Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Детски муабети (1-3 годинки)

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 05 Окт 2010 22:01 #58374

 • beti07
 • beti07's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
melani ima godina i 5 meseci veke gledam deka treba da i gi mijam zapcinjata ama kako? taa ne znae da plukne ako i kazam i kako ke i ja isplaknam ustata? treba li veke pasta da koristime? pisete ve molam
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 00:37 #58414

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
зависи колку запчиња имате, ако имате многу тогаш да време е да ги миете, ама прво пробајте само со четка, дозволи и да ве гледа како вие миете и нејзе мијте и ги после вас ама само со четка без паста нам паста ни рекоа после 2 години да користиме. а за плукањето верувај ми многу бргу ќе научи+пастите за нивна возраст ги прават да може да ги голтаат.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 01:08 #58417

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
nataly wrote:
И ние користиме паста за заби без флуор ( користиме да се рече , чат - пат, не е нешто воодушевен од миењето ) , ја купив од Кам маркет ли беше , или некако, ( во Кисела Вода е , одма до едно ресторанче ) и е од линијата на Краснаја - Бугарска фирма, ама добра е , нема флуор, нема шеќер и е на база на камилица , се вика Билкадент 2+

bilka ima samo vo SP market.preporacani se od homeopatskata zaednica na bugarija.na prorodna baza se site proizvodi kako i pastata.
Последна промена: 06 Окт 2010 02:15 by Big Sister. Причина: citat
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 02:41 #58438

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Јас имам само едно прашање кога ќе научиме да заспиваме и да спиеме:(
Овие денови едвајјјјјј да заспие, со плачење заспива, а па навечер не сакам ни да видам на колку време се буди, ако речам на пола саат, не е претерано....
Последна промена: 06 Окт 2010 02:42 by Sara.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 02:44 #58440

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
sara,ima nesto sto mu smeta.moras sama da otkries sto e.vadi zapcinja,gladno da ne e,ladno-toplo.moze meseto.ili nekoja hrana sto mu ja davas navecer.
ako mu se site ovcicki na broj mora da ima konstantno i mirno spienje barem nekolku saati minimum.
Последна промена: 06 Окт 2010 02:45 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 02:53 #58442

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Абе тие заби веќе одкако е роден не мачат :laugh: Сега извади две тројки, и од другата страна му искачаат другите две, за јадење - не сум му сменила ништо, ама има нешто, тоа дефинитивно, еве сега го заспав, не ми се легнува, поуморна сабајле се будам него пред да си легнам, незнам ни ја како функционирам :zzz:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 03:12 #58454

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
jas ne ni legnuvav.ne mi se isplatese da legnam zosto od non-stop stani legni glava me frkase.kje pomine se samo nervite da se zacuvaat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 03:13 #58455

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Mama Vase wrote:
nataly wrote:
И ние користиме паста за заби без флуор ( користиме да се рече , чат - пат, не е нешто воодушевен од миењето ) , ја купив од Кам маркет ли беше , или некако, ( во Кисела Вода е , одма до едно ресторанче ) и е од линијата на Краснаја - Бугарска фирма, ама добра е , нема флуор, нема шеќер и е на база на камилица , се вика Билкадент 2+

bilka ima samo vo SP market.preporacani se od homeopatskata zaednica na bugarija.na prorodna baza se site proizvodi kako i pastata.

Da be Vase :tupco: SP market bese , jas pak od kaj mi tekna Kam market , bog da cuva :laugh: Od tamu ja kupiv i mnogu sum zadovolna , baska zedov i od kremata ( taa univerzalna od neven ) i epten mi se pogodi :)))) MI se pogodi :) A ja zemav za Mihail :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 03:21 #58461

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Mirka wrote:
I nie za nekoj den se selime vo temava, pa bi sakala da pravam spanak, i da prasam nakraj stavam celo jajce neli zivo i go mesam da se zapece ,dali smeam da dadam zosto ne e vareno, veke imame probano belka.
Пред некој месец еден уролог ми кажа дека комбинација на спанаќ со јајца, па уште и кисело млеко дополнително е совршено за создавање на камен во бубрези. Зборувавме за возрасни,не за деца и никогаш подоцна не ја проверив веродостојноста на таа информација но повеќе не јадам спанаќ со јајца. Ова ви го пишувам чисто како информација, па ако сакате проверете т.е.консултирајте се со некој дали е точно,ако сакате игнорирајте ја.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 03:34 #58472

