Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Одвикнување од пелени

Ре: Одвикнување од пелени 29 Јул 2012 06:43 #208837

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
jas probav isto da go odviknam od peleni no zakluciv deka e rano.vo noksir ne saka da sedi no na solja sedi no ne mocal niednas do sega vo solja.si mocka i kaka vo gaki i duri ne mu preci sto e mokar ili pokakan vo gaki i taka si sedi si prodolzuva da si igra.zbori i znae da kaze i kaka i moca no ete jas smetam deka ne e spremen seuste za gakicki.izgleda ke mora da pocekame do narednoto leto.
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 29 Јул 2012 09:06 #208847

 • mama 26
 • mama 26's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
еве ние скоро месец како сме без памперси дење,а одма по еднанедела и ги извадив ноќе вечерта ја поминуваме супер без грешки од првиот ден.Ама пак кога ке се заигра денски знае да се помоча,една ден дури и ми се покака валда морам да поминам и на овај дел незнам.
Животот е прекраток-живеј го,не ми се мешај во мојот,јас го живеам секој ден како последен,а ти како сакаш.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 16 Авг 2012 02:45 #210724

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
mama 26 niz taa faza nekoi deca pominuvaat tocno. Ne site, verojatno i toa zavisi od spremnosta na deteto. I nie imavme greski taka koga ke se zaigra i za mockanje i za kakanje.
Ajde poiskusni mamicki kazete mi sto da pravam so sinko. Ja izvadivme noknata pelena pred eden mesec. Na pocetokot sekoja vtora vecer mu se slucuvase da se izmocka. Pa jas pocnav da go stanuvam po ednas noke za da mocka i taka nemavme problem. Nekolku veceri go stanuvav i posle rekov ajde da probam da go ostavam. I nekolku veceri bese suv, pa posle pak se izmoca. I usete tera taka, nekoas e suv nekogas se izmockuva. Jas ako go osetam da se voznemiri noke go stavam da mocka, ama nekogas ne go slusam ili on ne se raskenkuva a ke si se izmocka, kako sinoka na primer. Neznam sto da pravam. Do koga bi trebalo da se odvikne. Ne sakam da go vratam na peleni pak. A nesaka ni toj. Place samo sto ke mu spomnam peleni. Ve molam za sovet.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 06 Сеп 2012 16:18 #212428

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Еве јас да кажам дека супер ни оди одвикнувањето , за какање уште неможам да ја одвикнам се додека ке каже сама , ама и не ми прави некој проблем и така се кака еднаш дневно.За мочкање седи во нокшир, ја ставам секои 4 часа и си мочка се случува и да се измоча 1-2 ама се поретко еве овие два дена воопшто не се помоча во гаки. Секогаш кога станува и легнува да спие обавезно мочка во нокшир, и зборам кипи ќе мочкаш,тука мочкаме? и она си почнува да моча :)
За преку ден не носи пелена , за шетање само кога одиме некаде многу далеку ,а за низ центар,низ населба не. Досега ниту во пелена ниту во гаќи не се измочала надвор. :)
Последна промена: 06 Сеп 2012 16:21 by Slavica.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kiki

Ре: Одвикнување од пелени 06 Сеп 2012 17:07 #212438

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
nie se odviknavme od denska pelena, sama si sednuva na noksir, si brka rabota pa potoa me vika. Imavme maka so kakanjeto,mnogu potesko se navikna da odi vo noksirot, ama se navikna konecno. Za navecer seuste i stavam pelena, pie dosta mleko pa i se mocka vo pelenata, ama sega nemam nervi da ja odviknuvam, maliot faka son navecer,mojava e losa ako ja rasonis da ja stanuvam za mockanje, jas umorena od preku den nemam nervi da se raspravam i navecer, i taka ke si terame uste nekoe vreme so nokna pelena.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 11 Сеп 2012 04:20 #212939

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Ние денската пелена ја тргнавме одамна, сега на ред стигна ноќната пелена, можеби малку задоцнивме, ама не е страшно. Првите две вечери се подмочка ама вчера му направив друга фора. Нема пиење сокови барем два саати пред спиење, вечераше накај 730 лепче со мармалад и му наполнив шоља млеко да го испие тогаш наместо да заспива со шише млеко. Си легна накај 930 и до тогаш три пати мочкаше. Си заспа без шише млеко и сабајле стана накај 6ч сув. Мисија успешна. Ќе продолжам вака па ќе видиме како ќе биде. Свекрва ми ми викаше да сум го будела навечер накај 3-4 да мочка ама мене тоа ич око не ми фаќа, несакам да си го прекинува сонот. А инаку преварантчето мое мало кога се измочка втората вечер му викам абе мама зошто се мочкаше, нели рековме дека не ставаме пелена и нема да мочкаш во кревет?? А он ми вика епа мама јас ти реков ми се мочка, а ти не стана :blink: :laugh: лажовче мало :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 01 Окт 2012 11:50 #215832

