Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Опстипација кај деца од 1- 3 години

Опстипација кај деца од 1- 3 години 03 Дек 2010 19:32 #82379

 • sneskamit
 • sneskamit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Карма: 0
Zdravo,
Moeto dete ima 2 godini i sedum meseci, veke nekoe vreme imame problem so zapek.
Potocno zapocna so zapek, a sega veke premina vo strav od kakanje.
Ve molam dokolku imate nekoj sovet kako da go prebrodime stravot, bi vi bila blagodarna da mi pisete.
Pozdrav
Последна промена: 03 Дек 2010 19:41 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 03 Дек 2010 20:25 #82411

 • Elenika
 • Elenika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 398
 • Thank you received: 552
 • Карма: 0
Zdravo sneskamit,

izgleda imate seriozen problem, no isto taka mislam deka ubavo bi bilo da napisete poveke informacii - sto veli pedijatarot, kolku vreme toj strav trae, dali zapekot seuste e prisuten ili isceznal, a sepak stravot ostanal posle nego?
Ova poslednovo go prasuvam zaradi toa sto dokolku zapekot seuste postoi, togas treba korenito da se smeni ishranata na vaseto detence, sto bi znacelo vednas da se reagira na pricinata, no i voedno da se spravuvate so posledicata = stravot.
Za ishranata - mislam deka mozat mnogu majki da vi pomognat, a za stravot (na vasa sreka) tuka ima eden mal kup pedagozi i psiholozi koi isto taka mozat da pomognat, samo mislam deka i nim ke im trebaat poveke informacii.
Vo sekoj slucaj, stiskam palci da go resite problemot.
Петлето 23.06.2008
Коковчето 18.08.2011
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 18 Јан 2011 14:52 #102916

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Нашиов проблем со запек се уште трае и веќе незнам што да правам :tazna: Значи јадењето го сменивме во многу течности, ма да и порано ни беше така, ама сега повеќе супи јадеме. Јадеме сливи, компоти од сливи, крушки и све што мислам дека може да ја протера, но залудно. Почнавме и со сирупче од смоква, за регулирање на цревната флора. Гледам дека нема никакво црвенило на чмарчето и на газето и навистина паднав во очај. Пред една недела излегуваше преку еден ден, значи секој втор ден, за од оваа недела почна преку 2 дена т.е секој трет ден. И тоа кога кака ептен се мачи, столицата и или некогаш првото гомце само тврдо, а после кашасто или пак цела кашаста ама ептен густо. Ве молам ако има некој совет да ми даде. А ќе гледаме денес дефинитвно да ја однесеме повтроно на доктор.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 18 Јан 2011 16:39 #102955

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
sandricka wrote:
Нашиов проблем со запек се уште трае и веќе незнам што да правам :tazna: Значи јадењето го сменивме во многу течности, ма да и порано ни беше така, ама сега повеќе супи јадеме. Јадеме сливи, компоти од сливи, крушки и све што мислам дека може да ја протера, но залудно. Почнавме и со сирупче од смоква, за регулирање на цревната флора. Гледам дека нема никакво црвенило на чмарчето и на газето и навистина паднав во очај. Пред една недела излегуваше преку еден ден, значи секој втор ден, за од оваа недела почна преку 2 дена т.е секој трет ден. И тоа кога кака ептен се мачи, столицата и или некогаш првото гомце само тврдо, а после кашасто или пак цела кашаста ама ептен густо. Ве молам ако има некој совет да ми даде. А ќе гледаме денес дефинитвно да ја однесеме повтроно на доктор.
I kaj nas ova se slucuvas pred nekolku meseci.so se probav , i so kompot od suvi slivi , probavme i so glicerinski cepcinja , so poveke tecnosti , caevi ama pak nisto a vo ishranata navistina ne znaev sto da smenam bidejki ednata imase zapek a drugata kakase normalno duri i od poveke , pa na sovet od pedijatarot zedovme sirup Portalak i go pievme samo 2-3 dena i se normalizira stolicata pa fala bogu od togas se nema javeno ovoj problem .sepak odete vie na lekar i konsultirajte se.


