Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Ортопедски обувки

Ре: Ортопедски чевлички за проодување? 23 Фев 2011 15:41 #116054

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
AVAO wrote:
За проодување се добри опинчињата или било кои други со мек ѓон. Она што го кажува Д-р Видоевски е кога проодуваат децата да носат чевлички кои можеш да ги стиснеш во тупаница (да ги згмечиш) за да може да ја чувствуваат подлогата и правилно да си ги виткаат стапалата

Токму така. Мора да се меки, да можеш скроз да ги свиткаш во тупаницата. Јана имаше неколку: едни демек за дотерување сребренки од Mothercare (ги земавме на попуст за 700 мкд), едни Puma патичиња (утка жива, не можеше да оди со нив, и паѓаа, само за украс беа, а 1500 мкд ги платив :pukam:) и едни превртена кожа од Зара, ама скроз меки. Најмногу ги износи последниве. Тоа значи во фазата пред проодување.

Летото дома ја оставав буквално боса, или евентуално со чорапи. Прооде домче по чорапчиња. :love: На нас калчунките (опинчиња) ич не ни се погодија, беше меѓуброј тој период и и се смкнуваа. Првите чекори надвор ги направи со кратки чизмички до глужд, превртена кожа од Фродо (и овие на попуст за 700 мкд!). За по дома сега носи топлинки (но со тврд ѓон) од Цицибан, стварно се крути ама најубаво оди во нив. Не се ортопедски, туку анатомски, но се тврди одоздола како патиче и многу и се поти ноџето во нив. Ги надрасна сега и планирам да и земам од Фродо.

Сума сумарум-никако ортопедски кондури. Ортопедски кондури се за деца со ортопедски проблем. За здрави деца, додека не проодат - сосема меки што се виткаат, а подоцна за надвор ѓонот мора да е тврд (ова убаво го објеснуваше д-р Видоевски-како заштита од студ, топло, срчи и сл.).
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bisa

Ре: Ортопедски чевлички за проодување? 23 Фев 2011 15:44 #116056

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Ние во понеделникот бевме на редовна контрола на ортопед во Ремедика, иако се уште сами не одиме, ние и одиме и трчаме ама не сами колку за малото прсте да се држиме:hahaha:

Инаку пред 2 недели со мм и купивме 1 пар чевлиња и 1 пар топлинки од Фродо, иако мислев дека се помеки, читајки овде од форумот поинаку ги замислував, сепак мислам дека се крути. Но сепак се инзворедно убави. Значи анатомски се, а не ортопедски!

Од контролата во Ремедика, докторката кажа дека имам купено многу убави чевлиња како што треба, но сепак таа препорачува детето да биде што повеке босо - чорапчиња или пак најдобро овие со кожичка од одоздола чорапчињата, (по добро учи да го контролира телото и ориентацијата), бидејки чевлињата се лепат за подот и на детето му е потешко со нив да оди.

Така де сега ние дома сме по чорапчиња со кожичка, а за надвор чизмињата, а топлинките е тие за успомен и дуго секавање:love:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски чевлички за проодување? 23 Фев 2011 20:26 #116179

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Моето бебули дома е постојано со чорапчињата со кожа одоздола. ВО нив и си прооде. Кога излегуваме надвор му ги облекувам кондурчињата од Цицибан. Тие се анатомски, се виткаат кога ќе ги фатиш во рака и се наменети за дечиња кои се учат да проодуваат. Му имав претходно купено едни топлинчиња од Фродо кои демек беа за деца кои проодуваат. КОга отидов на редовна контрола кај Др.Видоески ми рече тие никако да не му ги облекувам затоа што се многу цврсти и не се виткаат. На детето во нив ќе му биде тешко да прави чекорчиња. И ете тие така ми стојат дома.
Последна промена: 23 Фев 2011 20:29 by Tara.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски чевлички за проодување? 23 Фев 2011 20:32 #116181

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Ние никогаш не сме купувале цицибан чевли од причина што се многу крути.

