Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Ортопедски обувки

Ортопедски обувки 26 Дек 2009 22:27 #6259

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
Што мислите за тоа дали навистина првите обувки за детето (тука мислам на оние со кои почнува да гази) треба да бидат ортопедски?
Ако не се лажам, и д-р Видоевски смета дека не мора да бидат ортопедски, затоа што со нив само непотребно се отповарува ноџето на детето, и дека тие не се превентива, туку дека се препорачуваат во случај ако детето има рамни табани.
Но јас и покрај тоа, му купив ортопедски кондурчиња, ете не знам зошто, па сега сакам да му купам и ортопедски пантофки...
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ортопедски обувки 26 Дек 2009 23:01 #6273

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
И ја мислим да ортопедске ципеле иду само по савету ортопеда, ако дете има неки проблем..али је јако важно да прве три године има квалитетну анатомску обућу од квалитетних материјала која лепо држи стопало..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ортопедски обувки 27 Дек 2009 00:05 #6311

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Jas gi pocituvam site soveti na dr. Vidoevski i dosega ne sum zazalila za toa. Ne stavavme sirok povoj so 3 tetra peleni i pokraj sovetite od dr. ortopedi od tipot - se e vo red, ama preventivno stavajte peleni. Site cevli koi dosega gi imame kupeno se meki, anatomski od priroden materijal. Nikako tvrdi cevli koi ne dozvoluvaat stapaloto samo da se formira.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ортопедски обувки 27 Дек 2009 18:49 #6668

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
D-r Vidoevski ima mnogu pati kazano - ortopedski cevli se cevli za korekcija na veke postoecka i dokazana deformacija na stapaloto.
Zdravo stapalce ne smee da nosi ortopedski, tuku anatomski obuvki. Najdobro e sto poveke da bide boso, a togas koga mora nesto da mu se obue, da bide nodzeto slodobdno vo dvizenjata isto kako da e boso.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ортопедски обувки 27 Дек 2009 20:02 #6708

 • Gordana Natovska
 • Gordana Natovska's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Карма: 0
jas sega pred dve nedeli i kupiv na Jovana anatomski stopercinja od ciciban bidejki toa i i treba zatoa sto pocnuva da cekori
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ортопедски обувки 27 Дек 2009 20:07 #6711

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Јас пак секогаш сум преферирала порамни обувки со помек ѓон и кожна влошка. Затоа примиџи беа добри. Веќе 1 год не сум била да видам што има ново. За проодување особено. Цицибан најчесто моделите се со доста тврди ѓонови и детето како да маршира во нив.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ортопедски обувки 27 Дек 2009 20:10 #6719

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Фродо имаат најтенко ѓонче, како гумени апостолки се, ептен меки.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Ортопедски обувки 27 Дек 2009 21:11 #6751

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Многу ме нервираат продавачките кога ке запнат да ми продаваат ортопетски чевли!Демек поарни биле тие.Им велам абре луге ние немаме никаков проблем со ножињата за да носиме ортопетски чевли а тие продолжуваат со убедувањата.Вртам на лево круг и да ме нема.До сега Леон носи само Адидас.Највеке ни одговараат.
??
The administrator has disabled public write access.

Ортопедски обувки 19 Сеп 2010 19:28 #53332

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Da prodolzime so temava.
Ide zima i veke kupivme poluvisoki cevli. Kozni, anatomski se i relativno meki. Kolku sto moze da bide meko visocko cevlice. Ama ne se kako onie sto gi imavme letovo, sto e i normalno. Gledav i cizmi, epten bea potvrdi i poteski. Mnogu mi e tesko da izberam ubavi, lesni i meki obuvki za vo zima.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 21 Сеп 2010 12:02 #53777

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Dali ste imale problem so ramni tabani nodzinja svitkani kon vnatre, na kerka mi nodzeto levo i e svitkano kon vnatre nekako onvntre mi gazi a petata i kako malku iskrivena, zakazavme pregled kaj Vidoeski pa ke vidime dali treba i nie da nosime ortopedski kondurcinja?:unsure:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 21 Сеп 2010 13:32 #53818

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Pred 2 nedeli kupivme paticinja na Nike i gi obozava. Site sto gi donesov od UK mu se smalija, ako prodolzi vaka sekoj mesec ke treba da mu kupuvame po edno ralo :) .

Me interesira dali se dobri cevlickite na Kegi :wtf: , za zal tuka prodavacite ne pravat razlika megu anatomski i ortopedski, a nas ke ni trebaat esenski cevlicinja.

Nemaat losi modeli ama me interesira kolku se kvalitetni?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 21 Сеп 2010 16:23 #53871

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Jas i kupuvav na kerka mi od Kegi i sum zadovolna, ako slucajno ti se odlepuvaat so tekot na nosenjeto lepenkite oni ti gi zamenuvaat so novi sekoja korekcija ni ja pravat.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 21 Сеп 2010 16:45 #53880

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Пума и Converse за патичиња ми се закон. А нарачувам и online од Pediped и премногу сум задоволна! Квалитет каков што не сум видела по продавници а зибор не правам муабет.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 05 Окт 2010 17:24 #58282

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Да не отварам нова тема може и тука да пројде постов.
Иде зима...какви чизмички купувате? Минатата година пошто не одевме имавме тимберленд бебешките со мек ѓон. Годинава ќе треба да се купат нови. Од која марка сте најмногу задоволни? На што внимавате посебно...каков материјал, издржливост....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 05 Окт 2010 17:33 #58286

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
I jas bi sakala istovo da go slusnam taman ke proodime stabilno do togas, a mnogu sme teski na olekuvanje kondurce ,samo ako e siroko paticeto go oblakame ubavo ako ne maka macime, izgleda ima siroka noga.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 16 Јан 2011 04:25 #102321

