.
единствено за чоколади и благо нема мерка :))
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 25 Дек 2009 03:16 #5279

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
odprilika od mandji i supi jade po eden tanjir, znaci kutlaca ipol negde bi mu doslo toa, nekad sve nekad pomalku, edna banana i edna kiva zaedno gi pasiram i toa e uzina, pie skoro 1l sok dnevno a voda epten malku edna casa edvaj dnevno, blago nesaka nekogas malce kinder jajce ili zivotinsko, edinstevno slabost i se resanite e za toa nema merka. A kacamak-cakatamakatak bara seke sabajle, lele koj moze sekoj den palenta da jade :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку количински јадат вашите деца? 25 Дек 2009 03:51 #5307

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Damjana jade 2 pati dnevno mlecna kasa so zitarki i so ovosje po 100-150gr, zavisi koga kako. Ednas jade mandza, toa mislam deka e okolu 200gr. i 1 palenta ili jufki ili kiselo mleko so lepce. Znae izmegju i drugo da izede, pr. 1 banana, ili 1 krusa. Si jade taa dovolno mislam, ama so lazenje i povekepati.
Последна промена: 25 Дек 2009 03:56 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 15 Сеп 2010 14:21 #52139

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Син ми јаде за доручек и вечера житни каши растворени во 200мл млеко, за ручек од 200 до 250 гр, ужина кога како. Порано јадеше повеќе, на пр. за ручек по 300 гр, овошје монгу повеќе, зашто сега не сака блендирано, сам си го јаде и на пр. успева пола праска да изеде, а јас кога го хранев јадеше цела банана со пола јаболко и сл.

Значи кај моево дете важи она што порано го прочитав, после навршена година, намалува со количината. Во тој текст се велеше дека многу дечиња ги излудуваат мајките по 12, 13 месечна возраст зашто почнуваат да јадат по половина оброк. Статистиките покажале дека околу 18 месеци знаат во текот на целиот ден да изедат вкупно колку што претходно им бил еден оброк.
Многу дечиња пак, се случува 2 дена многу слабо да јадат, па еден ден да се изнајадат како да не виделе.

Значи мајки, сето ова било нормално и не паничете! (Јас сум нашла да кажам, а малку забушава, одма коментирам, правам филмови како ќе му ослабел имунитетот и не знам што).
Иако логично ни изгледа дека континуирано би требало да ја наголемуваат количината на оброците, сепак искуствата покажале дека постојат и вакви фази, кои меѓу другото се објаснети со тоа што до 1 год. бебињата качуваат отприлика 7-8 кг., им им требаат многу калории, а во втората год. качуваат од 1 до 3 кг. (Од себе тргнувам, сега јадаммногу помалку него што јадев на 12 год., кога бутав ненормални количини. Знам дека тука зборуваме за мали деца, но го кажувам ова чисто како пример за одредена фаза во развојот).

Според СЗО, од 1 до 3 год. оброците треба да бидат од 180 до 250 гр. Според мене, секое дете е приказна за себе и доколку внесува овошје, зеленчук и житарици и е здраво и расположено, нема потреба да се замараме со грамажи. А и друго, веќе заменуваме кашести оброци, сот врда храна, пример вчераше тарана, не може нејзината грамажа да се спореди со да речеме житна каша.
Последна промена: 15 Сеп 2010 14:22 by Nebo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 15 Окт 2010 04:15 #61475

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Доручек обично ми каснува една кришка или тањирче макарони, палента и сл. обавезно едно јаболко, до 500г сок или до 200г вода зависно колку ке испие дневно. СУпа крка еден тањир со лебче и нешто уз тоа инаку нема да јаде ништо, малку салатка, грицки мицки, овошје зеленчук, благо, до 2 чоколади зашто многу играме и пееме и ја трошиме енергијата, месо малце али риба поготово Панга едно цело парче со маалце пире ке си изеде,,,,,........
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 15 Окт 2010 04:35 #61480

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
mladenovska,odi malku na google da procepkas za pangata.mnogu stetna riba e.
a cokoladi mislis na 2x100g?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 15 Окт 2010 04:45 #61482

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Ние ич не јадевме после година и пол.А и уште е така:од година и пол детето ми нема каснато ниту зеленчук ниту овошје:unsure: а и џус не пие многу.Ама какасе по 4-5 пати во денот а сега некогаш 2-3 пати ви денот,незнам о каде идат тие г***а:unsure: кога не јаде многу и многу е пребирливо.Нервите ми имаат попуштено со тоа јадење и по специјалисти и секаде го имам носено ми велат не се секирај ке почни да јади ама кога:poimnemam:
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 15 Окт 2010 14:01 #61602

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Sega za sega si jade ubavo ne se zalam , so sekoj na masa sednuva i ke si kasne po malce a glavnite obroci si gi rucka ubavo ,ali mora da ima zanimacija vo racete telefoni ili nesto drugo inace nema da jade.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку количински јадат вашите деца? 27 Окт 2010 18:37 #65597

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Marta nisto ne jade vo posledno vreme. Porano ubavo ke i izblendirav i ke si se najadese. Sega nejke belendirano da vidi, i go seckam mesoto, i seckam kompiri i dvaka i pluka. I kraen zaklucok nisto ne jade. Neznam sto da pravam zivci izgubiv. Zaboraviv da kazam ima 13 meseci.
Pravea li vasite deca taka?
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.