Извини Ане ама ова не е точно. Баш за проодување за прво облекување Цицибан има најдобра понуда од тој аспект. Понатаму како растат има избор и на други фирми. Фродо има далку покрута чевла од Цицибан. Инаку перничињата кои ги има внатре се за деца кои имаат проблем со валгус.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски чевлички за проодување? 23 Фев 2011 20:53 #116186

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Lena proode bosa :)
Po doma nosime corapcinja so guma dole za da ne se lizga a za nadvor imame edni od H&M ama kruti se i samo 2 pati sme gi oblekle (samo koga ke mi zbesne vo kolicka deka saka da odi togas i gi stavam i 5-10 min i koga ke se umori gi vadam.
Treba da kupime nekoi cevlicki ama ovde nisto nitu me bendisuva nitu pak ima nekoi bas meki.

Za 1 mesec odime vo zagreb pa tamu ke kupime od ciciban ili nesto slicno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски чевлички за проодување? 23 Фев 2011 21:07 #116192

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
macika wrote:
Ние никогаш не сме купувале цицибан чевли од причина што се многу крути.

Извини Ане ама ова не е точно. Баш за проодување за прво облекување Цицибан има најдобра понуда од тој аспект. Понатаму како растат има избор и на други фирми. Фродо има далку покрута чевла од Цицибан. Инаку перничињата кои ги има внатре се за деца кои имаат проблем со валгус.

Jas imam sprotivno iskustvo od tebe. :poimnemam:

Cevlickite koi gi nosese Nikola od Frodo, bea bas so mek gon i se vitkaa mnogu lesno vo rolna koga ke gi stisnev. A od ciciban ne.
Ne velam deka se losi od ciciban, no ne go najdov vo niv ona koe go sakav, koga pocnuvavme so prooduvanje i baravme prvi cevlicki.

I pernice - da, no ne PREMNOGU visoko. Toa namesto da pomogne moze da napravi problem kakov sto spomenav pogore.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 23 Фев 2011 21:09 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски чевлички за проодување? 23 Фев 2011 23:15 #116227

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
bebeskite na ciciban mi se kruti a perniceto na frodo mi e mnogu visoko.za toj period najpakticni mi bea paticinja,bilo koj brend samo da se meki i kozni.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bisa

Ортопедски обувки 24 Фев 2011 03:56 #116383

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Nie proodevme so zatvoreni sandalki na ciciban. Od se sto barav togas samo tie mozev da gi svitkam vo raka, drugite se nekako kruti mi bea. Marija koga prooduvase najcesto bese bosa, duri i taka se pusti za prv pat. Kaj nea imam golem problem so stapaloto, epten e dustabanlija :( Kaj Borjan zasega e se ok.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
Последна промена: 24 Фев 2011 04:36 by bubamara.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 24 Фев 2011 13:25 #116492

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Кои се тие опинчиња што ги спомнувате, луѓе? Мислите на чорапките со кожичка или... ?
Шебетко прооде бос :love: таков совет ни даде д-р Видоевски, а пошто прооде во октомври не сакав после да го држам без топлинчиња па носеше патичиња на Пума тие целите кожни што се "гужваат" во рака. Си ги чуваме за спомен првите :love: За надвор купувавме анатомски, никако ортопедски, тие за корекција ако има докажана деформација или проблем. Исто совет од д-р Видоевски.
А чорапките со кожичка не ни беа многу од корист, се покажаа како непрактични во нашиот случај. Делот над прстињата на Алек му се виткаше под стапалцето па се сопкаше.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 24 Фев 2011 13:26 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 24 Фев 2011 13:49 #116507

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Па Кинки да, веројатно опинчињата се тие чорапчињата со кожичка. :) Кога Тамара проодуваше ни такви немаше, ама си прооде со подебелки чорапчиња на нога.
Мислам дека грижата околу првите чевлички не треба да биде толки голема затоа што претпостаувам дека најголемиот дел од одењето децата сепак во тој период го прават дома (добро сега, гледано од мое искуство бидејќи моите проодуваа во зима :laugh: ). Сеако треба да се оди по препораките тие да бидат меки и свитливи. Јас од Ciciban многу ретко купувам. Ниту моделите ми фаќаат око, а често ми биле крути. Иако сега мора да признаам на Матеа првите чевлички и беа од Ciciban. Ок беше моделот, не беа идеално меки, но одев со таа филозофија, тие пред се' ми требаа да и го греат ножето, a главното одење се одвиваше дома.
Веројатно патичиња меки и лесни со потенка гума е најдобар избор ако детето прави километража на отворено.