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sandricka

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 18 Јан 2011 17:53 #102987

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Фала на советот twins. Денес се консултирав со уште еден педијатар и ми рече обавезно секој ден во исхраната да има житарици(мусли) со суво овошје и да ги мешам со јогурт. Па сега купив и ќе и дадам за вечера. Се надевам дека со поголема упорност ќе се средиме за некое време. Во четврток сме на контрола кај педијатарот па ќе ја прашам и за овој сируп. Поздравче до вас :hug:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 19 Јан 2011 06:08 #103169

 • Elisaveta
 • Elisaveta's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 49
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
nie go ispivme sirupot lass baby, pieme jogurt balans, e sega ishranata ne ni e bas najzdrava, am nesto mora da se jade. Problemot ne e sto ima tvrda stolica, tuku sto cuva, trpi, luge neznam kako upseva, koga veke nemoze da izdrzi place i kaka, neznam sto da pravam...sto da probam, sto deka ke ja nosam na pedijatar...znam sto ke mi rece, jadetezelencuk i ovosje, e aj de daj i da jade ako nejke...:( :( :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 19 Јан 2011 06:13 #103170

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Елисавета, а да пробаш со мусли, во кои ќе ставиш и малку трици - се купуваат во продавници за макробиотика. Ќе ставиш една лажица во чашка со јогурт и ќе ги измешаш со други мусли и сушено овошје. Триците помагаат во омекнување на столицата.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 19 Јан 2011 06:15 #103171

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
sandricka wrote:
Нашиов проблем со запек се уште трае и веќе незнам што да правам :tazna: Значи јадењето го сменивме во многу течности, ма да и порано ни беше така, ама сега повеќе супи јадеме. Јадеме сливи, компоти од сливи, крушки и све што мислам дека може да ја протера, но залудно. Почнавме и со сирупче од смоква, за регулирање на цревната флора. Гледам дека нема никакво црвенило на чмарчето и на газето и навистина паднав во очај. Пред една недела излегуваше преку еден ден, значи секој втор ден, за од оваа недела почна преку 2 дена т.е секој трет ден. И тоа кога кака ептен се мачи, столицата и или некогаш првото гомце само тврдо, а после кашасто или пак цела кашаста ама ептен густо. Ве молам ако има некој совет да ми даде. А ќе гледаме денес дефинитвно да ја однесеме повтроно на доктор.

Eve i ova probajte, dodadi vo muslite i meleno leneno seme, okolu polovina kafena lazicka. Lenenoto seme go ima vo bilnata apteka kaj stara rampa, a moze i sama do go someles vo masince za melenje kafe. Nas ova mnogu ni pomogna.
Последна промена: 19 Јан 2011 06:15 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 19 Јан 2011 20:18 #103245

 • sneskamit
 • sneskamit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Карма: 0
Потполно те разбирам Елисавета. Истиот проблем го имаме подолго време, но веќе не се работи за запек туку за страв и мене не ми е јасно како успева да се стиска. Кака на 2-3 дена (поточно 3 ден) и конзистенцијата на изметот воопшто не личи дека има запек, едноставно се плаши. Некогаш му даваме и парафинско масло тоа ни го препорача педијатрот. Лекарите викаат смени му ја исхраната, пробавме и тоа али за зеленчук и овошје борба водиме со триста лажења. Горазд има 2 години и 10 месеци, никако не можам да го натерам да јаде кога не сака. Ја стварно незнам како да му го искоренам стравот :(
Последна промена: 19 Јан 2011 22:18 by bubamara. Причина: Да не се пишува со ГОЛЕМИ БУКВИ цел пост!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 19 Јан 2011 21:56 #103307

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Ние од вчера вечерта почнавме со мусли во кои има доста житарици и суво овошје. Некако не беше воодушевена баш ама касна малку. Иначе мамички ние јадеме 2 пати во денот овошје и за ручек зеленчук и пак го имаме истиот проблем. Ај се надевам дека набргу ќе се среди кај нас а и кај сите вас :hug:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 23 Јан 2011 04:07 #104804