 • marija1
 • marija1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Карма: 0
Kerka mi ima 2 I pol znaci Na 2 god gi trgnavme pelenite I super odma pocna da si kazuva Ama Na vecer seuste mocka... Znae se I deka ne treba sama zboruva ama vo spienje pak ke se izmocka....taka cela nedela I pak navecer I gi vrativ pelenite... Do koga vaka Na vecer mene stvarno ne mi e jasno koga ke bidi svesna vo spijanjeto pa da mi kaze! I jas ne sum za varijanta za da ja budam.... :crknav:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 01 Окт 2012 15:56 #215852

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
auuu teska rabota odviknuvanjevo... :ImOK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 01 Окт 2012 17:20 #215860

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Не е тешко, но треба упорност. Ние веќе 2-3 недели сме без пелена дење. Последната недела и за излегување на користиме. Сам си мочка во нокширче. Од што му е мерак после да пушти вода и да кине тоалетна, почна и со сила, 2-3 капки ќе пушти и трча во купатило :). Пред некој ден многу беше заигран, згреши, но добро е тоа што само малку се измочка, ме викна и после во нокширчето си продолжи.
Уште какањето ни е проблематично. Кога ќе му се кака почнува да вреска, да плаче, ем те вика да го соблечеш, ем кога ќе му се доближам ме турка. Некако паника го фаќа, па со плачки какаме.
Ноќе ме буди кога му се мочка, но ако го ствам на нокшир му е ладно, па светло, почнува да плаче и се расонува. Мочкаме, па му ја вадам пелената и продолжува со спиење. Важно сигнализира.
Последна промена: 01 Окт 2012 17:21 by Zoja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 11 Јан 2013 06:29 #229330

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
zenski dajte kazuvajte koga i kako da znam deka e sinko spremen za da pocnam so odviknuvanje?
od zavcera ne mus tavam doma pelena samo ako izlezeme mu stavam.sam sakase da moca vo solja i mu gi trgnav.no ednas dnevno moca samo vo noksir a deset pati vo gaki.navistina mi e naporno sega e zima samo peram holahopki i gaki i ne se susat.odkoga ke se izmoca ili dodeka moca mi vika brzo mi se mocka ili brzo smeni mi gi holahopkite.
ne znam dali e spremen ili ne.
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 11 Јан 2013 07:39 #229344

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
delfince, пробај да го потсетуваш почесто и да го прашуваш дали му се мочка. Нокширчето сред соба да му е на вид и ќе му го научиш ритамот, па ќе го молиш почесто. Подоцна ќе почне сам да кажува.
Ние така се одвикнавме есенва. Кога ке осетам дека му се мочка, ќе го слечам со голо газе и сега може нема во истата минута да се измочка ама па по 5-10 минути и секако награди за успешно извршена задача. За какање не знаев како да му покажам, бараше пелена, но се заинаетив да не купувам повеќе и виде не виде си кажа дека му се кака, почна да плаче, но јас на шолја го ставив и му зборував како е тој голем, умен и се искака и сега мочкаме во нокшир и какаме во шолја. Веќе 10-ина дена сме и без ноќна пелена.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 11 Јан 2013 08:00 #229348

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
zoja vie ste pogolemki.jas se plasam da ne ni e uste rano.sinko zboruva veke tecno sve znae da kaze i muabet da napravi pa mislam deka e spremen da kaze i koga mu se moca. koga e vo peleni ke se pokaka i mi vika brzo smeni mi ja pelenata se pokakav.
sega bez peleni ne se pokakal voopsto a koga moca dur moca kazuva deka mu se moca i ne uspevame da sedneme na noksir veke e pomocan. ke prodolzam uste nekolku dena pa da vidime.
samo izgleda deka go bunam koga izlagame mu stavam pelena izgleda ne treba ni togas da mu stavam. i uste nesto.dali za dnevno spienje mu stavase pelena koga pocnavte so odviknuvanje ili ne ?
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 11 Јан 2013 10:25 #229365

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
luge so mal update na situacijava. denes sum umorna kako nikogas. sinko skonta koga mu se moca pa non stop e na noksir i mocka po kapka ili po 100 ml :) i odma trca da ja istura moc kata vo solja. toa mu stana mnogu intresno pa duri i noksirot saka sam da go mie.i tookmu poradi ova non stop sedi i ne se domocuva do kraj.
dali sme na prav pat ?
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 11 Јан 2013 10:44 #229367

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Delfince, ние во летото почнавме со одвикнување и веќе неколку месеци сме без дневна пелена. Во летот ќе се случеше да згреши, но беше свесен што прави и ако се покакаше бараше одма друга пелена. За дневно преспивање не користам со месеци пелена.

