Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Детски муабети (1-3 годинки)

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 31 Окт 2012 04:51 #219563

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Со кое кравјо млеко е најдобро да се почне? Дали со она во кесичка за варење или па од оние Моја кравица со витамини што се во тетрапак. А тоа да го сварам може?
Јас почнав да и ставам козјо млеко од пред некој ден од Тинекс Виндија мислам дека беше некое тетрапак...го прифати без проблем....ама што знам да не и е јако, јас го пробав отров...ич не ме бендиса стварно ко коза да лижам беше, ми мирисаше :X ...а она па мешано со житарици и сл. со го јаде.
Уште сме на АД за пиење, бар да помине зимово ради витамините, некако поарно ми се гледа од кравјото.
Дали да и давам од ова козјово и понатака? Фирмата добра ли е? Или да почнам со кравјо и какво?
Тенк јоу :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 31 Окт 2012 09:16 #219616

 • Ariel
 • Ariel's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 295
 • Thank you received: 62
 • Карма: 12
Katerina ako ti go prifatila kozjoto na vindija super e. spored mene toa e edno od podobrite na nasiov pazar ama ke go ima uste nekoj mesec, potoa zimskiot period nema pa ke mora da ja prefrlis na kravjo. Nie predhodno pievme od bogdaneckoto, pa zdravje radovo, od tie sto se za varenje demek da ne tetra pak. Ama nasa rabota vo mlekoto za maslenost pogolema da postignat dostavaat margarin. Sega so ova na vindija epten sme zadovolni, sega moze i tie nesto si stavaat ne ke pravam istrazuvanje ama kade kade e podobro. Ovie koga ke gi varev se dvoese mrsninata i plivase gore, pa koga ke zovri se soedinuvase so mlekoto. Od pocetok ne bea vakvi , ama kaj nas taka e so se, stom ke pocne da se trosi kvalitetot otide.
Moe mislenje e deka ova mleko ti e dobar izbor.
Pozdrav
Последна промена: 31 Окт 2012 09:17 by Ariel.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 10 Ное 2012 04:16 #220793

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
zdravo
sakam da prasam dali im davate na decata od d 3 kapki ili nesto drugo zakoski od 2 ipol godini nataka jas sakav da prodolzam sega posle letovo ama bas vcera vo apteka mi vika taa ne mora ako se hrani dobro si setka nadvor kao ne ti treba isega neznam sto da pravam
demek sirupite so se so ribio maslo ne bile vkusni i nema d agi pie i tak ai taka
i uste nesto vcera kupiv pasta prv pat so cetka nesto praime am toa i ne licibas na mienje zabi ali aj e sega dali pastata e opasno da ja golta ili nema problem poso e za deca na bekutan zemav
pozdrav
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 10 Ное 2012 12:06 #220839

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Jas na moeto davam d3 kapkii nisto drugo, nikakov vitaminski sirup ili sl, se dr nastojuvam preku ishrana da vnese, sekoj den i davame nesto svezo ovosje, zelencuk obavezno i do sega ne sme imale potreba za bilo kakkvi vitamini, zatoa i davam d3, inaku ako veke pie nekoj vit sirup treba da se proveri dali sodrzi i kolku sodrzi d3 i spored toa da se proceni treba li plus i kpaki ili ne. Pozdrav!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: gvendolin

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 10 Ное 2012 16:19 #220868

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
gvendolin wrote:
zdravo
sakam da prasam dali im davate na decata od d 3 kapki ili nesto drugo zakoski od 2 ipol godini nataka jas sakav da prodolzam sega posle letovo ama bas vcera vo apteka mi vika taa ne mora ako se hrani dobro si setka nadvor kao ne ti treba isega neznam sto da pravam
demek sirupite so se so ribio maslo ne bile vkusni i nema d agi pie i tak ai taka
i uste nesto vcera kupiv pasta prv pat so cetka nesto praime am toa i ne licibas na mienje zabi ali aj e sega dali pastata e opasno da ja golta ili nema problem poso e za deca na bekutan zemav
pozdrav

Јас паста за заби Бекутан на Алкалоид не би користела. Содржи sodium laureth sulfate (SLS) што е многу опасен и забранет во земјите на ЕУ. Јас за децава најчесто ја користам на Chicco, Lavera или Dr.Hauschka.
Последна промена: 10 Ное 2012 16:19 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 11 Ное 2012 11:42 #220932

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Мамички на последниот преглед кога стававме вакцина му кажав на докторката дека керка ми кога оди ги влече ноџињата навнатре,ја виде и таа се согласи,не пушти на соматопед ја прегледа,ми рече да и правам вежби и да ги носи чевлите наопаку за да и се исправат.Еве помина скоро месец таа сеуште оди така,посебно кога неси чевлиња,кога е боса не и се заприметува,и кога трча повеке се знае,како да се сопнува.Каде да ја носам,какви чевлиња да купам,бидејки соматопедот и не ми беше баш сериозна кога ја прашував,не и беше денот!Имал ли некој сличен проблем??


