Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Одвикнување од пелени

Ре: Одвикнување од пелени 10 Јул 2013 12:00 #242062

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
I nas istoto ni se slucuvase so noknoto mockanje, ke si se izmocka i ke si spie taka do sabajle bez problem :tupco: Jas ne bev mirna non stop stanuvav da proveram dali se izmockal ili ne i na kraj odlucivme navecer da mu stavame pelena. Ne traese dolgo dodeka ne ja izvadivme celosno.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: AWAO

Ре: Одвикнување од пелени 25 Јул 2013 17:46 #242484

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
AVAO wrote:
Ајде да прашам за совет. Батково пред 2-3 недели го одвикнавме од пелени без никаков проблем, сам си кажува за мочкање, какање и се е ок... додека е буден. Навечер никако не му текнува да стане ако му се мочка (мн.цврсто спие). Затоа уште му ставам пелена навечер (му ја ставам откако цврсто ќе заспие и му ја вадам пред да се разбуди, значи не ни знае дека има пелена додека спие). 2-3 вечери е сува, ама 2-3 е измочан. Пробав и да го оставам без пелена, а он си се измочал, утоп цел, откриено смрзнато газе, си спие ко топ, гајле нема, не ни приметува. Го носиме и на мочкање пред спиење, некогаш сака, некогаш не му се мочка.
Имате ли некаков совет што да направам? Како да го одвикнам? Или е тоа нешто што стрпливо треба да чекам да помине само од себе?


За ноќнато мочкање неможеш ништо да направиш, едноставно ќе почекаш самото дете да престане да си мочка ;) ќерка ми почна да не мочка вечер уште од 1,5 година ќе се случеше понекогаш да се измоча и вп кревет но тоа беше многу многу ретко. Сега е скорз одвикнта од пелени веќе една година не носи, многу и трпи , понекогсш знае да побара само 2 пати во денот да мочка, и многу често пред спиење не сака да сака да моча па трпи колку саата и сабајлето си станува и кажува дека и се моча. За ноќното родителите неможат ништо да направат, се си зависо од детето :-)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: AWAO

Ре: Одвикнување од пелени 26 Јул 2013 04:28 #242489

 • lily
 • lily's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Eve i jas da spodelam.. gi trgnavme pelenite, si kazuva koga mu se mocka, sednuva i ...samo po pola! Drugata pola ke se skrie nekade po soba i natenane ke se izmocka.. neznam dali e nekoja bariera psihicka!?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 26 Јул 2013 23:54 #242503

 • tough cookie
 • tough cookie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 34
 • Карма: 0
Моето тргна во градинка, еве втора недела веќе. Таму гледа како децата си седнуваат си вршар работа на шољи. И сам ме праша да седне на нокшир. И еве повеќе од една недела седнуваме на нокшир, ама никако да заврши работа. Како да се плаши. Јас мислам дека е психички. Ама се надевам дека евентуално ќе се измочка/искака во туте и после нема да има проблем. Абе души мали, којзнае што им се мота низ глава...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 08 Јул 2014 11:43 #251335

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Majki ajde malku pomos

Veke edna nedela sinko go ostavam samo po gakicki, celo vreme go ucam deka treba da mi kaze koga ke mu se mocka/kaka, znae kako da mi kaze, no nikogas ne mi kazuva

Na sekoi 10 minuti go prasuvam dali mu se mocka, a toj mi vika ne, i dodeka mi go kazuva toa ne si ja zavrsuva rabotata vo gakite

Imase period koga nesakase da sedi na noksirce, sedevme na solja, si kazuvase ponekogas i uspesno bese, si mockase na solja, a ovaa nedela nesaka.

Koga mu se kaka, go sednuvam na noksirceto ili na soljata i nesaka da kaka, se stega, se dodeka ne mu stavam pelena, samo sto ke ja stavime pelenata si ja zavrsuva rabotata.

Ovaa nedela, od kako pocnav da go ostavam na gaki, kolku i da sedi na noksirot ( eve vcera sedese eden saat ) ke pusti edna kapka, stanuva i vika deka ne mu se mocka/kaka i samo sto ke gi obleceme gakite, ke se izmocka vo niv.