И да, никогаш не сум купувала чевлички кои го држат глуждот стегнат, а имаше луѓе кои беа со убедување дека треба чевличките да бидат високи и да гои држат глуждот.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 24 Фев 2011 15:56 #116561

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Моето дете денес носи исклучиво Цицибан чевли кои се толку меки воопшто не се крути и лесно се виткаат. Можеби зависи од модел до модел. Премногу меки чевли не се добри. Тоа мора да се знае. Значи за дете кое нема никакви деформитети на стопало и никаков проблем со движење мора сепак да се избере вистинско чевличе. Искрено сите оние патичиња на познати фирми се катастрофа за стопалото верувајте тоа го знам од препорака на лекар. Такви деформитети се јавуваат кај децата кои постајно ноџињата им се во патики. Патиката е нешто најлошо за детско ноџе. Првите неколку години кога се уште мали воопшто и не се препорачува патика. Но сега е тоа модерно и популарно. Кај нас ама воопшто не се води сметка за тоа. И колку што може боси, боси и боси.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 24 Фев 2011 22:45 #116758

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
macika wrote:
Искрено сите оние патичиња на познати фирми се катастрофа за стопалото верувајте тоа го знам од препорака на лекар. Такви деформитети се јавуваат кај децата кои постајно ноџињата им се во патики. Патиката е нешто најлошо за детско ноџе.

zosto patika bi bila loso za edno stapalce a kondurce ne? nie posledna kontrola kaj goran imavme pred 3 mes i neda bese vo adidas patiki.i site prethodni kontroli koga sme odele sum go prasuvala i istiot odgovor mi go daval,za dvete deca.dodeka bese sorabotnik na forumov,stalno go citav.

on go kazuva slednovo,za prooduvanje doma najdobro boso.zavisi i od godisnoto vreme,no i da e zima preporacuva boso po corapcinja,opincinja.
za nadvor,patika ili kondura,seedno.da ne go drzi gluzdot gipsiran,da se meki t.e. da mozes da gi svitkas so edna raka,da nemaat visok gjon,da ne se tvrdi.nikogas ne mi kazal ne za patiki a uste pomalku za nekoj brend,bilo nas ili stranski.

mnogu me interesira ova okolu patikite.jas znam i na net da gledam modeli,pa stalno naletuvam na chicco obuvki.oni imaat svoja opservacija i na nivniot sajt ima mnogu ubavo objasneto,ona sto goran go kazuva.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 24 Фев 2011 23:16 #116766

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Vase nema da gi komentiram nasive strucnjaci.:) Veruvaj deka sepak vo odnos na kondurive apsolvirav. Koga ideme da mu kupime konduri na batko treba na vidis so maz mi sto pravime. No sekako imame i pricina za toa. Megjutoa tocno znam sto znaci dobra kondura za zdravo nodje i sekoja kondura sto sme ja kupile e posle studirana od adekvaten strucnjak za toa.
Kondura i patika sepak ne se isto. ;)
Nie duri pred 2 godini dobivme viza za patika. (no vikam nie ne sme reperi)
Megjutoa sum pravela muabet so nasiov doktor zaradi drugi decinja od tuka i sme pravele muabet i stavot e deka patika ne e za deca sto prooduvaat ili uste go nemaat odenjeto usvoeno. Za tvoive deca veke se golemi i fala bogu sigurno nemaat nikakvi deformiteti na stopalata.
Inaku koga odam po ulica i pogotovo kaj skolskive deca gledam razno razni deformacii koi jas kako laik (no patalec) gi gledam , a nasive voopsto ne se osvrnuvaat na toa.
I uste nesto ke dodadam posto temava e ortopedski konduri. Ortopedskite konduri gi pravevme vo Slavej i toa jas sedev tamo i trebase tocno da im objasnam kako treba da izgleda kondurata. Inaku toa e najrenomirana institucija za pomagala vo drzavava. I imaat skroz pogresni pretstavi za toa kako treba da izgleda ortopedska kondura za odredena situacija. Oni ko po kalap. Ako ima valgus taka, ako nema onaka i toa e 2 varijanti. A koga se pravi kondura po merka nemate pretstava kolku e toa slozeno vo smisol deka mora da se vnimava na sekoj detalj. Kade da pritisne kade da popusti za da na kraj se dobie idealnata kondura. Fala mu na gospod sepak imaa razbiranje i nekogas i po 2 pati pravevme reklamacii oti dodeka nasiot lekar ne odobri deka moze da pomine kondurata ne smeese da se oblece.
Sega veke treta godina ne nosime ortopedski konduri. I kupuvame konduri po prodavnici. Kupuvame i patiki. Od se sto dosega sum videla vo Skopjevo najveke na moeto dete mu odgovaraat patikite od newbalance americki eve veke tret par nosi i toa razlicen model.
Последна промена: 24 Фев 2011 23:18 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 25 Фев 2011 06:13 #116874

