Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Детски муабети (1-3 годинки)

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 07 Окт 2010 13:45 #59029

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Јас уште кога забременив со првата ќерка почнав да пијам флуонатрил, потоа за време на доење пиев и после им давав директно на децата да го лижат како бонбонче. Пола саат пред и после не треба да се пие млеко. Е сега лани кога се дигна фамата околу флуорот дека чинел не чинел прекинав да им давам. Забите сега за сега им се супер, со големата бевме на систематски сега, ја пофалија, ни еден кариес немаше, другите дечиња обавезно имаа минимум по еден, два. Е што се зачудив, рекоа дека кога ќе им излезат сите шески да појдеме да им ги залеат. Мислам супер, ова во наше време немаше, се осовремениле и тоа во поликлиника.
А мама Васе како е ова со премачкување? На забар ги носиш?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 07 Окт 2010 15:34 #59089

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
 • Карма: 10
da na zabar se premackuvaat
privatno nas ni naplatioja za eden zab 300 den , a zabarkata mi rece mozam i vo drzavna da go nosam tamu bilo besplatno
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 07 Окт 2010 15:54 #59104

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Ние сме болни :tazna:
Нели се жалев дека се будиме често и еден ден се разбудивме со температура, и среќа што го однесов на контрола, грлцето црвено, леукоцитите 20 и сега сме со Оспен, душа мила како само плачеше цел ден и ноќ, затнат е неможе да цица - а сака, срце ми се кине, едвај сабајле да се намолиме да цицаме јадење - си јаде, сега сум на работа, уморна од неспиење, ама бар да ги одморам рацеве цела ноќ во раце се нишкаме, ајде се надевам дека до вечер ќе бидеме подобри, после 3-4 дози Оспен....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 07 Окт 2010 17:38 #59158

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Sara sega procitav deka ste se razbolele , vi posakuvam pobrzo da ozdravete i da spiete spokojno.a za race paganje ne me potsekaj sto ubavo si zaspivase lezecki so cicanje sto mu stana na detevo ke se nacica i posle aj sega nisaj me rabotava.:zid;
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 08 Окт 2010 18:15 #59669

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
mamaAnita wrote:
А мама Васе како е ова со премачкување? На забар ги носиш?

koga kje niknat celosno 6te.se premackuvaat so eden materijal slicen na onoj za plombiranje.se stava eden sloj vrz niv koj sto ne ja menuva nitu formata nitu bojata.se raboti za tenok sloj koj sto gi zastituva tie zapcinja koj sto se vsusnost najpotrebni za dzvakanje na hranata.procedurata trae 5 min,apsolutno bezbolno.zavisi od 300 den pa nagore.
nie gi zalivame kaj nasiot stomatolog ne na klinika. bi trebalo sekade po ordinaciive da ima.
na 6 mes ja nosam na kontrola i ako zalivkata pocnala da se ljupi ili pagja pak i ja zalivaat.sekoja 6ka e razlicna.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 08 Окт 2010 18:18 #59671

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
A da prasam jas,koga prvpat gi odnesovte na zabolekar...nie seuste ne sme bile(fala bogu zasega nemame potreba)ama prasuvam za kontrola za sovet,nemora sekogas da e vo prasanje rasipan zab...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 08 Окт 2010 18:26 #59676

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
sto porano toa podobro.dokolku ti dozvoli.ne mora nisto da vi pravat dovolno e samo da sednuva na stolicata,da se zapoznava so ambientot i zabarite.pa i da gleda kako rabotat.
za koga kje dojde vreme da i bide polesno.
nie imame srekja zosto vo sklop na nasiot maticen ima i stomatolog.pa epten si se znaat.a jana pred da otvori prv pat usta za da dozvoli da i napravat pregled,sedum pati sednuvase na stol ama ne dozvoluvase.osmiot pat sedna i sam si rece,ajde.na 5 god.

i mnogu e vazno da ne bide so sila.ako se forsira kje im se javi otpor i stav.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 11 Окт 2010 14:32 #60134

 • beti07
 • beti07's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
mamicki dali znaete treba li da i davam od onie kapki za koskite imame godia i 5 meseci, gi zaboraviv kako se vikaa mislam d3.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 11 Окт 2010 21:02 #60220

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
За капките Д3 обично се даваат и зимно време, бидејќи во летно време повеќе сме изложени на сонце, нас ортопедот ни рече да продолжиме со нив иако имаме наполнето 1 година.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 12 Окт 2010 16:06 #60410

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Од Октомври до Мај се дава витамин А и Д. Штом имате една година и 5 месеци, ќе мора да го зимате.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 13 Окт 2010 15:38 #60743

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Aj da prasam od koga se davaat pecurki ,znam deka pokasno ama me interesira od koga i kakvi davate ?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 13 Окт 2010 17:07 #60781