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
neznam za kamen ama znam deka e losa kombinacija.zelezo,kalium+kalcium,proteini.jas odam na sigurna varijanta,samo so oriz i obavezno pred varenje naprskan so limon radi podobra apsorbcija na zelezoto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 03:45 #58480

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
I jas znam deka spanakjot ne smee da se mesa so mlecni proizvodi, a pak naprotiv vo sekoe spisanie ( Moja Beba na pr. obavezno kasickite i jadenjata so spanakj , se kombiniraat so mleko ili kiselo :nc: , Toa nikogas ne mi bilo jasno, a plus i jadenjata so riba gi predlagaat so mleko ( bilo majcino, bilo adaptirano ) Toa nikogas ne mi bilo jasno ..Ali vo sekoj slucaj jas tak anikogas ne sum podgotvila jadenje, spanakjot samo kako mangjicka so oriz, a riba pecena vo staklen sad so limon , luk ,magdonos i maslo
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 11:51 #58548

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
ај да прашам што носите во градинка за да ги почастите децата.
ние лани бидејќи бевме јасли однесовме само животинско и сокче од јаболко,
ама годинава се поголеми деца па незнам дали се носат грицки и слично.
за торта знам дека не дозволуваат.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 11:58 #58553

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
За кашичките и јас исто се изначудив во секој број на Моја беба каде што има рецепти за кашички - а беш бев радознала да прочитам некој нов рецепт, се разочарав поради тоа што секоја кашичка особено зеленчукот што содржи железо го комбинираат со малце павлака??? потоа брашно - запршки на мало бебе, и малце адаптирано млеко во овошните кашички :ohmy:
Одтогаш веќе не ни купувам....
Него погоре пишував дека не спиеме добро овие денови, дефинитивно почна да си покажува знаци дека нешто го мачи, а се молам да се тоа само забчињата, сабајле имаше мала температура 37,6 а како што спомнав две тројки му пробија, сега и другите му се набабрени, а не е болен, т.е. нема други симптоми, пред 1 недела му беше малце растечено носето но му помина тоа се, како кенкаше по мене се молеше кога излегов сабајле, душиче, сега сигурно цел ден ќе ме бара, кога не му е арно :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 12:01 #58554

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Nie minatata godina nosevme sokcinja i krem banancinja. Imase na stariot forum edna interesna idea so torta napravena od kutii i vo sekoja kutija nesto za castenje eve ti slika
[img size=320x240]i49.photobucket.com/albums/f268/cy_patty/DSC05167.jpg[/img]
[img size=320x240]i49.photobucket.com/albums/f268/cy_patty/slaganje.jpg[/img]

Vo sekoja kutija se stava ili sokce ili cokolatca lizavcinja, sto sakas.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 12:06 #58557

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
идеава е супер баш ме развесели сега ќе си планирам на вака тажно време што и како.
можам да им ги замислам лицата на малечките целите во исчекување.:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 12:14 #58561

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Јас во градинка обично носам крем бананчиња, ги сакаат децата.
А за спанаќот јас колку што знам треба да се става млеко или кисело млеко, зашто калциумот од млекото се врзува со оксалната киселина од спанаќот, се создава калциум оксалат кој лесно се излачува од организмот. Инаку оксалната киселина содржела кристали кои можеле да ги затнат бубрежните канали, но како калциум оксалат не прави проблем.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 15:07 #58655

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Lele Sara koga te citam kako za moevo dete da citam kolku se slicni, tuku kuti barem nokeska i vcera mozam da kazam deka spiese dobro, dobro za mene e da vrze nekoj saat na toa mislam,bas mu se slucuva sega da pocne da place pred spienje a neznam zosto place ili noke se budi i place vo sred nok vo 2 i place a neznam zosto more nataka more vavaka posle 5 minuti sam se smiri ,najverovatno sonuval nesto, a bas i jas sakam nekoj da kaze od koga da ocekuvam deka sam ke pocne da zaspiva.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 06 Окт 2010 19:15 #58771

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Ги читам постовиве со немирното спиење и се сеќавам дека имавме долг период и ние сличен. Причина беа растење на запчињата. Една пријателка одкако ни ја даде килибарната огрлица да ја носиме преку ден, куртуливме од немирно спиење. Јас лично не верувам во многу работи, додека не се уверам лично. Па така бев цела во сомнежи и за ова. Но кога го гледаш тоа сонценце кое го сакаш најмногу на свет, како ти кенка постојано во сон, се буди и плаче, се трудиш на секој начин да му помогнеш :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 07 Окт 2010 01:34 #58883

