Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години)

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 24 Фев 2013 19:48 #233508

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
јаболко и киви
овесни снегулки и кисело млеко
млечна кифла, малку смоки
сос од домати со лук
боранија манџа и 1 варено јајце
макарони
аптамил
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 25 Фев 2013 19:15 #233583

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
јаболко и банана
кисело млеко со 8 житарици нестле
сос од домати со лук и парче леб
телешко месо со тиквица и блитва
животинско царство
малку корнфлекс
аптамил

свеж сок од капини
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 26 Фев 2013 11:24 #233624

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Ѓеврек и кашкавал
Зелка салата
Грашок со лебче
1 јаболко и 1 банана
1 чаша јогурт
кифличка со мармалад од кајсии
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 26 Фев 2013 15:43 #233634

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
popara jogurt
blitva,brokula,dajkon so kiselo mleko
malo cokolatce
biskviti so mleko
banana
mleko pred spienje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 27 Фев 2013 19:01 #233713

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
јаболко и мелени семки
кисело млеко со 8 житарици
банана, киндер чоколадо
ориз со спанаќ и моркови
пола интегрално лепче со кашкавал
аптамил

сок од капини
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 28 Фев 2013 18:00 #233772

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
јаболко, суви сливи, урма и мелени семки
просо со путер
киндер бар
таратор со тиквичка и лук
вариво од зеленчук (карфиол, морков, блитва)
пола интегрално лепче и 1 варено јајце
аптамил
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 28 Фев 2013 21:10 #233783

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Cicanje za dobro utro,dobra nokj i preku cela nokj

D - aronii, banana i malku jabolko
R - brokula so kompir, morkov, luk i kromid
U - meleni orevi so med
U - oriz tavce; gricna malku krusha
V - nokjna kashicka hipp.

Od tecnosti voda i cicanje.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
Последна промена: 28 Фев 2013 21:11 by Синоличка.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 01 Мар 2013 12:13 #233823

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Зока wrote:
јаболко, суви сливи, урма и мелени семки

Zoka, sama gi meles semkive ili ima nekade da se kupat meleni? I kakvi se semki davas? :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 01 Мар 2013 15:45 #233841

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Органски житарки со јогурт
Овошна салата со банана, портокал и киви
Спанаќ со ориз
Половина интегрално лепче намачкано со путер и рендан козји кашкавал
Половина парче домашна пита со јаболки и цимет и пола шоља чај од камилица со мед
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 01 Мар 2013 18:27 #233848

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Д - Компот од сливи и кајсии со овесни никулци и пченични трици
У - банана
Р - боранија со морков,домат,кромид,лук,пашканат и варено јајце
У - сиренце
В - Млечна каша од ХИП

Преку ден околу 400 мл. планински чај со лимон и мед

Небо јас видов во тинекс тегла од мелени семки од тиква,сончоглед,сусам и лен....мераци. Купив и и ставам во што било...во каша,во ручек,во доручек по 1-2 лажички.

Имам прашање за аронијата.
Дали сме доволно големи за да ја јадеме. Дали ја давате свежа и по колку на ден и дали е алерген..да внимавам при давање?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 01 Мар 2013 18:33 #233850

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Nebo wrote:
Зока wrote:
јаболко, суви сливи, урма и мелени семки

Zoka, sama gi meles semkive ili ima nekade da se kupat meleni? I kakvi se semki davas? :)

Nebo ги има мелени гледам по маркетиве, ама јас по препорака на една приjателка почнав од Биона кога си ги купувам да барам веднаш да ги сомелат. Е сега не можат да ги направат прав, туку доаѓаат како кршени-мелени. Ќерка ми овошјето го јаде блендирано, па плус се испокршуваат семките дур и го спремам. Некни и ставив во мусаката дур ја јадеше, со меленото месо и така јадеше. Некои дечиња може без проблем би ги јаделе и така мелени.
Инаку пробав и на мојата машинка дома, кога мелам на пример ореви или лешници супер сомелени изегуваат, а семкиве не се даваат лесно.

Инаку и давам комбинација од тиква, сончоглед и сусам. Лененото семе барам посебно да ми го спакуваат, зашто по правило треба да се изеде за 1 недела (не сум ги проверила тие муабети на интернет, ама така ми кажаа во Биона и во Зегин, а оваа од аптекава ми има кажано дека лененото масло треба да се користи месец дена од отворање најмногу). Така да, деновиве не сум и дала ленено, само од другите три, треба пак да одам да купам. Сите семки се чуваат во стаклени садови и најдобро е во фрижидер.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 16 Мар 2013 09:18 #235048

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Пола банана
јагоди
кроасан со сирење и доматен сос
краставица
спанаќ и лебче
јаболко
бонжита со малини и мед
1 чаша јогурт
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 20 Мар 2013 07:46 #235311

