Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Детски муабети (1-3 годинки)

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 26 Дек 2012 12:10 #227497

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
abe bog da cuva jas nekoi luge ne razbiram.moevo koga e bolno jjas ne mozam ni do kafic da odam si go neguvam doma a nekoi gledam toa ne im e precka si go ostavaat kaj babi bolni li bolni a oni si setkaat.
i moevo lani imase bronhit pa posle lezenje vo bolnica dve nedeli doma si bevme pod karantin ne odev nikade i ne primav gosti.
aj sega odi kazi i deka nema da odam.ne mi se ostava detevo kaj babi sakam so sinko da si slavam. taka da moram da najdam nacin da i kazam.
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 26 Дек 2012 13:17 #227504

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Јас колку што знам, дете со проблеми со вирус или било што поврзано со бели дробови треба да се носи на планина, токму лекари препорачуваат и заради чистиот воздух и заради надморската висина. Не знам дали бронхитот е заразен, ама не чини за детето да го меша со други деца, нему сега и најмал проблем префатен од друго дете може да му се искомплицира. А во секој случај, најдобро е да се консултира лекар или- човек да постапи како што му налага срцето и совеста.

едит: Сега прочитав дека акутниот бронхитис е заразен, хроничниот (најчесто) не е.
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
Последна промена: 26 Дек 2012 13:24 by Octavia.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 27 Дек 2012 04:15 #227567

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Da, tocno e deka treba da odi na planina ama ne vo akutna sostojba koga e pod terapii. Spored mene treba da se stabilizira, da zavrsi terapijata i togas da go odnesat i 1 mesec ako mozat. Planina ili more- seedno.
Ama sekkao ne da go mesaat so drugi deca.
Delfince, ic ne se misli, kazi i nema da odime i gotovo. Ako saka neka se ljuti, jas ic ne bi se zamarala so toa koga znam deka pravilno postapuvam. Ako ti e bliska ke te razbere, ako ne- zdravje...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 27 Дек 2012 04:48 #227572

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Јас расчистив со одење по мерак и на другари и роднини откако се породив. Порано попуштав за многу работи, но веќе не. Кај нас се знае и кога е болен не го носам по гости, ниту сакам да ми доаѓаат со болни деца, секако важи и за возрасните. Нема со сила да си ја предизвикувам среќата.
Така што и според мене нема тука што посебно да ти се лути, ниту пак да не ти ја разбира ситуацијата.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, Hermiona

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 28 Дек 2012 06:21 #227806

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Се мислам кај да пишам, не најдов тема за децава меѓу 1 и 3 години поврзана со спиењето.
Син ми заспиваше од кога е роден секогаш кај 8, 8:30. Пред некој месец почна да влечка со заспивањето навечер, до кај 10. Ај си викам, доста му е изгледа, станува во 8, во градинка спие 2 саати, 12 би требало да се доволно. Ама сега почна да претерува, 11 па и 12 не наоѓа. Кризира навечер, ќе се премори, а нејќе да легне. Вика рано е, и пишти ако се спомнат пижами и спиење. Ритуалите ни се тие, туширање секој ден, читање, ама не можеш пижами да му облечеш. Сега имаме финта, му го давам јас мојот тел да гледа песнички па така го мамиме, ама и тоа многу касно ни пали. Воопшто не ми се допаѓа, ама немаме чаре веќе. Неќна доби некој тантрум вечерта во 11, зашто преморен е, и вриштеше пола саат, гризеше се што ќе најде, и поврати на крај. Дефинитивно низ многу интензивна развојна фаза мине, од летото кога го гледаме на слики се приметува огромна разлика физички, ама и со говор, пеење, играње. Се што ќе дојде знам и дека ќе помине, и не драматизирам, ама викам да прашам и други да не имаат ваква мака...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 28 Дек 2012 06:34 #227815

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
vodolija wrote:
Јас расчистив со одење по мерак и на другари и роднини откако се породив. Порано попуштав за многу работи, но веќе не. Кај нас се знае и кога е болен не го носам по гости, ниту сакам да ми доаѓаат со болни деца, секако важи и за возрасните.