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Ситуацијава со опстипација од вчера ни е далеку подобра. Еве 2 дена како излегува без проблем по голема нужда :jupi: Значи и давам сирупче Lass Baby и Prolife суспензија. А јадеме исто така секоја вечер кашичка од 2 лажички трици, пола лажиче ленено семе, мелена плазма и млеко, бидејќи за муслите со јогурт не сака да чуе да ги јаде. Искрено незнам дали од сирупчето и пробиотикот дали се подобри состојбава или од триците и лененото семе. Ќе гледам уште ден, два да и давам сируп и суспензија, а после ќе си продолжиме само со природниве работи :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 23 Јан 2011 07:32 #104845

 • Elisaveta
 • Elisaveta's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 49
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
kaj nas lass baby voopsto ne pomogna, neznam za Prolife suspenzijata, kakov vkus ima kolku se dava? nie sekoj den jademe supa, ama so ogled na toa kolku jade nemozam da ocekuvam cesto da kaka, ama barem da ne place,denes voopsto ne bese tvrda stolicata, a taa placese.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 23 Јан 2011 18:38 #104913

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Elisaveta wrote:
kaj nas lass baby voopsto ne pomogna, neznam za Prolife suspenzijata, kakov vkus ima kolku se dava? nie sekoj den jademe supa, ama so ogled na toa kolku jade nemozam da ocekuvam cesto da kaka, ama barem da ne place,denes voopsto ne bese tvrda stolicata, a taa placese.

Elisaveta, Prolife суспензија е со благ вкус, по едно на ден се пие, но најубаво да си се консултираш со педијатар, да не зависи сепак од возраста. Тоа се пробиотици и не се штетни воопшто. Незнам на која возраст сте? Пробајте со житарици почесто да јаде. Позз.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 30 Јан 2011 05:54 #107464

 • Elisaveta
 • Elisaveta's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 49
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
ja prasav nasata doktorka i ni dade portalak, prolife ni rece e za tecna stolica, pa ke vidime kako ke bide,
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 05 Фев 2011 16:01 #109385

 • sneskamit
 • sneskamit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Карма: 0
Nasava doktorka ne veruvala vo novive sirupi, a mnogu majki se zadovolni od portalak.Kako i da e jas ke go zemam i da probam dali bi mu se regulirala stolicata na Gorazd.
Moze da se kupi taka ili odi na recept?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 05 Фев 2011 17:25 #109412

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
sneskamit wrote:
Потполно те разбирам Елисавета. Истиот проблем го имаме подолго време, но веќе не се работи за запек туку за страв и мене не ми е јасно како успева да се стиска. Кака на 2-3 дена (поточно 3 ден) и конзистенцијата на изметот воопшто не личи дека има запек, едноставно се плаши. Некогаш му даваме и парафинско масло тоа ни го препорача педијатрот. Лекарите викаат смени му ја исхраната, пробавме и тоа али за зеленчук и овошје борба водиме со триста лажења. Горазд има 2 години и 10 месеци, никако не можам да го натерам да јаде кога не сака. Ја стварно незнам како да му го искоренам стравот :(
Велиш дека нема запек, а му даваш параф.масло, ти советуваат промени во исхрана и гледам последно сакаш да му дадеш сирупче за олеснување. Не гледам зошто вакви мерки кога се е во главата (психолошкиот момент)? Јас имав вакви проблеми со ќерката неколку месеци кога ја одвикнавме од пелени, а беше отприлика на вашава возраст. Немаше запек, а имаше ненормален страв од какање во шолја. Ма не знам со какви се убедувања не пробавме, едноставно кога ќе дојдеше време стискаше, плачеше, шеташе во круг и викаше- не ми се кака, не ми се кака... По неколку дена некакање(3,4 па и 5 некогаш) кога ќе отидеше да мочка, тоа само ќе излезеше(од што беше кутрата преполна :( )Многу мајки прашав за совет и неколку имаа искуство и ми викаа дека само ќе помине, период е.. И помина! Нормално, со мнооогу работа со неа: убедување дека не е страшно, дека сите го правиме тоа, секогаш кога ќе излезеше- гледаш дека не боли, дека не е страшно, со измислување милион интересни приказни додека седи во ВЦ за да и го задржам вниманието што повеќе и да не примети кога ќе почне да излегува итн.. се на се, ако не се работи за физиолошки запек, туку е само стравот во прашање, треба само долготрајна работа со детето и да помине некое време (неколку недели или месеци)
Последна промена: 05 Фев 2011 17:27 by AWAO.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 05 Фев 2011 23:17 #109487

