Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години)

Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 18 Дек 2009 03:40 #76

 • babysara
 • babysara's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 11
 • Карма: 7
sakam da si piseme kakvo vi e dnevnoto meni na vasite deca za ovaa vozrast, sto smeat da jadat a sto ne?
Последна промена: 20 Дек 2009 04:40 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мени за деца од 1- 3 години 18 Дек 2009 05:23 #123

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
doruckuvase pita so praz i jogurtce
pa sokce so med
pa posle caj
pa rucek zelka za rucek
pa pak mnogu sok voda i krem banani :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мени за деца од 1- 3 години 18 Дек 2009 13:00 #143

 • Candy
 • Candy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 99
 • Thank you received: 30
 • Карма: 2
mleko
lepce so margarin i przeno jajce
ceden sok
zelka mandza so telesko
ceden sok
griz
mleko

voda i dr sokce pak
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мени за деца од 1- 3 години 18 Дек 2009 14:58 #188

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
med
przeni lepcinja so jogurt
portokal
zelka so meso
ovosen domasen sok
mandarini
plazma so mleko
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мени за деца од 1- 3 години 19 Дек 2009 04:39 #233

 • babysara
 • babysara's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 11
 • Карма: 7
dali ke moze da napravime tema posebno za decinja od 1 do 2 godinki bidejki mislam deka ima razlika vo davanjeto odredeni namirnici so 13 meseci i so 3 godini? a mislam deka jas pisav 0d 1 do 2 godinki. Posto vaka dodeka vidam kolkavi vi se decata pa nekoi uste nemaat tickeri....se bunam.....pozz
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мени за деца од 1- 3 години 19 Дек 2009 17:13 #429

 • Candy
 • Candy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 99
 • Thank you received: 30
 • Карма: 2
babysara moeto e godina i pol

mleko 200ml
jufki so sirenje
ceden sok od jabolko portokal cveklo morkov i malku limon
gravce so leb
krembanana peceno jabolko
sok
lepce so jogurt popara

pie i dosta voda
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мени за деца од 1- 3 години 19 Дек 2009 17:21 #433

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
kornfleks so jogurt
banana mandarina
losos so zelencuk i pileska supa
med mandarini
cokolado zivotinsko carstvo
jogurt
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мени за деца од 1- 3 години 20 Дек 2009 03:21 #771

 • Sanja_Ivana
 • Sanja_Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • super raspolozeno
 • Теми: 36
 • Thank you received: 4
 • Карма: 3
Денот го почнуваме со јогурт :)
а денес нашето мени изгледаше вака
-дор. палента со сирење
ручек, риба со зеленчук
вечера макарони

мегуоброци има овошје и јогурт.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мени за деца од 1- 3 години 20 Дек 2009 03:45 #805

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
Babysara се сложувам со тебе дека поубаво е да се пишува посебно менито за деца од 1 до 2 год, навистина се разликува од она што го јадат дечињата на 3 год. Од ова што читам што јадат поголемките деца јас речиси ништо се уште не му давам на моето, а баш сакам да читам што јадат дечињата, понекогаш ми треба идеја за нешто ново :)
Ние денес јадевме:
млеко
доручек: житна каша
сок од слива
ручек: зеленчукова каша(пашканат, карфиол и брокула)со телешко
јаболко
вечера: овошна каша - банана и праска
млеко
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мени за деца од 1- 3 години 20 Дек 2009 03:57 #824

 • babysara
 • babysara's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 11
 • Карма: 7
da da zatoa pisav da ne se bunime i jas nedavam mnogu raboti tek sega ke pocnuvame, Sara e sega 13 meseci i denes jadese
mleko nautro 180 ml
grisolino so 120ml mleko za dorucek
uzinka biskviti
rucek gravce so kiselo mleko i malku leb
vecera tarana
i sega ispi 180 ml mleko
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мени за деца од 1- 3 години 20 Дек 2009 04:27 #864

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
А Babysara до кога се пие по 2 пати млеко? Андреј се буди наутро, пие млеко и пак заспива уште малку, а навечер пред спиење исто обавезно млеко, па се прашувам до кога да тераме вака, или самото дете ке си покаже? Тука повеќе мислам на утринското пиење млеко, кога би се заменило со доручек? Инаку сега има 1год и 2 недели :)
Последна промена: 20 Дек 2009 04:28 by Eci Peci.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мени за деца од 1- 3 години 20 Дек 2009 04:33 #874

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
budenje sok od borovnica
dorucek tost so sunka i kaskavalce i malku jogurtce
krem banana i sok od prirodno ceden portokal, citron i med
rucek janija so pilesko meso
sok kivi i jabuka na viva
vecera biskviti i mleko
i edno Izavce :P
The administrator has disabled public write access.

Одг: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 20 Дек 2009 06:02 #989

 • Elisaveta
 • Elisaveta's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 49
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
plazma so mleko
mrzliva pita, jogurt i malku riba
cokolino
doenje3-4 pati vo tekot na denot i na 2 casa vo tekot na nokta, neznam sto i e ovaa nedela i na sekoj cas, izgleda dvojkite dolu
The administrator has disabled public write access.

