Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Читање пред спиење

Ре: Читање пред спиење 18 Јан 2013 14:01 #229960

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Cize wrote:
И нас некако ни требаше време да засакаме книги. До кај година и пол не му беа многу интересни, а сега со уживање слуша. Има толку интересни, духовити, поучни приказни. Имаме една со едно бувче кое плаче, па како се лутат животните, па најсаканата мајка на светот, за деца кои се учат на нокширче, за миење на запчињата, леле преубави се. Го имаме и Ноди се разбира, па сликовници со Мики Маус. Имаме и германски, а и македонски, и морам да пофалам навистина има голем избор и таму и ваму. Јас му читам полека и со интонација, онака театрално, и тие што ги читаме најчесто веќе ги знае на памет па кога ќе фати он да ги чита, смешки е, со истата интонација како мене чита :srce:
Дефинитивно најсмешна книга што ја имаме, ја добивме како подарок, е за еден крт на кој некој му се покакал на главата :muahaha: И кртот лут оди од животно на животно и прашува кој му се покакал на главата, и сите животни се правдаат, не сум јас, види како какам јас. И се е тоа илустрирано :tupco: Добра била книгава за деца што се откажуваат од пелени :)

Buvceto i krtot go imam isto, gi obozavame site :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cize

Ре: Читање пред спиење 18 Јан 2013 17:18 #229976

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Ние секоја вечер читаме по 2-3 приказни пред спиење. Ова ни е ритуал кој го практикуваме уште од бебе, а и помалата го прифати спонтано, гледајќи како секоја вечер ја успивам нејзината поголема сестра. Сега веќе и на двете им е навика без која не заспиваат. Чаша млеко и читање :oblace:
Најголем фаворит ни беа моите сликовници кои ми ги има зачувано баба ми. Тоа е едиторијалот со Марика. Ги имаме сите: Марика патува со авион, Марика домаќинка, Марика купува итн. Исто така ги сакаат и приказните за Хајди. Ја имаме големата сликовница со преку 20 приказни за Хајди. Многу се радувам што и моите ќеркички растат безгрижно со приказните кои некогаш и јас ги сакав и ме правеа многу среќна.
Сега во моментов ги читаме 365 приказни за лека ноќ.
Последна промена: 18 Јан 2013 17:20 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Читање пред спиење 19 Јан 2013 01:22 #229993

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ве читам и ви завидувамзашто читањето пред спиење е многу убав интимен момент со детето, но јас имам проблем, ако им читам пред спиење, не успевам ни до половина да стигнам со прикаската и заспивам, т.е. наместо тие да заспијат, мама паѓа во кома :laugh:

Им читам преку ден, а откако Ива научи да чита, сама си ги чита малечките сликовници од Топер што се по неколку странички :srce:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Читање пред спиење 21 Јан 2013 18:30 #230193

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
И ние се успиваме со читање, а некогаш и со пеење :aaa: Имаме ритуал 2 приказни пред спиење. Инаку неколку месеци наназад фаворити ни се pixi книгичките од Топер, некако најприлагодени за неговата возраст и сосема економични за редовно обновување на колекцијата.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Читање пред спиење 22 Јан 2013 13:57 #230250

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
I nie sme od tie sto ne rasonuva citanje pred spienje (potocno jas se uspivam :kez: , nekoj drug se razigruva). A slikovnici eden kup, pred nekoe vreme doagaat edni prijateli i kerkickata gi gleda knigickive i takva zbuneta-Aaaa, pa vie ste si gi kupile site knigi od knizara! :laugh:
A interesnoto e sto, ako mu se raskazuva prikazna, moze da zaspie, ama ako mu se cita-nema sansa, bara nova i nova i nova i...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Читање пред спиење 14 Мај 2013 08:44 #239147

 • клечкароска
 • клечкароска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • presrekna majka na prekrasen sin i preubava kerka
 • Теми: 100
 • Thank you received: 42
 • Карма: 0
jas na darko pocnav odma da mu kupuvam slikovnici, i od kaj godina i pol, piese sise mleko i se prefrluvavme vo spalna i mu citav edna prikazna (po negov izbor) i gasnev sijalica i tolku. Otko se rodi Magde, samo ja dodadov i nejze vo ritualot. Ama sega saka i taa da ucestvuva, pa taa lista nejzina a jas nego mu citam. mislam deka so samoto citanje mu e mnogu zgolemen vokabularot!! :sonce:
The administrator has disabled public write access.

Re: Читање пред спиење 17 Мај 2013 01:08 #239333

 • Hope
 • Hope's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 13
 • Карма: 0
И ние си ја имамњ таа навика да се чита пред да се спие, тоа ни е обавезно, поточно мм им чита книг, пред денско спање и навечер. Навечер пред легнување им правам млеко на сите 3, и сите ке си седнеме на каучот и мм ке им чита од детцката Библија ке се молиме( оваа ние си го нарекуваме Family time) и после тоа мм ке ги одведе во собата ке им прочита книги по нивен избор, секо дете ќе си избере книга, ги легнува и си спијат до сабајле.
и јас сметам дека читанерто книга не само што има влијание во едукацијата туку едноставно се има и кавалитетно време. врските помегу детето и родителот се задлабочуваат. Важен дел за развој на детео.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Читање пред спиење 28 Мај 2013 03:06 #239891

 • tough cookie
 • tough cookie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 34
 • Карма: 0
Со читање почнавме уште од 3 месеци, иницијатива превзема мм. А редовно читање пред спиење почнавме од кај 6 месеци и ни годи на сите. И на синко и на нас. Некогаш кога ќе се задоцниме за спиење, тој мртов уморен, си помислуваме да прескокнеме читање, ама тој си бара сам да читаме. Не е важно дали ќе прочитаме само 2 страни пред тој да почне да заспива, ама ете си бара.
И мене ми е тоа нешто како "Family time" и со ништо не би го заменила тој "ритуал".
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.