Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Детски муабети (1-3 годинки)

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 18 Окт 2010 12:26 #62510

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Драги мамички, дали вашите деца спијат мирно во текот на ноќта?
Ние изгледа имаме проблем, се будиме секоја вечер плачејќи, ја бараме мама...мама, мама и само мама :(
Ја гушкам, пробувам да ја смирам но не помага. Плаче ли плаче...Таман ќе се смири и после 2 минути пак почнува да плаче. :tazna: Знам, периодот е малку незгоден, таман се навикнавме во градинка... :tazna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 18 Окт 2010 12:29 #62512

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Of dusicka mala. Maja sigurno i e period i kaj nas se slucuvalo taka da se budi i da place ama ne traelo cesto. Jas vi posakuvam da se vrati se vo normala i da nemate problemi. Backi za dvete :hug:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Maja

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 18 Окт 2010 16:32 #62631

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Maja!!!!

Rasprasaj se vo gradinka dali ima so nekoe dete koe igra najmnogu i mu gi zima igrackite, dali go butkaat za da zemat nekoja igracka ili pak ne mu davaat igracka. Toa se slucuva na taa vozrast kaj decinjata. Toj period i ni ego pominavme so Anastasija, imav golemi problemi dodeka ne mi se naviknese na se! Mi se plasese vo son, placese me barase mene, nejkese da zaspie ko da se plasese od nesto. Ama i vo gradinka ima nekoja pricina no ucitelkite nema d ati ja kazat ni pod razlog. Anastasija na godina dena od gradinka mi se vrati doma placejki - mi ja pokaza rakata i so ke vidam cel casovnik na dlankata a to amnogu boli. I postojano mi placese ali posle se navikna. Posle toa pa pocna id ami zbori vo son, nesto pocna i da se kara da negira kojznae uste sto ne. Toa ke im pomine naskoro, peirod im e!!! Ne se sekiraj se ke ppomine, samo proveri toj strav da ne poteknuva od gradinka!!!

Sara!

Probajte so Ventolin i pravi mu inhalacija 2-3 pati dnevno, posto e mnogu zasipnat one mnogu mal da se iskasla ako ti povrati ke mu olesni a ako ne probaj so Ventolin. Ili pak vo WC neka ti tece vrela voda za da se zadimi se od vlagata i najubavo e ako imas eukaliptus maslence da stavis vo vrelata voda i da isparuva, da vidis kako samo toa ke go odzatne. Jas na meto toa sum pravela. Ako nemozes da najdes maslo od eukaliptus probaj so Vicks go ima skoro sekoja apteka. Edno malo lazice vo zagreano tendzerce so voda neka se rastvori i deteto doblizi ga moze da disi od pareata. Do vecer odma ke mu pomine. Pozdravce i pobrzo site da ozdravite zasto ova vreme site ke ne razboli a ne malivce srcuski :cmok:

Izumiv da napisam pa se navrativ- vnuk mi imase slajmce na gradite i posle dve terapii od Amoksiklav, nikako da mu se iscisti,nekoj doktor im rekol da zemat Coca Cola, da ja prevrijat i da mu daat da se napie. Nepolno litro vnuk mi ispil i slajmceto od gradite mu se iscistilo. Za zivo cudo duri i mene ne mi bese svatlivo ama ete nekomu mnogu pomognalo. Ubavo e ako ima nekoj napraven sirup od mladi sisarki, jas kako mala od toa sum se lecela mnogu ali domasen napraven a ne kupen so koncentrat. Da znam nekoj koj doma pravi odma bi mu kupila takov sirup ali i jas ne poznavam takov covek. Ako znaete i ako e tuka od skopje pisete mi go negoviot telefonski broj na mesage!!!
Izvinete za dolgiot post!!!
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****Последна промена: 18 Окт 2010 16:45 by Mladenovska.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 18 Окт 2010 16:52 #62639

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
 • Карма: 10
maja mene filip taka mi pravese na 3 god , bas vo periodot koga trgna vo gradinka ama vreskanje i placenje po mama bas kako sto kazuvas
od zal go otpisav , samo sto jas ne odev na rabota i rezultatot vednas se vide poise ne placese seto toa mu bese stres od gradinkata
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 19 Окт 2010 14:50 #62902

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Вчера бевме на контрола, го слушна докторов, не е на арно, и така и си мислев, ни смени сирупче Аугментин овие два дена ако не е подобар, ми даде упат за во Козле, не ми се оди таму,бетер ќе се разболиме, што све нема таму, ќе пробам овие два дена да го инхалирам повеќе да го исфрли шлаемот, незнам што друго би можеле да направиме,
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 19 Окт 2010 14:58 #62912