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Mirka- Anastasija ima dve ipol godini i davam pecurki od dve godinki vo kombinacija so selsko meso, taka posebno kako pecurki ne sum i gi davala osven na pizza.
Za godinite od kolku treba da se dava neznam ali jas od tolku i davam na mojata kerka.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 13 Окт 2010 17:22 #60786

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Avanturistka wrote:
A da prasam jas,koga prvpat gi odnesovte na zabolekar...nie seuste ne sme bile(fala bogu zasega nemame potreba)ama prasuvam za kontrola za sovet,nemora sekogas da e vo prasanje rasipan zab...
Јас знам дека негде после вториот роденден е веќе препорачливо да се отиде на забар, да се види дали никнале сите забчиња, дали се распоредени правилно, дали се здрави..
Јас од вториот роденден се се канев да одам, ама отидовме нешто пред третиот, летово. Јана многу добро го прифати тој прв преглед, забарката прво ја возеше на фотељата:laugh: , секако беше многу приступачна жената и Јана без проблем си отвори уста, дозволи да ја прегледаат. Супер поминавме.
Инаку тогаш ни рекоа дека имаме супер заби:) Јас искрено до скоро време мислев дека на толку мали деца едноставно не е можно да им се расипат забите, ама за жал пред неколку дена видов две деца од по 3 години со скроз изронети заби, и тоа што останало е црно катран:( Искрено не ми е јасно како им се довеле во таква состојба на толку мала возраст.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 13 Окт 2010 17:25 #60787

 • Lokica
 • Lokica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 102
 • Thank you received: 14
 • Карма: 1
Kapkite D3 e preporaclivo da se davaat sekoj den do godinka, a za ponatamu kako ke kaze ortopedot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 15 Окт 2010 15:44 #61672

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Моево зверче сака Спајдермен да стане изгледа :laugh:
Прошлиот викенд незнаеме ни ние како, ни изрипа од креветче, имаме од тие монтажните креветчиња, и мм го оставил он стоел во креветчето и следно нешто слушнавме како се струполи, под спална му беше главата, среќа немаше ни една гребнатинка, како успеал да ја прерипа оградата од креветчето не ми е јасно :unsure: Вчера така од точачето врзан со каиши ние до него стоиме и нешто се свртевме да збориме абе за секунда се преврте, како гума е, ништо не му беше пак, ама срце ме боли.
Инаку сеуште се мачиме со ова настинкава или што и да е, му беше подобро, па сега пак му се повтори, и сега има некоја блага температура и носето му тече, уште сме со антибиотик, само нека помине веќе аман...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 15 Окт 2010 15:50 #61676

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Сара, стотинка од секундата е потребно за беља да се случи. На две госини Ива стоеше буквално до мене и мм и н и падна, завршивме на клиника, ја повреди долната усна и моравме да ја шиеме.:(
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 16 Окт 2010 02:23 #61866

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Sara wrote:
како успеал да ја прерипа оградата од креветчето не ми е јасно :unsure: Вчера така од точачето врзан со каиши ние до него стоиме и нешто се свртевме да збориме абе за секунда се преврте, како гума е, ништо не му беше пак, ама срце ме боли.

Син ми е исто таков, не смеам ни секунда да го оставам сам, ниту во креветче веќе неколку месеци не го оставам сам зашто прави обиди да излезе (да падне!)... Еднаш мајка ми го фати у лет, со главата надоле, успеа зашто баш до него стоеше, а јас бев на метар од креветчето и немаше да го стигнам, со главата ќе треснеше на паркет...

Мене ми е чудно една мајка што ми кажа, бебто имаше 9 месеци, рече: "А, мојов веќе 3 пати ми падна од кревет (од тросед)." Еднаш разбирам, ама да знаеш дека детето ти е живец и упорно на тросед да го оставаш, :pardon: ??? Јас ѕверче не можев никогаш да го оставам на тросед и да одам до wc зашто отсекогаш е темпераментен :)

А факт е дека колку и да пазиме, буквално пред нос може да ни паднат дечињава, да се повредат и сл....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 16 Окт 2010 15:59 #61969

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Aj nekoj neka mi kaze dali davate b6 vitamin i kako go davate, i dali smee vo kombinacija so ribino maslo normalno ne vo isto vreme ali da ne smeta mi se cini Dr. Lide pisuvase deka ne odat vo kombinacija, cekam da mi odgovorite
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 16 Окт 2010 16:23 #61972

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Зошто Мирка Б6?
Nebo wrote:
Мене ми е чудно една мајка што ми кажа, бебто имаше 9 месеци, рече: "А, мојов веќе 3 пати ми падна од кревет (од тросед)." Еднаш разбирам, ама да знаеш дека детето ти е живец и упорно на тросед да го оставаш, :pardon: ??? Јас ѕверче не можев никогаш да го оставам на тросед и да одам до wc зашто отсекогаш е темпераментен :)
Не ја обвинувај и не викај мене не може да ми се случи. Може ти да седиш до него и тој пак да падне. Секунди се во прашање...не секогаш можеш да предвидиш што ќе направат или да спречиш да се случи. Само нека растат, нека минат со џумки.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 16 Окт 2010 16:27 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 16 Окт 2010 16:45 #61975