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
lebce so puter
nekolku zalaci jabolko
kompir,kromid,brokula,dajkon i cicoka so parce leb i kiselo mleko
nesto blago posle rucek najverojato nekolku kocki cokolado
jufki so sirence i jogurt
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 12 Апр 2013 03:30 #236903

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Вчерашно мени :)

Во 8 - 200 мл. Аптамил
Д: кашичка од 4 вида житарки од Виталија со АД млеко + 1 лаж. мелени разни семки + 1 круша
У: 1 банана
Р: телешко со црвена леќа,целер,кромид и блитва
У: пола јаболче и животинско
В: палента со козјо сиренце, кисело млекце и брокула
Во 00.00- 150 мл. Аптамил

Преку ден пие разни чајчиња со мед и лимон и вода (конечно почна да ја пие колку-толку)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 15 Апр 2013 11:39 #237076

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Во 7:00 200 мл.Аптамил
Д - житарки со јогурт
У - Гриз со ванила, животинско(пола)
Р - Телешка супа со дробена кришка леб
У - 1 јаболко
В - тарана со кисело млеко
Во 00:00 - 150 мл. Аптамил
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 29 Мај 2013 04:03 #239950

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
D: jabolko, praska, 8 zitarici na nestle
U: edno cokoladce zivotinsko carstvo
R: boranija, morkov, kompirce, tikvica
U: humana mlecen desert so biskviti
V: 210 ml AD

+ po sekoj obrok po 40-50ml vodicka


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 03 Јун 2013 03:08 #240222

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
D: Pola banana, pola portokal i meleni plazma biskviti
U: Edna kriska (samo mekoto) lebce so kiselo mleko
R: Telesko so morkovce i kompirce
U: Zivotinsko Carstvo
V: Mlekce 170ml
I vo tekot na nokta uste 120ml mleko
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 14 Јун 2013 03:44 #241376

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Mleko so plazma
Palenta so pavlaka
Humana ovosen jogurt od kajsija
1 red Kinder cokolado
3X130 kravjo mleko
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 30 Сеп 2013 09:50 #244382

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Јаболка
Пита со сирење
Ѓеврече
Салата од зелка
Јајце на око
Крема од житарки
Круша
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 25 Ное 2013 14:41 #246207

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
200 мл. козјо млеко со лажичка маџун и лажичка Б-комплекс
Печена тиква со круша, мелени бадеми,лешници и 2-3 оревчиња со лажиче мед
1 киндер чоколадце
Зајачко месо со просо, морков,кромид и спанаќ и издробено вит.Ц
1 банана и 1 јаболка посипани со мешани 4 вида на семки - Виталија
1,5 кришка леб со намаз од варено јајце,путер и сирење

Преку ден 300-400 мл. чај со мед и лимон.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 26 Ное 2013 06:27 #246235

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Marfi, ke moze li da mi kazes od kaj go zema madzunot?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 26 Ное 2013 08:07 #246243

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Маџунот го купувам од Тинекс. Во делот за здрава храна во тегличка од Виталија. Го има истиот и во Зегин.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 23 Дек 2013 10:57 #247556

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Ова е викендско мени бидејќи преку недела е во градинка па таму јаде и кој знае колку јаде...

Д: Лебче со намаз од путер, јајце и кисело млеко
у: Сок и чај од брусница со едно лажиче мед
Р: Печен лосос со компир, морков, кромид и лук
У: Едно мало кроасанче 7 days (од тие мини)
В: Една банана со неколку зрна боровинка

Млеко пред спиење

Д: Банана со плазма, аронија и малце млеко
У: Животинско царство и чај од камилица со мед
Р: Пола пилешки стек со морков, карфиол и кромид
У: ништо (не беше распложен да касне, а му спремив овошна салата која на крај јас ја смачкав :aham: )
В: Палента со путер и брокула

Млеко пред спиење
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 19 Мар 2014 08:17 #249320

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Мамички, ајде ве молам дајте ми некој предлог за рецепт со јајце? Малово почна да ми одбива да јаде јајце, а вообичаено му го давав во следниве компбинации:


1. Варено јајце со кисело млеко и леб
2. Омлет со сиренце
3. Намаз од варено јајце, путер и сирење

Друго не ми текнува ништо. Ми го јаде само ако му го ставам во спанаќ манџичка. Дај кажете како да му го протнам јајцето, зошто па и ич да не го јаде не бива...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 19 Мар 2014 13:05 #249330

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas jajce stavam vo supa, nekogas ako nemam sto vo makaroni, vo domasna pizza, pravam ubavi potpeceni lepcinja so jajce, znaci parcinja posuv leb stavam vo pleh, vo edno tanjirce ke izmesam jajce i sirenje stavam so lazicka od smesata nad lepcinjata vo rerna 10-15 min da se potpecat, casa jogurt i eve vecera, przani lepcinja isto taka tolku zasega :gotvi:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Најново на форумот

 • No posts to display.