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
Сара ние вчера бевме во Козле ама не после 15 часот кога има само дежурни, и нема гужва и порелаксирани се докторите.
еве ти телефон 3085761 јави се прашај кој лекар е дежурен однесете го малото да го слушнат не е убаво толку долго на антибиотици да биде.
ако не сака да јаде или пие давај му електролити ама не тие со вкус на банана туку зелените од хумана, мешај му ги со сок или слично.ако ни така не сака ќе си купиш шприц од 10мл и на секој 10 мин ќе му даваш по 5мл или 10мл.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 19 Окт 2010 15:01 #62916

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Многу е лошо кога од старт нема да се погоди соодветниот антибиотик, јас имам гадно искуство со тоа. Се надевам Сара овој пат аугментинот ќе ви помогне и нема да имате потреба од Козле. Кај малиов мој, конкретно за ангина и зацрвенето грло, Аугментинот најмногу влијае. Ајде побрзо да си оздравете :hug:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 19 Окт 2010 15:03 #62918

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Абе не дека не јаде, јаде ама со сила, додуша секогаш сме јаделе со лажење, ама сега количински помалце јаде и поприбирлив е, му давам сокче кога сака, цица кога можеме, бидејќи 10 часа сум отсутна во денот, па колку можеме се трудиме сите...
Мојов доктор сака конкретно да одиме кај некоја др.Соња Петровска а таа сигурно е од сабајле во гужвите, значи кога би оделе викаш после 15 часот, а каде се оди, ние еднаш бевме за алерго тестови во амбулантата, тогаш имаше и болни и секакви деца, ваљда на истото месо е, ама тогаш само две докторки имаше на смена, ако збориме за истото место?!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 19 Окт 2010 15:08 #62922

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
и ние сме кај Соња, она требаше да биде вчера дежурна ама се сменила и незнам дали неделава е пак дежурна затоа ти го пишав телефонот од козле за да ти кажат.инаку по распоред наредно дежурство и е тек на 26 што мислам дека ви е далеку.ама ај може ќе бидете подобри
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 19 Окт 2010 15:15 #62926

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
Sara wrote:
А
Мојов доктор сака конкретно да одиме кај некоја др.Соња Петровска а таа сигурно е од сабајле во гужвите, значи кога би оделе викаш после 15 часот, а каде се оди, ние еднаш бевме за алерго тестови во амбулантата, тогаш имаше и болни и секакви деца, ваљда на истото месо е, ама тогаш само две докторки имаше на смена, ако збориме за истото место?!
незнам дали добро те разбрав ама ајде вака.
ние секогаш одиме кога е дежурна освен ако предходно не сме се договориле со неа.
на шалтер си ги даваме документите не прашуваат кај која докторка си ја заведуваат и ни кажуваат дали е на одделение или ќе ја викнат во некоја од собите каде што им е амбулантата.
А Соња одма ќе ви направи брисеви од нос за алергија и разврска на крвна слика, за тоа се чека 1час,и ќе види дали е алергија или вирус или нешто друго. Ама да знаеш дека чим тече нос она обавезно, и другите од Козле даваат беконазе, флексотиде, што јас ги одбивам бидејќи се кортикостероиди
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 19 Окт 2010 15:26 #62928

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
busavo wrote:
Ама да знаеш дека чим тече нос она обавезно, и другите од Козле даваат беконазе, флексотиде, што јас ги одбивам бидејќи се кортикостероиди
Ова не е точно. Нас ни течеше носето бааѓи време и не ни дадоа ништо од ова. Напротив, направивме 2 пати КС, ни земаа брисеви, ни ги проверија и езонофилите во носето и ни рекоа да го чистиме упорно со солени капки, а по потреба (значи во исклучителни случаи само, а да не се злоупотреби) да ставиме Оперил П. И да се прават инхалации ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 19 Окт 2010 16:05 #62938

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
извини Дамјана навистина извини :) :)
ајде вака ќе кажам, секој пат ние кога одевме во Козле ни даваа беконазе и флексотиде без разлика што имавме само 8% езионофили што се смета за ич.ама ете може тоа нам само ни се случува.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 19 Окт 2010 16:19 #62943

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Pa ne sammo vam. Tuku Kozle e institucija za alergii i belodrobni zaboluvanja, pa odma za toa se fakaat. A zavisi i od lekarot. Nie odime kaj lekar koj e ucenik na Bojadziev - golem protivnik na davanje lekovi bez osnova.
A svekrva mi e najdobra. Vika - koj ojde Kozle, odma go pravat bolen na pluka :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 19 Окт 2010 16:42 #62954