 • Elisaveta
 • Elisaveta's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 49
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
ne odi na recept okolu 300 denari e od 250 ml. mislam
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 05 Мај 2011 13:18 #133709

 • roski
 • roski's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Карма: 0
и ние ги имавме истите маки, или не мачи опстипација или пак и кога е нормално пак од страв од какањето го одлозува празнењето и потоа пак плач кога кака, се случуваше и по 7-8 дена да не кака, најдобро решение спанаќ - бидејки има двапати повеке влакна од другиот зеленчук, потоа брокула , баланс јогурт. Спанаќот веднаш делува ,и толку многу има ефект сто немозе да се додрзи или да одлозува веднас мора да кака. понекогас правам комбинација во супа и брокула и спанак .
[/b
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 05 Мај 2011 13:35 #133716

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie ne sme imale vakov problem, no primetuvam deka pointenzivno kaka, koga jade leka i portokali :) Moze da probate so ovie 2 produkti isto ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 13 Мај 2011 17:55 #135559

 • marija tome
 • marija tome's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Карма: 0
Zdravo.Mojot sin e dveipol godini i negde pred 5 meseci go imase istiot problem so stolicata ne sakase da kaka,Nekogas treetiot den so placenje ke se iskakase i toa sto trcanje ke napravi niz sobava vcrvenjuvanje i taka so maki.Mu go davav surupot Lass baby no ne vidov podobruvanje.Se obrativ kaj negoviot pedijatar mi rece deka deteto cim do sega nemalo problemi so stolicata samo ovoj mesec sigurno e nesto do ishranata nesto mu e smeneto i da ne pocnuvame so portlak bidejki stvarno bil dobar surup samo treba poveke vreme da dava znaci na opstinecija vika da razmislam da smenav vo ishranata a koga mnogu place da mu stavam ili mini klizma da se iskaka ili cepce ama ne stalno vo epten iskluvcitelni periodi.Ednas mu staviv klizma za 5 minuti se iskaka.Sto se domislav za ishranata i do toa bilo problemot toj mesec pocna poveke da pie mleko tetrapak i mu davav sirupce za imunitet i od koga ja smeniv maslenosta na mlekoto na pomala i go prekinav toj surup za imunitet mu se regulira solicata na deteto od drugiot den do toa bilo problemot ne mu odgovartalo mlekoto i surupot sigurno sodrzel nesto sto kaj nego stvara zapek.Eve sega da ne go podrecam si kaka po ednas na den.Zatoa treba ubavo da se razmisli dali e do ishranata do nekoi surupcinja ili pak na psiholoska baza.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 20 Мај 2011 12:34 #136879

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
luge da vi kazam dekakoga procitav deka imalo i drigi so problemi kako mene malku mi olesna deka ne sme samo i nie vprocem mojata kerka uste od nekoi 7-8 meseci pocna da faka zapek i mnogu tesko se kakase so placki od tie stresovi togas i od bolkata taa se zaplasi da kaka i koga ne e mnogu cvrsta kakata taa se stiska i ja vraka nazad koga i davam sok od crni slivi kasicki od crni slivi potecno se kaka i i bega kakata ama malce ako zacvrsti i pak ja vraka mnogu pati se imame kakano so placki ona place jas placam a kakata nikako da ispadne sega e golemka razbira i koga ke i se prikaka se stiska i sama se tese aj iskaka se da ne place mama ama pak tesko ode ,ne zanam so ke pravime so pelenmeite nema sansi da sedne na noksir i da kaka me faka panika ama imamslusnato deke posle 3godinki metabolizmot se reguliral pa belki ke go nadmineme i ovoj problem.pozdrav do site so ovoj problem i se nadevam site za brzo da se raduvame kako nasite deca nemaat problemi so stolicata.