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 11 Ное 2012 11:55 #220935

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Фроги, и син ми имаше некој таков проблем. Го забележавме минатото лето кога му купив сандали за на море, отворени назад во петата и цела нога му бегаше на внатре. После видовме дека и патичињата ги криви, особено на десната нога. Сандалите не можев да ги гледам, ги дадов веднаш на внука ми. Но, не советуваа дека е мал и да почекаме пред нешто да превземеме. Ова лето некој сличен модел најдов во продавница, му ги облеков само да видам како е во однос на лани и сосема друга ситуација беше. Нормално му стоеа, убаво си одеше, ги купивме и си ги изнаноси цело лето, а и чевлите веќе не ги криви.
Се поправи само од себе. Но, дома и скоро цело лето во дворот оди бос. Дебели чорапчиња, ни топлинки, ни ништо. Чевли сако кога се мора.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 11 Ное 2012 16:43 #220965

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Frogy, ne znam sega dali dobro te razbrav, ama nas ortopedot ni imase kazano deka do tri god. e normalno takvoto vitkanje navnatre na stapaloto, valjda za isto zborime? I strucno ni objasnuvase zasto toa se slucuva.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 11 Ное 2012 17:42 #220978

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Небо неможев да најдам соодветна слика,ама да зборувам за искривување на ноџињата на овај начин,значи не изразено како на сликата,туку благо искривување на ноџињата навнатре

http://zazdravje.com.mk/old_images/1530

Инаку и керка ми е цело лето боса,и надвор и внатре а читав за седењето тоа не сум знаеле,дека не смееле децата да седат во поза на жапче туку турски ,а керка ми не сака да седи турски туку најмногу ја сака позата жапче,никако да ја одвикнам :pukam:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 12 Ное 2012 03:31 #221001

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Фроги и Матеа исто ја витка само десната нога стопалото така навнатре како на сликата, ама не до толку туку помалку изразено и е. Значи не гази на страна со право стопало туку стопалото го врти.,...се разбравме ваљда :laugh:
Кога и објаснував на една другарка таа рече аа да и мојов така ама кога го видов он со целата нога газеше на лево и патилата му беше цела искривена на таа страна.
Тоа е друго ние баш како на сликата сме ама само со едно стопало и не цело време.
Може 50% си гази нормално и ќе ја приметам и така да подгазнува.
Се мислам да ја носам на ортопед баш ќе закажам деновиве. И мене ми викаат дека тазе проодена ќе се испари само ама за секој случај може има некои вежби да не закасниме.
И јас пшочнав топлинките по дома да и ги ставам наопачки :tupco: каккваа еее уште повеќе се сопиња сега јадно :blink:
А боса кога е убаво си гази незнам кондурчињава се чико цицибан не се некои пазарски што знам...боса не можам по дома да ја оставам ем се лизга со чорапите е, ладничко е.
Па се мислам да земам од оние дебели чорапи-топлинки со гумени топчиња доле ем како бодо ем да не се лизга.
Така да Фроги мсилам дека им се формира одот се уште ама не е на одмет контрола.
Последна промена: 12 Ное 2012 03:32 by Марфи.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 12 Ное 2012 06:51 #221022

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Frogy, ne mislev za taka navnatre :(, a ne mozam da najdam slika za kako mislam...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 12 Ное 2012 10:42 #221053

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Децата на возраст помеѓу 1 и 2 години се нарекуваат toddlers што во превод значи „гегало“. На српски геало е некој што нестабилно оди, гега, шепа или криви. Тоа го прават и дечињата на оваа возраст. До кај две години нивниот од веќе се исправа и станува постабилен, нозете од „О“ се вртат кон внатре, а со тоа и самото дете станува посигурно. Мислам дека Д-р Видоевски беше против тоа да се облекуваат чевличките обратно, најдобро е да се побара и второ мислење, но јас не би се секирала, би почекала до кај две години самото да се корегира.
Последна промена: 12 Ное 2012 10:50 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 12 Ное 2012 16:32 #221092