Site postovi gi procitav i veke neznam sto da pravam, spodelete nekoj sovet, letovo mora da se odvikneme, veke e golem


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 08 Јул 2014 15:59 #251340

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
trpenie - spasnie :D
seriozno. pogotovo na taa vozrast. samo uporno. pocni da go lovis koga mu se mocka. togas pocnuvaat da cupkaat vo mesto, ili se drzat za tuleto i vednas stavi go na noksir.
a pelenite stom veke ste gi isfrlile nikako nazad. mu pravis samo usluga so toa sto gi vadite i gi stavate pelenite sekoj pat koga ke mu ja vratis pelenata. taka znae deka ima alternativa i ke se izmocka vo pelena.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 08 Јул 2014 16:01 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 09 Јул 2014 14:53 #251349

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Не е спремен.....па и не е толу голем.
Мојава се одвикна пред 2 недлеи а во септември ќе прави 3.
Инав и лани обид ама исто немаше абер. Си седеше на нокшир со саати, ќе стане и ќе се измоча во гаќи. Теравме така 2-3 недели видов дека нема шанси и и ставив пак пелена. Едноставно не беше спремна.
Е ова лето верувала или не се научи за 2 дена. Како и облеков гаќи 2 дена почнуваше да се моча во нив па викаше мамоооо мочааааа.....и за 2 дена без ниедна грешка еве до ден денес си кажува. Дури и ноќе и попладне не и ставам пелени веќе. Си трпи или ќе се разбуди во 6 сабајле вика сама дека и се мочка па ќе си презаспие.
Така да ако гледаш дека нема ич абер не се мачи ни ти ни дете....пробај 2-3 недели па и месец биди упорна и ако нема никакво подобрување, наредното лето или пролет сигурно ќе си кажува сам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 09 Јул 2014 15:56 #251351

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Sakav sinko da go odviknam od peleni ova leto ama gledam deka ne e spremen, nemam ni probano, imame nekolku pati mockano vo nokcirce, i kaka ima napraveno ama ne e spremen da mu izvadam pelena. Da bev jas doma moze i ke se zafatev poveke so ova, ama majka mi nema nervi da uci dete, pa uste da pravi belji i taa da cisti po nego i po se izgleda ke ni ostanat pelenite uste nekoj mesec.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 10 Јул 2014 01:16 #251352

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
I jas ne bi go forsirala… Koga ke bide spremen, ke se odvikne, a tuka pravila nema vo koja vozrast… Elias si kazuvase so pravi vo pelenata uste na godina dena, ama bese spremen so tocno 2,5 godini… I togas za 2 nedele pelenata e snema, i dene i noke… Jas nisto ne napraviv, osven koga on resi go podsetuvav…

Za kakaneto, znam mnogu deca sto veke mockat vo noksir ama za drugovo im treba pelena. Nekako po sigurno im e. Osobeno tuka ne bi pravila nisto, bidejki cisto psiholoski moze detevo da se prepadne i da pocne da ima problemi so kakanjeto… Znace prosto ostavi go, ako saka vo noksir, super, ako ne, peleni ima za tova...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 15 Јул 2014 16:04 #251422

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Уф колку сакам да ги фрлиме пелените, ама некако рано ми се чини. Тој кажува откога ќе ја бидне работата :smee1: А тоа го прави без најава, така што тешко е да го фатиме на време. Изгледа и зимата ќе ја презимиме со пелени.

А се чудам нашиве како не одвикнувале на година дена... Или многу ги бивало нив или нас :nanana:
Не коментирам за перењето на пелени на рака :X
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 16 Јул 2014 07:49 #251436

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
И ние демек ќе се одвикнуваме(лека полека ) сега поставува основа.Се запознаваме со нокширот, како мочкаме, како какаме итн итн. Но овие мои палавковци нокширот го ставаат на глава како капа и се кезат ко зелени.Одма седнуваат возат мотор(мислат кацига е) :tupco: Ќе почнам да им објаснувам :blabla: :blabla: и ќе се налутат и ќе го фрлат на друг крај од собава. Рано ни е ептен за одвикнувањ значи
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 16 Јул 2014 16:37 #251440

 • Padme
 • Padme's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 116
 • Thank you received: 30
 • Карма: 0
1.5 god e mnogu rano spored mene za odviknuvanje od peleni. Bas sabajlevo citav eden text na nekoj od stranskite sajtovi za bebinja i deca :), deka preranoto forsiranje da se odviknat decata od nosenje peleni nosi mnogu negativnost i deka moze da se stvori negativna reakcija kaj deteto i rezultatot posle da e = peleni do 4 god.
Od druga strana pak, majka mi kazuva deka jas i brat mi sme bez peleni od 1 god i tuku mi nagovara i jas da pocnam da go treniram moeto dete (1.5 god).
Jas pred 2 - 2.5 god nema voopsto da go forsiram. Mozebi niz igra da samo da se zapoznae so noksirceto, ama za odviknuvanje od peleni smetam deka 1.5 god e rano.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 17 Јул 2014 01:48 #251446

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Па нормално дека сме се одвикнувале порано на година дена......иди пери секој ден по 5-6 тетра пелени да те видам.
Поготово тие покаканите :kez:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Elka