Тоа со нокширот и нас ни е сеуште хит. Мора тој да го истури, да пушти вода и после радости. Мојов не седи, само стои со раширени нозе и така се мочка и многу е интересен, ќе пушти малк малз за да центрира и после убаво ќе се домочка.

Јас мислам сте на вистински пат и наскоро ќе се ослободите целосно.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: delfince

Ре: Одвикнување од пелени 01 Фев 2013 17:21 #231212

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
devojki mnogu sum srekna.za kratko vreme gi frlivme dnevnite peleni i sega uspesno mocame i kakame vo noksirce preku den.za navecer mi e strav da mu ja trgnam pelenata iako poveke ima suvi peleni nautro otkolku mokri.
se mislam letno vreme da mu gi trgnam pelenite navecer ili kako ?
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 01 Фев 2013 17:37 #231213

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Delfince i jas za trganje na noknata se sovetuvav na forumov, gi poslusav tuka majkite i mu ja trgnav, ama bese kraj na leto, taka sto ne znam sega dali e pametno (iako neli tvoevo dete moze ic da ne moca preku nok, ili retko...). Sepak, koga ke resis, moj sovet ti e da trgnes i kraj so pelenite, da spremis pri raka rezervni carsav, podloga, pizami, gaki i sl. za vo slucaj da se pomocka i ke gi batalite zasekogas. Nie od noknata se otarasivme na 2 god. i 5 meseci.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 01 Фев 2013 17:49 #231218

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
nebo mene mi bese najbitno da gi batalam za preku den.fala bogu za preku den gi batalivme uspesno sega mi preostanuva noknata koja sto mislam deka ke pocekam malku da se zatopli pa posle da mu ja trgnam.eventualno ako prodolzi i navecer da ne mi mocka i nautro da naogam suvi peleni e togas navistina ke ja trgnam od sega.
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 25 Апр 2013 02:20 #237753

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
Мамички ај совет како да почнеме со одвикнувањето. Значи Душица ми кажува дека има како ама откако веќе свршила работа, ако ја насетам дека се спрема тогаш сакам да ја ставам на нокшир или шоља но таа бега и вели не не не :ljuta: никако несака да седне незнам како ќе почнеме да се одвикнуваме, а веќе се затоплува таман ни е за одвикнување. За се друго знаеме да кажеме само за тоа не. Ајде поискусни мамички помагајте :)
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 25 Апр 2013 08:00 #237787

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Kuklicka, почни да ја оставаш по гаќички. Секако ќе се прави грешки, ќе се преслекувате по 100 пати на ден, после полека полека ќе и го научиш ритамот, па ќе ја потсетуваш ти почесто да мочка и кака и на крај дури ќе почне сама да кажува. Почни памперсот да и го цадиш додека сте дома, за дневно преспивање, па полека, полека и за надвор.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 25 Апр 2013 09:29 #237793

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Kuklicka wrote:
Мамички ај совет како да почнеме со одвикнувањето. Значи Душица ми кажува дека има како ама откако веќе свршила работа, ако ја насетам дека се спрема тогаш сакам да ја ставам на нокшир или шоља но таа бега и вели не не не :ljuta: никако несака да седне незнам како ќе почнеме да се одвикнуваме, а веќе се затоплува таман ни е за одвикнување. За се друго знаеме да кажеме само за тоа не. Ајде поискусни мамички помагајте :)


Кукличка , еве и јас да ти пишам јас Кипи кога јао двикнував и ставив гакички и реков веке крај со пелениве колку сака нека се моча/кака. И почнав на 2 часа да ја ставам за почеток (а сега веке кога се навикна ја ставам на секои 4-5 часа) сега некогаш ке се измочаше некогаш не сакаше ако не сакаше ја става по пола саат потоа. На почеток да знаеш дека ке се случи по неколку пати да направи беља но ти немој да се откажуваш никако , за 2-3 недели па и некој месец ке и стане навика :) за мочање така ке правиш а за какање јас правев како да седам во шоља и се напрегам (нели како и јас да сакам да какам хахах) така правев пред нејзе и сега веке 2 месеца има како не кака во гаки , не кажува со зборење туку се напнува па ја ставам во нокшир и си врши работа. За навечер ставај и пелена кога ке се навикне преку ден да не моча/кака тогаш пробај и навечер да и ја вадиш ;) Сега Душица е поголема ке се навикне побрзо јас Кипи ја ставав уште од 17 месец лани есента почнав , и првите 2 месеца се мочаше редовно во гаки но потоа се навикна да седи а и она не сакаше нокшир , само биди упорна и немој да се откажуваш , позз па пиши ни како ке биде :3
Последна промена: 25 Апр 2013 09:30 by Slavica.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 26 Апр 2013 19:25 #237925