 • ripce
 • ripce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 12
 • Карма: 1
zenski koga mu gi kupivte prvite cevli na vaseto najmilo,dodeka prooduvase ili otkako pocna da odi
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски обувки 16 Јан 2011 05:35 #102337

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Колку што се сеќавам, д-р Видоевски советуваше да носи Никола кога проодуваше, кондурче доволно стабилно во делот до глуждот, но не премногу круто и цврсто. Исто така треба да се доволно еластични, да се свиткуваат во подлогата за газење. И тоа само кога ќе излеземе. А за по дома летно време босо, додека зимно време ако дозволуваат условите по чорапи или пак што помеки папучки.
Ние му купувавме на Никола опичиња и ептен беше сладок, а плус тоа лесно на ноџињата...
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Одг: Ортопедски обувки 16 Јан 2011 11:29 #102353

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Kinky wrote:
Фродо имаат најтенко ѓонче, како гумени апостолки се, ептен меки.

I spored naseto iskustvo Froddo se najdobri i najudobni, a vo edna prilika i D-r Vidoevski mi gi preporaca.
The administrator has disabled public write access.

Ортопедски чевлички за проодување? 23 Фев 2011 10:13 #115997

 • elilaki
 • elilaki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Бисера - среќата на мама и тато
 • Теми: 28
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Дали на своите најмили им купивте ортопедски чевлички кога проодуваа?
Постарите жени, а и продавачките ми рекоа дека обавезно треба да купам ортопедски (а тие се поскапи и од чевлите на возрасните, но најдов едни српски патичиња со ортопедска влошка внатре за 600ден.), а во Мое бебе прочитав дека никако не треба да се ставаат во ортопедски зашто тие биле само ако веќе се појават деформации на стапалото.
И мене нешто ми се враќа филмот дека некаде сум чула дека најубаво проодуваат во опинчиња, кои, се разбира, не се ортопедски.

Во што проодеа вашите деца, какви чевлички им купувавте првите години и какви сознанија имате за ортопедските чевлички?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски чевлички за проодување? 23 Фев 2011 14:12 #116027

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Никако ортопедски чевлички, освен ако нема здравствена причина за такво нешто. Мислам дека сегашните препораки се дури ако може детето босо да прооди - така да прооди. Кога Тамара беше на оваа возраст се сеќавам дека ортопедот ни рече оти нашите баби имале најубави стапла затоа што оделе со опинци. Значи се' што детето ќе носи во фаза на проодување треба да емеко и лесно свитливо. Јас и сега не им купувам чевлички со влошки, освен ако ете моделот баш ми се допадне а чевличките се такви.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски чевлички за проодување? 23 Фев 2011 14:25 #116030

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Најубаво е да биде босо ножето или во чорапче. А за по надвор ќе си купиш анатомски чевлички, не ортопедски. Значи јас од сите што ги имам видено тие на Цицибан се топ.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски чевлички за проодување? 23 Фев 2011 14:45 #116037

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
За проодување се добри опинчињата или било кои други со мек ѓон. Она што го кажува Д-р Видоевски е кога проодуваат децата да носат чевлички кои можеш да ги стиснеш во тупаница (да ги згмечиш) за да може да ја чувствуваат подлогата и правилно да си ги виткаат стапалата
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски чевлички за проодување? 23 Фев 2011 15:08 #116043

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Се сложувам со она кое го кажаа мајките пред мене. За проодување по дома - по чорапчиња или опинчиња. Ноџето треба да се слободно за да може правилно да се развива.
А за надвор кога ќе почне да проодува - чевлички со мек ѓон - како што рече анушка - да може да се свитка кога ќе го земеш во рака.
И да не се високи до глужд, како и да немаат високо перниче во внатрешниот дел, оти грешка е ако се верува со такво нешто дека ќе се избегне појава на рамни стапала (дустабан). Високото перниче само ќе предизвика буткање на стапалата кон надвор и појава на раширени нозе (како О буквата).
Ние никогаш не сме купувале цицибан чевли од причина што се многу крути. Никола израсна со фродо и потоа чевлички од кеги и арт шуз. А за по дома искина неколку пара опинчиња. :)
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 23 Фев 2011 15:13 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: anusska

Ре: Ортопедски чевлички за проодување? 23 Фев 2011 15:25 #116046

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Ana proode vo corapcinja so koza dolu, ne znam dali tie gi vikate vie opincinja?
Inaku za nadvor prvo zgresiv i i zedov edni cevli koi bea grubi pa potoa edni paticinja od Reebok koi i se mnogu lesni za odenje, pa jas ti preporacuvam da i zemis podobro paticinja, em lesni, se vitkaat kako sto velat drugite majki so edna raka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ортопедски чевлички за проодување? 23 Фев 2011 15:30 #116048

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
За Ива имавме едни патичиња Пума, беа меки, удобни и лесни, баш како што некој рече погоре, да можеш да ги свиткаш во тупаница.

За Андреј од тета (Mona Lisa)од Англија имаме многу убаве чевлички и топлинчиња за по дома, па кај да е тоа ќе ни бидат првите чевлички во кој прооде Андреј. Имаат многу убава еластична и мека гума. Морам да признаам дека се малку подобри од Пумата.

Дома е или во топлинчиња, или е бос. Но некако му е позгодно со топлинчињата, зашто чорапчињата му се лизгаат на ламинатот и не е толку стабилен. Вака, со обувки е посигурен и поцврсто стои.
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 23 Фев 2011 15:31 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.