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
I jas dobiv takvo objasnuvanje, decata do kaj 2-3 god proagaat niz fazata in-toeing ili odenje navnatre, a potoa postepeno so skokanje i mnogu razno razni palavstini i aktivnosti go ispravaat odot i okolu sedmata godina nivniot od treba da e pravilen. Nie isto taka pominavme i seuste pominuvame niz taa faza na odenje navnatre, ne e voopsto nesto posebno izrazeno sega kako na pr pred godina dena, ama sepak jas kako majka ja primetuvam. Na sekoj ortopedski pregled do sega mi kazuvaat deka se e sovrseno normalno. Zatoa toplo vi preporacuvam redovni pregledi kaj asalen ortoped ili fizijatar cisto za da proceni dali e se vo red, da ne se napravi ne daj Boze nekoj previd, a potoa ako e se vo red uzivajte si spokojno i pustet gi decata da pravat sto sakaat, vo smisla da trcaat koga im se trca, da skokaat, da se podigaat na prsti za da dofatat nesto i sl. Prirodata samata ke si go nparavi svoeto. A oblekuvanje cevli naopaku na svoja raka ni pod razno, normalno deka ke se sopnuva taka obuena, sto poinaku ocekuvate? Jas na ovoj sovet bi se zamislila i lekar da mi go dal, odnosno bi barala vtoro pa i treto mislenje, a na svoja raka nikogas. I sto poveke boso, t.e. vo corapcinja, termo corapcinja ili onie so gumicka ili kozicka odozdola, a sto pomalku cevli.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 13 Ное 2012 08:12 #221181

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
zenski

neznam sto se slucuva so kerka mi ima 2 i pol godini i dosega vakvi promeni kaj nea nemalo ova sega e najnovo nesaka da odi nadvor oddednas nesaka ili pa odi vo pravec na primer nakaj parking ne nakaj lulaski kaj sto predodno se utepuvase od trcanje za da stigne stvarno neznam sto moze da i bide zosto taa fobija ne i se slucilo nesto ili barem taka si mislime
imate li ideja sto moze da bide bas mi e krivo i koga e vakvo vremeto treba da si setka ama so sila ne biva
imate li nekoja vakva desavka
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 13 Ное 2012 09:31 #221192

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Ехе, кај нас не да имало промени во тоа што сака и што не сака. Може да се исплашила, ама па може убаво и е дома. Може да и се здосадило секој ден да игра...
До пролетта го бркавме по улица, само да се отвореше врата и летнуваше накај паркот, а летово не сакаше да оди никаде пешки, застануваше пред гаража и чекаше да влезе во кола, ако го убедев некако одеше 20 метри и потоа бараше во раце.` До пред некое време главна занимација му беше да фрла камчиња во езерцето во паркот, сега не ни го погледнува. Од лулашки не можевме да го собереме, сега со еден збор тргнува накај дома или пак некогаш и сам си седнува во количка, се заврзува и тоа е знак да си одиме :). До скоро дремеше на врата и само чекаше некој да му отвори за да ја летне надвор,а еве сега 1-2 месеци не пројавува сам желба да излезе. Ако го викне некој ок, ако не цел ден си игра дома.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: gvendolin

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 13 Ное 2012 10:23 #221198

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
fala ti zoja
kako za kerka mi da citam bas isto znaci ne e strasno bas me iznenaduva do tolku i bea omileni lulaskite sega da nesaka cudno bas ali ete ajde se nadevam ke i pomine
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 13 Ное 2012 10:38 #221199

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Gvendolin mozebi e samo period, pocekaj malku vidi kako ke se odvivaat rabotite, eve i sin mi za primer, eden period pravese se obratno, koga ke otidevme kaj moite odma go fakase dedo mu za raka da odat na lulaski, posle toa mu tekna deka nesaka da odi nadvor, so molenje go iznesuvavme, a on uporno ne lazes deka e ladno nadvor, deka vrne dozd, deka go boli mesesto, samo izmisluvase nesto, koga ke izlezese pak nemozevme doma da go pribereme, celo vreme kontra da se odele :laugh: Ne se sekiraj sigurno ke i pomine, a doma baska ako si gleda crtani ili na kompjuter si igra, moze i radi toa da ne i se iskaca.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: gvendolin