Ре: Одвикнување од пелени 21 Јул 2014 11:22 #251479

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Ние денес за прв пат сме во градинка без пелени. Само за спиење ќе му стават. Дома веќе еден месец не носи пелени (после градинка и преку викенди) и понекогаш кажува на време, а понекогаш откако ќе заврши работа. Ќе видиме како ќе помине денес денот во градинка без пеленки па ќе пишам дали сме на добар пат или не :neznam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 21 Јул 2014 19:14 #251487

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Bravo Rose za vas :) Stom ste pocnale ke se otkazete brzo. Ucitelkite ke pomognat vo otkazuvaneto ne se sekiraj. Toa im e rabota. Samo napred!! :sonce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 22 Јул 2014 12:57 #251492

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Да пишам резултати до тестирањето „Прв ден во градинка без пелени“. Во ранчето имаше два пара гаќички со два пара панталонки ама измочкани. Бомба немаше :aham: :muahaha: . Е сега маж ми го зел со пеленка на него, ама му ја ставиле во 16:00 кога сите деца што остануваат ги зема една учителка и ги чуваат во една група, па најверојатно не можела сирота се да постигне па кога заминале втората смена му ставиле пеленка. Инаку добил 5ка на рачето за полнење нокшир по број 2 :nanana: . Дали кажал сам или го фатиле на време не знам, ама првиот ден супер помина. И во ранчето гледам две пеленки само фалеа: една за спиење (јас им реков да му ставаат за спиење затоа што тој дел уште не ни е одвикнат) и една на крај на смената. Се на се мислам дека Буцко имал успешен ден во градинка без пеленки. Баш ме радува што ете негувателките го пресоблекле 2 пати (не седел воден) и што соработуваат со родителите за одвикнување. Баш позитивно ме изненадија :love:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 23 Јул 2014 01:00 #251495

 • BibaS
 • BibaS's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Jas mislam deka go macite deteto bez potreba. Dve godini e seuste malo i ocigledno ne e spremno. Eden mesec so mokri gakicki i odvreme navreme "fakanje" na vreme i ne e bas nekoj uspeh. Imam i jas slicno iskustvo, ama so dve gofini deteto pojma nema sto e ustvari rabotava. Se mu bese igra. Otkako uvidov i odloziv za ponatamu, vtoriot obid bese so polni tri, koga i toa kako bese spremen. I toa bukvalno za dva dena bese bez pelena i bez mokri gakicki. I mnogu dobro znaese sto e poentata. Duri i na plaza sam si barase soodvetno mesto za mockanje, za razlika od prethodnata godina koga gi izmoca site okolni lezalki bez oko da mu trepne :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 23 Јул 2014 11:13 #251496

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Не дома цел месец не беше со мокри гаќички. Првата недела само мочкаше во гаќички и потоа од втората недела веќе почнуваше да добива осет и да зачува за да не се измочка. Затоа и го пуштив у градинка без пелени. Викенди и после градинка дома кога му се мочкаше си кажуваше (со тоа што ќе дојде до мене и ќе се фати за тулето, а не со збор да ми каже), само за какање не ми даваше никакви знаци. Сега и во градинка за мочкање си кажувал, а за какање чекал да го седнат сами на нокширче и ќе се искакал, ама не кажувал сам. Така ни рекоа вчера. Еве и цела ноќ денес сува му беше пеленката и чекаше да го ставам на нокширче за да се измочка.
Напредок има во тоа што гледам дека на почеток и он си играше со нокширчето и не знаеше за што служи, а сега знае многу добро со тоа што кога ќе го погледне покажува кон него и вика: КАКА.
Ќе видам уште некој ден како ќе се одвиваат работите, ама негувателката во градинката баш го пофали како се однесувал без пелена овие два дена. Јас баш и ја прашав дали да му ги вратиме пелените и таа самата ми рече, не не добро му оди. Остави го. Ајде да видиме баш како ќе оди...
Последна промена: 23 Јул 2014 11:17 by Roze.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 23 Јул 2014 11:40 #251497

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Jas navistina neznam zosto se generaliziraat rabotite. Mojata kerka na nejziniot vtor rodenden bese bez peleni. Gi izvadivme bez strategii, morki gakicki, mockanje po tepisi i slicno. Deteto bese spremno i sfati sto i kako treba. Da, na nepolni 2 godini. Pocnavme na 1g i 10 meseci otprilika. Po nekolku dena (max 2 nedeli) ja izvadiv i noknata pelena bidejki se budese so suva. Ne moze da se kaze dali na 2g e rano ili ne za sekoe dete.
No toa sto se soglasuvam - ako deteto ne e spremno, ne bi trebalo da se forsira i "machi" samo zatoa sto ima 2 godini i e "golemo".
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 23 Јул 2014 15:22 #251501