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Јас малку ќе се пожалам околу миењето заби!!! Кога почнавме да ги миеме, сакаше, му беше интересно. Полека интересот почна да се намалува, па продолживме со финти. Е сега не дава ни со финти!!! Едвај ако успеам да зачеткам, нешто, он си се смее, ме зеза, а мал е, колку и да објаснувам, абер нема.... А има 16 заба и веќе му фаќаат наслаги, тројкине со жолтко :blink:

Моево дете за се така прави,, така беше и со јадењето. На почетокот се си јадеше со мерак. Потоа пола со мерак, пола со финти, сега од прва лажица мора да имам смислено со што ќе го забављам за да изеде :)

И на крај да се пофалам. Почнува се повеќе зборчиња да кажува, а таман почнав да се прашувам кога ли ќе прозбори... :love:
Последна промена: 07 Окт 2010 01:34 by Nebo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 07 Окт 2010 01:47 #58888

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Мамички едно прашање и од мене. Дали им давате на важите дечиња Fluonatril за забите. Ние зимаме уште од година дена. И незнам дали е добро да продолжиме уште или не :emm: Утре ќе ја прашам и матичнава, но може некој има искуство за ова. Thx.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 07 Окт 2010 01:53 #58892

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
 • Карма: 7
sandricka wrote:
Мамички едно прашање и од мене. Дали им давате на важите дечиња Fluonatril за забите. Ние зимаме уште од година дена. И незнам дали е добро да продолжиме уште или не :emm: Утре ќе ја прашам и матичнава, но може некој има искуство за ова. Thx.
Јас кога ја прашав матичната за флуоронатрилот ми рече да не му давам на детето,туку само ако ја дојам јас да земам флуоронатрил.Не сум и дала флуонатрил.
А како и го даваш флуоронатрилот кога таблетката треба да се растопи во уста а не да се голтне?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 07 Окт 2010 01:56 #58893

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
betavitevit wrote:
sandricka wrote:
Мамички едно прашање и од мене. Дали им давате на важите дечиња Fluonatril за забите. Ние зимаме уште од година дена. И незнам дали е добро да продолжиме уште или не :emm: Утре ќе ја прашам и матичнава, но може некој има искуство за ова. Thx.
Јас кога ја прашав матичната за флуоронатрилот ми рече да не му давам на детето,туку само ако ја дојам јас да земам флуоронатрил.Не сум и дала флуонатрил.
А како и го даваш флуоронатрилот кога таблетката треба да се растопи во уста а не да се голтне?
Го кршам во лажиче со водичка. Така ми рече уште тогаш педијатарката и си го пие, нема гајле.
Последна промена: 07 Окт 2010 01:56 by sandricka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 07 Окт 2010 03:11 #58927

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
togas dzabe go piete.rabotata e da se stopi vo usta i da se zalepi na zabite.jas neznam koj normalen pedijater ti go kazal ova? i polovina chas potoa,ne smee da jade i pie nisto.tie se za oralna upotreba ama ne da se pijat.i na upatstvoto ubavo si pisuva.
nie mesto da pieme-topime vo usta odime na direktno premackuvanje na zapcinjata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 07 Окт 2010 03:22 #58936

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Mama Vase wrote:
togas dzabe go piete.rabotata e da se stopi vo usta i da se zalepi na zabite.

Истото ни го кажа нашиот педјатар, дека дејството е кога таблетата се шмука, а не кога се пие. Инаку, нашиов педијатар ни кажа дека стоматолозите ги препорачуваат, а педијатрите се малку воздржани. И ние не му ги дававме на син ми и досега фала богу одлични му се забите, нема ниту еден кариес.
А за премачкувањето, баш спомнав на нашиов стоматолог на последната контрола да му ги премачка забите и таа рече се премачкувале откога ќе израснат 6-ките.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 07 Окт 2010 03:37 #58946

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
da ne mislis na zalivanje na 6-te? na jana i gi zalivam neda iste nema.ama moze slobodno da se mackaat zapcinjata.nema nikakov problem.3 metodi se.da pijat apcinja,da primaat preku mleko ili premackuvanje.ovaa poslednata mi e najsigurna.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.