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
D-r Zorica Sarevska i d-r Milka Caparovska se najdobrite doktorki od celo Kozle, samo tie ke te upatat pravilno i dali nesto treba drugo da se rpavi. Rabotat na C- odelot na intenzivna i veruvajte se najdobri sekogas koga i da mi zatrebale mi bile na dofat i dvete doktorki. :kiss:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 19 Окт 2010 17:04 #62963

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Sara wrote:
Мојов доктор сака конкретно да одиме кај некоја др.Соња Петровска а таа сигурно е од сабајле во гужвите, значи кога би оделе викаш после 15 часот, а каде се оди, ние еднаш бевме за алерго тестови во амбулантата, тогаш имаше и болни и секакви деца, ваљда на истото месо е, ама тогаш само две докторки имаше на смена, ако збориме за истото место?!
Ние сме кај истата докторка во Козле и ние па све одсабајле сме иделе кај неа, ама зборам заден пат во месец јуни веројатно. Сега треба пак да идеме, уствари немаме прецизирано кога, ама кај и да е па ај ако дознаете како и кога и се смените пишете. Инаку баш ме радува ова што читам дека ве препорачале конретно кај таа докторка, уште една потврда дека е добра. Инаку нас ова ни е втора докторка во Козле и она ни даде да ставаме беконазе во носот, но после утврдена алергија, за разлика од претходната која исто одкако се утврди алергијата, ни даде само Летизен. Искрено, беконазето камо среќа да не треба веќе никојпат да ги ставаме, еве веќе извесен период сме скроз без нив, ама нас многу ни помогнаа иако бев многу против и невиден скептик. Тие се кортикостероиди, но со сите доктори со кои сум зборела ми викаат да не се грижам, затоа што се локални.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 19 Окт 2010 17:09 #62965

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Епа најверојатно е добра докторка, и мојов педијатар ми рече пред да одам да му се јавам, т.е. тој да ја побара за да знаеме кога и како е на смена, најверојатно да завршиме работа побрзо, а и јас сум најпротив тоа одење таму, и ме фаќа страв, се ќе направам само да не не задржат таму, незнам дали ме разбирате...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 20 Окт 2010 19:24 #63329

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Ajde edno prasanje do site mamicki sto imale slicnosti na mojte ,znaci me interesira od koga decata pocnaa sami da zaspivaat znaci bez cicanje i bez niskanje, zosto race mi padnaa veke znam deka sekoe dete e razlicno ali moevo e zivec neviden.Bas probav da go nacicam i vikam aj ke go stavam vo krevetce da nana sam luge nemozam da vi go dolovam momentoa detevo zbesna od placenje dodeka ne go zemav znaci kasno e za vakvo ucenje trebalo porano, a da ne pravam muabet za noknite budenje kosmar podobro da ne legnuvam i onaka stanuvam na saat vreme ova veke traa dolgo so meseci duri nikogas i ne spiel podolgo retko da vrze nekoj saat, ajde sega da cujam mislenje od nekoi po celi noki dumkal i od koga bi trebalo da pocne da spie podolgo.izvinete za dolgiot post
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 20 Окт 2010 20:15 #63353

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
хахахахаха Миркаааааааа јас го имав поголемиот и подебелиот врат хаххаха
Анастасија сум ја нишкала цели ноки во количка, абер немаше да ми заспие во креветче, ке ја нацицав, нушкав ама ништо се така до 1 годинка. После тоа ја привикнав на креветче пошто моето релакс креветче и автоматски се љуља. Ке ја галев ке и пеев песнички, светлото стишено и така нунејки ке ми заспиеше после 1 саат, а јас капната пред неа заспивав хахаааха :hahaha: и јас циркузи зиви бев, еднашка пиејки го млекото и она и јас сме заспале срека кути не ми падна од раце хаххахаха пробај така да го ни[ка[ во креветче ако имаш такво креветче!
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Окт 2010 03:21 #63442

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Mirka ,

Eve jas kje ti pisam , ama nemoj da te razocaruva mojov slucaj, se nadevam deka sme edni od retkite koi uste se nisame za da zaspieme :sram: I jas se prasuvam dali kje ima ova NEKOGAS kraj??? ...Ocigledno deka taka e naucen pa i kolku da mu se spie , oci da mu se zatvoraat, kje mi rece "RACE" sto znaci: v race zemi me !, i tolku , ako ne go zemam kje pocne da place da stanuva, da kenka , pa uste kje se dorasoni, - pogolema belja ...ufff..Mene drugo pocna da me nervira...Eve vekje nekolku dena kako se budi kon 4-5 nautro i dosega kje se napiese cajce i kje si se zavrtese na drugata strana , a sega otkako kje go ispie bara pak nisanje i toa "RACE" !!! JAs celata uspana, neznam kaj odam a kamoli da go nisam niz doma, se se plasam da ne se strupolime nekade dvajcata, uzas ..Ama nisam li nisam, koj te prasuva :tazna:
Inace za ova sama sum si kriva..Sto bi se reklo :You've asked for it , you've got it !!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Окт 2010 13:36 #63502