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Kinky wrote:
Кои се тие опинчиња што ги спомнувате, луѓе? Мислите на чорапките со кожичка или... ?
За другите незнам, ама јас кога зборувам за опинчиња мислам на ОПИНЧИЊА :laugh: , оние кожните од старо време што сега можат да се купат во старата турска чаршија.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 25 Фев 2011 08:34 #116878

 • elilaki
 • elilaki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Бисера - среќата на мама и тато
 • Теми: 28
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Да, и јас за такви опинчиња сум чула дека се за проодување, ама откако ги има овие чорапчињата со кожичка зш да не.
Инаку ме чудите со цените - од 700-1500ден. Јас овде што гледав кондурчиња Фродо и Кеги беа сите околу 2000ден., ете баш тие што најмногу ги бендисав беа 2600ден., само топлинките беа 800-900ден. Зборам за Битола, а во Скопје се ми се чини дека гледав Фродо за 800-1200ден. :wtf: Можно ли е да има и од тие оригинали и неоригинали?
Според тоа што го пишувате значи дека сум зела добри патичиња иако не се никаква марка, српски се, платнени, ленени, меки - лесно се витка гумата, е сега имаат ортопедска влошка која може да се извади. Значи да ја извадам и така да ги носи без влошка?
А, да ве прашам, како знаете кои се анатомски? Јас не знам. Знам што се ортопедски, ама не знам анатомски :wtf:
Може ли некој да ми објасни како се препознаваат дека се анатомски? Или имаат некаква ознака? Или се потпирате само на тврдењето на продавачот?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 25 Фев 2011 14:39 #116901

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
dovolno e da se meki,da ne bidat kako kalap.poentata e stapaloto so prstite bidat slobodni,obuvkata da ja prati anatomijata na nogata a ne obratno.samo taka pravilno kje se razviva.nekoi brendovi imaat sertificiran znak so slika objasneto.dokolku ne si sigurna,vitkaj od site strani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 25 Фев 2011 14:42 #116903

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
No treba da vnimavas i da ne bidat siroki. Kegi kondurite se se samo ne anatomski.
Froddo kalapite se golemi i nekogas se presiroki.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 25 Фев 2011 19:32 #117024

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Za tie opincinjata sto zboruvate, no tuka jas ne mislam na onie koznite od carsija tuku na ovie ponovite, odnosno corapce so dole kako opince od koza ili skaj, da vnimavate da bide od koza, a takvi vidov vo Struzanka, bidejki onie sto se dole od skaj mnogu ja potat nogata i voopsto ne se prijatni za nosenje. Jas na Srna ne sum i kupila do sega, no dobivme na poklon od sveki takvi od skaj, odnosno vestacka koza, ednas i gi staviv i sama vednas si gi soblece. Nikogas poveke ne i gi oblekov, no sega vidov deka pocnale da pravat varijanti i od prirodna koza.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 25 Фев 2011 19:45 #117028

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
elilaki wrote:
Инаку ме чудите со цените - од 700-1500ден. Јас овде што гледав кондурчиња Фродо и Кеги беа сите околу 2000ден., ете баш тие што најмногу ги бендисав беа 2600ден., само топлинките беа 800-900ден.

Тоа се цените на ПОПУСТ :) Фродо зимски кондурчиња (кожни) и земав за 700 мкд, точно е. Редовната цена беше околу 2500.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 16 Мар 2011 20:38 #122991