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Emilija pisuvav ednas ama nikoj neznaese ocigledno da mi odgovori mozebi od pricina sto ne mu se slucuva, Martin e zivo dete kako i sekoe megutoa neznam dali ke me razberete ima momenti koj traat i podolgo pocnuva da se trese so usta bez da zeme vozduh nekolku sekundi, obicno koga saka nesto a nemoze da go zeme i se nervira pa zatoa pomisliv dali da mu dadam b6 znam doktorkata cesto go spomnuvase, veke podolgo vreme pravi vaka so ustata eden period si mislev deka nesto ne e vo red so deteto dedeka nekoj mi vikaat deka e normalno zosto nemoze da kaze i se nervira pa zatoa pomisliv na b6.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 16 Окт 2010 16:58 #61978

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Има периоди во развојот, на пр.Иван стега тупаници и се тресе исто како што опишуваш. На свој начин изразуваат возбуда, лутина и сл. Во ниту еден момент не сум помислила на Б6. Подобро гушкање, галење отколку Б6. Ако за секоја нервоза се посега по апче, макар и витамин, што ќе се прави цел живот?
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 16 Окт 2010 19:03 #62020

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Bubamara jas na zabar ja odnesov sega na 2 godini i se e oki, no pred legnuvanje od 1 godinka i davam fluonatril apcenca, prvin ke gi izmie zapcinjata pa posle i davam fluonatrilce i na nankanje. Sega e super da cuknam u drvo!!! Od prvata tema kako sto e otvorena si se iznasmeav ocigledno vo forumov ima i sto da se procita kolku i covek da e napnat ke se raspolozi so site vas. Super ste mi.
Anastasija ja gleda Jana i i nalikuva na edna nejzina bratucedka i samo ja bacuva slikata koga i da ja vidi, i ostantite avatari i e super samo saka da gi stiska i gleda.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 16 Окт 2010 21:28 #62057

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
[quote="Emilija"
Не ја обвинувај и не викај мене не може да ми се случи. Може ти да седиш до него и тој пак да падне. Секунди се во прашање...не секогаш можеш да предвидиш што ќе направат или да спречиш да се случи. Само нека растат, нека минат со џумки.[/quote]

Eмилија јас на крајот од мојот пост кажав дека колку и да ги пазиме дечињата, пред очи може да паднат и да се повредат, тоа ми е многу јасно и ми се има случено, за жал....

Конкретно за оваа личност што ја наведов, не ми е јасна нејзината постапка, упорно да го оставав бебето на тросед, а тоа паѓа (кога веѓе еднаш паднало, па не мора баш на тросед, ни заградено, ни ништо).... :nc: Знаеме од обично паѓање дека може и сериозни повреди да настанат и сметам дека е наше колку можеме, каде можеме да предвидиме-да заштитиме, а останото, Господ....
Последна промена: 16 Окт 2010 21:28 by Nebo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 17 Окт 2010 17:11 #62317

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Леле ние ептен сме болни, нема никакво подобрување, ова шлајмов му се спушта надоле,еднаш само случајно поврати, после незнае како незнам како да го исфрлиме, навечер кога спие кашла се засркнува во сон со шлаем, цел е зарипнат, незнам што ќе се прави, денес ни е 10 ден со Оспен, утре одиме пак на доктор, само се молам да не е е ептен лошо :tazna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 17 Окт 2010 20:50 #62369

 • gunnergirl
 • gunnergirl's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 169
 • Thank you received: 44
 • Карма: 3
Za paganje sme prvi i prvo gleda dali go gledam pa pocnuva da place,no toa samo ako na gaze padne malku,no na dva pati mi ima ima padnato od krevet na spienje navecer i mislam deka zivotot mi go skrati.Ednas mi spiese na gradi(taka spievme prvite tri meseci)i ednas spiese do mene.Pred tri nedeli padna na gaze pa poleka na glavce no izgleda brzo ja zafrlil glavata nanazad i gi istegnavme miskulite na vratot.I tri dena samo placevme ne mozevme da se vrtime i lazeme.Inaki i nie sme bolni.Za malku ke bese bronhit.Sega sme 5ti den na Makropen i nie e p[odobro no ne mozeme seuste da gi iscistime gradite.Dobra rabota ako moze da bide:) e toa sto vo isto vreme se pobolevme so maz mi zaedno i nie skoro bronhit fativme pa dodeka ne gledase kako kaslame ne imitirase i on si kaslase pa go plukase ili goltase slaemot:jupi: inaku kozle ne ni begase.Abe so ova dete se seknav koga se raboti za nego se paraliziram nisto ne mi teknuva a na rabota koga se raboti za pacienti odma reagiram.Sega se mislam da si zemam inhalator no nemam licno iskistvo.Ako nekoj ima doma neka kaze kako e zadovolen
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.