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Море сега сфатив дека неспиењето и нишкањето цела ноќ воопшто не биле проблем, не се жалам више :sram2:
Сега кога здравјето ни е во прашање ништо друго не ми е побтино, од вчера почна да не јаде, едвај сабајлето само јадел чоколино, преку ден мнооогу малце по 1-2 лажички од ручекот и за вечера овошје, само по малце каснуваше, сокче малце, кекс малце, лепче малце пројде денот, а се утепа од какање.
Сабајлево од како станавме два пати какаше, како потечно изгледа му се поремети се со ова антибиотиков, не му давам више, решив, и друго е што ништо не сака во уста да стави, само што цицаше и заспа пак, сега си дојдов на работа, незнам денов како ќе го истераме и дали и кога ќе се опраиме, аман веќе :tazna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Окт 2010 13:40 #63507

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Sara, preporaclivo e koga zemate antibiotik da piete i probiotik (jas Prolife davam, se krstam vo nego). Pomaga da se obnovi crevnata flora.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Окт 2010 13:42 #63510

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Фала Дамјана, баш ќе земам, јас земав дома за секој случај електролити на Хумана да ми се најдат, незнам како ќе биде, ама ако ништо не јаде и не пие, ќе мора нешто да се прави.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Окт 2010 15:18 #63574

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Nataly me iznasmea e stvarno sega me zamisli jas vikam aj negde se ja pomestuvam granicata do kaj 18 meseci ke bide pogolem ke razbira ama gledam deka moze nema da bide taka, eve nokeska ne ostavi bez spienje ,zaspa vo 12 sekogas toa vreme zaspiva i se budese na sekoj saat , i od 4 do 6 mi pravese dze ne mi se veruvase , jas nisaj toj oci otvoril ne saka da spie, mm nisa on place ne saka vo nikoj osven vo mene i samo na cice da visi, vikam aj ke go legnam do mene i neka cica ke zaspie on se nacica i si sdna na spalna i si pravi muabet i odvaj nakaj 6 go uspav so nisanje , abe koga stanav za na rabota kako zaklan spiese , bas ke ja prasam zenava do koga spiel.dali nekoe zabce ke izbiva neznam veke sto da mislam ali grogi sum se iznazaliv znam majka sum i se ke se izdrzi i eden den ke se smeam na ova ama sega e momentot da se spodeli.Spie vo krevetce od 6 meseci ne e na nisanje staticno e ama on si saka da se nisa sto vika nataly nikoj ne ni e kriv sami sme krivi sto taka sme gi naucile ali sepak da se razmeni iskustvo da se slusne sovet ne e loso.B)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Окт 2010 15:28 #63577

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
А друг кога ги успива - прашањево е за натали и мирка, дали исто со нишкање ги успива во раце?
Мојов заспива исто со нишкање, дел во раце, дел ќе го свртам на страна во креветчето и го нишкам така на душечето, ама на пример свеки нема шанси во раце да го успива, а она го чува дома и се чудам како и заспива, она вика во креветче го нишка, а исто и мојов, кај мм не сака плаче, а јас го земам во раце на сред ноќ одма се смирува, и да сака некој - неможе да ми помогне, и да не заборавам без омиленото ќебе додека не го осети - ма ни во раце ништо не помага, нема спиење и нема цицање ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Окт 2010 15:30 #63579

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
А бе луѓе јас не мислам дека е така: "Сами сме си криви што заспива во раце" :) . Зависи од самото бебе, дете. И моево еден период само во раце заспиваше, па му помина, сега стандард на цице, не може никој друг да го заспие, сто пати си викма-како би заспал да не сум јас, има ли друг начин? Ама ете, такво е детето, така му е убаво, си наоѓа некој мир така, ова го мислам и за тие што сакаат да бидат нишани во раце.

Сара, и јас сум задоволна од prolife, ептен помага за обновување на цревната флора. На другарка ми малата (година ипол има) ја отруја со антибиотици, 2пати по ред со грешни, едвај и го фатија редот, па на крај со стомачен вирус се расправаше и сега мора редовно да и дава пробиотик за да ја средат цревната флора. А за јадењето, нормално е кога е болен да нема желба за јадење. И моот е таков, затоа кога ќе се опорави-ќе надокнади, да видиш каква желба ќе има за шдерење :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.