 • mosa
 • mosa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 12
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
DA DEFINITIVNO SUM ZA ORTOPEDSKI ZATOA STO JAS ZNAM SAMATA PO SEBE ZNACI IMAM STRASEN PROBLEM SO NOZETE STO MI SE KRIVI OD TIE PRICINI STO NE SUM NOSELA UBAVI KONDURCINJA.ZNACI JAS DO SEGA NA VALENTINO SUM MU KUPILA ORTOPEDSKI SANDALCINJA I ESENSKI KONDURCINJA OD DSM SHOES(KUMANOVSKA FIRMA) I EDNI CIZMICKI KOJ ISTO SE ORTOPEDSKI OD GEMALI9OHRIDSKA FIRMA)ZNACI I OVIE KONDURCINJA SE KVALITETNI I ORTOPEDSKI NO SE NASE PROIZVIDSTVO(SIN MI SI GI IZNANOSE KVALITETNO)I JAS SUM MNOGU ZADOVOLNA,I NE SE SO NEKOJA VISOKA CENA STO E NORMALNA ZA NASIOT STANDARD.SEGA PLANIRAM DA MU KUPAM SANDALCINA ISTO TAKA ORTOPEDSKI ZA DA IMA PROLETVA I LETOVO DA SI GI NOSI.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 16 Мар 2011 21:13 #123006

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
mosa,predpostavuvam deka mislis na anatomski a ne na ortopedski kondurcinja,neli?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 16 Мар 2011 21:23 #123010

 • mosa
 • mosa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 12
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
:pardon: DA,DA MAM VASE MISLEV NA ANATOMSKI SE IZVINUVAM NA GRESKATA SE NADEVAM SE RAZBRAVME.:muahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 07 Мај 2011 19:06 #134128

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Ние ги купивме првите патичиња. До сега бевме или боси на чорапчиња, или со крзнени топлинчиња зимото, или со кожни бебешки чевленца. Овие ги купивме за шетање надвор, зашто одиме фатени за една рака :)
Не знам во МКД дали ги носат ама се ептен добри, меки, ѓонот е ептен тенок, т.е. само еден слој гума, а остатокот е мрежест за да може да диши стопалцето.
Последна промена: 07 Мај 2011 19:07 by Cize.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 08 Мај 2011 02:08 #134225

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Мама и Мартин, преубави се патичињата и кај нас ги немам видено.
Лука имаше зимава адидас патики, ама толку крути му се погодија :mdf: .... (јас и мм сме виновни, од мерак му ги купивме пред време, ни се видоа ок и кога дојде време да ги носи-ко у лонгети нозене, затоа се ко нови, малце ги носеше...)

Му купив пред две недели летни, платнени на Superfit-презадоволна сум, везе со нозене, меки, комотни, не му се потат, анатомски, како слеани на нога :)
Последна промена: 08 Мај 2011 02:10 by Nebo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cize

Ре: Ортопедски обувки 06 Авг 2011 08:37 #147276

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Dobro be mamicki, dali sme nie nesto mnogu komplicirani ili jas posle nedela dena setanje niz skopjevo ne najdov nitu eden par kondurcinja koi odgovaraat na preporakite sto gi dobiv. Ciciban se epten kruti, barem jas takov vpecatok dobiv, kupivme edni nike paticinja srce ko zagipsirano i bese nogceto vo niv pa gi vrativme, vo froddo nemase mali broevi, vo geox bendisav edni mekani, isto nemase broj, na kraj se odluciv za edni od superfit od peko ama imase broj samo od eden model sto bea visocki nagore. Aj ve molam dajte mi predlog kade da baram prvi kondurcinja za bebeto, da bidat mekani, br.19 ili mozebi 20 zavisi od modelot. i na rabota vodevme nesto debata so mladive majki okolu mene, a jas zaboraviv da go prasam orotpedot - treba ili ne treba da imaat vloska so podignato pernice
(kako na pr ciciban). Dali toa pernice sto go imaat superfit kondurite koe ocigleno e ponisko od ciciban e ok ili ne? I kade se prodavaat tie kumanovskite cevlicinja za koi pisuvate na prethodnite strani? Kegi isto mi bea mnogu tvrdi, a prodavackata mi rece dali ke bendistae konduri od kaj nas zavisi samo od toa kaj koj ortoped odite :) A malava saka koga e nadvor da ja patkame, dosadno i e veke vo kolicka ili vo race i ne znam stvarno sto da i zemam. Po doma sme isklucivo bosi ili vo corapcinja do sega. Da ne zaboravam da prasam uste i do kade treba da se visoki cevlicinjata? Kolku se sekavam ortopedot ni kaza da ne go drzat zglobot, da si bide sloboden, a po prodavnicive gledam nesto site se palat na toa da mi objasnat deka zglobot mora da go drzi kondurata, t.e. kolku povisoki toa podobro.
Последна промена: 06 Авг 2011 08:39 by Ana78.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.