Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Ортопедски обувки

Ре: Ортопедски обувки 06 Авг 2011 17:05 #147329

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Ana78, многу убави кондурчиња за проодување, цели кожени со одоздола две парчиња гума место ѓон, односно како пресечен ѓон на делот кај што се свиткува стопалцето (ако убаво објаснив) гледав пред неколку месеци карши т.ц бисер во редот кај енци менци, па бертони ... па неколку продавници понатаму има едно за детска облека и има и кондурчиња. Овие се турски марката мислам им е нешто како "first steps" меѓутоа ми се видоа многу квалитетни а цената им беше многу пристапна, околу 1100ден. Слични такви видов и во wenice со цена барем дупла од овие.
Јас лани барав такви ама не можев да најдам и мака мачев да најдам кондурчиња како што препорачуваше др. Видоевски, без ѓон и сосема меки, а колку што се сеќавам и без перниче внатре. Значи тие на цицибан и останатите со ѓон колку и да е мек ѓонот се препорачуваат откако детето ќе прооди. А исто има и убави патичиња за проодување на nike, puma, new balance,... ама тие што се баш без ѓон, одоздола се како платненце со гумени точки. А тоа дека повисоките се подобри нема врска, летни кондурчиња и не можеш да најдеш високи.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 06 Авг 2011 18:35 #147332

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Tatjana, gi gledav tie paticinja na puma i nike za prooduvanje sto imaat tekstil odozdola so gumeni tocki. Ama jas kolku sto svativ tie se za vnatre, da ne se lizga deteto na parket, plocki ili laminat. A nie nemame gajle za vnatre, bosi sme ili so corapcinja. Jas baram za nadvor, mene sekade kade sto gi gledav takvite paticinja mi kazuvaa ne se za nadvor, moze lesno tekstilot sto e odozdola da se iskine, deteto moze da stapne na nesto tvrdo, ostro da se povredi. Ona iako ne odi sama, ja drzime nie za racinjata sepak se dvizi i moze nema da primetam da nagazne nesto so takvite paticinja. Zatoa barav nesto za nadvor, nekskvi kondurcinja so koi bi mozele da se setkame nadvor.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 07 Авг 2011 04:41 #147345

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Ana78, точно тие на nike и puma со платно одоздола не се идеални за надвор, но сега летно време ако не најдеш други мислам дека може слободно и надвор да ги носите ... во секој случај е подобро од кондурки со ѓон. И јасно е дека брзо ќе се искинат ... ќерка ми едни такви искина за помалку од месец дена. Затоа ако најдеш такви како што ти пишав претходно, цели кожа а ѓончето пресечено каде што се витка стопалото мислам дека е одлично решение. За по дома да не се лизга по паркет има и обични чорапчиња со гумички одоздола... а ако ти е послано најдобро е да оди боса.

И да не заборавам, иако темата е ортопедски обувки, по проодувње се земаат анатомски а не ортопедски обувки освен ако ортопед не препорача баш ортопедски.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 08 Авг 2011 04:25 #147402

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Ana78 wrote:
(kako na pr ciciban). I kade se prodavaat tie kumanovskite cevlicinja za koi pisuvate na prethodnite strani?

Ана, јас од тие кумановските купив во ТЦ Беверли долу, мислам се викаше Артшус продавницата, ама не сум сигурна. Супер ни се погодија и богами Андреј си ги изнаноси. Беа меки и удобни. Ги однесов и кај др.Видоевски и тој рече дека се супер за проодување.
Сега ми текна од нив има и во Карпош 4 во ТЦ Антико скрос на крајот, на ќошот.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78

Ре: Ортопедски обувки 04 Мар 2012 10:26 #185917

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Mamicki, sto mislite za paticinja za vozrast kako kaj kerka mi, godinka i pol, so ogled na faktot sto paticinjata se voobicaeno niski, ne go opfakaat skocniot zglob? Kolku sto svativ jas od sovetite na dr.Vidoevski ne ni treba da bide opfaten skocniot zglob, ama edno cudo majki mi go tvrdat sprotivnoto :wtf: ?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 04 Мар 2012 10:35 #185920

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Ana78 i jas gi dobivav istite soveti od mnogu majki, posebno postari, deka trebalo zglobot da bide stegnat, no sepak po seto objasnuvanje vo "Ortomedika" mu go ostavav sloboden zglobot zasto mi drzat objasnuvanjata (ostanatovo e valjda nadminat stav). Doktorkata togas ni rece, dokolku kupuvame visoki patiki/konduri, da bidat labavi okolu skocniot zglob, zasto mora slobodno da mu se dvizi.
Последна промена: 04 Мар 2012 10:36 by Nebo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78

Re: Ортопедски обувки 27 Сеп 2012 23:59 #215255

 • Hope
 • Hope's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 13
 • Карма: 0
jas nikogas ne sum kupuvala anatomski kondurcinja ne mi bese vazno za toa najvazno mi bese da kondurceto ili patikite da se meki i dobro da se vitkat i da ne mu se mnogu golemi tuku da mu se tocni. toa bea kondurcinjata na 1voto detence sega i na 3 toto dete, a za 2roto dete morav da mu oravat specijalni ortopedski konduri, zasto imase ramni stapaala i plus desnata noga ja vitka navnatre, suvsnost toj i taka se rodi so dvete stapal na vnatre. 9 meseci imase masazi i vezbi no sepak pak trebase da nosime ortopedski, noo se podobruvaat. najdobro e da nogata na deteto prirodno da se formira i nemora da se kupuvaat tie skapi konduri zasto moras da mu gi menjas sekoj 6 meseci.
pozdrav se nadevam ke gi najdete kondurcinjata sto gi barate za vasite najmili. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Re: Ортопедски обувки 07 Окт 2014 16:56 #252692

 • kik@
 • kik@'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
:hello: Jas kako nova na forumov mozam da kazam deka moeto since od koga e rodeno e so ortopedski kondurcinja,i sega na 3 godisna vozrast nie imame problem.Znaci so dvete noze odi navnatre,koga igrame fudbal sutirame so nadvoresniot del od nogata a ne vnatresniot(da recam ne so cela peta kako i site),pred televizor so nozete pak navnatre,koga spieme na stomak dvete noze mu se navnatre ili ako spie na edna strana ednata noga obavezno ja vitka navnatre.Jas celo vreme uporno go odviknuvam od tie naviki ama nekako tesko ni odi.Bevme na ortoped i ni rece deka ne e nisto strasno deka nozete ke mu se ispravat samo da sedime turski drugi vezbi nikakvi ne ni dade,a deteto mi e takvo zivo sednuvanje nema,neznam kako ke mu se ipravat nozete.Sakav da ve prasam dali i vie ste imale vakov problem so vasite deca i kako ste go resile toa?Pisete mi nekoja vezba ako ste vezbale,odnapred vi blagodaram :)
MLADOSTA E NESTO STO GO IMAAT SAMO MLADITE,A GO CENAT SAMO STARITE.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.