I jas i na nerv mi mavaat luge sto se pravat naudreni. Bas minatava nedela imav situacija, ne vikaat na mm edni prijateli na gosti i demek dojdete posle 7:30 taman da se vratime od lekar, maliov e mrsulav, kasla ama nisto ne mu e :mdf:
Aj toa, nego i mm me zanervira, a be nisto ne mu bilo! I jas ko idiot objasnuvaj deka za nekoi luge ne e nisto, si gi setaat i pletkaat decata bolni sekade i uvo gi boli za drugite (izleguva i za sebe), deka site deca ne se isti, nekoi polesno pominuvaat virusi, nastinki, ama nekoi tesko bla, bla....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 28 Дек 2012 06:41 #227818

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Cize wrote:
Се мислам кај да пишам, не најдов тема за децава меѓу 1 и 3 години поврзана со спиењето.
Син ми заспиваше од кога е роден секогаш кај 8, 8:30. Пред некој месец почна да влечка со заспивањето навечер, до кај 10. Ај си викам, доста му е изгледа, станува во 8, во градинка спие 2 саати, 12 би требало да се доволно. Ама сега почна да претерува, 11 па и 12 не наоѓа. Кризира навечер, ќе се премори, а нејќе да легне. Вика рано е, и пишти ако се спомнат пижами и спиење. Ритуалите ни се тие, туширање секој ден, читање, ама не можеш пижами да му облечеш. Сега имаме финта, му го давам јас мојот тел да гледа песнички па така го мамиме, ама и тоа многу касно ни пали. Воопшто не ми се допаѓа, ама немаме чаре веќе. Неќна доби некој тантрум вечерта во 11, зашто преморен е, и вриштеше пола саат, гризеше се што ќе најде, и поврати на крај. Дефинитивно низ многу интензивна развојна фаза мине, од летото кога го гледаме на слики се приметува огромна разлика физички, ама и со говор, пеење, играње. Се што ќе дојде знам и дека ќе помине, и не драматизирам, ама викам да прашам и други да не имаат ваква мака...

Nie iako sme pomali go imame istiot problem. Vo 8:30-9h veke spiese, sega ako zaspie vo 10 sum srekna, a pocnuvame so rituali uste od 9h - mnogu slicno kako kaj vas. Isto i mojot e vo intezivna razvojna faza- zboruvanje pred se... Do sega smao ublazuvam ama ne sum nasla resenie... Se nadevam nekoj poiskusen ke pise:)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cize

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 28 Дек 2012 06:42 #227819

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
nebo i jas so mm sekogas na sen objasnuvam na istava tema. za mazive izgleda ne e nisto i mnogu mnogu uvo ne gi boli ili ne razmisluvaat mnogu deka deteto ke im se razboli. bas se cool.ama treba nekogas koga ke se razbolat da gi ostavime niv celosno da se grizat za decata od nosenje lekar do tusiranje na sekoi pet minuti koga ima temperatura i nespienje navecer.
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 28 Дек 2012 12:09 #227881

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
delfince ic ne se dumaj ednostavno kazi i deka ne odite i gotovo tebe najbitno ti e zdravjeto na tvoeto dete i toa sto go nosis vo sebe ako ti e vistinska prijatelka ke te razbere ako ne nejzin problem...mnogu me nerviraat vakvi raboti i kaj mene imase slicen slucaj pred edna nedela na sinko mu bese rodenden i bas togas se razbole vnuka mi se javuva sestra mi i mi veli jas bez dete ne idam na rodenden...dobro ne idaj i rekov ne mi bese galje dali ke se naluti zosto jas posle ke si ja cukam glavata koga ke se razboli sinko...sekogas go stavam deteto na prvo mesto koj saka neka e...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 28 Дек 2012 17:43 #227928

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Jas sum mnogu rigorozna za vakvi raboti i bas mi e gajle sto me gledaat popreku, zdravjeto na moeto dete e najbitno. Jas ne bi idela.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky, blair waldorf

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 29 Дек 2012 16:50 #227993

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Мамички да ве прашам....Матеа дневно ми пие скоро по 1 литро чај. И варам секаков претежно купен од пазар што го продаваат набран или пак филтер...со мед и лимон и пие по литро.
Па се мислам да не и е многу ...да не и прави проблеми нели чајот има теин? И да не и е оптоварување за бубрезите??
По колку пијат вашите на слична возраст?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 29 Дек 2012 16:56 #227994

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Jas ne sum davala nikogas mnogu caj. A i neznam zosto tolku bi piela? 1l jas ne pijam, ne dete malo. Povremeno pravam od brusnica, ama daleku od 1l. Plus mleko, plus jogurt, plus voda, nekogas sok ... mislam dobro e da se zemaat tecnosti, ama ova mi e too much.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 29 Дек 2012 17:03 #227995

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Па сама ми бара...чајче па чајче....сок не пие воопшто никаков, вода мнооогу малку. Се обидуавм да и натурам вода не сака. Само во 2 шишиња ставам мед ај си викам да не сака благо...не бре си го пие и така без ништо или само со лимон.
Сега 1 литро ни е масксимум...ама 700-800 на ден е сигурно.
само тоа теинот ме мисли да не е штетен толку?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 29 Дек 2012 17:14 #227997