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 20 Мај 2011 12:39 #136881

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
sandricka wrote:
Ситуацијава со опстипација од вчера ни е далеку подобра. Еве 2 дена како излегува без проблем по голема нужда :jupi: Значи и давам сирупче Lass Baby и Prolife суспензија. А јадеме исто така секоја вечер кашичка од 2 лажички трици, пола лажиче ленено семе, мелена плазма и млеко, бидејќи за муслите со јогурт не сака да чуе да ги јаде. Искрено незнам дали од сирупчето и пробиотикот дали се подобри состојбава или од триците и лененото семе. Ќе гледам уште ден, два да и давам сируп и суспензија, а после ќе си продолжиме само со природниве работи :)

Внимавај - Плазма бисквитите прават запек и се препорачливи за проив.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 31 Мај 2011 22:09 #139142

 • Elisaveta
 • Elisaveta's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 49
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
kaj nas problemot kakao da se podobri ama pak trgna po staroeve veke nekolku meseci, sega i davam sirup od herba od slivi i smokvi, lass baby i portalak ne ni pomagase, so hranata seuste nesme sredeni, pretezno jade tvrda hrana ama nejze problemot i e sto nesaka da kaka,a kakata izleguva taa ja vraka,se nadevam letovo od ovosje , zelencuk ke se sredi

na noksir ne sednuva, kako li ke se otkazeme od pampers!?
Последна промена: 31 Мај 2011 22:10 by Elisaveta.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 05 Авг 2011 06:48 #147092

 • marija tome
 • marija tome's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Карма: 0
Moeto dete eve skoro mesec ima problem so zapek.Ne saka da kaka koga mu ide za kakanje place i vika ne sakam da kakam.Inaku e dveipol godini.Stvarno ne znam sto da pravam mu davam kompot od suvi slivi jabolka praski manci si jade ne znam sto e proble,mot.Mnogu sum zagrizena.Eve ovoj mesec taka go izbutkavme koga so ceppce na tretiot den oti ne saka da kaka koga so placenje kaka potvrdo i taka.Pred dva dena pocnav da mu davam portlak po preporaka od maticnata a eve uste ne e iskakano mu ide napon on ne saka.,Dali nekoj koristel portlak i po kolku vreme pocinja da dava rezultat.Vo upastvoto pisuva od 24 do 48 casa od koga ke pocne terapijata.Ako ima nekoj nekoj sovet njeka mi pise mnogu sum zagrizena ne znam sto e problemot
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опстипација кај деца од 1- 3 години 05 Авг 2011 11:20 #147166

 • LiMan
 • LiMan's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 55
 • Карма: 2
I moevo dete sega skoro edno 2 nedeli imase postojano zapek i placese ne sakase da kaka. Probav so slivi, kruski, mnogu sokovi i nisto. Go resivme problemot mnogu brgu so leneno seme. Znaci zemav obicno leneno seme i so racen blender go izmeliv i sabajle i navecer mu davav edna mala lazicka izmesana so jogurt, puding ili slicno. Uste sledniot den odma mu se regulirase, sega mu davam seuaste samo ednas dnevno i super mu e stolicata.. Inaku i na internet mozete da procitate deka lenenoto seme (flax seed) megu drugoto e poznat priroden laksativ, sodrzi mnogu vlakna, koi apsorbiraat tecnosti i taka ja omeknuvaat stolicata. Megutoa treba da se konzumira meleno, zatoa sto od celo ne se postignuva toj efeket.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.