Одг: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 21 Дек 2009 00:02 #1401

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
млеко
доручек: житна каша
верена тиква
ручек: мусака од спнаќ, ориз и мелено месо
сок од слива
вечера: овошна каша - банана, круша и јаболко
млеко

Дајте совет како да го натерам да пие вода, му ставам по малку во сокот, и едвај по 2-3 голтки пие после јадење :(
The administrator has disabled public write access.

Одг: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 21 Дек 2009 03:16 #1514

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
попара со јогурт
крушка и јаболко
телешка супа со зеленчук
спанаќ со јајце
банана и киви
бисквити со млеко

Еци, имаш посебна тема за вода, чај и сок. Овде кратко ќе ти пишам за да не оффтопикуваме - ако не му се пие вода, не можеш со сила да го натераш, значи не е жеден:)
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 21 Дек 2009 12:40 #1723

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Се сложувам со babysara за темата од 1-2 годинки :) И ние сме нови во оваа дружина и сега сме збунети што е следно на мени :) Заради вакцината што треба да ја примиме во четврток почнавме со белката....другото јадеме исто како и пред тоа: доручек овошје, ужина бисквитка или палента со јогурт или павлака, ручек мевце со зеленчук и вечера житарици со овошје...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 21 Дек 2009 14:23 #1812

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
sabota
med
kifla so kaskaval i jogurt
ovosen sok od krusa i morkov
portokal
gravce so losos
mandarini
jufki so jogurt

nedela
med
proja so spanak i jogurt
ovosen sok
banana
dzigerce so zelencuk
mandarini, jabolko
kornfleks so mleko
The administrator has disabled public write access.

Одг: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 21 Дек 2009 20:21 #2214

 • Inicka_08
 • Inicka_08's Avatar
 • Offline
 • new born
 • srekna mamicka
 • Теми: 127
 • Thank you received: 2
 • Карма: 6
mleko 200 ml
makaroni so pavlaka
orivce, morkovce,piperka, kromid i zolcka i leb
dve lazicki jabolko rendano so lazenje :(
2-3 biskvitki plazma
200 ml mleko
The administrator has disabled public write access.

Одг: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 21 Дек 2009 20:25 #2219

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
попара со јогурт
јаболко и киви
200 мл млеко
зеленчукова каша со варен компир, брокула и телешко месо
пудинг
палента со сиренце
200 мл млеко
Последна промена: 21 Дек 2009 20:25 by sandricka.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 22 Дек 2009 01:45 #2423

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
млеко 150мл
доручек: палента со урда
цеден сок од калинка - ич не го сакаше оти горчеше
ручек: пире од компир, брокула и малку тестенини со млекце
јаболко и круша
вечера: бисквити со млеко
млеко 210мл
The administrator has disabled public write access.

Одг: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 22 Дек 2009 19:29 #3196

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Dve kriski integralno lepce so pavlaka i maslinki, i solja jogurt
kivi i mandarina
teleska supa so proso i brokula
zelka so telesko meso
banana i krusa
biskviti so kozjo mleko
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 23 Дек 2009 00:16 #3493

 • Candy
 • Candy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 99
 • Thank you received: 30
 • Карма: 2
mleko
palenta so kaskaval
sokce
telesko so oriz i zelje
ceden sok od jabolko morkov limon i rokvica
cokolino
mleko

voda
The administrator has disabled public write access.

Одг: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 23 Дек 2009 00:19 #3495

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
млеко 150мл
доручек: абц-намаз со лепче
хип овошна каша од боровинки и јаболко
ручек: пилешка супа со зеленчук (морков,боранија,компир,грашок,брокула)
јаболко и мандарина
вечера: малку павлака со лепче и малку јуфки со павлака
млеко 210мл
The administrator has disabled public write access.

Одг: Што ручкавме денес (за деца од 1- 3 години) 23 Дек 2009 04:17 #3676

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
kacakam i sirenje
sokce
caj od nane so med
pola pleskavica i przeni kompiri
pasirana banana so pola japonsko jabolko
sokce
edna kriska marmalad od sipki
The administrator has disabled public write access.

Одг: Мени за деца од 1- 3 години 23 Дек 2009 12:39 #3774

 • babysara
 • babysara's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 11
 • Карма: 7
eci-peci напишал/а:
А Babysara до кога се пие по 2 пати млеко? Андреј се буди наутро, пие млеко и пак заспива уште малку, а навечер пред спиење исто обавезно млеко, па се прашувам до кога да тераме вака, или самото дете ке си покаже? Тука повеќе мислам на утринското пиење млеко, кога би се заменило со доручек? Инаку сега има 1год и 2 недели :)

jas mislam deka deteto ke si pokaze samo, isti sme i nie kako vas,mislam deka e dobro vaka po 2 pati zosto pak inaku Sara nesaka preku den mleko obcno pie jogurt ili kiselo mleko. Moe mislenje e da si teras vaka, samo da ne mu davas vo tekot na nokta osven ako ne se budi, da ne im se optovaruvaat bubrezite, sto vikase dr.Sofijanov ti navecer jades vo spienje??Znaci ova vazi za bebinja kolku nasive ne za pomali.
pozz
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.