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
И ние сме сеуште во пелени,да се поправи времето и почнуваме.Керка ми кажува кога сака,некогаш ке го донеси нокширот ,ке ги турне панталоните и сака да и ја извадам пелената за да мочка,и си мочка,ама и во пелени мочка,последните денови ми го носи нокширот и за какање,гледам некако ја нервираат пелените изгледа за брзо ке се научиме да кажуваме.


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 01 Мај 2013 22:02 #238540

 • tough cookie
 • tough cookie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 34
 • Карма: 0
И ние ќе ја почнеме оваа борба сега летово, откако ке се вратиме од Македонија. Да бидам искрена, не сум многу оптимист, зашто син ми кажува пред да кака дека ќе кака, ама кака во пелени. Не сака да седи ниту на нокшир ниту на шоља за жива глава. А читаме и книги затоа божем и разбира се зошто е како е, ама ете не сака да седи на нокширче. И друго што ме обесхрабрува, е што не му пречи да седи мокар и покакан. Така да ќе видиме како ќе ни оди. Ама тргаме и во градинка сега од Јули кога ќе направи 2 години, па се надевам дека таму плус ќе се мотивира гледајќи ги постарите дечиња како седат на шоља. Бевме скоро да ја видиме градинката и баш ни ја покажаа бањата за тие 2-3 годни што се. Имаат 3 шољи, мали, една до друга, па мислам дека тоа може да ги мотивира децата да седнуваат заедно. Читам тука како некои од вас мајки сте ги одвикнале децата и просто ви завидувам ;). Па големи сме веќе да се какаме во пелени.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 02 Мај 2013 04:42 #238559

 • mare1906
 • mare1906's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Zdravo za pocetok!
Istiot problem I kaj mene. Planiram sega koga zatopluva postepeno da gi trgame pampersite. Vcera bese bez pampers nekoe vreme, I si se izmocka :) ocekuvano. Samo trpenie I da go ocekuvame ishodot.
@-}--mare
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 10 Јул 2013 08:55 #242057

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Ајде да прашам за совет. Батково пред 2-3 недели го одвикнавме од пелени без никаков проблем, сам си кажува за мочкање, какање и се е ок... додека е буден. Навечер никако не му текнува да стане ако му се мочка (мн.цврсто спие). Затоа уште му ставам пелена навечер (му ја ставам откако цврсто ќе заспие и му ја вадам пред да се разбуди, значи не ни знае дека има пелена додека спие). 2-3 вечери е сува, ама 2-3 е измочан. Пробав и да го оставам без пелена, а он си се измочал, утоп цел, откриено смрзнато газе, си спие ко топ, гајле нема, не ни приметува. Го носиме и на мочкање пред спиење, некогаш сака, некогаш не му се мочка.
Имате ли некаков совет што да направам? Како да го одвикнам? Или е тоа нешто што стрпливо треба да чекам да помине само од себе?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одвикнување од пелени 10 Јул 2013 11:47 #242061

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
AVAO wrote:
Ајде да прашам за совет. Батково пред 2-3 недели го одвикнавме од пелени без никаков проблем, сам си кажува за мочкање, какање и се е ок... додека е буден. Навечер никако не му текнува да стане ако му се мочка (мн.цврсто спие). Затоа уште му ставам пелена навечер (му ја ставам откако цврсто ќе заспие и му ја вадам пред да се разбуди, значи не ни знае дека има пелена додека спие). 2-3 вечери е сува, ама 2-3 е измочан. Пробав и да го оставам без пелена, а он си се измочал, утоп цел, откриено смрзнато газе, си спие ко топ, гајле нема, не ни приметува. Го носиме и на мочкање пред спиење, некогаш сака, некогаш не му се мочка.
Имате ли некаков совет што да направам? Како да го одвикнам? Или е тоа нешто што стрпливо треба да чекам да помине само од себе?

Nocnoto mocanje nee prasanje na navika, tuku na hormon vo mozokot... Decava mozat da bidat bez pelena preku den i so godini, a noke da ne mozat... Jaz licno ne sakam nikakov trening ni preku den, a kamoli preku noc, bi go ostavila deteto so pelena...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: AWAO

Најново на форумот

 • No posts to display.