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Cize wrote:
Се мислам кај да пишам, не најдов тема за децава меѓу 1 и 3 години поврзана со спиењето.
Син ми заспиваше од кога е роден секогаш кај 8, 8:30. Пред некој месец почна да влечка со заспивањето навечер, до кај 10. Ај си викам, доста му е изгледа, станува во 8, во градинка спие 2 саати, 12 би требало да се доволно. Ама сега почна да претерува, 11 па и 12 не наоѓа. Кризира навечер, ќе се премори, а нејќе да легне. Вика рано е, и пишти ако се спомнат пижами и спиење. Се што ќе дојде знам и дека ќе помине, и не драматизирам, ама викам да прашам и други да не имаат ваква мака...

Cize kerka mi ne odi vo gradinka, doma e so mene, isto i taa, zapsivase najdocna vo 9.30-10h ama ete veke ngo prodolzi vremeto do 11-11.30h, odvaj izdrzuvam. Jas stanuvam vo 8h najdocna, taa si spie do kaj 10h, cel den so dve deca doma odvaj izdrzuvam da ne zaspijam, malot ke zaspie, a taa zbesnuva, ne mozam da ja nateram da zaspie. Denje retko prespiva ne znam kako ke i go smenam sega bioritamot, posebno zatoa sto za 1 mesec ke treba da pocnam na rabota.
Ete vcera psiewe kaj moite, tamu rano stanuva kaj 8h, cel den zbesnuvala i padna ko krusa uste vo 9.30h. Ne si sama vo makata :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cize

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 29 Дек 2012 18:50 #228016

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Катерина81 и мене некако премногу ми е толку чај за вашата возраст. Кај мали деца мислам дека треба да се внимава со тревките. Јас сум давала макс чаша дневно и досега само од нане.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 01 Јан 2013 06:32 #228182

 • mari13
 • mari13's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 158
 • Thank you received: 60
 • Карма: 4
Katerina, a da probas da i go davas razreden, da stavas poveke voda a caj kolku za edna doza.
roibos ili crven caj e najcist i moze da go konsumiraat i trudnici i novorodencinja.
najubavo e da si kupis na merenje, mnogu podobro otkolku filter
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 01 Јан 2013 07:14 #228183

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Ispravete me ako gresam, ama teinot go sodrzat crniot, zeleniot I ostanatite caevi od taa grupa. Cajot od nane, kamilica, sipka, ovosnite, planinski, majcina dusica ne sodrzat tein... Toa gi pravi bezbedni za pienje za mali deca.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 01 Јан 2013 12:38 #228216

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Кате, можеш и со компотче да пробаш, јаболкце, круша, дуња, има многу избор.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 01 Јан 2013 13:34 #228220

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Emilija wrote:
Ispravete me ako gresam, ama teinot go sodrzat crniot, zeleniot I ostanatite caevi od taa grupa. Cajot od nane, kamilica, sipka, ovosnite, planinski, majcina dusica ne sodrzat tein... Toa gi pravi bezbedni za pienje za mali deca.

Taka e, caj od trevki nema tein... No za mene cajot e neka vrska "lek", sekoja trevka si ima funkcija i ne bi go davala kako sekodneven pijalok posebno ne tolko mnogo i plus so med, toa e za zabite vo tie kolicini po moje premnogu...

Ne znam, za mene licno pijalok broj eden za site, a posebno za deca, si e voda... Ev. kompot da i svaris so voce pa posle vodickata, no jaz prosto bi gledala da i go razredis cajot bez med pa da stignete do voda... Elias isto dolgo ne piese mnogu, ama so melkoto itd. se sobirase dosta, supi sekogas pravev i se navikna samo na voda i sega si pije...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 01 Јан 2013 14:22 #228227

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Toa e premnogu chaj, poradi sostojkite, posebno ako se pie eden ist tip, najmalku shto mozesh da napravish e da menjash trevki. I da poleka da go namaluvash medot, nema potreba od tolku, a limonot slobodno stavaj go toa e dobro za nea..

Inaku tolkava kolichina na caj kje ti pravi problempri odviknuvanje od pelena, bidejki dete shto pie tolku mnogu caj, a mnogu od trevkite imaat diuretichni svojstva kje ja tera na cesto mochkanj, posebno navecer, taka da namaluvaj..

Inaku mlekoto ne e technost i ne bi trebalo da se broi vo technosti ispieni vo tekot na denot, Mlekoto e hrana. Moite deca pijat kzjo mleko no kako zamena za obrok. Nautro na budenje pijat po 200 ml so pola lazichka med i na ruchek. Posle skoro 2 chasa doruckuvaat..