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Jas ne go maltretiram, tuku poentata bese sto dodeka bevme kaj moite na gosti si kazuvase iako togas nosese peleni, si zavrsuvase rabota na soljata i pustase voda sam, no odkako se vrativme doma i mu oblekov gakicki pocna da ne kazuva i da nesaka d sedi nitu na solja ni pak na noksircinjata
I da jas go smetam za "golem" zatoa sto se razbira, se kazuva, ne e veke telence :)


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 23 Јул 2014 15:50 #251503

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Ниедна мајка не сака да си го малтретира детето, тоа е и повеќе од јасно. Јас лично кај моево гледам напредок со тоа што веќе знае за што е нокширот; не си игра веќе со него како со играчка. Не знам само дали одбивноста на синчето мое кон какањето во нокширче е поголема од мочкањето и поради гадливоста. Дури пред две недели забележав дека кога ќе се искака во нокширче, ќе се заврти да види што направил и повраќаше во секундата. После 3 такви повраќања сфатив дека е гадлив и веднаш почнав да го тргам да не го гледа откако ќе заврши работа. Но, одбивноста му остана. Еве и денес пред градинка си седна на нокширче, си заврши се што требаше и кога стана, само што го погледна му дојде нагон за повраќање, само јас веднаш го тргнав од соба и не поврати, ама мнооогу се гади. Затоа какањето во пелена му е подобро, а за мочкање проблем не прави. Знае да се измочка само кога ќе се заигра и ќе се заборави.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 24 Јул 2014 20:46 #251513

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
zavisi od dete do dete, a i od trpelivosta na roditelite
nie pocnavme na 1,5 godinka i pocna da kazuva deka mu se mocka i kaka. arno ama zimo, ladno i me premislija demek ladno ako gi izvadime pelenkite ke pocne da mocka vo gaki i ke se preladi. a be ko da me terase gavolot go ostaviv i aj na leto.
do togas prestana da kazuva, pa posle ne mozev da go nateram da kazuva, a koga gi vadevme pelenkite mockase vo gaki. togas imase skoro 2 godini (bez 1-2 meseca).
ni trebaa 3 nedeli da se navikneme denje bez peleni.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 29 Јул 2014 13:12 #251576

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Јас да дадам кратко инфо до кај сме. Откако цела недела ја помина во градинка без пелени, веќе почна да си кажува и за двете работи. Вчера во кола на Партизанска ми кажа дека му се мочка и како што му реков издржи сега до дома да стигнеме, цел пат до Ново Лисиче си чуваше и дома си измочка во нокширчето. Ептен бев радости :nanana: . Само уште ноќната пелена ни остана (не му ставаат веќе ни на денското спиење во градинка). Знам дека треба ноќеска да го будам за мочкање, ама не можам - душата ми спие. Ајде полека полека и од ноќната пеленка ќе се тргнеме. Арно напиша Биг Систер. Само трпение треба.
Последна промена: 29 Јул 2014 13:13 by Roze.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 29 Јул 2014 13:21 #251577

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
За ноќната пелена е понапорно, ама прво и најважно е да забележиш дали 2-3 дена по ред ќе се буди со сува пелена. и тогаш е време да почнеш со тренинг.
јас послушав совет од една моја братучедка - „го ловиш“ навечер кога му се мочка. ја тргате пелената и невечер кога му се мочка детето станува немирно, во спиење. почнува да мрда и да се вртка, да се буди. и тогаш треба да станеш и да го издржиш на нокширче.
инаку вака немирни при спиење стануваат кога им се мочка и на поголема возраст.

е сега некогаш ќе утнете, ама затоа јас додека скроз се одвикна, под чаршавот ставав од оние пелените со најлон, само во делот каде што може да се измочка.
и секако треба да се намали внесување на течности пред спиење.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 29 Јул 2014 13:37 by Big Sister. Причина: дополна
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Одвикнување од пелени 29 Јул 2014 13:32 #251580

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Moite pak nikogas ne se budele nitu se budat za mockanje noke, nitu pak mocaat noke :D Pred spienje max 2 goltki voda i tolku. Dali oti bea na doenje, bez sisinja so voda, sokovi ili mleko, otkako se odbija od cicanje pocnaa da se budat so suvi peleni pa skoro istovremeno gi otkacivme i dnevnite i noknite.

Se slucuvalo da se izmockaat noke ama obavezno najlonska pelena pod carsavot a jas stavav i plus frotirna debela krpa ;) Sepak za sekoj slucaj ...
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.