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 20 Ное 2012 04:59 #222071

 • blue eyes
 • blue eyes's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 72
 • Thank you received: 15
 • Карма: 0
I nie sme na taa vozrast,i odkoga trgna vo raginka se promeni mnogu...pocna da me tepa, koga iskacame saka samo vo race,bukvalno pravi nekoi gluposti sto prethodno ne gi pravese...se nadevam deka e nekoja faza koja ke pomine,a moze i na takov nacin go pokazuva revoltoto sto odi vo gradinka
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Ное 2012 07:11 #222296

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
МАмички да ве прашам.....јас и давам се уште вигантол по 1-2 капки на ден и др. рече да продолжам до мај.
Една другарка која го носи малиот кај Видоевски и рекол дека до година се пијат вигантол а потоа некој витамински сируп кој во себе нели го има Д витаминот. Она зела пиковит. Или исто можело и рибино масло со вкус на банана,портокал и сл.
Што мислите дали да продолжам со вигантол или да земам некој витамински кој во себе има и др. витамини може ќе се најде за зимскиов период?
Што им давате на вашите?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 21 Ное 2012 07:17 #222298

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Poveli katerina link od temata ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 11 Дек 2012 06:30 #225396

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Mamicki sakam da ve prasam nesto...ni dadoa kapki za vo nos citeral+solen rastvor zosto imame bakterija. Ama problemot mi e....pred da mu gi stavam kapkite go teram da duva i suv mu e nosot nema za duvanje, arno ama koga ke mu gi stavam kapkite odma mu se sleva sekretot...normalno posto ima i solen rastvor i mu se polni nosot i moram da mu go izduvam. Neznam dali e toa poentata....od edna strana znam deka e toa normalna reakcija posle kapkite ama pa od druga strana mislam deka so prvoto duvanje gi vadi kapkite i nisto ne mu ostanuva vo nosot da mu deluva. :blink:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 11 Дек 2012 06:58 #225403

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Прво се прска од солениот раствор, па да поделува околу 10-15 мин, па потоа се чисти носето со дување или аспиратор и дури потоа се ставаат капките Цитерал кои делуваат на бактеријата. Ако се стават прво тие па солениот раствор, тогаш да со дувањето ќе се исфрли и поголемата количина од капките.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Svetulka

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 11 Дек 2012 08:08 #225416

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Fala TatjanaV! Samo mene mi e problemot sto citeralot se izmesani so solen rastvor. Taka mi kaza doktorkata. I mislam deka duri i da go izduva nosot prethodno pak ke mu se rastece koga ke mu stavam kapki. Ajde bas ke probam vecer prvo da mu go isperam nosot so fizioloski rastvor da go izduva ubavo pa ke mu stavam od kapkite. Pa ke vidime. Fala ti vo sekoj slucaj na odgovorot :cvet:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 26 Дек 2012 10:45 #227487

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
devojki aj ve molam prosvetlete me.imeno treba da odime vo mavrovo kaj edni prijateli za nova godina.nivnoto dete e bolno od bronhit.ne lezi vo kozle zatoa sto imaat sredstva pa si go nosat deteto vo sistina i se vodi kako da lezi no ne lezi tuku odi sekoj den na terapii. sega posledno mu prepisale sumamed.
drugarka mi izlegovme na kafe da se dogovarame za odenje i ni pod razno ne prifaka da ne odime da slavime, planira da si go zeme deteto a ne razmisluva deka tamu ke bidat uste dve deca zdravi, moeto i uste edno drugo.
kako sega da postapam? bronhitot ne bil zarazen zpored nea.no jas smetam deka e zarazen.ili e virusen ili e bakteriski.vo dvata slucai e zarazen.
so koj pamet planira da nosi bolno dete pa uste da vlece uste dve zdravi deca i edna trudnica so sebe????

jas sum nesto greska tuka ili?
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 26 Дек 2012 12:05 #227495

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Mene ova mi e najgolema bolka koga odime na gosti, ni dogaat gosti ili odime na rodendeni. Da ne praam muabet za podolg prestoj kako vo vasiov slucaj.

Jas ne bi odela 100%, a taa zena treba da se zamisli sto pravi- pred se za nejzinoto dete a ne pa za drugite. Ne pravam muabet za virusce koe pominalo ili nesto po lesno, detevo ima bronhit!!!! treba deteto da go stavi vo karantin, radi nego, da ne fati uste nesto so namalen imunitet, a ne pa so drustvo da odi... ili neka si go nosat sami:)
Последна промена: 26 Дек 2012 12:06 by Hermiona.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.