Decata e ubavo da pijat caj, caevite imaat mineralen sostav, i se dobri za zdravjeto, no nikogash ist tip, bidejki se talozi vo organizmot i organizmot se naviknuva..

A da neohodno e pienjeto na voda, cista voda na sobna temepratura, bidejki vodata so prevrivanje gub odredeni svoi energetski svojstva, taka da jas sm mnogu protiv za zamena na vodata so caj.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 02 Јан 2013 05:12 #228262

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Фала ви на одговорите :srce:
Еве намалувам по малку го кријам шишето па подзаборава.
Инаку јас мед никако не и ставам во секое шише, не сте ме разбрале....макс. на ден и давам 2 лажички...од сабајле во чајчето и преку денот уште еднаш.
За разни тревки и тоа пие. Еден ден и правам планински, еден ден мајчина душичка, друг ден липа.....до сега мислам тие 3 ги вртиме.
Планински и липа купувам од пазар, цели тревки сушени...филтер многу ретко.
Ќе гледам да го правам поредок. Многу настојувам за вода ама 2-3 голтки и тоа е. Па пробувам и од чаша па од шише со клунче...и тешко оди некако :angry:
А за сок па да не правиме муабет. Во ниедна варијанта не го сака...ама па во денот сигурно јаде по 3-4 овошки и мислам дека е доста па не навалувам за сок.
А за ова со теинот дека го нема во секој чај не сум знаела...тоа баш ме миелеше..па добро е :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 31 Јан 2013 10:19 #231038

 • gorda
 • gorda's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Не најдов посебна тема, па ајде овде да прашам...
Што си играте со децата освен криенка или игри со пронаоѓање? Има сигурно и некои стихотворбички или игри што сум ги играла или кажувала, а сум ги изумила.... :tupco:
Се оддолжи зимава без снег и здодевно ни е дома, цело време бара цртани да гледа :dosadno:
Поздрав
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 05 Фев 2013 17:48 #231647

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Ние зимава освен стандардните игри со возила што ни се апсолутен фаворит, се навлековме на пластелин и боенки со лепенки. Последниве денови изненади со интересот за коцки сложувалки, па планирам да купам неколку различни видови.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 05 Фев 2013 18:05 #231650

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Мартин е дома 3 и пол недели, т.е. 25 дена. Вечност. Зашто беше болен нити сме излегле некаде нити ни дошол некој. Играчките изиграни, ќе купиме нова, за два дена ја изигрува и после не му е интересна. И го разбирам, како да редиш сложувалка по дваесети пат кога намапет знаеш што кај треба да стои?! За готвење не губи интерес, барем еднаш на ден ни спрема нешто :), па не служи чај и тн. Листаме сликовници, цртаме, па сечеме тоа што сме цртале или форми од колаж па лепиме. Пластелинот го играше многу ама сега некои идеа што добива ужасни, му го кренав. Да го пика насекаде, или да го трие од жиците на гитарата и сл. Најмногу сака кога еден од нас е потполно фокусиран на него па играме некоја игра, лекар, или продавач и сл. Лего-то ги игра чат-пат, најмногу сака гаражи на колите да им прави :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 20 Апр 2013 13:10 #237467

 • Macence
 • Macence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 192
 • Thank you received: 94
 • Карма: 12
Мамички сакам да ве прашам дали некој имал искуство со појава на Розеола, ама со нетипична клиничка слика. Ние еве денес веќе 4-ти ден како сме исфрлани, ама па немавме температура. Значи наеднаш детево ми се исфрла прво на мешето и грпчето и по некое брумче на ножињата. Другиот ден исипот се прошири и буквало цело меше и грпче ми беа со ситни брумчиња, старите почнуваа да исчезнуваат, а до нив одма нови. Ни се појави осип и на табаните, на вратчето, зад ушињата и на скалпот. Еве го денес гледам има и на лицето, ама не се црвени, само се над кожа и се гледаат под одреден агол и се чивствуваат на допир. Докторите не знаат што е, однидно ми рекоа или е Розеола, или Стрептококна инфекција или аларгија. Ама па јас дадвам веќе лоратадин, а они сеуште излегуваат. Вчера му земаа и брис од грло и нос. Направивме и к.с која укажува на вирусна инфекција. И сега сум целата во прашалници. Што е ова чудо, само некои мутанти не закачуваат нас. И за да биде ситуацијата полоша, бевме кај другарка ми на гости, а она има бебенце од еден месец. И сега ќе си пукнам од мака, ако случајно сме го заразиле.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.